MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » SON DAKİKA » DHA » DHA SON DAKİKA HABERLERİ

DHA SON DAKİKA HABERLERİ

DHA RSS Video Foto

 • Belediye başkanı 'zimmet iddiası ile yargılanıyor

  Ayhan ACAR/BARTIN, (DHA) - BARTIN'ın Hasankadı beldesi Belediye Başkanı Zeki Erdoğan ve belediyede çalışan 11 kişi hakkında 'zimmet' ve 'görevini kötüye kullanma' iddiasıyla açılan dava görüldü.
  Hasankadı Belediye Başkanı AK Parti'li Zeki Erdoğan ve belediyede görevli 11 kişi hakkında 'kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği', 'zimmet' ve 'görevini kötüye kullanma' iddiasıyla açılan dava bugün Bartın 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 2014 yılında CHP'den Hasankadı beldesinde belediye başkan adayı olan Şeref Emiroğlu'nun 2015 yılında suç duyurusunda bulunması üzerine savcılığın hazırladığı iddianame bu yıl Mart ayında mahkemeye sunuldu. İddianamede, belediyeye ait araçların yakıt ihtiyacının yapılan ihale kapsamında bir petrol istasyonundan karşılandığı, petrol istasyonundan sadece belediye araçlarına yakıt alınması gerektiği halde belediye başkanlığı tarafından herhangi bir resmi görevlendirme yapılmadan belde halkının hastane ihtiyaçlarının ve yine beldeye gezi amaçlı gelen öğrencilerin gezi ihtiyaçlarının giderilmesi için 3'üncü kişilere görevlendirmeler yapılarak, bu hizmet bedellerinin karşılığı olarak petrol istasyonundan belediye hesabına yakıt almaları sağlandığı ve hiçbir kaydın tutulmadığı yine 3'üncü kişilerin verdikleri hizmette bildirdikleri miktarda yakıt tüketip tüketmediklerinin denetiminin mümkün olmadığı tespit edildi.
  İddianamede, herhangi bir resmi görevlendirme yapılmadan, Zeki Erdoğan'ın 3'üncü kişilere yakıt aldırmak, 3'üncü kişilerin yakıt tüketimi ve miktarına ilişkin denetim olanağı vermeyecek şekilde sözlü anlaşmalar yapmak suretiyle görevi kötüye kullanma suçu işlediği, bu eylemi farklı zamanlarda birden fazla gerçekleştirdiği, 3'üncü şahıslara yakıt alımını sağlandıktan sonra söz konusu petrol istasyonunda veresiye satış senedi düzenlendiği ve tahsilat için bu senetlerin belediye başkanlığına sunulmasından sonra belediye başkanlığında fen işleri memuru olarak çalışan aynı zamanda muhasebe ödeme yapılmasına esas alınması ve hak edişleri düzenleyen belediye çalışanın bu 3'üncü şahıslar adına kesilen senetleri alarak, aynı miktarda belediye araçlarını yakıt ikmali yapılmış gibi hak ediş evrakları düzenlediği, bu suretle görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu belgeyi sahte olarak düzenlemek suretiyle resmi belgede sahtecilik suçunu işlediği, bu eylemi farklı zamanlarda birden çok gerçekleştirdiği ve bu işlemleri başkan Zeki Erdoğan'ın bilgisi ve talimatı doğrultusunda gerçekleştirdiğinden Zeki Erdoğan'la aynı suçtan sorumlu olduğu tespit edildi.
  Bugün görülen duruşmaya Belediye Başkanı Zeki Erdoğan, davada yargılananlar katılırken, tanıkların ifadeleri alındı. Zeki Erdoğan suçlamaları kabul etmezken, duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

  FOTOĞRAFLI • Öğretmen ve öğrencilere diyabette beslenme semineri

  Halil ÖZÇOBAN/BURSA,(DHA)- BURSA VM Medical Park Hastanesi’nde görevli Beslenme ve Diyet Uzmanı Enes Çağrı Kaleli, Öztimurlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğretmen ve öğrencilerine diyabette beslenme konusunda bilgilendirme semineri verdi. Diyetisyen Kaleli, vücut ağırlığının korunması gerektiğine dikkat çekerek, "Bireye uygun vücut ağırlığı sağlanmalı ve sürdürülmeli" dedi.
  VM Medikalpark Bursa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Enes Çağrı Kaleli, Adnan Menderes Mahallesi’nde bulunan Öztimurlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde diyabet semineri verdi. Seminerde konuşan Diyetisyen Kaleli, yeterli beslenme ve vücut kitle indeksine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayıp, "Yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmeli. Bireye uygun vücut ağırlığı sağlanmalı ve sürdürülmeli. İnsülin veya ilaç zamanlarına ve dozlarına dikkat edilmeli .Yürüyüş gibi önerilen fiziksel aktivitelere özen gösterilmeli ve sigaradan uzak durulmalı" dedi.
  DİYET ÜRÜNLERE DIKKAT
  Diyabette beslenme konusunda püf noktaların olduğunu ve diyet ürünlere aldanılmaması gerektiğini vurgulayan Kaleli, "3 ana, 2-3 ara öğün şeklindeki bir beslenme düzeni öneriyoruz. Sadece karbonhidrat, yağ veya protein içeren bir düzen yerine her besin öğesinden yeterli miktarda olması kan şekerinin de dengeli ilerlemesinde önemli. Saat kaçırmamak ve öğünlerin arasını 2,5- 3 saat tutmak, temel kurallardandır. Enerji içerenler fazla tüketildiğinde kan şekerini yükseltebilir. Diyet ürünler ise adına aldanılıp kullanılmamalı. Diyet ürünün içeriğinin bize uygun olup olmadığına bakılmalı. Dünya Sağlık Örgütü aspartam, sakkarin ve asesulfam-k gibi enerji içermeyen tatlandırıcıların az miktarda kullanılmasının zararı olmayacağını bildirmiştir" ifadelerini kullandı.

