MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » SON DAKİKA » DHA » DHA SON DAKİKA HABERLERİ

DHA SON DAKİKA HABERLERİ

DHA RSS Video Foto

 • Maltepe Belediyesi’nden 82 okul kantinine denetim

  İSTANBUL, (DHA) - MALTEPE Belediyesi’ne bağlı ekipler, 82 okul kantini ve yemekhanesini denetledi. Denetimlerde ekipler tarafından eksiği bulunan yerler hakkında işlem yapılarak, eksikliklerinin giderilmesi istendi.

  Maltepe Belediyesi Veteriner İşleri ve Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, gıda denetim çalışmaları kapsamında, 82 okul kantini ve yemekhanesini denetledi. Halkın sağlıklı ve temiz gıdalara ulaşması için çalışmalarını büyük bir titizlikle sürdürülen kontrollerde, okul kantin ve yemekhanelerinin temizlik ve hijyen şartları, çalışanlara ait hijyen sertifikaları, işyeri açma ve çalıştırma ruhsatları sırasıyla gözden geçirildi. Denetimlerde ekipler tarafından eksiği bulunan yerler hakkında işlem yapılarak, eksikliklerinin giderilmesi istendi.

  “BU DENETİMLERİ SIK SIK GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

  Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın beslenmesine verdiğimiz önem gereği, güvenli gıdaların hijyenik mekanlarda tüketilmesini sağlamak amacıyla ilçe sınırları içerisinde bulunan eğitim kurumlarının kantin ve yemekhanelerine yönelik denetimlere devam edecek ve bu denetimleri sık sık gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

  (FOTOĞRAFLI) • 70 yaşında gemi kaptanı oldular

  İSTANBUL, (DHA) - YAŞLILAR Haftası nedeniyle yaşları 55 ile 70 arasında değişen 17 çift, Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği program kapsamında Piri Reis Üniversitesi’nde gemi simülatörü kullandı. Gerçek gemiyi aratmayan simülatör sayesinde açık denizlerde gemi kullanan çiftler heyecanlı dakikalar yaşadı.

  Bağcılar Belediyesi tarafından "Yaşlılar Haftası" dolayısıyla düzenlenen etkinlik kapsamında 17 yaşlı çift, Türkiye’nin en teknolojik simülasyonunun bulunduğu Tuzla’daki Piri Reis Üniversitesi’nde ağırlandı.

  Yaşlıları karşılayan Simülatör Merkezi Koordinatörü Celalettin Güllapoğlu, bilgilendirmenin ardından çiftlere kampüs içinde kısa bir gezi yaptırdı. Yaşları 55 ile 70 arasında değişen çiftler sınıflarda eğitim gören üniversite öğrencileriyle de bir süre sohbet etti.

  Yaşlılar daha sonra radarından telsizine kadar gerçek gemide bulunan sistemle donanmış simülatörün olduğu alana geçti. Çiftler sırayla 50 değişik tipte gemi, 50 deniz coğrafya alanı, 3 bin değişik tipte destekleyici gemi ve obje kullanılarak gerçekleştirilen simülatörü kullandı.

  Simülatör sayesinde yaşlılar, tıpkı gerçek gemideymiş gibi açık denizlerde yol aldı. Kaptan Köşkü’nde dümen başına geçen yaşlılar, yanlarında seyir halindeki diğer gemilerle beraber İstanbul Boğazı’na giriş yaptı. Kaptan adayları, simülatördeki yaşlıları hayran gözlerle izledi.

  “BU YAŞTA KAPTAN OLDUĞUMUZU DA GÖRDÜK”

  Gemi deneyimi yaşayan 70 yaşındaki Fikret Koca, “İlk defa bir gemi kullandım. Kaptan köşkünde büyük heyecan yaşadık. Gemiyle İstanbul Boğazı’na girdik. Hiç aklımıza gelmezdi ama bu yaşta kaptan olduğumuzu da gördük” dedi.

  Güzel bir gün geçirdiklerini söyleyen davetliler, kendilerine yaptığı bu jestten dolayı Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’ya teşekkür etti. Çiftler, yemek yiyerek günü tamamladı.

  (FOTOĞRAFLI) • Kıbrıs Türk Barolar Birliği yeni başkanı Esendağlı, Feyzioğlu’nu ziyaret etti

  Gizem KARADAĞ/ANKARA, (DHA) - KIBRIS Türk Barolar Birliği’nin yeni başkanı Hasan Esendağlı ve beraberindeki heyet, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nu ziyaret etti.
  Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı beraberinde konsey üyesi Av. Ahmet Said Sayın ile birlikte TBB genel merkezinde Başkan Metin Feyzioğlu’nu ziyaret etti. Ziyarete Türk Barolar Birliği TÜRK-AV Temsilcisi Av. Hasan Özyiğit de katıldı.
  Ziyarette konuşan Başkan Feyzioğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türk Barolar Birliği’nin 2 yıl önce kurdukları Türk Dili Konuşan ve Akraba Ülkeler Avukatlık Birliği (TÜRK-AV) üyesi olduğunu söyleyerek, “Dünyadan izole edilmek istenen Kıbrıs Türk’ü, Türkiye Barolar Birliği’nin kurucusu olduğu TÜRK-AV’ da üyedir. Bu önemli bir açılış ve çıkıştır. Sesimizi Türk dünyasına ve komşu ülkelere duyurma imkânıdır. Kıbrıs Türk’ünün yaşadığı büyük haksızlıkları ve onlara yaşatan bizim uluslararası şımarıklık, diye nitelendirdiğimiz davranışların sorumlularıdır. Bizim Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yaklaşımımız, tartışmamız gönül bağımız yavru vatan, ana vatan söyleminden çok farklıdır. Yavru vatan, ana vatan yoktur. Bir millet, iki devlet vardır. Türkiye’de biz avukatların, Kıbrıs’taki meslektaşlarımızdan, onların tecrübelerinden ve birliğimizden öğreneceği çok şey vardır. Eşitler arasında samimi, zihin arkasından başka hiçbir hesap kitap olmayan muhteşem dostluk ve işbirliği ilişkisidir” dedi.
  ‘RUSYA TAM ÜYE OLUYOR’
  Rusya Federasyonu Barolar Birliği’nin TÜRK-AV’ın büyük bir hızla gelişmesini görüp, tam üyelik başvurusunda bulunduğunu ifade eden Feyzioğlu,  “Bugün genel kurulumuz, Rusya Federasyonu’nu tam üyeliğe alacaktır. Bununla birlikte çok büyük bir coğrafyada TÜRK-AV’ ın etkisi artacaktır” diye konuştu.
  Kıbrıs Türk Barolar Birliği’nin başkanlığı görevine yeni seçilen Hasan Esendağlı ise “Biz hem Türkiye Barolar Birliği ile olan ilişkimizi hem de bugün genel kuruluna davetli olduğumuz TÜRK-AV organizasyonunu oldukça ciddiye alıyoruz. Bunun bizim için önemli bir açılım ve ciddi bir tecrübe kaynağı olduğunu değerlendiriyoruz. Ben bu aşamada ilişkilerin bu noktaya gelmesi ve açılarak, büyüyerek ilerlemesi konusundaki arzum Sayın Feyzioğlu’yla aynı noktadadır” diye konuştu.
  Bu arada, TBB öncülüğünde 2016 yılında kurulan TÜRK-AV, Barolar Birliği’nin katılımıyla 2’nci TÜRK-AV genel kurulu toplantısı bugün gerçekleştirilecek.

  FOTOĞRAFLI • Erhan Kızılmeşe: Ankara Ticaret Odası’nda aidat 1 TL olacak

  ANKARA, (DHA) - ANKARA Ticaret Odası (ATO) Başkan adayı Erhan Kızılmeşe, göreve gelir gelmez ilk iş olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceklerini ve yıllardır esnafın sırtında kambur olan aidatları kaldıracaklarını belirterek, “Hedefimiz bu aidatları kaldırmak, ancak kanun kapsamındaki yasal düzenlemelerden doğan engeller ortadan kalkmazsa da ATO aidatlarını 1 TL yapacağız” dedi. 
  Ankara Ticaret Odası seçimleri için adaylar yavaş yavaş belli olmaya başlarken, başkanlık için adaylığını açıklayan ilk isim Erhan Kızılmeşe, çalışmalarına hız vererek projelerini kamuoyu ile paylaşmaya başladı.
  'HEDEFİMİZ AİDATLARI KALDIRMAK'
  365 oda ve borsa seçime giderken Ankara Ticaret Odası başkan adayı Erhan Kızılmeşe ATO’da yıllık aidatların alınmayacağını taahhüt etti. Kızılmeşe, “Esnafın yükünü hafifletmek için çalışmalarımızı sırasıyla hayata geçireceğiz. Önümüzdeki dönemde pek çok projemizi kamuoyu ile paylaşacağız. Ancak öncelikli olarak, 5174 Sayılı Kanun’la düzenlenen aidatlar konusunu gündemimize alacağız. Hedefimiz bu aidatları kaldırmak ancak kanun kapsamındaki yasal düzenlemelerden doğan engeller ortadan kalkmazsa da ATO aidatlarını 1 TL yapacağız. Bunun için gereken her türlü girişimde bulunacak ve bu konuyu düzenleyen mevzuatın değiştirilmesi için çalışacağız” diye konuştu.

