MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » SON DAKİKA » DHA SON DAKİKA HABERLERİ

SON DAKİKA HABERLERİ

DHA RSS Video Foto

 • Beyoğlu’nda, vatandaşa 'Sosyal Market' desteği

  İSTANBUL, (DHA) – Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Biz Ramazan’dan Ramazan’a ya da Kurban’dan Kurban’a koli yardımı yerine; onlara bizim istediğimizi dayatmıyor, 'Sosyal Market Projemiz' kapsamında kartlar aracılığıyla seçenekleri önlerine koyuyor ve ihtiyaçlarını almalarına yardımcı oluyoruz” dedi.

  Alışılagelmiş yardım faaliyetlerinin dışında olan ‘Sosyal Market Projesi’ zenginden alıp fakire verme modeliyle bayram öncesi vatandaşların evlerinin eksiklerini giderdi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, geçim zorluğu çeken ve yardıma muhtaç ailelere ulaşan Sosyal Market Projesi’nde vatandaşlarla buluştu.

  “İHTİYACI OLANLAR BURADAN RAHATLIKLA HER ŞEYİ ALABİLİYORLAR”

  Sosyal Market’ten alışveriş yapan Serap Pek, projeden memnun olduklarını ifade ederek, “Buranın açıldığından beri haberimiz var. Kulaktan kulağa duyduk. Başkanımızdan Allah razı olsun. Her şey çok güzel. Alışverişimizi yapıyoruz” açıklamalarında bulundu.

  Hikmet Aktan, yardımca muhtaçlar için çok güzel bir proje olduğunu dile getirerek, “Bazen bayramlarda çocuklarına bir şey alamayanlar, ihtiyacı olanlar buradan rahatlıkla her şeyi alabiliyorlar” dedi.

  “SOSYAL MARKET  VATANDAŞLARA ELİNİ UZATAN 8 SENELİK BİR KURUM”

  Bayramların insanlara bölüşmeyi ve paylaşmayı anlatan çok önemli günler olduğunun altını çizen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Kurban Bayramı, kurbanlarımızla iyiliğe yaklaştığımız zamanlardır. Sosyal Market ise vatandaşlara elini uzatan 8 senelik bir kurum. Burada toplam 35 kişi çalışıyor. 15’i saha elemanı. Binlerce çeşit ürünümüz var burada. Bu ürünleri bizlere bağışlayan üreticimizden müteşekkiriz. Gıdadan tekstil ürününe, temizlik ve hijyen maddelerinden birçok ürüne kadar yardımlar yapılıyor. Kurban Bayramı münasebeti ile de stoklarımıza 1 yıl yetecek et stoklamaya ve yıl boyunca da bunları dağıtmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

  “İHTİYAÇLARINI ALMALARINA YARDIMCI OLUYORUZ”

  “4 bin 800 ailemiz, aylık ve 3 aylık periyotlarda yardım alıyorlar” diyen Başkan Demircan, “Bu yardımlarda da 365 gün kapımız onlara açık. Onlara kart veriyoruz ve bu kartlara kontörler yüklüyoruz. Bu kontörlerin içerisine ise gıda ve giyim kontörleri var. Bu ailenin büyüklüğüne göre hesaplanıyor ve kendilerine veriliyor. Yıl boyunca burada stokladığımız malları vitrine çıkarmak sureti ile de sürekli onlara bu yardımı yapıyoruz. Yani biz Ramazan’dan Ramazan’a ya da Kurban’dan Kurban’a koli yardımı yerine onlara bizim istediğimizi dayatmıyor, kartlar aracılığıyla seçenekleri önlerine koyuyor ihtiyaçlarını almalarına yardımcı oluyoruz” diye konuştu. 

  Ahmet Misbah Demircan, Sosyal Market’i gezdikten sonra ise bağış alanında Sosyal Market Projesi için kurban bağışında bulundu.

  (FOTOĞRAF-GÖRÜNTÜ)

    • Esenler’de gençler vatandaşı, Amerikan ürünlerini boykot etmeye çağırdı

  İSTANBUL,(DHA)- ESENLER’DE gençler Türkiye'nin ekonomik özgürlüğünü koruma mücadelesi kapsamında, Amerikan ürünlerini boykot etti. Kendilerini 'Mihmandar Gençlik' olarak tanımlayan gençler, sokaklarda proşör dağıtıp, vatandaşı ve esnafı, ABD ürünlerini boykot etmeye çağırdı. 

