MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » VİDEO PAYLAŞIM » BBCTURKİSH VİDEOLARI

BBCTURKİSH VİDEOLARI

BBCTurkce.com | Multimedya

 • Diyarbakır sokakları iyimser
  Abdullah Öcalan'ın PKK'ya yaptığı 'silah bırakmak için kongre toplayın' çağrısını Diyarbakırlılara sorduk. Mikrofon uzattığımız Diyarbakırlılar iyimser.

 • IŞİD'in petrol rafinerisinin vurulma anı
  ABD Savunma Bakanlığı, Suriye'de hava saldırısı düzenlediği IŞİD'in kontrolündeki 12 rafineriden biri olan Jeribe rafinerisinin vurulma anının görüntülerini yayımladı. Operasyon ABD, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri uçaklarıyla yapıldı.

 • Sınırdaki köylüler IŞİD-PYD çatışmasını izliyor
  IŞİD militanları, Kobani'ye 6 kilometre mesafedeki Suruç'un Karaca Köyü'nün hemen karşısındaki Siftek Köyü'nü üs olarak kullanıyor. BBC Türkçe'den Rengin Arslan, köylülerin iki taraf arasındaki çatışmaları izlediği bölgeden son gelişmeleri anlatıyor.

 • Erdoğan: Eleştiriler haksız; kararlılığımız sorgulanamaz
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada 'IŞİD eli kanlı bir terör örgütüdür. Türkiye'nin yaptığı tüm fedakârlıklara rağmen haksız eleştiriler var' dedi.

 • Kürtlerin Suriye'ye geri dönüşü sürüyor
  IŞİD'in saldırılarından kaçıp, Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtlerin, Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan geri dönüşleri sürüyor.

 • Türkiye'ye geçen Kürtler evlerine dönmeye çalışıyor
  Bundan beş altı gün önce IŞİD'den kaçarak Türkiye'ye gelen Kobanili Kürtler, Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan geçip evlerine dönmeye çalışıyor. BBC Türkçe'den Rengin Arslan, sınırda yaşananları ve son durumu anlatıyor.

 • ABD’nin IŞİD saldırısına Kürtler ne diyor?
  BBC Türkçe'den Rengin Arslan, IŞİD'in saldırılarından kaçıp, Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtlere ve bölge halkına ABD'nin IŞİD'a karşı giriştiği hava saldırılarını nasıl değerlendirdiklerini sordu.

 • Suruç ilçesinde çatışmalar sürüyor
  IŞİD'in Suriye'nin kuzeyindeki Rojava bölgesine yönelik saldırısının ardından bölgeden Türkiye sınırına yoğun göç dalgası yaşandı. Ancak Türkiye'nin sınır geçişlerini kısmen kapatması ardından başlayan çatışmalar sürüyor.

 • Türkiye Suriye sınırında son durum
  İki gün içinde 100 bini aşkın kişinin Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine giriş yapması üzerine Türkiye, Suriye sınır kapılarının bir kısmını kapattı. Suruç'un Yumurtalık köyünde gelişmeleri izleyen BBC Türkçe'den Rengin Arslan sınırdaki son durumu anlatıyor.

 • Seçime sokaktan ilk tepkiler
  Seçmenin ilk kez Cumhurbaşkanı'nı seçmek için sandığa gittiği seçimde Erdoğan oyların yüzde 51,7'sini aldı ve ilk turda seçimi kazandı. İstanbul ve Ankara'da seçmen, Recep Tayyip Erdoğan'ın seçilmesini nasıl karşıladı?

 • Erdoğan'ın balkon mesajı
  Başbakan ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 12'nci Cumhurbaşkanı seçildi. Erdoğan zafer konuşmasında "Bugün şahsıma oy verneler kadar vermeyenler de kazanmıştır" dedi.

 • İstanbullular nasıl bir cumhurbaşkanı istiyor?
  Birinci turu 10 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi, Rengin Arslan, İstanbul'un farklı bölgelerindeki seçmene 'Nasıl bir cumhurbaşkanı istiyorsunuz?' diye sordu.