  FOTOĞFAFLI • Yavuz Sultan Selim Köprüsü iklim değişikliğine ışık tutmak için kararacak

  İSTANBUL, (DHA) - Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nu inşa eden ve işleten IC İçtaş İnşaat -  Astaldi konsorsiyumu ICA, WWF tarafından 2007 yılında başlatılan Dünya Saati etkinliğine köprünün ışıklarını kapatarak destek olacak. 24 Mart Cumartesi günü 20:30-21:30 arasında gerçekleşecek etkinlik kapsamında, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün hava ve kara ulaşımı trafiğinin güvenliği için çalışan ışıkları haricindeki aydınlatmaları dünyadaki çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla söndürülecek.Bu sene “biyolojik çeşitlilik ve dünyaya bağlan” temasıyla düzenlenen etkinlikle iklim değişikliğine karşı harekete geçme ihtiyacına farkındalık yaratılması sağlanacak.

  Dünyanın en büyük küresel çevre hareketi olan Dünya Saati, iklim değişikliğine dikkat çekmek için her yıl Mart ayında gerçekleştiriliyor. Ülkemizde 2008 yılından bu yana WWF-Türkiye tarafından yürütülen etkinliklerle farklı kurum ve kuruluşlar simge yapılarının ışıklarını ve çevre aydınlatmalarını kapatarak organizasyona destek veriyor. Dünya genelinde de milyonlarca insan, işyeri ve anıt bir saat boyunca ışıklarını söndürerek iklim değişikliği için başlatılan bu harekete katılıyor.

  Her yıl milyonlarca insan, işyeri ve anıtın katıldığı Dünya Saati’ne, geçtiğimiz yıl 187 ülke ve bölgeden milyonlarca insan katıldı. 350’den fazla ünlü isim ve kanaat önderinin desteklediği etkinlikte, 3 binden fazla anıtsal yapı ışıklarını söndürdü. Türkiye’de de Galata Kulesi, Ayasofya, Dolmabahçe Sarayı, Rumeli Hisarı, İzmir Saat Kulesi, Truva Atı gibi yapılar bugüne kadar ışıklarını kapatan yapılar arasında yer aldı.

  (FOTOĞRAF) • Pegasus Havayolları’ndan yüzde 50 indirim fırsatı

  Pegasus Havayolları’ndan yüzde 50 indirim fırsatı

  Anıl UÇAN/İSTANBUL (DHA)-Pegasus Havayolları, mobil kanalları üzerinden bilet alan misafirlerine yüzde 50 indirim fırsatı sundu.

  Kampanya kapsamında biletlerini  biletlerini 23-25 Mart tarihleri arasında Pegasus mobil uygulaması veya mobil sitesi üzerinden alan misafirler, 7 Mayıs – 7 Haziran 2018 tarihleri arasında tüm yurt içi ve Kıbrıs hatlarına yüzde 50’ye varan indirim fırsatından yararlanabilecekler.

  Pegasus’un 41 ülkede 108 noktaya ulaşan uçuş ağı ve bahar kampanyası ile ilgili detaylı bilgilere havayollarının internet adresi üzerinden ulaşılabilir. Kampanya biletleri, sadece Pegasus’un mobil kanalları üzerinden alınabiliyor.

  (FOTOĞRAF) • (Görüntülü Haber) “2’nci Soğuk Savaş Dönemi’nde olduğumuzu söyleyebiliriz”

  İSTANBUL, (DHA)- İSTANBUL Aydın Üniversitesi (İAU) bünyesinde yer alan ve başkanlığını AB Eski Bakanı Egemen Bağış’ın yürüttüğü Batı Araştırmaları Merkezi’nin düşünce kuruluşu Batı Platformu‘na, Prof. Dr. Kerem Alkin katıldı. Ayda bir gerçekleşen ve farklı konukların ağırlandığı Batı Platformu’nda, Sabah Gazetesi yazarı ve Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin’le “2071’e Doğru Küresel Ekonomi ve Politikada Yükselen Avrasya’da Türkiye’nin Yeni Konumu” temalı toplantı gerçekleşti. Alkin, “Geçmişte Irak’ta, bugün de Suriye’de yaşanan gelişmeleri 1’inci Soğuk Savaş Dönemi’nde yaşanmış gerginliklere benzetiyorum. 2’nci Soğuk Savaş Dönemi’nde olduğumuzu söyleyebiliriz” diye konuştu.


   

  Prof. Dr. Emre Alkin’in ana konuşmacı olarak yer aldığı toplantıya, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, öğretim üyeleri, bürokratlar, işadamları, bilim insanları ve diplomasi dünyasının önemli isimleri katıldı.


   

  “TEMEL FELSEFE, ÜNİVERSİTELERİN DEVLETİ BESLEMESİ GERÇEĞİDİR”


   

  İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, üniversitenin bünyesinde iki büyük düşünce kuruluşu olduğunu ve üniversitelerin kendi içlerinde ürettikleri bilgi birikimini, tecrübeyi ve deneyimi, devletin yetkili organlarına sunarak, devletin bu bilgilerle donatılmasını sağlaması gerektiğini vurguladı. Temel felsefenin, üniversitelerin devleti beslemesi olduğunu söyleyen Dr. Mustafa Aydın sözlerine şöyle devam etti:


   

   “Türkiye’de 200’e yakın üniversite var ve bu üniversitelerde beyin ve düşünce gücü var. Üniversitelerin, ekonomik, tarihi, siyasi alanda ön açması gerekir. Üniversitemiz, hem araştırma merkezleriyle hem de düşünce kuruluşlarıyla devleti beslemeye çalışıyor. Bu çalışmalarda elde edilecek sonuçları ve önerileri, devletimizin yetkili organlarına göndereceğiz. Özellikle Türkiye’nin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik şartlara ve geleceğe dönük perspektifine baktığımız zaman, bu tür çalışmaların çok önem arz ettiğini söyleyebilirim. Elde edilecek veriler yetkili mercilerin, siyasilerin, ekonomistlerin, bürokratların hizmetine sunarak, daha doğru, daha sağlıklı karar almalarına bir nebze olsun katkı sağlarsak kendimizi mutlu hissedeceğiz. Bütün bu çalışmaların amacı daha güçlü, ekonomik olarak daha fazla söz sahibi olan, rekabet edebilen ve kendi coğrafyasında, bayrağı altında, bağımsız yaşayan bir Türkiye oluşturmak.”


   

  “BİRDEN FAZLA KÜRESEL AKTÖRLE İŞBİRLİĞİ FIRSATLARINI DEĞERLENDİREBİLİRİZ”       


   

  Batı Platformu’na ana konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Kerem Alkin, “ Türkiye açısından aynı anda birden fazla küresel aktörle, işbirliği fırsatını değerlendirebileceğimiz ilginç bir dönemdeyiz. Bu dönemi iyi değerlendirebilmemiz halinde, küresel aktörlerle dengeli ve çok yönlü bir ilişki süreci oluşturmayı başarmamız halinde, eli çok güçlü bir Türkiye olarak, Avrasya’da birçok fırsatı değerlendirebileceğimiz bir dönem bizi bekliyor” dedi.


   

  ABD’nin, Rusya, Çin,  Hindistan, Japonya gibi farklı aktörlerin, Türkiye ile oluşturmak istedikleri yeni işbirliği sürecinden pek memnun olmadığını gözlemlemekteyiz diyen Prof. Dr. Alkin, “Amerika’nın son dönemde stratejik ortaklık gibi kavramlardan, genel olarak anladığı ‘ben söylerim stratejik ortaklar yapar’ şeklinde bir ilişki sürecidir.  Bu artık birçok ülke için yürütülebilecek sağlıklı bir ilişki süreci değil. ABD’ye de çok sayıda ülke, artık yeni bir dünyada olduğumuzu, 21’inci yüzyılda stratejik ortam gibi bir kavram söz konusuysa, ABD’nin böyle bir ortaktan beklentisi varsa, diğer ortağında ABD’den beklentileri olduğunu hatırlatıyoruz. Bu nedenle, Amerika açısından, önümüzdeki 40-50 yıl izlemesi gereken stratejilerle ilgili, tüm bakış açısını gözden geçirmesi gereken bir dönemden geçiyoruz” diye konuştu.