  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Türkiye'ye karşı başlatılan ekonomik ambargo sonucu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Amerikan ürünlerine boykot çağrısı üzerine gençler harekete geçti. Esenler’in gençlik yapılanması olan 'Mihmandar', Türkiye'nin ekonomik özgürlüğünü koruması için Dörtyol Meydanı'nda toplandı. Gençler, üzerlerinde Türk bayraklı tişört ve şapkalar ile ellerindeki "Haydi Esenler! Boykot Ediyoruz, Amerikan Mallarını Kullanmıyoruz" yazılı broşürleri ilçedeki alışveriş merkezlerine, esnafa ve vatandaşlara dağıttı. Amerikan markalarının listesinin de yer aldığı broşürlerin dağıtılmasıyla vatandaşlarda bir farkındalık oluşturuldu ve boykota destek vermeleri, Amerikan malı almamaları istendi.

  Boykota gençlerin yanı sıra ilçe protokolü, esnaf ve vatandaşlar da destek verdi. Türkiye'nin ekonomik özgürlüğünü koruma mücadelesi kapsamında gençlerin halkı bilinçlendirme amaçlı Amerikan ürünlerini boykot çalışmasına Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu ve eski Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da katılarak birlik ve beraberlik mesajı verdi.

  “BİR DAHA AMERİKAN ÜRÜNLERİNİ ALMAYALIM”

  Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Boykot çağrısıyla Esenler’deki bütün kardeşlerimize bu duyuruyu yaparak Amerikan menşeli ne varsa hepsini terk edelim. Bir daha Amerikan ürünlerini almayalım. Her birimiz üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirelim. Kola içmesek ne olur, İphone kullanmasak neyimiz eksilir. Amerikan ürünlerini evimize sokmamaya, bundan sonra satın almamaya özen gösterelim” diyerek vatandaşlardan hassasiyet göstermelerini istedi.

  “YERLİ VE MİLLİ ÜRÜNLERİMİZLE ALIŞVERİŞ YAPALIM”

  Göksu, konuşmasına şöyle devam etti:

  “Kendisini devlet başkanı zanneden Siyonist Trump’a söylüyoruz. Ne yaparsan yap başaramayacaksın. Biz buradayız. Amerikan menşeli ürünleri raflarınızdan indirin. Sattıktan sonra yenisini almayın. Oraya yerli ve milli ürünlerimizi koyun. Yerli ve milli ürünlerimizle alışveriş yapalım. Artık Amerika şunu bilsin. Dünyadaki tek güç kendisi değildir.”

  “BU EKONOMİK SAVAŞIN YANDAŞLARI OLACAĞIZ”

  Amerikan markalarının listesinin yer aldığı broşürleri dağıtmaya gelen Sinan Arslan, “Mihmandar Gençlik olarak Amerikan ürünlerini boykot etmek için sahaya indik. Broşür bastırarak halka dağıtacağız. Marketlerde kesinlikle Amerikan ürünlerini kullanmamalarını tavsiye edeceğiz. Bu şekilde bu ekonomik savaşın da yandaşları olacağız. Herkesi Türkiye’nin yanında olmaya davet ediyorum” dedi.

  “AMERİKAN ÜRÜNLERİNE KARŞI GRUP HALİNDE TEPKİ GÖSTERECEĞİZ”

  Abdülsamet Aktan ise, “Burada Amerika’nın Türkiye’ye yapmış olduğu yaptırımlara karşı, yapılaşmış bir gençlik olarak Amerika’yı boykot etmek için toplandık. Biz halkımızı Amerikan ürünlerine karşı grup halinde tepki göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

  (GÖRÜNTÜLÜ/FOTOĞRAFLI) • (Görüntülü) UFRAD'tan AVM'lere TL'ye geçin çağrısı

  Gül KABA-Özgür KUMANOVALI/İSTANBUL, (DHA) –UFRAD Franchising Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın, dolardaki hareketliliği göz önünde bulundurarak AVM'lere TL'ye geçmeleri veya kuru sabitlemeleri çağrısında bulundu.