 • Mersin'deki Romanlar kime oy verecek?
  Mersin'deki Roman nüfusunun yaklaşık 20-25 bin olduğu tahmin ediliyor. Peki, Mersinli Romanlar, cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi adaya destek verecek? Sinan Onuş Mersin'in Turgut Reis Mahallesinde yaşayan Romanlara tercihlerini sordu.

 • Osmaniye'de seçmenin tercihi kim?
  Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin memleketi Osmaniye'de 30 Mart'taki yerel seçimlerde MHP oyların yüzde 50'ye yakınını almıştı. Sinan Onuş, seçmene cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi adayı destekleyeceklerini sordu.

 • Mersin'deki HDP'li seçmenin tercihi kim?
  Mersin'de 30 Mart yerel seçimlerinde HDP'ye oy vermiş olan seçmen, cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş'ı destekleyeceğini söylüyor. Sinan Onuş, seçim ikinci tura kalırsa HDP seçmeninin tercihinin kim olacağını sordu.

 • Hataylı seçmen 'çatı aday' hakkında ne düşünüyor?
  Hatay'da 30 Mart'taki yerel seçimlerde CHP yüzde 40,84 ile büyükşehir belediye başkanlığını kazanmıştı. MHP ise yüzde 15 ile seçimden üçüncü parti olarak çıkmıştı. Sinan Onuş, bu iki partiye oy vermiş olan seçmene cumhurbaşkanı tercihini sordu?

 • Cumhurbaşkanlığı seçimi: Hatay'daki AKP'li seçmen
  Hatay, 30 Mart yerel seçimlerinin en çekişmeli geçtiği illerden biri. AKP, büyükşehir belediye başkanlığını yüzde 0,4 oy farkıyla CHP'ye kaptırmıştı. Peki AKP'ye oy vermiş olan seçmenin cumhurbaşkanı tercihi kim olacak? Sinan Onuş Hataylılara sordu.

 • Cumhurbaşkanlığı seçimi: Adana'daki Kürtlerin tercihi
  Kürt seçmenin yoğun olduğu kentlerden Adana'da, 30 Mart'taki yerel seçimlerde HDP yüzde 7,3 oy almıştı. Sinan Onuş, cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda Selahattin Demirtaş'a oy vereceğini söyleyen Kürt seçmene, olası ikinci tur adayını sordu.

 • Cumhurbaşkanlığı seçimi: Adana'daki 'çatı aday' desteği
  Türkiye'nin en büyük illerinden Adana'da, 30 Mart'taki yerel seçimlerden MHP yüzde 33 ile birinci parti olarak çıkmıştı. CHP ise yaklaşık yüzde 25 oy almıştı. Sinan Onuş, Adanalı seçmene CHP-MHP'nin ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na desteklerini sordu.

 • Cumhurbaşkanlığı seçimi: Adana'daki AKP'li seçmenler
  Adana'da, 30 Mart'taki yerel seçimlerde AKP oyların yaklaşık yüzde 32'sini alarak ikinci parti olmuştu. Sinan Onuş, son seçimlerde AKP'ye oy vermiş olan seçmene cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hangi adayı destekleyeceklerini sordu.

 • Ceylanpınar halkı gerginlikten huzursuz
  Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde yerel seçimler sonrası başlayan gerilim sürüyor. Zübeyde Sarı Ceylanpınar halkıyla yaşanan gerginliği ve bunun etkilerini konuştu.

 • Erdoğan: Bu yeni Türkiye'nin düğün günüdür
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da AKP Genel Merkezi önünde toplananlara yaptığı konuşmada bu seçimde 'ahlâksız siyasetin' ve ihanetin kaybettiğini, 77 milyon kişinin kazandığını söyledi ve bunun yeni Türkiye için bir başlangıç olduğunu savundu.

 • AKP İstanbul'da kutlamaya başladı
  Oyların sayımı henüz tamamlanmamış olsa da, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışını önde götüren AKP'liler, İstanbul İl Başkanlığı'nda kutlamalara başladı.

 • Oy kullanan liderlerin verdiği mesajlar
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kayıtlı oldukları sandıklarda oylarını kullandıktan sonra sandıktan çıkacak sonucun Türkiye demokrasisi açısından önemli olduğunu ifade ettiler.