   

  “ TÜRKİYE’NİN DÜNYADAN KAYNAK BULMASINI ZORA SOKACAK ADIMLAR ATABİLİRLER”


   

  Prof. Dr. Kerem Alkin, Türkiye’nin, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kadar tasarruf açığı olan bir ekonomiye sahip olduğu için bazı hamlelerini gerçekleştirmek adına, dünyadan, zaman zaman kaynak kullanma ihtiyacı duyduğunu söyledi. “Bizi köşeye sıkıştırmak adına, küresel aktörler, Türkiye’nin dünyadan kaynak bulmasını zora sokabilecek adımlar atabilir diyen” Alkin, “Onlar bu tür hamleler yapıyorlarsa, bu hamleler karşılığında onların boşalttığı alanı, Türkiye’yle ilişkiler adına doldurmak isteyecek yeni aktörler var. Eğer o tarafta bir sıkışma görüyorsak o zaman bizi rahatlatacak diğer aktörlerle işbirliğini hızlandırmak suretiyle yeni alternatif koridorlar oluşturarak, Türkiye’nin yoluna devam etmesini sağlamamız lazım.  Reformları sürdürmeli ve yatırımları devam ettirecek bir ekonomik iklimi sağlamamız gerekli. Bir yandan da kendimize yeni partnerler, yeni işbirliği ekonomileri bularak yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.


   

  “2071’DE 100 MİLYONU AŞACAK NÜFUSA GİDİYORUZ”


   

  “Türkiye’nin en büyük avantajının 2071’e doğru 100 milyonu aşabilecek nüfusa doğru gidiyor olmasıdır” diyen Prof. Dr. Alkin, “ Türkiye’nin bu nüfus artışında avantajı, önemli bir genç nüfus artışını elinde bulunduracak olmasıdır. Türkiye’nin çalışan nüfusu, 29-30 milyon seviyesinden yaklaşık 50 milyonlara doğru çıkacak, yani 20 milyon kişinin daha istihdama katılacağı öngörülüyor. Güney Kore başta olmak üzere pek çok ülke, 2060 ve 2071’de aşırı yaşlanan nüfuslarıyla, nüfus kaybetmek ve dünya ekonomisinde eski ağırlıklarını devam ettirememek gibi gerçeklerle karşı karşıya kalacakken, Türkiye, yükselen genç nüfusuyla ve istihdam kabiliyetiyle dünya ekonomisinde iddiasını devam ettirebilen ender ülkelerden birisi olacak” ifadelerini kullandı.


   

  “AFRİN OPERASYONU, EKONOMİYE FAYDA GETİRECEK BİR OPERASYON OLDU”


   

  İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde yer alan Batı Araştırmaları Merkezi’nin başkanlığını üstlenen AB Eski Bakanı Egemen Bağış da Türkiye’nin yarınlarının çok aydınlık ve parlak olduğunu ve bunu hep beraber fark edip, planlar yapmaya karar verdiklerini söyledi.  Terörün ülke ekonomisi üzerinde büyük bir yük olduğunu vurgulayan Bağış, “Bir yandan Fırat Kalkan’ı, bir yandan Zeytindalı Operasyonu çok büyük bir başarıyla gerçekleşti. Terör ekonomimizin üzerinde en büyük yüklerden biriydi, 100 milyar doların üzerinde maliyeti olduğu biliniyor. Biz artık o maliyeti ortadan kaldırıyoruz. Afrin Operasyonu Türkiye’nin ekonomisine zarar değil fayda getirecek bir operasyon oldu çünkü terörü kaynağında yok ettiğiniz zaman, ülkenizin ulusal kaynaklarının, terörle mücadele yerine, yatırıma ve istihdama dönüşümünü sağlayacaksınız. Afrin operasyonu son derece başarılı, ekonomik gelişmemiz için de son derece faydalı olmuştur” diye konuştu.

    • “2’nci Soğuk Savaş Dönemi’nde olduğumuzu söyleyebiliriz”

  İSTANBUL, (DHA)- İSTANBUL Aydın Üniversitesi (İAU) bünyesinde yer alan ve başkanlığını AB Eski Bakanı Egemen Bağış’ın yürüttüğü Batı Araştırmaları Merkezi’nin düşünce kuruluşu Batı Platformu‘na, Prof. Dr. Kerem Alkin katıldı. Ayda bir gerçekleşen ve farklı konukların ağırlandığı Batı Platformu’nda, Sabah Gazetesi yazarı ve Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin’le “2071’e Doğru Küresel Ekonomi ve Politikada Yükselen Avrasya’da Türkiye’nin Yeni Konumu” temalı toplantı gerçekleşti. Alkin, “Geçmişte Irak’ta, bugün de Suriye’de yaşanan gelişmeleri 1’inci Soğuk Savaş Dönemi’nde yaşanmış gerginliklere benzetiyorum. 2’nci Soğuk Savaş Dönemi’nde olduğumuzu söyleyebiliriz” diye konuştu.

  Prof. Dr. Emre Alkin’in ana konuşmacı olarak yer aldığı toplantıya, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, öğretim üyeleri, bürokratlar, işadamları, bilim insanları ve diplomasi dünyasının önemli isimleri katıldı.

  “TEMEL FELSEFE, ÜNİVERSİTELERİN DEVLETİ BESLEMESİ GERÇEĞİDİR”

  İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, üniversitenin bünyesinde iki büyük düşünce kuruluşu olduğunu ve üniversitelerin kendi içlerinde ürettikleri bilgi birikimini, tecrübeyi ve deneyimi, devletin yetkili organlarına sunarak, devletin bu bilgilerle donatılmasını sağlaması gerektiğini vurguladı. Temel felsefenin, üniversitelerin devleti beslemesi olduğunu söyleyen Dr. Mustafa Aydın sözlerine şöyle devam etti:

   “Türkiye’de 200’e yakın üniversite var ve bu üniversitelerde beyin ve düşünce gücü var. Üniversitelerin, ekonomik, tarihi, siyasi alanda ön açması gerekir. Üniversitemiz, hem araştırma merkezleriyle hem de düşünce kuruluşlarıyla devleti beslemeye çalışıyor. Bu çalışmalarda elde edilecek sonuçları ve önerileri, devletimizin yetkili organlarına göndereceğiz. Özellikle Türkiye’nin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik şartlara ve geleceğe dönük perspektifine baktığımız zaman, bu tür çalışmaların çok önem arz ettiğini söyleyebilirim. Elde edilecek veriler yetkili mercilerin, siyasilerin, ekonomistlerin, bürokratların hizmetine sunarak, daha doğru, daha sağlıklı karar almalarına bir nebze olsun katkı sağlarsak kendimizi mutlu hissedeceğiz. Bütün bu çalışmaların amacı daha güçlü, ekonomik olarak daha fazla söz sahibi olan, rekabet edebilen ve kendi coğrafyasında, bayrağı altında, bağımsız yaşayan bir Türkiye oluşturmak.”

  “BİRDEN FAZLA KÜRESEL AKTÖRLE İŞBİRLİĞİ FIRSATLARINI DEĞERLENDİREBİLİRİZ”       

  Batı Platformu’na ana konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Kerem Alkin, “ Türkiye açısından aynı anda birden fazla küresel aktörle, işbirliği fırsatını değerlendirebileceğimiz ilginç bir dönemdeyiz. Bu dönemi iyi değerlendirebilmemiz halinde, küresel aktörlerle dengeli ve çok yönlü bir ilişki süreci oluşturmayı başarmamız halinde, eli çok güçlü bir Türkiye olarak, Avrasya’da birçok fırsatı değerlendirebileceğimiz bir dönem bizi bekliyor” dedi.