   

  UFRAD 'ABD’nin dolar oyununa karşı, 15 Temmuz ruhu ile ekonomide milli mücadele' kampanyası başlattı. Dernek yönetimi bu kapsamda İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi.  Toplantıda AVM’lere Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartlara bağlı olarak markalara destek olmaları ve kiralarda ‘TL’ye dönüş veya kur sabitleme’ yoluna gitmeleri çağrısında bulunuldu.


   

  "TÜRKİYE'DE 401 AVM VAR"


   

  Türkiye'de 401 tane AVM olduğunu belirten Aydın, "Buralarda 12.2 milyon metrekare kiralanabilir ticari alan var, bu alanın neredeyse tamamı dövizle markalara kiraya veriliyor" dedi.


   

  "TÜRK MARKALARINI YURT DIŞINA TAŞIMAK ZORUNDAYIZ"


   

  Türkiye’nin markalarını artık yurt dışına taşımak zorunda olduğunu söyleyen Aydın, "Markalarımız dünya ekonomik pazarında koşup, rekabet etmelidir. Markaların yetiştiği tarlalar alışveriş merkezleridir. O yüzden tarlanın olumlu ve verimli olması halinde bu tarla büyür, meyve verir ancak bu şekilde meyveleri yurt dışına ihraç edebiliriz. O zaman tarlalarımızın makul olması lazım. Eğer tarlalar kendi alanlarını yüksek rakamlarla markalara satmaya kalkarsa, markalar orada kendilerine yer edinemez. Böylece Türk ihracatı da gelişemez" dedi.


   

  "EN BÜYÜK GÖREV AVM'LERE DÜŞÜYOR"


   

  AVM'lere büyük görevler düştüğünü belirten Aydın, "Dolayısıyla Türkiye'ye ekonomik darbe diz çöktürmeye çalışıyorlar bunu da dolar ve döviz kurlarıyla yapmak istiyorlar. Burada en büyük görev AVM'lere düşüyor. Biz onların da mağdur olmasını istemiyoruz, onlar da marka sahipleri de iş insanı. Bir araya gelerek makul bir noktada buluşulmasını talep ediyoruz" diye konuştu.


   

  "YA KUR SABİTLENSİN YA DA TL'YE GEÇİLSİN"


   

  3 aşamada AVM'lere taleplerini ilettiklerini söyleyen Aydın, "Birincisi kuru sabitlesinler, her iki tarafında zarar görmeyeceği bir rakam üzerinde anlaşsınlar. İkincisi tamamen TL'ye dönsünler. Dükkan kiraları TL üzerinden alınsın. Bundan sonraki ticari faaliyetler TL üzerinden yapılsın. Çünkü burası Türkiye burada milli paranın kullanılması lazım. Üçüncüsü ise eğer iki taraf da ortak bir noktada buluşamazsa devletin hakemlik yapmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.


   

  "LÜKSTEN TOPYEKÜN KAÇINACAĞIZ"


   

  Dönem lüks yaşama dönemi değil tasarruf dönemi olduğuna dikkat çeken Aydın, "Bu ülke yırtık çarıklarıyla cepheye silah taşıyan annelerimiz sayesinde bu günlere geldi, bunu asla unutmayalım. Bu millet aynı mücadeleyi verecek iradeye sahiptir. Ama tek şart, lüksten topyekün kaçınacağız ve tasarrufa gideceğiz. Hem kamu hem özel kurumları, kaynak kullanma ve yatırım noktasında, konu hayati değilse, yatırımı ve kaynak kullanımını ötelememiz gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Verimliliği, üretimi artırmalıyız. Üreticiyi de teşvik etmeliyiz" dedi.


   

  "FEDAKARLIK, ÖZVERİ, SABIR, TAHAMMÜL OLMADAN DÜZE ÇIKAMAYIZ"


   

  Yerli markaların yabancı markalara göre pahalı gelebileceğini, ama zamanla daha karlı olunacağını belirten Aydın, "Uzun vadede yerli markalar yabancı markalara göre daha ekonomik ve kaliteli düzeye gelecektir. Fedakarlık, özveri, sabır, tahammül olmadan biz düze çıkamayız. Hep birlikte bütün girişimcilerimiz, iş insanlarımız, el ele vererek bu badireyi atlatmak zorundayız" diye konuştu.