 • Avukatlar ihbar ve şikayetleri inceliyor
  Ankara Barosu tarafından kurulan Seçim Güvenliği ve Hukuku Merkezi'nde çalışan avukatlar, seçmenlerden gelen usulsüzlük ihbarlarını, şikayetleri inceliyor, sorulara yanıt veriyor. Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy, çalışmalarını BBC Türkçe'ye anlattı.

 • 53 milyon seçmen sandık başında
  Türkiye'de yaklaşık 53 milyon kayıtlı seçmen 195 binden fazla sandıkta oy kullanıyor. 26 partinin girdiği yerel seçimin başta İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya olmak üzere pekçok büyükşehir, il ve ilçede çekişmeli geçmesi bekleniyor.

 • Kırşehirli âşıkla 'sazlı-sözlü' yerel seçim
  Kırşehir halk ozanı Neşet Ertaş'ın memleketi. Sinan Onuş, türküleri kampanya otobüslerinde çalınan, bu seçimde oy vermeyecek olsa da Başbakan Erdoğan'a methiyeler yazan âşık İsa Erdoğan'la biraraya geldi.

 • Diyarbakır'ın tek kadın muhtarı
  Diyarbakır'da 15 yıldır muhtarlık yapan Makbule Fidan kentteki tek kadın muhtar. Bu seçimde de aday olan Fidan, Zübeyde Sarı'ya bu işe başlama öyküsünü anlatırken eskiden karşısına çok sayıda rakip çıkarken bu kez sadece bir rakibi olduğunu söyledi.

 • Ankara'da ülkücü oylar kime gidecek?
  30 Mart seçimleri için Ankara'da AKP ve CHP'nin başa baş olduğu ifade ediliyor. Üçü de ülkücü kökenli olan Melih Gökçek, Mansur Yavaş ve Mevlüt Karakaya arasındaki mücadeleden kimin galip çıkacağını ise ülkücü oyların belirleyeceği belirtiliyor.

 • Ankara'da siyaset ve 'şehir kapıları'
  Başkent Ankara'da gündem yerel seçime odaklandı. Sinan Onuş, Ankara sokaklarında seçmenlerle siyaseti, adayları, 17 Aralık sürecini ve Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından yapılan 'şehir kapılarını' konuştu.

 • Diyarbakır'da AKP'liler komplodan emin
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'daki seçim mitingini izleyen Zübeyde Sarı'nın konuştuğu AKP'liler 17 Aralık operasyonunun bir komplo olduğu konusunda hiçbir şüpheleri olmadığını söyledi.

 • YouTube yasağına ilk tepkiler
  Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) uyguladığı idarî tedbir kararı nedeniyle Türkiye'de YouTube video paylaşım sitesine erişim engellendi. Rengin Arslan İstanbul'da yasağa ilk tepkileri sordu.

 • Üç liderin taksi durağında seçim sohbeti
  Sinan Onuş Başbakan Recep Tayyip Eroğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin evlerinin yakınındaki taksi duraklarını ziyaret etti, taksi şöförleriyle siyasetçileri, yerel seçimleri ve 17 Aralık operasyonlarını konuştu.

 • Diyarbakırlılar Twitter'da kimi takip ediyor?
  Diyarbakırlılar Twitter'a erişim yasağı konulmasını nasıl değerlendiriyor? Kapanmadan önce Twitter'da en çok kimleri takip ediyorlardı? Zübeyde Sarı Diyarbakır sokaklarında halkla Twitter ve sosyal medyayı konuştu.

 • Mansur Yavaş: Provokatif eylemler yapılacak
  30 Mart yerel seçimleri öncesinde seçimlerin sabote edileceği iddiaları konuşulurken CHP Ankara Büyükşehir Başkan Adayı Mansur Yavaş, silahlı grupların provokatif eylemler yapacağı duyumları konusunda BBC Türkçe'den Sinan Onuş'un sorularını yanıtladı.