  FOTOĞRAFLI • Çeşme'de yapı markette yangın çıktı

  İZMİR, (DHA) - İZMİR'in Çeşme ilçesindeki bir yapı markette çıkan yangın, ekiplerin müdahalesiyle söndürüldü. Çıkış nedeni araştırılan yangın işyerinde büyük zarara neden oldu.
  Çeşme'nin ünlü tatil beldesi Alaçatı'daki bir yapı markette bugün öğle saatlerinde yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen alevler işyerinin depo bölümünü tamamen kapladı. İlk olarak vatandaşların ve işyeri çalışanlarının söndürmeye çalıştığı yangın büyüyünce itfaiye ekipleri müdahale etti. Alevler ekiplerin yoğun uğraşları sonrasında söndürüldü. Yangın nedeniyle işyerinin özellikle depo bölümünde büyük zarar oluştu. Ekipler, yangının çıkış nedenini belirlemek için çalışma başlattı. İşyeri çalışanları da yangın nedeniyle büyük korku ve üzüntü yaşadı.

  FOTOĞRAFLI • Ankara’da iş adamlarından 100 bin istihdam için sanayi bölgesi talebi

  Muhammet BAYRAM/ANKARA, (DHA)- ANKARA’da bir grup sanayici ve iş adamı, Sincan ilçesindeki 8 milyon metrekare alanın sanayi bölgesi ilan edilmesini istedi. Söz konusu alanda ellerinde pankartlarla basın açıklaması yapan grup, 5 bin işyeri kurma ve 100 bin kişilik istihdam yaratma vaadinde bulundu.
  Sincan ilçesinde Ayaş Sanayi Bölgesi'ne yakın İlyakut mevkiindeki alanda buluşan sanayi ve iş adamları, burada bir basın açıklaması yaptı. Grup, ‘Arsamız var, maddi gücümüz var, sadece destek bekliyoruz’, ‘5000 işyeri 100 bin kişiye iş imkanı’, ‘Ekonomiye bir katkı bizden, 3 milyar TL yatırım’ pankartları açtı. Grup, milli ekonomiye destek olmak ve üretim yapmak, istihdam oluşturmak için 8 milyon metrekare alanın sanayi bölgesi ilan edilmesini talep etti.
  Yurt Savunma Toplu İşyeri Kooperatif Başkanı Ali Yıldız Baş, bölgenin ulaşım, ekonomik ve stratejik olarak en uygun konumda olduğunu söyledi. Baş, "İstanbul yolu, Yeni Kent Sanayi bağlantı yolu, Saray Sanayi ve Savunma Sanayi bölgelerine yakın olması nedeniyle 2012 senesinden itibaren kooperatifler olarak tesisler için arazi tedarikini sağladık. Sanayi alanları arasındaki sıkışmış olan bölgenin, sanayi bölgesi olarak ele alınması için çalışmalarımız sürüyor. Devletin çeşitli mevkilerine gerekli yazışmalarımızı yaptık, elimizi taşın altına koyduk. Hem 100 bin istihdam sağlamak hem de üretim yapmak için 3 milyar TL’lik dev yatırım için Cumhurbaşkanımızın sesimize kulak vermesini istiyoruz” dedi. 
  İş adamı Nejdet Mollaoğlu ise, “Kendi imkanlarımız ile 5 bin işyeri kurmak için hazırlıklarımızı yaptık. Cumhurbaşkanımızın istihdam projeleri kapsamında iş insanlarına yaptığı çağrıya kulaklarımızı kapatamazdık. 100 bin istihdam sözü veriyoruz; fakat bu tesisler için bürokraside boğulmak istemiyoruz" diye konuştu.
  Hangar Toplu İşyeri Yapı Kooperatif Yöneticisi Selahattin Çiğdem de "Ankara’nın sanayi kenti olması nedeniyle orta ölçekli iş yeri sorunu var ve bundan dolayı iş yeri kiraları çok yüksek. Girişimciler çok yüksek maliyetlerle iş yeri edinebiliyorlar. Bu nedenle sanayiciler olarak kooperatifleşip kuracağımız tesisler için sanayi bölgelerinin yanı başında arazi tedariki yaptık. Bu alanın sanayi bölgesi olması için istihdam sözümüze, üretim sözümüze karşılık, devlet büyüklerimizden destek olmalarını rica ediyoruz" dedi.

  FOTOĞRAFLI • Yabancı uyruklu zehir tacirine 20 yıl ceza

  Ali KADI/NİĞDE, (DHA) - NİĞDE’de 82 kilo eroinle yakalanan uyuşturucu taciri Suriye uyruklu Kawa Asaad Mohammed 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
  Niğde İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Narkotik Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, 21 Haziran'da  durdurarak arama yaptıkları bir aracın bagajında 82 kilo eroin buldu. Olayla ilgili tutuklanan Suriye uyruklu Kawa Asaad Mohammed, Niğde 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde çıktığı son duruşmada 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

    • Prof. Dr. Karatepe: Kanser yanlış beslenmeyle başlıyor

  İSTANBUL,(DHA)-KAĞITHANE Belediyesi Kadın Kent Konseyi'nin İstanbul'daki özel hastaneler ile ortaklaşa gerçekleştirdiği Hasta Okulu Seminerleri, “Beslenme Alışkanlıklarımız Kanser Riskinizi Belirliyor” konusu ile devam etti.