    • Dr. Beyhan İncekara: Henüz faiz kozumuzu kullanmadık

  Merve DUNDAR / İSTANBUL, (DHA)- SON günlerde döviz kurlarında yaşanan hareketlilik ve alınan tedbirlerle ilgili konuşan İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Beyhan İncekara, "Alınan tedbirler ilk aşamada en gerekli olanlardı. Bundan sonra gelecek herhangi bir atak için ise elimizde, faiz gibi henüz hiç kullanmadığımız kozlarımız var" dedi.

  Geçtiğimiz hafta alınan tedbirlere ek olarak bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınan kararları değerlendiren Dr. İncekara, "Öncelikle kredi kanallarının açık tutulmaya devam edileceği açıklandı. Bu karar, kaldığımız yerden üretime, yatırıma devam edeceğimizi gösteren bir mesajdır. İkinci olarak kur etkisiyle teminatı yetersiz kalan firmalardan ilave talep edilmeyecek. Bu da kurun etkisiyle herhangi bir zarara uğramış firmaları biraz daha sıkıntıdan kurtarmak adına yapıldı. Kur artışı nedeniyle ‘kredi kapama olmayacak’ maddesi de önemli.  'Kur artışı nedeniyle limit aşımı oluşan kredilerde limit aşımı dikkate alınmayacak ve kredi kapatma talebi yapılmayacak' kararı da bir başka önemli tedbir. Çünkü kur hala yüksek seviyede ama biz 7'lerin üzerini gördüğümüz için şu anda bir rahatlama söz konusu. Tabii biraz daha temkinli yaklaşmak lazım çünkü tekrar bir yaptırım kararı olması, dövizde yeni bir artışa neden olur. 'Ağustos 8 itibarıyla oluşan kredi gecikmeleri, karşılıksız çek ve protesto edilen senetler, Risk Merkezi’ne mücbir sebep koduyla bildirilebilecektir' tedbiri ise firmaların erişimlerine herhangi bir engel teşkil etmeyecek. Firmaların o riskle sıkıntıya düşme durumları engellenmiş olacak" diye konuştu.

  "ALINAN TEDBİRLERİN SONUÇLARINI GÖRMEYE BAŞLADIK"

  Geçen hafta açıklanan yeni ekonomi modelinde önemli kurallar olduğunu dile getiren Dr. Beyhan İncekara, "Hem para hem maliye politikasının beraber ve birbirini destekler şekilde hareket etmesi hem firmaları finansal açıdan hem de reel sektörü güçlendirmeye yönelik hareketler olacak. Bunun sonuçlarını bu hafta görüyoruz "dedi. Özellikle swap işlemlerinin sınırlanmasıyla Türk Lirası'ndan kaçışın engellenmesinin önemli bir karar olduğunun altını çizen Dr. İncekara, yaşanan sert düşüşün en önemli nedenlerinden birinin bu hamle olduğunu belirtti. 

  "FAİZ KOZUMUZU KULLANMADIK"

  Şu an için en gerekli tedbirlerin alındığını ifade eden Dr. İncekara, "Biz daha hiç faiz kozumuzu kullanmadık, onu saklıyoruz.  O da bir finansal araçtır. Tabii ki çok yüksek faizleri, yüksek enflasyona sebep olması açısından çok istemeyiz. Ama elimizde tuttuğumuz faiz gibi birkaç argümanımız daha var. O yüzden hepsini birden kullanmak yerine, biraz daha temkinli olmak gerek. Siyaset ve ekonomi maalesef birbirini çok fazla etkiliyor. O nedenle Amerika'dan bir atak gelmediği sürece çok sert yükselişler olmayacaktır. Ama gelme durumuna karşı firmaları ve reel sektörü güçlendirmek adına bu önlemleri alıyoruz" dedi.

  "ÇÖZÜM, NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜ YETİŞTİRMEK VE YERLİ ÜRETİM"

  Kısa vadede alınan çözümlerin etkili olduğunu ancak uzun vadeli çözümlere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Dr. İncekara, "Bizim en büyük sorunlarımızdan biri cari açık. İthalata baktığımızda hep yüksek teknoloji ürünleri görüyoruz. Biz bu ürünleri ithal etmeyip içerde üretebilirsek, hem üretimi hem istihdamı destekleyeceğiz. Tüm bunlar ancak nitelikli insan gücü yetiştirme ile olur. Uzun vadede önem vermemiz gereken en önemli noktalar, yerli üretim ve nitelikli insan gücü yetiştirme" şeklinde konuştu.