 • CHP'li seçmen 'AKP'ye karşı ittifak' diyor
  CHP'nin hafta sonunda İzmir'de düzenlenen mitinginde seçmenler AKP'ye karşı CHP ve MHP'nin ittifak kurması gerektiği görüşündeydi. Mitinge katılan CHP'liler, BBC Türkçe'den Çağıl Kasapoğlu'nun sorularını yanıtladı.

 • AKP'nin İstanbul yatırımları Afyon'da oy getiriyor
  Afyonkarahisar'da Belediye Başkanlığı AKP'nin elinde. BBC Türkçe'den Çağıl Kasapoğlu'nun konuştuğu seçmenler arasında MHP ve CHP'ye bir destek gözlenirken, 17 Aralık operasyonunu komplo olduğunu söyleyen AKP tabanı yine 'Başbakan'a oy vereceğiz' diyor.

 • 'Seyhan Paris, Yüreğir Afrika gibi'
  Adana'nın merkezi Seyhan ile hizmet alamadıklarını söyleyen yoksul ilçesi Yüreğir arasında gözle görülür bir yaşam standartı farkı var. BBC Türkçe'den Engin Esen'in sorularını yanıtlayan bir vatandaş "Seyhan Paris gibi, burası Afrika'dan beter' dedi.

 • 'Bizim Başbakan'ımız yolsuzluk yapmaz'
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın baba ocağı Rize'de halk 17 Aralık operasyonunun bir komplo olduğunu, Başbakan'ın yolsuzluğa bulaşmayacağını söylüyor. Mahmut Hamsici'nin sorularını yanıtlayan AKP seçmeni Rizeliler, 'Yoktur ya, varsa da yargı çözer' diyor.

 • Can derdi, geçim derdi, seçim derdi
  Her sabah eşini madene gönderirken 'akşama geri gelecek mi?' kaygısı taşıyan Kezban Gidici, Sinan Onuş'un, yaşam, siyaset ve seçimler üzerine sorularını yanıtladı. Bir madenci kızı olan Gidici, yaşamın, eskiye göre çok daha zor olduğunu anlattı.

 • 'Doğru yanlış senteziyle CHP'yi buldum'
  Afyonkarahisar'ın Değirmenayvalı kasabasında CHP'den Belediye Başkanlığı'na adaylığını koyan Ummahan Özpınar, altı dil bilen, cemaatin içinden yetişmiş bir hafız. BBC Türkçe'den Çağıl Kasapoğlu, Özpınar'la CHP-cemaat ilişkisini, projelerini konuştu.

 • Zonguldak temiz hava ve temiz siyaset istiyor
  Yağmurla beraber üstlerine çamur ve kömür tozu yağan Zonguldak halkı kentlerinde temiz hava ve çevrenin yanısıra temiz siyaset istiyor. Sinan Onuş, merkezde CHP'nin başı çektiği seçimlerde ilçelerde sürpriz olabileceğini belirtiyor.

 • Kömür ocağında seçim sohbeti
  En büyük geçim kaynağı madencilik olan Zonguldak'ta madenciler, Sinan Onuş'a seçimlerle, 17 Aralık operasyonuyla ilgili görüşlerini, beklentilerini anlattılar.

 • Şanlıurfa'da Baydemir ve Güvenç yarışıyor
  30 Mart yerel seçimlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi için kentin eski valisi Celalettin Güvenç ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir yarışıyor. Zübeyde Sarı Şanlıurfa'da seçmenlerle sandıktan çıkacak olası sonucu konuştu.

 • AKP'li seçmen Twitter konusunda kararsız
  Türkiye'de Twitter'a erişimin yasaklanması ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'da düzenlediği mitinge giden Sinan Onuş, AKP'li seçmenlere Twitter yasağı konusundaki görüşlerini sordu.

 • 'Twitter yasağını anlıyoruz, Facebook bize yeter'
  BBC Türkçe'den Mahmut Hamsici, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın baba memleketi Rize sokaklarında, erişimi engellenen Twitter konusunda görüşleri, kapatma gerekçesinin haklı olup olmadığını sordu.