  Kağıthane Belediyesi’nin Hasta Okulu seminerleri devam ediyor. Kağıthane Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleşen seminere Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Oğuzhan Karatepe konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Oğuzhan Karatepe, alkol ve sigara kullanımıyla, beslenme alışkanlıkları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

  “YAĞLI HAYVANSAL GIDALARI TÜKETMEK KANSER YAPIYOR”

  Prof. Dr. Karatepe, alkolün başta karaciğer, baş, boyun, yemek borusu, gırtlak, kalın bağırsak kanserlerine neden olduğunu söyledi.

  Karatepe sözlerine şöyle devam etti:

  “Toplumumuzda artık dışarıda yapılmış rafine besinlere ulaşmak çok kolay. Bu yüzden de yanlış beslenmeye bağlı sıkıntılar giderek artıyor. Hatta modern çağın hastalığı olmaktadır. Beslenme bozukluğu, obezite, bununla ilgili olarak kanser yanlış beslenmeyle başlıyor. Yanlış beslenme vücudumuz için gerekli olan bazı besinleri eksik ya da fazla almış olmak demektir. Fazla alındığında vücuda zarar veren besinler vardır. Eğer aşırı derecede yağlı hayvansal gıdaları bol tüketiyorsak bunlar meme, rahim, prostat, kalın bağırsak gibikanserlere neden oluyor. “

  “PROTEİN ALIMINI EKSİK YAPARSAK GELİŞME FONKSİYONLARIMIZ BOZULUR

  Prof. Dr. Oğuzhan Karatepe ,”Vücudumuza gerekli proteini almamız gerekiyor. Proteinlerde genelde hayvansal gıdalarda ve bitkisel gıdalardan alınır. Biz eğer protein alımını eksik yaparsak büyüme, gelişme gibi fonksiyonlarımız bozulur” dedi.

  “KIZARTMALARDAN UZAK DURUN”

  Fazla yağ tüketiminin zararlarından bahseden Prof. Dr. Karatepe,”Et gibi besinleri aşırı derecede yağda kızartıyorsanız bundan hemen uzak durunuz” şeklinde tavsiyelerde de bulundu. • Erzurum'da 112 Acil ekipleri kışa hazır

  ERZURUM, (DHA)- ERZURUM Sağlık Müdürlüğü, 112 Acil Komuta Merkezi'ne bağlı istasyonlarda faaliyet gösteren acil sağlık ekipleri kış hazırlıklarını tamamladı. Sağlık ekipleri, 30 sağlık istasyonunda kar üstü araçlar ve ambulanslarla hastaların yardımına yetişecek.
  Türkiye'nin coğrafi olarak 4'ncü büyük ili olan Erzurum kara teslim oldu. Binden fazla yerleşim birimine sahip olan Erzurum'da kış aylarında acil sağlık hizmeti veren Sağlık Müdürlüğü, kar üstü araç, helikopter ve kara ambulanslarıyla 24 saat esasına göre çalışacak. Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 112 Acil Komuta Merkezi ve 30 Acil sağlık istasyonundaki personelleri ile 2'si snowtrack, 5'i kar paletli, 1'i obez ambulans olmak üzere 78 ambulansla ilçe ve köy yollarında şifa bekleyen hastaların imdadına yetişmeye çalışacak.

  FOTOĞRAFLI • 3 kişinin ölümüne neden olan şoföre 6 yıl 8 ay hapis

  Samed Aydın SUN/KAYSERİ, (DHA)- KAYSERİ'de 3 kişinin ölümüne, 3 kişinin de yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan kamyonet sürücüsü Murat Ö., 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. 
  Kaza, 5 Mayıs 2018'de Bünyan-İğdecik yolu üzerine meydana geldi. Murat Ö. yönetimindeki 38 H 3360 plakalı kamyonet ile S.Ç. yönetimindeki 38 H 0554 plakalı otomobil kafa kafaya çarpıştı. Kazada, otomobil sürücüsü S.Ç. ile Suriye uyruklu 2 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi de yaralandı. Kamyonet sürücüsü Murat Ö. hakkında ‘taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma’ suçundan dava açıldı.
  1'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz sanık Murat Ö. ile avukatlar hazır bulundu. Olay tarihinde kamyonet ile yük taşıdığını söyleyen kamyon şoförü suçsuz olduğunu belirterek, yaşanan kazadan dolayı çok üzüntülü olduğunu kaydetti. Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu tutuksuz sanık Murat Ö.’ye ‘taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma’ suçundan 6 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Heyet, İstinaf ve Yargıtay süreci dikkate alınarak, sanığın tutuksuzluk halinin devamına ve cezası infaz olana kadar adli kontrol şartının devamına karar verdi. • Yaralı bulunan yavru köpek yaşama tutundu

  Mehmet Ali DİNLER/KIZILTEPE (Mardin), (DHA)- MARDİN'in Kızıltepe ilçesinde kanalizasyon çukuruna düşüp yaralanan yavru köpek, Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi'ndeki görevli veterinerler tarafından tedavi edildi. 
  Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi'ndeki görevliler, Kızıltepe ilçesinde kanalizasyon çukuruna düşen ve yaralı halde bulunan yavru köpeği, kurtararak tedavi edilmesi amacıyla merkeze getirdi. Burada gerekli tedavileri ve aşıları yapılan sevimli yavru hayata tutunmayı başardı.
  Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi'nin modern bir hale kavuştuğunu belirterek, "Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı'nı, Türkiye’de örnek gösterilebilecek bir barınak haline getirdik. Barınaktaki hayvan hastanesinde her türlü müdahaleyi yapıyoruz. Diğer illerden de hastanemize hayvanlar getiriliyor. Burada gerekli tedavilerini yapıyoruz. Şehrimizdeki engelli, yaralı ve bakıma muhtaç hayvanları barınağa getirerek gerekli tedavilerini yapıyoruz. Engelli hayvanları barınağımızda misafir ediyoruz. Diğerlerinin durumları iyi oldukça doğaya bırakıyoruz. Mardin huzurla birlikte öğrenci, engelli, hayvan dostu bir şehir oldu" diye konuştu.