  ABD’nin, Rusya, Çin,  Hindistan, Japonya gibi farklı aktörlerin, Türkiye ile oluşturmak istedikleri yeni işbirliği sürecinden pek memnun olmadığını gözlemlemekteyiz diyen Prof. Dr. Alkin, “Amerika’nın son dönemde stratejik ortaklık gibi kavramlardan, genel olarak anladığı ‘ben söylerim stratejik ortaklar yapar’ şeklinde bir ilişki sürecidir.  Bu artık birçok ülke için yürütülebilecek sağlıklı bir ilişki süreci değil. ABD’ye de çok sayıda ülke, artık yeni bir dünyada olduğumuzu, 21’inci yüzyılda stratejik ortam gibi bir kavram söz konusuysa, ABD’nin böyle bir ortaktan beklentisi varsa, diğer ortağında ABD’den beklentileri olduğunu hatırlatıyoruz. Bu nedenle, Amerika açısından, önümüzdeki 40-50 yıl izlemesi gereken stratejilerle ilgili, tüm bakış açısını gözden geçirmesi gereken bir dönemden geçiyoruz” diye konuştu.

  “ TÜRKİYE’NİN DÜNYADAN KAYNAK BULMASINI ZORA SOKACAK ADIMLAR ATABİLİRLER”

  Prof. Dr. Kerem Alkin, Türkiye’nin, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e kadar tasarruf açığı olan bir ekonomiye sahip olduğu için bazı hamlelerini gerçekleştirmek adına, dünyadan, zaman zaman kaynak kullanma ihtiyacı duyduğunu söyledi. “Bizi köşeye sıkıştırmak adına, küresel aktörler, Türkiye’nin dünyadan kaynak bulmasını zora sokabilecek adımlar atabilir diyen” Alkin, “Onlar bu tür hamleler yapıyorlarsa, bu hamleler karşılığında onların boşalttığı alanı, Türkiye’yle ilişkiler adına doldurmak isteyecek yeni aktörler var. Eğer o tarafta bir sıkışma görüyorsak o zaman bizi rahatlatacak diğer aktörlerle işbirliğini hızlandırmak suretiyle yeni alternatif koridorlar oluşturarak, Türkiye’nin yoluna devam etmesini sağlamamız lazım.  Reformları sürdürmeli ve yatırımları devam ettirecek bir ekonomik iklimi sağlamamız gerekli. Bir yandan da kendimize yeni partnerler, yeni işbirliği ekonomileri bularak yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

  “2071’DE 100 MİLYONU AŞACAK NÜFUSA GİDİYORUZ”

  “Türkiye’nin en büyük avantajının 2071’e doğru 100 milyonu aşabilecek nüfusa doğru gidiyor olmasıdır” diyen Prof. Dr. Alkin, “ Türkiye’nin bu nüfus artışında avantajı, önemli bir genç nüfus artışını elinde bulunduracak olmasıdır. Türkiye’nin çalışan nüfusu, 29-30 milyon seviyesinden yaklaşık 50 milyonlara doğru çıkacak, yani 20 milyon kişinin daha istihdama katılacağı öngörülüyor. Güney Kore başta olmak üzere pek çok ülke, 2060 ve 2071’de aşırı yaşlanan nüfuslarıyla, nüfus kaybetmek ve dünya ekonomisinde eski ağırlıklarını devam ettirememek gibi gerçeklerle karşı karşıya kalacakken, Türkiye, yükselen genç nüfusuyla ve istihdam kabiliyetiyle dünya ekonomisinde iddiasını devam ettirebilen ender ülkelerden birisi olacak” ifadelerini kullandı.

  “AFRİN OPERASYONU, EKONOMİYE FAYDA GETİRECEK BİR OPERASYON OLDU”

  İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde yer alan Batı Araştırmaları Merkezi’nin başkanlığını üstlenen AB Eski Bakanı Egemen Bağış da Türkiye’nin yarınlarının çok aydınlık ve parlak olduğunu ve bunu hep beraber fark edip, planlar yapmaya karar verdiklerini söyledi.  Terörün ülke ekonomisi üzerinde büyük bir yük olduğunu vurgulayan Bağış, “Bir yandan Fırat Kalkan’ı, bir yandan Zeytindalı Operasyonu çok büyük bir başarıyla gerçekleşti. Terör ekonomimizin üzerinde en büyük yüklerden biriydi, 100 milyar doların üzerinde maliyeti olduğu biliniyor. Biz artık o maliyeti ortadan kaldırıyoruz. Afrin Operasyonu Türkiye’nin ekonomisine zarar değil fayda getirecek bir operasyon oldu çünkü terörü kaynağında yok ettiğiniz zaman, ülkenizin ulusal kaynaklarının, terörle mücadele yerine, yatırıma ve istihdama dönüşümünü sağlayacaksınız. Afrin operasyonu son derece başarılı, ekonomik gelişmemiz için de son derece faydalı olmuştur” diye konuştu.

  (FOTOĞRAF-VİDEO) • Çanakkale Zaferi için yazdıkları mektupları Şehitler Abidesi'ne bıraktılar 

  Mustafa SUİÇMEZ / ÇANAKKALE, (DHA)- ÇANAKKALE Deniz Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü nedeniyle, Uğur Okullar tarafından başlatılan ‘Mektuba Mektup’ projesi kapsamında, 500 öğrenci Şehitler Abidesi'ndeki sembolik şehit mezarları ile Anzak Koyu'ndaki Anzak askerlerinin mezarlarına yazdıkları duygu yüklü mektupları bıraktı.

  18 Mart Şehitler Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103’üncü yıldönümünü kapsamında, Uğur Okulları ‘Mektuba Mektup’ projesini başlattı. Uğur Okulları'nın farklı kampüslerindeki 500 öğrenci tarafından 103 yıl önce Çanakkale Cephesinde vatanını korumak için savaşarak şehit düşen Türk askeri ile cephede Türk askerine karşı savaşan Anzak askerleri için mektuplar yazıldı. ‘Mektuba Mektup’ projesinin satırlarında, 500 öğrenci tarafından, Çanakkale Savaşları sırasında cephede Türk ve Anzak askerlerinin birbirlerine söyleyemedikleri varsayılan duygu ve düşünceler yer aldı.

  Proje kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde 500 öğrenci, Uğur Okulları Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Cevdet Eyüboğlu ve Uğur Okulları öğretmenleri ile Tarihi Gelibolu Yarımadası'nı ziyaret etti. Gün boyu Tarihi Yarımada’daki şehitlikleri gezen öğrenciler daha sonra Şehitler Abidesi'ne geçti. Abide önünde ellerinde Türk bayrakları ile hatıra fotoğrafı çektiren öğrenciler, sembolik şehit mezarlarını ziyaret etti. Şehitler için dua eden öğrenciler, ‘Mektuba Mektup’ projesince Türk askerleri için yazdıkları mektupları sembolik şehit mezarlıklarına bıraktı.

  Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü dolayısıyla Mektuba Mektup projesini başlattıklarını belirten Uğur Okulları Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Cevdet Eyüboğlu, “‘Mektuba Mektup’ projesinde öğrencilerimiz hem Anzak askerlerinin, hem Türk askerlerinin 103 yıl önce yaşadıkları o duygusal coşkunluğu, savaşın verdiği belki de yoksunluğu anlatmalarını istedik. Bugün 103’üncü yılını kutladığımız Çanakkale Deniz Zaferi kapsamındaki çalışmamızda 500’e yakın öğrencimiz ellerinde mektuplarla Şehitler Abidesine geldi. Öğrencilerimiz mektuplarında atalarına, aynı zamanda, karşı taraf olarak adlandırılan Anzak askerlerine bu duygularını anlattı. Bu projeye ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki tüm öğrencilerimizi dahil ettik. Bugün 500’e yakın öğrencimizle Şehitler Abidesi'nin içerisindeki sembolik şehit mezarlarının her birinin üzerine birer mektup bırakarak, projemizi tamamlamış olduk” dedi.

  Uğur Okulları 11’inci sınıf öğrencisi Feyza Nur Kılınç, “'Mektuba Mektup' projesine katılırken, bu kadar vefakar insanın aklındaki her şey bir kenara koyup, vatan uğruna bir kurşun atmak için cepheye koşmasını düşündüm. Bu proje ile onların duygu ve düşüncelerini yansıtmak istedim. Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki şehitlik alanlarını gezdiğim süre içinde bu toprakları kanları ile sulayarak canı pahasına koruyan şehit askerlerimizin mezarlarını ile bu vatan topraklarını görmek beni çok heyecanlandırdı. Bir kez daha bize bu vatanı bırakan şehitlerimize minnet duydum” diye konuştu.