  (FOTOĞRAF) • "Bilgi güvenliği bankaların görünmez duvarlarıdır"

  İSTANBUL, (DHA) - BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankalarda bilgi sistemleri denetimi yapma yetkisini almasını değerlendiren Mazars Denge Bilgi Teknolojileri Denetim, Güvenlik ve Danışmanlık Hizmetleri Lideri Ateş Sünbül, bilgi güvenliğinin bankaların görünmez duvarları olduğunu ve büyük önem taşıdığını söyledi.

  "BANKALAR YÜKSEK İŞLEM HACMİNE SAHİP"

  Bankaların finansal ve müşteri riski yüksek kurumlar olduğu için yüksek bilgi teknolojilere yatırım bütçeleri bulunduğunu kaydeden Sünbül, "Bunun sonucunda da bankalarda pek çok yeni teknolojiyi ve yüksek işlem hacmine sahip yapıları görmek mümkündür. Bilindik BT dünyasının dışında yeni teknolojiler olan yapay zeka ve bigdata yapılarınında çeşitli yansımalarını bankalar tarafından etkin kullanılmaktadır. Karmaşık ve pek çok yeni teknolojiyi barındıran yapılar olan bankaların aynı zamanda kompleks oluşumları yönetebilmek için BT kontrol ve güvenlik ortamlarına yoğun ihtiyaçları vardır" diye konuştu.

  "DENETİMLER 6 AY İLE 1 YIL ARASINDA YAPILIYOR"

  Bankalarda bilgi sistemleri denetiminin uzun soluklu olduğunu söyleyen Sünbül, "Ortalama 6 ay ile 1 yıl arasında bir ekibin çalışması sonucunda tamamlanabilmektedir. Denetimin ilk aşaması risk analizi, planlama ve kapsam belirlenmesidir. Takiben denetim ekipleri baş denetçinin liderliğinde kontrolleri gerçekleştirmektedir. Yapılan kontrollerde BDDK tarafından yayınlanan yönetmelik ve rehberler esas alınmaktadır" ifadelerini kullandı.

  "DENETİMLE MÜŞTERİ BİLGİLERİ KORUNUYOR"

  Bankaların bilgi sistemleri denetiminin ana hedefinin bilgi teknolojileri istemlerinin etkin, güvenli ve doğru şekilde işlediğinin teyit edilmesi olduğunu belirten Sünbül, şunları söyledi:

  "Denetim kriter ve esasları BDDK tarafından belirlenmekte olup, geçmişte müşterilere yansıyan bankacılık olaylarından etkilenerek Cobit 4.1 gibi en iyi uygulama kontrol esaslarını rehber alan standartlar ile müşteri bilgileri korunmaktadır. Bağımsız denetim müşterilerinin işlemlerine ilişkin güvenlik, doğruluk ve kontrolünün tesis edilmesinde temel teşkil etmektedir. Bağımsız denetim yetkisi BDDK tarafından özel şart ve hükümlerle verilmektedir. Bankalarda denetim yapabilmek için BDDK Bankacılık Finansal Denetim yetkisi ve Bilgi sistemleri denetim yetkisi aynı şirkette bulunmalı, devamlılık şartlarını da sağlamalıdır. Bu çerçevede Türkiye'de bu yetkiye sahip Mazars Denge ile birlikte toplam 7 şirket bulunmaktadır. Mazars Denge bu yetkiye sahip 5'inci büyük şirket konumundadır."

  (FOTOĞRAF)
   

    • “Çocukların saatlerce teknolojik araç kullanması aile içi iletişimi olumsuz etkiliyor ”

  LEFKE, (DHA)-YAZ  tatilini sınırsız teknolojik araçlarla geçirmenin çocuklara birçok açıdan zarar verebileceğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Portakalcı, gün içinde çocukların saatlerce teknolojik araç kullanmasının aile içi iletişimine olumsuz etkisinin yanında, bağımlılığa da neden olabileceğinden; anne babalara önemli sorumlulukların düştüğünü dile getirdi ve uyarılarda bulundu. 

  Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) İletişim Bilimleri Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Portakalcı, özellikle sanal ortamdaki çevrimiçi oyunların takipçisi olan çocukların, yaz tatilinde saatlerce bilgisayar başında şiddet içerikli oyunlarda vakit geçirdiğini ve uygun olmayan sitelere girişin kontrol altına alınmasının önem arz etttiğini ifade etti. Ayrıca gün içinde çocukların saatlerce teknolojik araç kullanmasının aile içi iletişimine olumsuz etkisinin yanında, bağımlılığa da neden olabileceğinden anne-babalara önemli sorumlulukların düştüğünü dile getirdi.

  “ANNE BABALAR ÇOCUKLARINI KORUMALI”

  Teknoloji kullanımı ve oyunların çocuklar için eğlenceli olduğu düşünülse de, anne babaların çocuklarını uygun olmayan sitelere karşı korumayı ihmal etmemesi ve çocukları ile sürekli ilgilenerek, bu konuda bilgilendirme yapılmasının önemli olduğuna da değinen Dr. Öğr. Üyesi Portakalcı, şöyle konuştu:

  “Bilindiği gibi, piyasaya çıkan görsel efektler ve aksiyon içerikli yeni bilgisayar oyunları çocukların ilgisini çekebilmektedir. Yaz tatilini fırsat olarak gören çocuklar, tatillerinin büyük bir kısmını evlerinde geçirirken aynı zamanda bilgisayar, televizyon ve cep telefonu başta olmak üzere gün içerisinde teknolojik araçları çok fazla kullanıyorlar. Gereğinden fazla teknoloji bağımlısı olmanın zararları düşünülerek, anne babaların çocuklarını yetişkin birer birey olarak ihtiyaçlarını gidermeye çalışmalı ve sağlayacakları imkanlarla çocuklarına hayatla ilgili deneyim kazanacakları fırsatlar sunmalılar. Bu durum çocuklarının psikolojik ve sosyal gelişimleri açısından da önemlidir”.

  (FOTOĞRAF) • "Bayramdasalla 2 katını kazan"

  LEFKOŞA, (DHA)-BUGÜNE kadar 70 binin üzerinde kullanıcıyı, 550 bin kez hediyelerle buluşturan Kuzey Kıbrıs Turkcell'in “Salla Kazan” kampanyasının bayrama özel 2 kat daha avantajlı hale geldiği duyuruldu. Kampanya 20-26 Ağustos tarihleri arasında geçerli olacak. 

  2018 yılında yeniden başlayan ve 70 binin üzerinde müşterisine 550 bin hediye kazandıran“Salla Kazan”kampanyası bayramda da Turkcell’lilere özel bir ayrıcalık sunuyor. Kuzey Kıbrıslı Turkcell’liler, 20 ile 26 Ağustos tarihleri arasında geçerli olacak kampanya ile sadece telefonlarını sallayarak kazandığı internet, konuşma ve BiP dakikalarının tam 2 katını kazanacak.

  “Salla Kazan” kampanyasından, 140 bini aşkın cihazda yüklü olan Cep Hesabım uygulamasını indirip yükleyen tüm Kuzey Kıbrıs Turkcell kullanıcıları faydalanabiliyor.

  "KAMPANYAYA KATILMAK İÇİN NE YAPMALISINIZ?"

  Yoğun ilgi gören “Salla Kazan” kampanyası bayrama özel kazandırmaya 2 katı hediyeyle devam ettiği duyuruldu. Salla Kazan kampanyasında Kuzey Kıbrıs Turkcell’lilerin tek yapması gereken telefonlarını sallayarak koşulsuz şartsız internet, dakika ile Turkcell’in dijital servisleri fizy müzik, lifebox paketleri ile BiP konuşma dakikalarından birine ücretsiz sahip olmak. Firma yetkilileri bayram haftası süresince ise tam 2 katı konuşma, internet ve BiP üzerinden dakika kazandıracak özel kampanyada tek yapılması gereken Salla Kazan’a girip telefonunuzu sallamak olduğunu söyledi.