  FOTOĞRAFLI • KONUTDER, konut kredisi indiriminden memnun

  İSTANBUL,(DHA) - Ziraat Bankası konut kredisi faizlerini yüzde 1'in altına çekti. KONUTDER, karardan memnun olduğunu ifade ederek, "Sektör oyuncuları ve bankalar hep birlikte hareket ederek aradaki maliyet farkını paylaşmalı ve faiz oranını 0,98’de tutmalıyız" şeklinde açıklamada bulundu.

  Ziraat Bankası, kendisiyle çalışan inşaat firmaların elinde bulunan bitmiş birinci el ve inşaatı devam eden konut satışlarının finansmanına destek vermek, elde kalan konut stokunun eritilmesine katkıda bulunmak için yeni bir kampanyaya imza attı. Banka, kampanya ile konut kredilerinde faizi yüzde 0.98'in altına çekti. Ayrıca yeni düzenleme ile 500 bin liraya kadar verilecek konut kredilerinin vadesinin 120 aya kadar uzayabileceği bildirildi.

  Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan KONUTDER Başkanı Altan Elmas, uygulamaya destek verdiklerini ifade ederek, "KONUTDER olarak konut kredilerinin düşürülmesine yönelik Ziraat Bankası’na ilettiğimiz talebimizin olumlu yanıt bulması, sektörümüz için son derece sevindirici bir gelişme olmuştur. Bu çok önemli adım için Hükümetimize ve Ziraat Bankamıza talebimizi olumlu karşılamalarından dolayı teşekkür ediyoruz" dedi.

  "FAİZ ORANLARI 0.98'DE SABİT TUTULMALI"

  "Ziraat Bankası’yla aktif şekilde kredili çalışmakta olan KONUTDER üyeleriyle bu firmalardan konut satın alan müşterileri hedefleyen uygulama, aylık yüzde 0.98 faiz oranı ve 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 bin TL’ye kadar konut kredisi kullanma imkânı sunacak" diyen Elmas açıklamalarına şu şekilde devam etti:

  "Bankayla çalışmakta olan konut üreticisi firmaların da maliyetin bir kısmını katkı payı olarak üstlenmeleri neticesinde faiz oranının müşterilere aylık yüzde 0.98 olarak yansıtılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda, Ziraat Bankası’yla çalışmakta olan firmaların elinde bulunan bitmiş birinci el ve inşaatı devam etmekte olan konut satışlarının büyük bir ivmeye kavuşacağına inanıyorum. Uygulamadan Ziraat Bankası ile çalışan tüm konut üreticileri faydalanacaktır. KONUTDER olarak uzun bir süredir dile getirdiğimiz, bankaların konut kredi faiz oranını psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına çekmesi talebimizle ilgili yaşanan bu gelişme hem ekonomimizin hem de sektörümüzün canlanması açısından önemli bir adımdır. Konut üreticileri olarak bizler bir süredir kendi yaptığımız kampanyalarla özveride bulunarak vatandaşlarımıza konut alımında kolaylık sağlamaya çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte de, sektör oyuncuları ve bankalar hep birlikte hareket ederek aradaki maliyet farkını paylaşmalı ve faiz oranını 0,98’de tutmalıyız. Ziraat Bankasının öncülük ettiği bu uygulamaya diğer kamu ve özel sektör bankalarının da dahil olmasını bekliyoruz." • Muhsin Yazıcıoğlu Parkı hizmete açıldı

  Yasin KESKİN/KARACABEY (Bursa), (DHA)- BURSA'nın Karacabey ilçesinde belediye tarafından yaptırılan 'Muhsin Yazıcıoğlı Parkı' törenle hizmete açıldı. 
  Karacabey Belediyesi’nin Sırabademler Mahallesi’ne kazandırdığı ve Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun adının verildiği parkın açılışı gerçekleşti. Açılışa Karacabey Kaymakamı Yusuf Gökhan Yolcu, Belediye Başkanı Ali Özkan, Karacabey İlçe Müftüsü Naci Yalçınkaya, Ak Parti İlçe Başkanı Ertem İşcan, MHP İlçe Başkanı Mümin Koçan, BBP İlçe Başkanı İzzet Toprak, BBP il yöneticileri, siyasi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, protokol mensupları ile vatandaşlar katıldı. Parka ismi verilen Muhsin Yazıcıoğlu’nu rahmetle andıklarını belirten Sırabademler Mahalle Muhtarı Şaban Kibar, parkın açılışında emeği bulunan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan’a ve Karacabey Belediyesi’ne teşekkür etti.
  Parka Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun isminin yaşatılacak olmasının vatandaşlarda büyük memnuniyet yarattığını söyleyen Başkan Ali Özkan, “Mahalle ve bölge halkımız buraya bina yapılmasını istemiyordu. Bu alanın kamulaştırılmasını ve park olarak hizmet verilmesini bizden talep ettiler. Vatandaşlarımız istedi, biz de buraya bu parkı hep birlikte kazandırdık. Bölgemize ve mahallemize hayırlı olsun. Türk milleti tarafından takdir edilen büyük dava adamı rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun ismini buraya koymaktan büyük keyif ve onur duyuyoruz" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından protokol mensupları tarafından Muhsin Yazıcıoğlu Parkı'nın kurdelesi kesildi.