 • 'Bu iktidar hırsızlığı normalleştirdi'
  Engin Esen, 'CHP'nin dışında her tarafa oy veririm' diyenlerden yolsuzluk operasyonlarından yola çıkıp AKP'ye verip veriştirenlere kadar Mersinli seçmenin 30 Mart eğilimlerini, siyasete bakışını araştırdı.

 • Öcalan'ın mesajı nasıl yorumlandı
  Abdullah Öcalan'ın dün Nevruz alanında okunan mektubundaki mesajlar Diyarbakırlılar tarafından nasıl algılandı, nasıl yorumlandı? Zübeyde Sarı, alandaki Nevruz kutlamalarına katılanlara görüşlerini sordu.

 • Öcalan'ın mektubu Kürtçe ve Türkçe okundu
  Diyarbakır'daki Nevruz töreninde, Abdullah Öcalan'ın İmralı'dan yazıp gönderdiği mektubu, HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sırrı Süreyya Önder Türkçe, BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan da Kürtçe okudu.

 • 'Yabancı vatandaşlar' ve 30 Mart seçimleri
  Türkiye'ye yerleşerek Türk vatandaşlığına geçen ve seçimlerde oy kullanma hakkı olan pek çok kişi var. Sinan Onuş, 'yabancı vatandaşlar'dan bazılarıyla Türk siyasetine bakışlarını ve 30 Mart seçimlerindeki tercihlerini konuştu.

 • Twitter: Abdullah Gül ve CHP'den tepki
  Türkiye'de Twitter'a erişimin yasaklanması ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bir Twitter mesajıyla 'Sosyal medya platformlarının tamamen kapatılması tasvip edilemez' derken, CHP kararı yargıya taşıyacaklarını açıkladı.

 • 'Berkin eyleminde' darp edilen öğrenci
  Berkin Elvan'ın ölümü ardından düzenlenen gösterilerde Denizli'de polisin saldırısına uğradığını söyleyen üniversite öğrencisi Sema Demir başından geçenleri, 'kızlı erkekli' evleri ve alkol yasağını BBC Türkçe'den Çağıl Kasapoğlu'na anlattı.

 • 'Çocuk gelin'likten başkan adaylığına
  Türkiye'nin en önemli toplumsal sorunlarından biri erken yaşta evlilikler. Diyarbakır Kocaköy ilçesi belediye eş başkan adayı Berivan Elif Kılıç, Zübeyde Sarı'ya 'çocuk gelin'likten başkan adaylığına uzanan hikayesini anlattı.

 • Oylar Başkan'a mı değişime mi?
  2004 yılından beri Belediye Başkanlığı'nı elinde tutan AKP Denizli'yi kaybetmek istemiyor. CHP ve MHP ise 'değişim' çağrısı yapıyor. Çağıl Kasapoğlu, Denizli halkına sandığa gittiklerinde eğilimlerinin ne olacağını sordu.

 • Türkiye-Suriye sınırında seçim havası
  Suriye'nin Dırbesiye kentiyle sınır komşusu olan Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Şenyurt kasabasında belediye AKP'nin elinde. Bu seçimde BDP'nin de sıkı bir yarış çıkaracağı düşünülüyor. Zübeyde Sarı, Şenyurt'lu seçmenlerle eğilimlerini konuştu.

 • Kırşehir'de AKP yerini koruma MHP oylarını geri alma çabasında
  Kırşehir'de MHP bir önceki seçimde AKP ve CHP'ye giden oyları geri almaya çalışırken belediyeyi elinde tutan AKP başladığı işleri bitirmek için oy istiyor. Sinan Onuş Kırşehir'de seçmenlerin 30 Mart için eğilimlerini araştırdı.

 • Diyarbakır'da seçim, Çözüm Süreci ve 17 Aralık
  Kürt siyasi hareketinin kalesi olarak görülen Diyarbakır'da seçimin BDP ve AKP arasında geçmesi bekleniyor. Zübeyde Sarı, Çözüm Süreci'nin ilk yılı dolarken ve 17 Aralık operasyonlarının ardından Diyarbakır sokaklarında seçmenlerin eğilimlerini araştırdı.

NAMAZ VAKİTLERİ