  Uğur Okulları öğrencisi Sadık Zengin ise, "Mektuba Mektup projesi bana sunulduğunda, içimde bu duyguyla ilgili neler yazılabileceğini düşündüm. Sonra bu vatan toprağında benim yaşımda, daha eli kalem tutarken 17-18 yaşında Çanakkale cephesinde şehit düşen askerlerimiz aklıma geldi. Onlar burada vatan için şehit olabilmeyi göze alabiliyorsa, ben de onlar için bu yazıyı yazmalıydım” dedi.  

  (FOTOĞRAF-VİDEO) • İkinci el araçta TÜV SÜD D-Expert Ankara Şaşmaz'da

  ANKARA, (DHA)-BAĞIMSIZ, tarafsız ve profesyonel ikinci el araç ekspertiz hizmetini tüketicilerle buluşturan TÜV SÜD D-Expert, ilk ekspertiz merkezini Ankara Şaşmaz’da açtı.

   

  TÜV SÜD ve Doğuş Holding ortaklığıyla 2013 yılında kurulan Doğuş Grubu şirketlerinden TÜV SÜD D-Expert; bağımsız, tarafsız ve profesyonel ikinci el araç ekspertiz hizmetini tüketicilerle buluşturuyor. Uluslararası tecrübesi ve “Uzman Bakış, Kesin Sonuç” mottosu ile araç sahiplerinin ve ikinci el araç satın almak isteyenlerin güvenebilecekleri TÜV SÜD D-Expert, ilk ekspertiz merkezini Ankara Şaşmaz’da açtı.

  Kurulduğu günden bu yana kurumsal müşterilere hizmet veren TÜV SÜD D-Expert, dünyanın önde gelen teknik hizmet sağlayıcısı TÜV SÜD güvencesiyle, sektörde uygulanan genel ekspertiz algısı olan kaporta boya kontrolünün ötesinde, aracın genel durumuyla ilgili kesin ve ayrıntılıbir bilgilendirme sunuyor. TÜV SÜD’ün Ankara’daki kurumsal ve bireysel müşterilerine hizmet verecek merkezde, ileri teknolojiler kullanılarak ikinci el araç ekspertizi profesyonel bir şekilde yapılıyor.

  Hizmetini genişleterek sürdürecek olan TÜV SÜD D-Expert; çok yakında İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana’daki şubelerini faaliyete geçirerek ikinci el araç piyasasının ihtiyaç duyduğu kaliteli ekspertiz ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

  ULUSLARARASI DENEYİME SAHİP

  TÜV SÜD AG ve Doğuş Holding’in güçlerini birleştirmesi ile 2013 yılında kurulan Doğuş Grubu şirketlerinden TÜV SÜD D-Expert, uluslararası tecrübesiyle Türkiye’de kurumsal firmalara ve son tüketiciye bağımsız, tarafsız ve profesyonel ikinci el araç ekspertiz hizmeti sunmaktadır. Deneyimli ve profesyonel ekspertiz uzmanları tarafından son teknolojiye sahip ekipmanlar kullanılarak hazırlanan TÜV SÜD D-Expert İkinci El Araç Ekspertiz Raporu, araç durumu ile ilgili kesin ve ayrıntılı bilgilendirme hizmeti sunmakta.

  (FOTOĞRAF) • Ahmet Kural ve Murat Cemcir, Venezia'da sevenleriyle buluştu

  İSTANBUL, (DHA)- KOMEDİ yapımlarıyla izleyicinin sevgisini kazanan oyuncular Ahmet Kural ve Murat Cemcir, VeneziaMega Outlet Alışveriş Merkezi Cinens Sinemaları'nda yeni filmleri 'Ailecek Şaşkınız'ı hayranlarıyla izledi.

  Venezia Mega Outlet’in sinema salonu Cinens Sinemaları Venezia, 2 Mart’ta vizyona giren ve 17 günde 2 milyon 382 bin izleyiciye ulaşan 'Ailecek Şaşkınız' filminin oyunculu gösterimine ev sahipliği yaptı. Filmin başrol oyuncuları Ahmet Kural ve Murat Cemcirile beraber film ekibinin de katıldığı etkinlik, hayranlarının ve sinemaseverlerin yoğun ilgisiyle gerçekleşti. Murat Cemcir, filmin en uzun süre hazırlandıkları yapım olduğunu belirterek, "Yeni bir şey denedik ve seyircinin hemen kabullenmesi bizi çok mutlu etti. İnşallah devamı gelir" dedi. Murat Cemcir ve Ahmet Kural sahneye çıktıklarında film müzikleri olan 'Yaradana Kurban' şarkısını hayranlarıyla beraber söyledi. Özel gösterim öncesinde yapılan söyleşide sinemaseverler oyuncularla fotoğraf çektirme imkanı buldu.

  Yapımcılığını Murat Cemcir ve Necati Kocabay'ın üstlendiği filmin konusu ise şöyle:

  "Babasının şirketinin başına geçerek CEO'luk görevini üstlenen Ferhat, şımarık bir adamdır. Hala çocuksu yapısıyla dikkati çeken Ferhat'ın sağ kolu ise onun çocukluk arkadaşı, şirketin finans müdürü Gökhan'dır. İkili, çalışanlarına pek de nazik davranmamaktadır. Günün birinde şirket çalışanlarına verilen yemek için gittikleri bir restoranda, restoran sahibiyle dostluk kurarlar. Restoran sahibinin kızı Elif'e gönlünü kaptıran Ferhat, deliler gibi aşık olur. Ancak Elif narin ve saf bir genç kız değildir. Elif'in özel eğitim ve üstün hizmetlerle dolu kariyeri, sert karakteri ve kıvrak zekası, Ferhat'ı bir hayli zorlayacaktır."

  (FOTOĞRAF-VİDEO) • ‘Ali Kırca İle Hayat Meydanı’ 25 Mart’ta Müslüm Gürses için Kartal’da

  İSTANBUL,(DHA)-‘Ali Kırca ile Hayat Meydanı’, bu kez Türk müziğinin unutulmaz ismi Müslüm Gürses için 25 Mart’ta Kartallılarla buluşacak.

  Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenleyeceği ‘Ali Kırca ile Hayat Meydanı’nda Müslüm Gürses’i Anma gecesi, birçok usta sanatçıyı da Kartallı sanatseverlerle bir araya getirecek. 25 Mart 2018 Pazar günü saat 20.00’de Soğanlık Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek anma gecesinde Müslüm Gürses’in eşi Muhterem Nur, Ezel Akay, Kamuran Akkor, Muhteşem Candan, Nurettin Soydan, Ahmet Selçuk İlkan ve İstanbul Arabesque Project yer alacak.

  Geceye katılacak sanatçılar ve sevenleri, Müslüm Gürses’in yaşamı, müziği ve sosyal yaşamdaki etkilerini anlatırken en sevilen şarkılarını seslendirecek. 

  (FOTOĞRAFLI)

    • “Akran arabuluculuğu uygulamasıyla okullarda yaşanan şiddet azalabilir”

  İSTANBUL, (DHA)- Altınbaş Üniversitesi Öğretim Görevlisi Barış Tuncer liselerde artan şiddet algısı hakkında bilgiler verdi. Yaptığı araştırmalar sonucunda okulda şiddetin en önemli sebebinin aile içi şiddet olduğunu vurgulayan Tuncer, “Şiddet gören gençler kendilerine olan özgüvenini yitiriyor. Amerika’da akran arabuluculuğu uygulaması var. Öğrenciler arasında yaşanan sorunlara akran arabuluculuğu eğitimi almış diğer öğrenciler müdahale ediyor. Gençler birbirlerinin düşüncelerini, fikirlerini ve görüşlerini çok önemsiyor. Bu uygulama okullarda yaşanan şiddeti azaltabilir” dedi.

  Şiddetin genel olarak sözel, fiziksel ve psikolojik olarak sınıflandırıldığını vurgulayan Tuncer, “Şiddetin sebepleri ve çeşitleri çok uzun bir liste oluşturabiliyor. Bunların başında sosyolojik sebepler, yoksulluk, işsizlik, kalabalık okullar, katı disiplin anlayışı, sosyo-kültürel faaliyetlerin yetersizliği gibi sebepler yer alıyor” diye konuştu.