  FOTOĞRAFLI • (Görüntülü) Edebiyatın kalbi Kadıköy’de atıyor

  İSTANBUL, (DHA) – Yerli ve yabancı edebiyatın önemli isimlerine dair belge ve hatıratlar, Kadıköy’de edebiyatseverlerle buluştu.Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen “Türkiye Yazarlar Sendikası Edebiyat Belgeliği” açılış programına pek çok ünlü isim katıldı.


   

  Kemal Tahir Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen açılış programına Türkiye Yazarlar Derneği Genel Başkanı Mustafa Köz ve dernek üyeleri, Suna Anday, Cemal Süreyya’nın eşi yazar Zuhal Tekkanat, yazar Zeynep Oral, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve çok sayıda edebiyatsever katıldı.


   

  “DEPOLARDA KALAN ANILAR GÜN YÜZÜNE ÇIKTI”


   

  Melih Cevdet Anday’ın eşi Suna Anday, “Uzun süredir depolarda kalan anılar gün yüzüne çıktı. Herkese çok teşekkür ederim. Harika bir iş olmuş” dedi.


   

  Edebiyatın izlerinin günden güne değiştiğini belirten Zuhal Tekkanat, “Bizler eski edebiyatçılarız. Yeni edebiyatçılar geldikçe değişim devam edecek. Bu günkü etkinlik eski edebiyatçıların unutulmaması için bir eylemdir. Bu eylemler çoğaldıkça edebiyatseverler de edebiyatçılar da mutlu olacaktır. Ben Cemal Süreyya’nın geri kalanıyım, oğlunun annesiyim. Ben de edebiyatçıyım” ifadelerini kullandı.


   

  “YAZARLARIMIZ BİZİM DEĞERLERİMİZDİR”


   

  Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ise, “Yazarlarımız bizim değerlerimizdir. Onlar bizim belleğimizdir. İnsanın en temel düşünce sistemini anlatan kitapları yaşatmak, Kadıköylülerle buluşturmak bizim için önemliydi. Türkiye Yazarlar Sendikası ile birlikte burayı açmak bizim için oldukça önemli” diye konuştu.


   

  TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI EDEBİYAT BELGELİĞİ


   

  8 yazar/şairin gözlük, saat, kravat gibi kişisel eşyaları, kitapları ile daktilo, kalem, defter gibi yazma serüvenlerine dair gereçler sergileniyor. Bu isimler arasında Nazım Hikmet, Cemal Süreya, Asım Bezirci, Arif Damar, Mehmet Seyda, Melih Cevdet Anday gibi Kadıköylü edebiyatçılar önemli yer tutuyor. Burada ayrıca SusannaTamaro, Doris Lessing, Umberto Eco gibi dünya yazarlarının, 99 depremi dolayısıyla Türkiye ile dayanışma amacıyla imzalayıp gönderdikleri kitapları da yer alıyor.

    • Hava harekatında 8 terörist etkisiz hale getirildi

  ANKARA, (DHA)- TÜRK Silahlı Kuvvetleri, Irak'ın kuzeyi Haftanin, Zap ve Hakurk bölgelerinde düzenlenen hava harekatında 8 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
  TSK'dan yapılan açıklamada, Haftanin, Zap ve Hakurk bölgelerinde 14 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen hava harekâtları neticesinde terör örgütüne ait mağara ve sığınakların imha edildiği belirtilerek, "Üs bölgelerimize saldırı hazırlığında olan silahlı 8 bölücü terörist etkisiz hale getirilmiştir" denildi. • Edebiyatın kalbi Kadıköy’de atıyor

  İSTANBUL, (DHA) – Yerli ve yabancı edebiyatın önemli isimlerine dair belge ve hatıratlar, Kadıköy’de edebiyatseverlerle buluştu.Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen “Türkiye Yazarlar Sendikası Edebiyat Belgeliği” açılış programına pek çok ünlü isim katıldı.

  Kemal Tahir Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen açılış programına Türkiye Yazarlar Derneği Genel Başkanı Mustafa Köz ve dernek üyeleri, Suna Anday, Cemal Süreyya’nın eşi yazar Zuhal Tekkanat, yazar Zeynep Oral, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve çok sayıda edebiyatsever katıldı.

  “DEPOLARDA KALAN ANILAR GÜN YÜZÜNE ÇIKTI”

  Melih Cevdet Anday’ın eşi Suna Anday, “Uzun süredir depolarda kalan anılar gün yüzüne çıktı. Herkese çok teşekkür ederim. Harika bir iş olmuş” dedi.

  Edebiyatın izlerinin günden güne değiştiğini belirten Zuhal Tekkanat, “Bizler eski edebiyatçılarız. Yeni edebiyatçılar geldikçe değişim devam edecek. Bu günkü etkinlik eski edebiyatçıların unutulmaması için bir eylemdir. Bu eylemler çoğaldıkça edebiyatseverler de edebiyatçılar da mutlu olacaktır. Ben Cemal Süreyya’nın geri kalanıyım, oğlunun annesiyim. Ben de edebiyatçıyım” ifadelerini kullandı.

  “YAZARLARIMIZ BİZİM DEĞERLERİMİZDİR”

  Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ise, “Yazarlarımız bizim değerlerimizdir. Onlar bizim belleğimizdir. İnsanın en temel düşünce sistemini anlatan kitapları yaşatmak, Kadıköylülerle buluşturmak bizim için önemliydi. Türkiye Yazarlar Sendikası ile birlikte burayı açmak bizim için oldukça önemli” diye konuştu.

  TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI EDEBİYAT BELGELİĞİ

  8 yazar/şairin gözlük, saat, kravat gibi kişisel eşyaları, kitapları ile daktilo, kalem, defter gibi yazma serüvenlerine dair gereçler sergileniyor. Bu isimler arasında Nazım Hikmet, Cemal Süreya, Asım Bezirci, Arif Damar, Mehmet Seyda, Melih Cevdet Anday gibi Kadıköylü edebiyatçılar önemli yer tutuyor. Burada ayrıca SusannaTamaro, Doris Lessing, Umberto Eco gibi dünya yazarlarının, 99 depremi dolayısıyla Türkiye ile dayanışma amacıyla imzalayıp gönderdikleri kitapları da yer alıyor.

    • İzmir'de şehir içinde kış lastiği zorunlu değil

  İZMİR, (DHA) - İZMİR'de, şehiriçi taşımacılıkta kış lastiği uygulanmayacağı, ancak şehirlerarası karayollarında kış lastiği kullanma zorunluluğunun devam edeceği bildirildi.
  Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın genelgeleri doğrultusunda, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildiği hatırlatılarak, "Şehiriçi taşımacılıktaki kış lastiği uygulaması ise ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak, karar alınma yetkisi Valiliklerimize bırakılmıştır. İzmir Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü'nden alınan veriler ile ilimizde hava sıcaklıklarının, 'Aralık 10.9, Ocak 9, Şubat 10.6 ve Mart 12.9 derece olacağı anlaşılmıştır. Bu nedenle; kış lastiği ile ilgili uygulamalarda, bakanlıkça belirlenen ortalama sıcaklık değeri 7 derecenin üzerinde olduğundan, Valiliğimizin 22.11.2018 tarih ve 13014 sayılı emir yazıları ile ilimiz genelinde yük ve yolcu taşımacılığı dahil hususi araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu aranmayacaktır" denildi. Ancak şehirlerarası karayollarında 1 Aralık 2018 ile 1 Nisan 2019 tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğunun devam edeceği belirtildi.

    • Kayıp yaşlı kadın ölü bulundu/ Ek fotoğraflar • FETÖ sanığı muhasebeciye 7,5 yıl hapis

  Samed Aydın SUN/KAYSERİ, (DHA)- KAYSERİ'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında görülen davada 'Örgüt üyesi' olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan muhasebeci, 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
  4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuksuz sanık Öner A., ile avukatı hazır bulundu. 'Örgüt üyesi' olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan FETÖ şüphelisi muhasebeci, üzerine atılan suçlamaları kabul etmedi. Örgüt üyesi olmadığını öne süren Öner A., "Örgüt üyesi değilim. İrtibatım olmadı. Suçsuzum. Beraatimi istiyorum" dedi.
  Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu tutuksuz sanık Öner A.'yı, 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme ,İstinaf ve Yargıtay sürecini göz önünde bulundurarak sanığın tutuksuzluk halinin devamına karar verdi. • Asus'tan oyun tutkunlarına yeni yıl kampanyası         

  İSTANBUL, (DHA) - ASUS'TAN GeForce GTX 1060, 1070 veya 1070Ti ekran kartına sahip ASUS bilgisayar alanlar 45 dolar değerindeki Fortnite Paketi'ne ücretsiz sahip olacak. Ayrıca 8'inci nesil i7 ve i9 işlemcili ASUS Gaming ve ROG bilgisayarları ise Call of Duty: Black Ops 4 hediye ediyor.

  Oyun dünyasını kasıp kavuran, başta FPS tutkunları olmak üzere tüm oyun severlerin vazgeçilmezi haline gelen Call of Duty: Black Ops 4 ve Fortnite, üstün performanslı ASUS Gaming ve ROG dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda eşsiz bir deneyim sunuyor. ASUS, yeni bilgisayar sahiplerine keyifle oynayacakları bu iki oyunu yeni kampanyalarla hediye ediyor.

  KAMPANYA 30 NİSAN'A KADAR GEÇERLİ

  Yılın en çok beğenilen PC oyunlarından Call of Duty: Black Ops 4, ASUS Gaming dizüstü bilgisayar, ROG dizüstü veya masaüstü bilgisayar satın alanlara hediye olarak veriliyor. 30 Nisan 2019 tarihine kadar geçerli olan kampanyada, ASUS web sitesinde belirtilen dizüstü veya masaüstü bilgisayarlardan birini satın alanlar, Call of Duty: Black Ops 4 Standart Edition PC sürümüne ücretsiz sahip oluyor.

  AYAKTA KALAN SON KİŞİ SİZ OLUN

  29 Ocak 2019 tarihine kadar uyumlu bir ASUS bilgisayar alanlar, 45 dolar değerindeki Fortnite '2000 V-Papel' ve erkek Fortnite Counterattack setine sahip oluyor. Fortnite paketinin içinde 2000 V-Papel'in yanı sıra 'Reflex' kıyafeti, 'Pivot' paraşüt, 'Angular Axe' kazma ve 'Response Unit' sırt aksesuarı bulunuyor.