  “OKULLARDA ŞİDDET, BOYUT DEĞİŞTİRİYOR”

  Okullarda yaşanan şiddetin öğrencilerin kendi aralarında, öğrenci velileri ve öğretmenler arasında artış gösterdiğini vurgulayan Altınbaş Üniversitesi Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Bölümü Öğretim Görevlisi Barış Tuncer, “Okullarda şiddet artık boyut değiştiriyor. Şiddet kim tarafından ve ne zaman uygulanırsa uygulansın yanlıştır. Ancak eskiden öğretmenler tarafından öğrencilere uygulanan şiddeti görürken, artık öğrenciler öğretmenlerine hatta veliler öğretmenlere şiddet uygulayabiliyor” dedi. Öğrencilerin kendi aralarında birbirlerine uyguladıkları şiddetin oran olarak daha yüksek olduğunu dile getiren Tuncer, “Öğrenciler okullarda kendini güvende ve emniyette hissetmeliler. Bunun içinde detaylı olarak araştırmalar ve çalışmalar yapılmalı” diye konuştu.

  “TOPLUM OLARAK ŞİDDETİ PROBLEM ÇÖZME ARACI OLARAK GÖRÜYORUZ”

  Barış Tuncer, günümüz dizilerinde şiddet uygulayan kişilerin kahramanlaştırılması, şiddetle güç kazanmalarının ön plana çıkmasını olumlu bulmadığını söyledi. Bu tarz diziler nedeniyle toplum olarak şiddeti problem çözme aracı olarak görmeye başladığımızı dile getiren Tuncer, “Dizilerde şiddet uygulayan kişilerin kahramanlaştırılması, şiddetle güç kazanmaları insanlara empoze ediliyor. Lise dönemindeki gençler bir kimlik arayışı içinde oluyor. Çevresinde sağlıklı özdeşim kurabilecekleri rol modelleri olmadığı zaman gördükleri mafya karakterlerini model alabiliyorlar. Şiddet gören kişinin kendine özgüveni ve özsaygısı, kendine verdiği değer azalabiliyor. Bunun psikolojik çöküntülerinin yanında o da başkalarına şiddet uygulayabiliyor. Güçlü olan zayıf olana şiddet uygularsa, o da gücünün yettiğine şiddet uygulayacaktır. Aileden, öğretmenlerinden, arkadaşlarından, rol modellerinden şiddet gören çocuklar, gelecekte kendi çocuklarına da şiddet uygulayabilirler. Bu durum bir kısırdöngü içine girebilir” ifadelerini kullandı.

  AKRAN ARABULUCULUĞU UYGULAMASIYLA SORUNLARI ÖĞRENCİLER ÇÖZÜYOR

  Tuncer, okullarda şiddet oranının azalması için çok kapsamlı projeler başlatılması, üniversitelerin psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık gibi bölümlerinden yararlanılması gerektiğini vurguladı ve “şiddetin disiplin aracı olmadığı herkese anlatılmalıdır” dedi. Amerika’da uygulanan akran arabuluculuğu uygulamasında öğrenciler arasında yaşanan sorunun yüzde 60 oranında azaldığını belirten Barış Tuncer, sözlerine şöyle devam etti:

  “Akran arabuluculuğu, öğrencilerin kendi sorunlarını kendilerinin çözüme kavuşturmasına yardımcı olan bir uygulama. Öğrenciler arasında yaşanan sorunlara akran arabuluculuğu eğitimi almış diğer öğrenciler müdahale ediyor. Bu durum özellikle kalabalık okullarda sorunların bir nebze azaltılması için çözüm olabilir. Okuduğum bir makalede Amerika’da uygulanan okullarda öğrenciler arasında yaşanan sorunların yüzde 60 oranında azaldığı sonucu vardı.Uygulama İzmir’de pilot bölge olarak başlatıldı. Uygulama için, üniversitelerdeki öğretim üyeleri okullardaki rehber öğretmenlere eğitim veriyorlar, rehber öğretmenler ise öğrencilere eğitim veriyorlar. Daha sonra okullarda müzakere odaları oluşturuluyor ve öğrenciler arasında sorun yaşandığında, akran arabuluculuğu müzakere eğitimi almış öğrenciler eşliğinde bir araya geliniyor. Burada sorun konuşuluyor, tartışılıyor ve uzlaşılıyor. Daha sonra da öğrenciler protokol imzalayıp odadan ayrılıyorlar. Ergenlik dönemindeki gençler birbirlerini model olarak alıyorlar ve bu yüzden düşüncelerini, fikirlerini, görüşlerini çok önemsiyorlar. Benzer dilleri konuşup birbirlerini anlıyorlar. Yaşanan sorunlara öğretmen ve idarecilerin çözüm üretmelerindense kendi aralarında sorunu çözmeye yönelmeleri, bunu öğrenmeleri güzel bir durum.”

  “ÇATIŞMA SOSYAL HAYATIN BİR PARÇASIDIR”

  Gençlere sorunların çözümünün şiddetle olmayacağını, çatışmaların sosyal hayatın bir parçası olduğunu söyleyen Barış Tuncer, “Günlük hayatımızda birçok çatışma yaşıyoruz. Bunun normal ve olağan bir durum olduğunu, çatışmaların yapıcı ve olumlu bir şekilde çözümlenebileceğini öğrencilere öğretmek gerekiyor. Okullarda çatışma çözme, öfkeyle baş etme, davranış kontrolü, empati becerileri gibi eğitimler verilmeli. Şiddeti sıfırlayıp ortadan tamamen kaldıramayabiliriz ama en azından mümkün olduğu kadar azaltmak, herkesin çok daha az zarar görmesini sağlamak amacımız olmalı” diye konuştu.

  (FOTOĞRAF-VİDEO) • (Görüntülü Haber) Mektebim Okulları Fatsa Kampüsü tanıtıldı

  Ferudun ALTUNTAŞ / FATSA (ORDU), (DHA)- ÖNÜMÜZDEKİ eğitim-öğretim yılında Fatsa?da faaliyet girecek Mektebim Okulları Fatsa Kampüsü'nün tanıtım töreni gerçekleşti.
  2018-2019 eğitim öğretim yılında faaliyete girecek Mektebim Okulları Fatsa Kampüs binasının tanıtıldığı toplantıda, Türkiye?de eğitim yatırımları, istihdam gibi eğitimin ekonomik boyutuna dair görüş ve öneriler de konuşuldu.
  65'İNCİ KAMPÜS FATSA'YA
  Fatsa ?da bir otelde gerçekleşen törende konuşan Mektebim Okulları Kurucusu Ümit Kalko, ?65'inci kampüsümüzü Fatsa ilçemize açıyoruz. Dünyada birçok önemli sorunun kaynağı eğitimdir. Biz eğitimcilere bu anlamda çok büyük işler düşüyor. Özel okullar olarak devletimizin işini kolaylaştırıcı eğitimin çıtasını yukarı çıkarıcı bir göreve sahibiz. Çok stratejik bir iş yapıyoruz. Ne kadar stratejik bir iş yaptığımız 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra daha fazla ortaya çıkmış oldu. Bu darbeyi yapanlar nerelerden geçerek bu notlara geldiğini İzmir ilinde özel bir okulla başladığını daha sonra okullarını büyüttüklerini sonrasında okullar içinde ki yandaşlarını ve yoldaşlarını eğittiklerini onlara eğitim verdiklerini ama vatan millet sevgisi vermediği için vatan haini çıktılar. Hep birlikte bunu gördük. Eğitim sektörü çok önemli bir stratejik sektördür. Veliler artık çocuklarını okullara gönderirken çok araştırıp öyle kullara çocuklarını veriyorlar. Mektebim Okulları kurulduğu günden bu zamana eğitimden kazandığını eğitime yatıran eğitim dışında başka hiçbir yatırımlarını olmayan, vatanını, milletini seven toplumun tüm kesimlerini eşit seviyede duran siyasi partilerle, vakıflarla veya cemiyetlerle hiçbir ilişkisi olmayan milli ve manevi değerlere sahip çıkan akıl ve birim yönünden giden eğitim kurumudur. Dolayısıyla biz Türkiye okuluyuz. Biz hep eğitim tarafındayız ve olmaya da devam edeceğiz. Çocuklarımıza bizler milli manevi duygularımızı özellikle aktarıyoruz. Çanakkale?ye giderek öğrencilerimizle orada ki ruhu anlara aktırdık ve bu gezimize tam 14 bin öğrencimiz katıldı. Şimdi Çanakkale şehitliği bizim çok önemli bir yer teşkil ediyor. Manevi değerleri öğrencilerimize baştan veriyoruz ve hepsi vatanını, bayrağını ve milletini seven birer kişiler oluyorlar. Eğitim olmadan hiçbir şey olmaz. Bu anlamda eğitime en çok önem veren kurumlarını başında biz geliyoruz? diye konuştu.
  Kalko son olarak, ?Kampüsümüzde kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu, dans salonu, buz pisti, branş derslik ve laboratuvarları, kütüphane, konferans salonu, cep sineması, 3D laboratuvarı, teknolojik sınıflar, Drama dersliği ve satranç dersliği yer alacak? dedi. • Maltepe Belediyesi öğretmenlere 'atık eğitimi' verdi

  İSTANBUL,(DHA)-MALTEPE Belediyesi atık ve çevre kirliliği konusunda öğretmenlere eğitim verdi.  

  Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ve Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) işbirliğiyle Maltepe ilçesindeki okullarda görevli öğretmenlere elektrikli-elektronik atıklar ve atık pillerle ilgili eğitim semineri veridi. Seminerde çevre kirliliği, bu kirliliğin önlenmesi için neler yapılabileceği konuları ele alındı.

  ‘ EĞİTİCİLERİN EĞİTİMİ ‘ SEMİNERİNDE ELEKTRİKLİ-ELEKTRONİK ATIK EĞİTİMİ

  Maltepe Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği ve T işbirliğiyle ilçedeki ilkokul, ortaokul ve liselerde görevli öğretmenlere yönelik bir bilgilendirme semineri düzenledi. “Eğiticilerin Eğitimi” adı verilen seminerde elektrikli-elektronik atıklar ve atık pillerle ilgili çeşitli bilgiler paylaşıldı. TAP ve TÜBİSAD yetkililerinin de birer sunum gerçekleştirdiği seminere, Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Ekşioğlu ile Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Canan Aslan katıldı. Çevre kirliliği ve bu kirliliğin önlenmesi için neler yapılabileceği konularının ele alındığı seminerde, atıkların ne gibi bir çevre kirliliği oluşturacağı, atıkların toplanması ve bertaraf edilmesi noktasında fikir alışverişinde bulunuldu.

   ( FOTOĞRAF ) • Mektebim Okulları Fatsa Kampüsü tanıtıldı

  Ferudun ALTUNTAŞ / FATSA (ORDU), (DHA)- ÖNÜMÜZDEKİ eğitim-öğretim yılında Fatsa’da faaliyet girecek Mektebim Okulları Fatsa Kampüsü'nün tanıtım töreni gerçekleşti.

  2018-2019 eğitim öğretim yılında faaliyete girecek Mektebim Okulları Fatsa Kampüs binasının tanıtıldığı toplantıda, Türkiye’de eğitim yatırımları, istihdam gibi eğitimin ekonomik boyutuna dair görüş ve öneriler de konuşuldu.

  65'İNCİ KAMPÜS FATSA'YA

  Fatsa ‘da bir otelde gerçekleşen törende konuşan Mektebim Okulları Kurucusu Ümit Kalko, “65'inci kampüsümüzü Fatsa ilçemize açıyoruz. Dünyada birçok önemli sorunun kaynağı eğitimdir. Biz eğitimcilere bu anlamda çok büyük işler düşüyor. Özel okullar olarak devletimizin işini kolaylaştırıcı eğitimin çıtasını yukarı çıkarıcı bir göreve sahibiz. Çok stratejik bir iş yapıyoruz. Ne kadar stratejik bir iş yaptığımız 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra daha fazla ortaya çıkmış oldu. Bu darbeyi yapanlar nerelerden geçerek bu notlara geldiğini İzmir ilinde özel bir okulla başladığını daha sonra okullarını büyüttüklerini sonrasında okullar içinde ki yandaşlarını ve yoldaşlarını eğittiklerini onlara eğitim verdiklerini ama vatan millet sevgisi vermediği için vatan haini çıktılar. Hep birlikte bunu gördük. Eğitim sektörü çok önemli bir stratejik sektördür. Veliler artık çocuklarını okullara gönderirken çok araştırıp öyle kullara çocuklarını veriyorlar. Mektebim Okulları kurulduğu günden bu zamana eğitimden kazandığını eğitime yatıran eğitim dışında başka hiçbir yatırımlarını olmayan, vatanını, milletini seven toplumun tüm kesimlerini eşit seviyede duran siyasi partilerle, vakıflarla veya cemiyetlerle hiçbir ilişkisi olmayan milli ve manevi değerlere sahip çıkan akıl ve birim yönünden giden eğitim kurumudur. Dolayısıyla biz Türkiye okuluyuz. Biz hep eğitim tarafındayız ve olmaya da devam edeceğiz. Çocuklarımıza bizler milli manevi duygularımızı özellikle aktarıyoruz. Çanakkale’ye giderek öğrencilerimizle orada ki ruhu anlara aktırdık ve bu gezimize tam 14 bin öğrencimiz katıldı. Şimdi Çanakkale şehitliği bizim çok önemli bir yer teşkil ediyor. Manevi değerleri öğrencilerimize baştan veriyoruz ve hepsi vatanını, bayrağını ve milletini seven birer kişiler oluyorlar. Eğitim olmadan hiçbir şey olmaz. Bu anlamda eğitime en çok önem veren kurumlarını başında biz geliyoruz” diye konuştu.

  Kalko son olarak, “Kampüsümüzde kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu, dans salonu, buz pisti, branş derslik ve laboratuvarları, kütüphane, konferans salonu, cep sineması, 3D laboratuvarı, teknolojik sınıflar, Drama dersliği ve satranç dersliği yer alacak” dedi.

  (FOTOĞRAF-VİDEO)

    • (Görüntülü Haber) 14'üncü Kadir Has Üstün Başarı Ödülü Prof. Dr. Şevket Pamuk’a verildi

  İSTANBUL, (DHA)- BU yıl 14'üncüsü verilen Kadir Has  “Üstün Başarı Ödülü”, Osmanlı sosyal ve ekonomik tarihi çalışmalarında yeni bulgular ortaya koyması ve her iki alanda yürüttüğü karşılaştırmalı çalışmalarla ekol oluşturması nedeniyle Prof. Dr. Şevket Pamuk’a; “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” ise Osmanlı tarih yazınına getirdiği çığır açıcı katkılar nedeniyle Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan’a verildi.


   

  Kadir Has Üniversitesi tarafından, üniversitenin kurucusu işadamı Kadir Has’ın ismini yaşatmak amacıyla her yıl verilen Kadir Has Ödülleri sahiplerini buldu. Kadir Has Ödülleri’nin bu yılki konusu “Osmanlı’yı Anlamak / Araştırmak: Sosyal ve Ekonomik Tarih Çalışmaları” olarak belirlenmişti.


   

  Osmanlı sosyal ve ekonomik tarihi çalışmalarında yeni bulgular ortaya koyması; her iki alanın verilerini analitik yaklaşımla ele alan çığır açıcı ve öncü çalışmalarıyla uluslararası alanda kabul görmesi; makro kriterlerden yola çıkarak ortaya koyduğu dünya ölçeğindeki karşılaştırmalı çalışmaları ile ekol oluşturması ve aldığı saygın görevler, ödüllerle Türkiye’nin uluslararası alandaki tanınırlığına yaptığı katkılar göz önünde bulundurularak, Değerlendirme Kurulu tarafından “Üstün Başarı Ödülü”ne layık görülen isim Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Pamuk oldu.


   

  Değerlendirme Kurulu, “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü”nün ise oybirliğiyle 29 Mayıs Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan'a verilmesini kararlaştırdı. Kurul bu kararı, Doç. Dr. Gürkan'ın arşiv belgelerini kullanarak ufuk açıcı ve derinlikli çözümlemeler getiren çalışmaları, Osmanlı sosyal tarihini Avrupa ve Akdeniz tarihi çerçevelerinde incelemeyi mümkün kılan yaklaşımı; Yeniçağ Akdenizi’nde Osmanlı, Venedik ve İspanya coğrafyalarını sosyo-ekonomik temalar üzerinden karşılaştırmalı şekilde inceleyerek Osmanlı tarih yazınına getirdiği çığır açıcı katkıları nedeniyle aldı.


   

  "KADİR HAS ÖDÜLLERİ HER GEÇEN GÜN DAHA DEĞERLİ HALE GELİYOR"


   

  Törende konuşan Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, "Kadir Bey'in tüm hayatı boyunca uğraştığı, en önem verdiği şey bilime, insanlığa ve eğitime verdiği hizmetti. Dolayısıyla her geçen gün Kadir Has Ödülleri daha iyi bilinen, tanınan ve değerli ödüller olarak sahiplerini buluyor. Kadir Has Ödülleri 2003 yılından beri veriliyor. Kurucumuz merhum Kadir Has hayattayken, bilime ve bilim insanlarına verdiği önemi, bizzat başlattığı bu ödülleri gelenekselleştirerek göstermişti. Kadir Has Ödülleri topluma katkı sunan sayısız eğitim, kültür, sağlık ve spor projesini hayata geçiren kurucumuzun bu duyarlılığını yansıtan seçkin bilim ödülleri olarak 14 yıldır verilmeye devam ediyor. Bu yıl Kadir Has “Üstün Başarı Ödülü”, bu alanda yaptığı uluslararası düzeydeki büyük katkılar göz önünde tutularak Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şevket Pamuk’a verilmiştir. Kendisini gönülden tebrik ediyorum. 14’üncü Kadir Has Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’nün sahibi de Değerlendirme Kurulu’nun oylarıyla, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nden Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan’a verilmiştir. Kendisini tebrik ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum” diye konuştu.