  Kampanyanın geçerli olduğu işlemciler : Notebook için; Core i7 H (8850H, 8750H), Core i9 (8950HK) Desktop için; 8th Gen Core i5K, Core i7K (8600K, 8700K, 8086K), 9th Gen Core i5K/i7K/i9K (9600K, 9700K, 9900K)

  Kampanya hakkında detaylı bilgilere, http://asusturkiye.com.tr/cod/ ve http://asusturkiye.com.tr/fortnite/ sitelerinden ulaşılabilir. • Bitlis'te sel hasara neden oldu

  Özcan ÇİRİŞ/BİTLİS, (DHA)- BİTLİS'te etkili olan kar ve yağmur nedeniyle meydana gelen sel, kent merkezindeki mahalleleri besleyen ishale boru hattına zarar verdi. Patlayan borudan boşa akan su, sokakları gölete dönüştürdü.
  Bitlis ve çevresinde 2 gündür yağan kar ve yağmur sele neden oldu. Selden dolayı bazı dereler taştı, kent merkezinde bulunan ishale boru hattı büyük zarar gördü. Patlayan boru ile tonlarca su boşa akarken sokaklar dereye dönüştü. Zarar gören Dörtağaç Köy yolunun 400 metrelik bölümünde büyük yarıklar oluştu. Yolun yeniden açılması için İl Özel İdaresi ve belediyeye bağlı iş makinelerinin çalışmaları sürüyor.
  Bitlis Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Aras, kentte iki günden beridir etkili olan yağışın özellikle alt yapıya büyük hasar verdiğini belirterek şöyle konuştu:
  “Bitlis’te yağışlar nedeniyle yaklaşık 38 evin bodrum katında su baskınları yaşanmasına neden oldu. İki gündür su baskınlarının verdiği tahribatı temizlemek için çalışıyoruz. Yollarda oluşan hasarı, ekiplerimiz temizlemekle meşgul. Önceki gece de aşırı yağışlardan dolayı oluşan sel, Duav yaylası mevkiinde bulunan 500’lük ishale hattımızda hasara yol açtı, hatta kopmalar oldu. Ana ishale hattımızın onarılması için dünden beri ekiplerimiz yoğun bir çaba sarf etti. Dörtağaç Köyü üzerinde bulunan bu ishale hattımız köy yolumuzun 400-500 metrelik kısmında da hasara neden oldu. Şehir merkezinde genel olarak işleri toparlama noktasındayız. Ekiplerimiz 24 saat hiç ara vermeden çalışıyor. Bu anlamda personellerimizin izinlerini de kaldırdık. Beklediğimzden daha çok yağış yağdı. Bu olağanüstü bir durumdur. Önce kar yağışı ardından da yağmurun yağması sele neden oldu. İnşallah ekiplerimizle birlikte bütün işleri toparlayacağız."

  FOTOĞRAFLI
    • Umut verenler ödüllendirildi

  İSTANBUL,(DHA) - İstanbul Bilgi Üniversitesi, umut vadeden hikâyeleri desteklemek amacıyla ilk kez “Bilgi Umut Var”ı hayata geçirdi. Bilgi Üniversitesi öğrencileri, kendilerine umut veren iyilik hikâyelerini seçti. Projenin ikinci aşamasında yapılan halk oylaması sonucu belirlenen 10 iyilik hikâyesinin kahramanı, Santralistanbul’da gerçekleşen Bilgi Umut Var gecesinde duyuruldu.

  İstanbul Bilgi Üniversitesi, insanlığa umut ve cesaret veren, ilham kaynağı olan iyilik hikâyelerinin fark edilmesi ve artarak çoğalması için bu yıl ilk kez “Bilgi Umut Var”ı düzenledi.

  Ekim ayında başlayan projenin ilk aşamasında öğrenciler kendilerine ilham olan iyilik hikâyelerini aday gösterdi. Birleşmiş Milletler (BM) 17'inci Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi baz alınarak belirlenen 33 hikâye, Bilgiumutvar.com web adresi üzerinden halk oylamasına sunuldu. 15 gün süren oylama sonucunda en çok oy alan 10 hikâyenin kahramanı, “Bilgi Umut Var”da buluştu.

  “UMUDUMUZU YEŞERTTİLER”

  Santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenen Bilgi Umut Var gecesinin açılış konuşmasını yapan Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Dr. Ecmel Ayral, "Bugün burada bizimle olan projelere umudumuzu yeşerttikleri teşekkür ediyorum. Hayatın içinde atılan her umut tohumu toplumun genelini etkisi altına alıyor. Biz bunu her gün öğrencilerimizle yaşamaya ve yaşatmaya gayret ediyoruz” dedi.

  “UMUT KALICI ÜÇ ŞEYDEN BİRİ”

  Projenin hayata geçirilmesinde önemli rol oynayan İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Itır Erhart ise şunları belirtti.

   “Umut, sabah yataktan kalkmamızı, her durumda, her şeye rağmen, devam etmemizi sağlayan güç. Eski Ahit’e göre kalıcı olan üç şeyden biri. Diğer ikisi ise inanç ve sevgi. Bu akşam bu umudunu, inancını kaybetmeyen, kendine benzemeyen canlıları seven, onların ıstırabını yatıştırmak için çalışan insanların öykülerini dinleyeceğiz. Onları dinlerken şunu düşünmenizi rica ediyorum: Siz de bir sorunu sırtlanmak isteseydiniz bu hangisi olurdu?”

  DEF RAP SAHNE ALDI

  Akademisyenlerin, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin ve BİLGİ’li öğrencilerin katıldığı gecede, işitme engellilerin sorunlarına dikkat çekmek için kurulan Def Rap müzik grubu sahne aldı. İşitme engelli sanatçılardan oluşan müzik grubu “Kaldır Elleri” adlı parçalarını seslendirdi.