   

  "ÜNİVERSİTEMİZ BİR PIRLANTAYA DÖNÜŞÜYOR"


   

  Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has ise, " Bireyler geride bıraktıkları büyük eserlerle isimlerini ölümsüzleştirebilirler. Bu eserler ayakta kaldıkları sürece sahiplerini yaşatırlar. Kadir Has Üniversitesi de, Türkiye’nin en çok tanınan bilinen ve sevilen hayırseveri merhum Kadir Has’ın yarattığı ve 11 yıl önce aramızdan ayrılırken ardında bıraktığı en özel eseri olmuştur. Kadir Bey vefatından önce her zaman birçok hayır işi yaptığını Kadir Has Üniversitesi'ni kurarak ise bu hayır işlerini taçlandırdığını söylerdi. Üniversite kurulalı 21 yıl oldu. Kadir Has Üniversitesi aradan geçen zaman içinde gelişti, büyüdü. Kurucusunun hayallerinde şekillenen mükemmel tablonun ortasında parlayan gerçek bir pırlantaya dönüştü" dedi.


   

  "TESLİM ALDIĞIMIZ BAYRAĞI DAHA İLERİYE TAŞIMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ"


   

  Yeni görevi nedeniyle oldukça heyecanlı olduğunu söyleyen Kadir Has Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz, "Bugün iç içe geçmiş çok özel duyguları yaşıyorum. Hüzünlüyüm; çünkü Kadir Has Beyefendiyi vefatının 11’inci yılında sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz. Övünçlüyüm; çünkü Kadir Has Üniversitesi’nin rektörü olarak ilk konuşmamı böylesine önemli bir şahsiyet için yapıyorum. Sevgili Kadir Has, rahat uyuyun. Bugün Prof. Dr. Mustafa Aydın’dan teslim alacağımız bayrak ile bizlere yazdığınız mektupta tanımladığınız mükemmeli bulabilmek için girdiğimiz bu yolda koşarak ilerleyeceğiz. Bugün verdiğimiz ödül Osmanlı teması ve onun ekonomik tarihi üzerine. Ödülü alan iki ismi de kutluyorum. Bundan sonra da üniversite olarak bilim, tarih, sanat alanında emek veren arkadaşlarımıza ödül vermeye devam edeceğiz" ifadelerinde bulundu.


   

  Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Şevket Pamuk ve Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan’a ödüllerini Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has ve Kadir Has Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz tarafından ödülleri takdim edildi.


   

  "TARİHİN KALİTESİ KORUNMALI"


   

  Törende "Üstün Başarı Ödülü" alan Prof. Dr. Şevket Pamuk, " Ödülün tarih alanında verilmesinden oldukça memnuniyet duydum. Biz tam farkında olmasak bile tarif günümüzü etkiliyor ve belirliyor. Osmanlı'yı ve günümüz toplumu üzerindeki mirasını anlamak açısından bu konu çok önemli" dedi. “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü”nü alan Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan ise, "Çalışmalarımda Osmanlı tarihini Akdeniz ve Avrupa tarihinin paradigmaları içinde incelemeye çalıştım. Bu anlamda bu ödülün Türkiye'nin dünyaya açılması anlamında da önemli olduğunu düşünüyorum. Gelecek vadeden bilim insanı ödülü aldığım için de çok mutluyum. Bu güveni boş çıkarmamaya çalışacağım. İlerde de çalışmalarıma devam edeceğim. Tarih çok popüler oldu ama akademik tarafı da çok önemli. Popüler oldukça kalitesini de korumalı. Bu nedenle bu tip ödülün bu sene tarihçilere verilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

    • (Görüntülü Haber) Kartal Belediyesi’nden  ‘Dünya Su Günü’ söyleşisi

  İSTANBUL, ( DHA )-  KARTAL  Belediyesi,  22 Mart Dünya Su Günü  kapsamında atık yağ ve suyun önemine dikkat çekmek amacıyla bir etkinlik gerçekleştirdi.


   

  Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapılan söyleşide; Deha Biodizel Firması Genel Müdürü Nihal Sözbir, atık yağ ve suyun önemini konuşmak üzere Kartallılarla buluştu. Kartallı öğrencilerin katıldığı etkinlikte; öğrenciler tiyatro ve müzik gösterileri sundu. Dünya Su Günü  etkinliğine özel hazırlanan kısa filmler gösterildi.


   

  "1 LİTRE YAĞ 1 MİLYON METREKÜP SUYU ETKİLİYOR"


   

  Deha Biodizel Firması Genel Müdürü Nihal Sözbir çocuklara özel bilgi verdiği konuşmada, ‘ 1 litre atık yağ bir insanın ömrü boyunca içebileceği suyu kirletiyor. Bu bir ayda çıkabilen birşey , sizin yemiş olduğunuz patates kızartmasında kullandığınız ve döktüğünüz yağlar hayatınız boyunca içebileceğiniz suyu etkiliyor. Deniz canlılarımız ve  kendi sağlımız için atıklarımızı dökmüyoruz. İlçemizdeki toplama noktalarına getiriyorsunuz, bizde orada güvenle taşıyoruz. ‘ dedi.


   

  Sözbir, konuşmasının devamında kaçak atık yağ toplayıcılarına karşı da uyardı. Sözbir "Kaçak yağ toplayıcılarını engellemeye çalışıyoruz. Yağ kullanıldıktan sonra yanlış ele geçerse, tekrar ikinci el yağ olarak kuıllanılıyor bu kansorejen yağlar. Poğaçaların içerisinde, farklı yerlerde kullanılarak el altından satılan bu yağlar sofralarınıza geliyor" diye konuştu. 


   

  Öğrencilere etkinliğin sonunda , Kartal Belediyesi tarafından ağaç fidesi dağıtıldı.

    • Çocuk edebiyatçısı Turan, Hepsiburada Facebook sayfasında

  İSTANBUL, (DHA)- ARKADAŞLIK ilişkilerinden hayvan sevgisine kadar pek çok güncel konuyu fantastik bir kurgu içerisinde ele alan ünlü yazar Nuran Turan, Hepsiburada Facebook sayfasına konuk olacak.

  Türkçe ve İngilizce olarak kaleme aldığı çocuk öyküleriyle tanınan ünlü yazar Nuran Turan, 'Hepsiburada Yazar Söyleşileri' kapsamında Hepsiburada Facebook sayfasında olacak. Turan, çocukların sosyal gelişiminde önem teşkil eden çocuk edebiyatıyla ilgili konuşmak üzere 23 Mart Cuma günü saat 15.00’te okurlarıyla buluşacak.

  (FOTOĞRAF)

   

   

    • Dedeler ve nineler kreşte torunlarıyla buluştu 

  İSTANBUL, (DHA) - MALTEPE Belediyesi, Dünya Yaşlılar Haftası nedeniyle Zümrütevler Zübeyde Hanım Gündüz Çocuk Bakımevi’nde yaptığı etkinlikle, dedeler ve nineleri, torunlarıyla buluşturdu. Etkinlikte çocuklarla büyükanne ve büyükbabaları gönüllerince eğlendi. 

  “Gölgesinde hayat bulduğumuz, koca çınarlara saygıyla” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte, büyükanne ve büyükbabalar, torunlarına evde hazırladıkları yiyecekleri getirdi. Etkinlik nedeniyle süslenen ve “Yavrumun yavrusu”, “Torun evlattan tatlıdır”, “Aynı babası”, “Aynı annesi”, “Süper babaanne”, “Yakışıklı dedem” kartlarıyla donatılan kreşte, iki kuşak gönüllerince eğlendi. Birlikte yemek yiyen, yapılan yarışmalarda torunlarıyla kıyasıya mücadele eden, hep beraber eğlenceli şarkılar söyleyip, dans eden çocuklar ile büyükanne ve büyükbabaları gönüllerince eğlendi.

  (FOTOĞRAFLI)