  Halk oylaması sonucu belirlenen 10 iyilik hikâyesi ve kahramanları şöyle:

  AHBAP

  AHBAP, Haluk Levent'in kurucusu olduğu ve tüm Türkiye’ye yayılan bir iyilik hareketi. Toplumda yardımlaşma ve dayanışma bilincini güçlendirmek, bilim ve sanat faaliyetlerinin yaygınlaşmasını sağlamak üzere yola çıktı. 18 ayda, 58 şehirde ve 7 bine ulaşan gönüllüsüyle çalışmalarına devam ediyor. Bugüne kadar 231 öğrenciye burs verdi. 1400 ailenin ihtiyaçlarını giderdi. 75 kez sokak hayvanlarının yardımına koştu. 139 kez kan ve kök hücre kampanyası düzenledi. Ayvalık ve Tire Ormanları için binlerce fidan dikti.

  ATMA! TAMİR OLSUN, ÇOCUKLARA UMUT OLSUN

  Bursa Orhangazi'de yaşayan Muammer Kavazoğlu, "Atma! Tamir Olsun, Çocuklara Umut Olsun" adını verdiği projesiyle oyuncakların geri dönüşümünü sağlıyor. Kiraladığı dükkanda ülkenin birçok yerinden kargoyla gönderilen eski oyuncakları tamir ediyor. Kavazoğlu'nun annesi Şükriye Kavazoğlu da pelüş ve oyuncak bebekleri onarıyor. Toplanan oyuncaklar tamir edilip ihtiyaç sahibi çocuklara hediye ediliyor.

  BİR TEBESSÜM İÇİN DERNEĞİ

  Farklı hayatlar yaşayan insanların birbirlerinin yüzünde tebessüm yaratması için yola çıkmış üniversiteli gençlerden oluşuyor. Lise yıllarında bir araya gelen ekip, İstanbul’daki üniversiteli gençlerle Anadolu’da yaşayan halkın arasında bağ kuruyor. Gençlerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma alanında bilinçlenmelerini hedefliyorlar. Bu amaçla hayata geçirdikleri projelerden biri olan “Hayalperest Odalar” kapsamında, köy okullarında öğrencilerin kaliteli vakit geçirebilmeleri için, içinde kütüphane, oyun alanı ve oyuncakların olduğu odalar inşa ediyorlar.

  ENKA İYİLİK PROJESİ

  Enka İyilik Projesi, hastalıklardan korunma, tedavi ve kaliteli eğitim fırsatlarından yararlanma gibi alanlarda ihtiyaç duyan çocuklara destek sağlıyor. Çocuklara yardımlaşma kavramını erken yaşta öğreterek empati yeteneklerini güçlendiriyor, topluma faydalı ve çevresine duyarlı bir birey olarak gelişmelerine katkıda bulunuyor.

  HAYAT TAMİRCİSİ

  Mardin'in Derik ilçesinde yaşayan Hasan Kızıl, engelli hayvanlar için yaptığı protezler sayesinde onların yürümesini sağlıyor. “Hayat tamircisi” olarak tanınıyor. Kızıl, kendi imkanlarıyla yaptığı yürüteç ve protezlerle bugüne kadar 300’den fazla hayvanın yürümesini sağladı.

  HAYATA SARIL LOKANTASI

  Hayata Sarıl, Ayşe Tükrükçü’nün evsiz, sokakta yaşayan, toplumun yok saydığı insanlar için iki sene önce başlattığı bir sosyal girişim. Beyoğlu’nda açtıkları Hayata Sarıl Lokantası’nda gündüz ücretli yemek servisi yapılırken akşamları evsizlere ücretsiz yemek dağıtılıyor. 

  KİTAP KOALA

  Dünyada adaptasyonu en düşük olan hayvan “Koala”, okaliptus ağacı olmayan hiçbir yerde yaşayamaz, sadece okaliptüs ile beslenir. O yüzden okaliptusa sıkı sıkıya sarılır. “Kitap Koala” projesinde Koala kitaplara sarılıyor. Kitap satışından elde edilen bütün kâr sokak hayvanlarına aktarılıyor. Yaralı sokak hayvanlarının tedavisi sağlanıyor ve hayvan ambulansı sistemi finanse ediliyor.

  LEYLA'DAN SONRA GÖNÜLLÜLERİ

  İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde öğrenci üç arkadaş, kronik hastalığı olan çocuklara umut verip hayata bağlamak amacıyla bir iyilik projesi başlattı. Zamanla tıp öğrencileri arasında iyilik büyüdü. Bugüne kadar 4 bin 719 kronik hastalığı olan çocuğun hayallerini gerçekleştiren “Leyla'dan Sonra Gönüllüleri” umut olmaya devam ediyor.

  ÖĞRETMEN MEHTAP ÇEVİK, KIZ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİ İÇİN DESTEK OLUYOR

  Iğdır’da beden eğitimi öğretmeni Mehtap Çevik, bölgede kız çocuklarının eşit eğitim hakkından yararlanabilmesi için çalışıyor. Kız Çocuklarının Eğitimi Projesi'nin temsilcisi. Öğrencilerinden Canan Şengül, annesini kaybedince okulu bırakmak zorunda kaldı. Derslerinde çok başarılı olmasına rağmen, kardeşlerine bakması gerekiyordu.  Öğretmenin desteğiyle, yeniden sınıfına döndü ve okul birincisi olarak ortaokulu bitirdi.

  YARINA UMUT OL

  "Yarına Umut Ol" projesi, Berin Yıldırım ve Simay Salı'nın 2014 yılında başlattığı ve eğitimdeki fırsat eşitsizliğini azaltmak için attığı adımın adı. Köy okullarında projeler düzenliyor, çocukların yeteneklerini keşfetmelerine, geliştirmelerine ve en önemlisi geleceğe dair hayal kurmalarına yardımcı olmaya çalışıyorlar.