  HER HAFTA YENİ BİR ŞANS

  Kuzey Kıbrıs Turkcell’in bireysel ve kurumsal ses hattı kullanan müşterileri Salla Kazan kampanyasından her hafta 1 kere yararlanabiliyor.
  Kuzey Kıbrıs Turkcell’liler kampanya kapsamında verilen faydalardan kalan miktarının sorgusunu da yine 'Cep Hesabım' uygulamasından yapabiliyor.
  Kuzey Kıbrıs Turkcell’den yapılan açıklamada, Cep Hesabım uygulamasını akıllı telefonlara indirdikten sonra uygulamaya giriş yapılabileceği belirtildi. Ayrıca dileyenlerin mobil cihazlarından internet adresindeki linkini kullanarak da uygulamayı indirebileceği belirtildi.

  (FOTOĞRAF) • 4 bin 500 öğrencinin Yaz Spor Okulları'ndaki eğitimi tamamlandı

  İSTANBUL, (DHA) -  BEYLİKDÜZÜ Belediyesi tarafından düzenlenen Yaz Spor Okulları sona erdi. 4 bin 500 öğrencinin 17 farklı tesiste 2 ay boyunca, 14 branşta eğitim aldığı okulların kapanış töreninde çocuklar doyasıya eğlendi.

  Yaz ayı boyunca 4 bin 500 öğrenciye eğitim veren Beylikdüzü Belediyesi Yaz Spor Okulları’nın Kapanış ve Madalya Töreni, Kavaklı Stadı’nda yapıldı. 17 farklı spor tesisinde aikido, basketbol, jimnastik, futbol, golf, izcilik, masa tenisi, okçuluk, rüzgar sörfü, satranç, tekwondo, tenis, voleybol, yüzme olmak üzere 14 branştaki aldıkları eğitimi başarıyla tamamlayan sporculara madalyalarını takdim eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, onlarla bol bol sohbet etti ve fotoğraf çektirdi.

  “ÇOCUKLARIMIZ SPOR RUHUNU ÖĞRENİYORLAR”

  Madalya Töreni’nde yaptığı konuşmada tek başına öğretimin yeterli olmadığına dikkat çeken Belediye Başkanı İmamoğlu, “Öğretimin eğitim tarafının çok sağlıklı oluşturulması ve bunun da mutlak sporla ve sağlıklı bir vücutla buluşması lazım. Beylikdüzü Belediyesi olarak her yıl 4 bini aşkın çocuğumuzu yaz spor okullarında misafir ediyor, onlarla çok keyifli anlar yaşıyoruz. Çocuk ve gençlerimiz, tesislerimizde yeni arkadaşlıklar kuruyorlar. Bir arada olmayı, sporu ve sporcu olmayı, spor ruhunu öğreniyorlar. Spor, çocuklarımızın ve gençlerimizin enerjik, sağlıklı olması, okullarında başarılı olmaları ve geleceğe, hayata hazırlanmaları açısından çok önemli. Yaz tatillerini en iyi şekilde değerlendirip zinde bir şekilde okullarına hazırlanmış oluyorlar” dedi.

  “KAVAKLI STADI EYLÜL AYINDA HİZMET VERMEYE BAŞLAYACAK”

  Yaptığı konuşmada Kavaklı Stadı’nın Eylül ayında yenilenen çehresiyle hizmet vermeye başlayacağını da müjdeleyen İmamoğlu, “Bu tesis sporcu yetiştirme anlamında Beylikdüzü’nün çocuklarına ve gençlerine hizmet etmeye başlayacak. Burası sadece bir stat değil. Aynı zamanda bir spor kulübünün ve farklı spor kulüplerine de hizmet eden birimlerin olduğu, soyunma odalarından sporcu sağlığına dönük birimlere kadar modern, çağdaş bir semt stadı haline getirildi. İlçemize hayırlı, uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

  (FOTOĞRAF) • UFRAD'tan AVM'lere TL'ye geçin çağrısı

  Gül KABA-Özgür KUMANOVALI/İSTANBUL, (DHA) –UFRAD Franchising Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın, dolardaki hareketliliği göz önünde bulundurarak AVM'lere TL'ye geçmeleri veya kuru sabitlemeleri çağrısında bulundu.

  UFRAD 'ABD’nin dolar oyununa karşı, 15 Temmuz ruhu ile ekonomide milli mücadele' kampanyası başlattı. Dernek yönetimi bu kapsamda İstanbul'da bir basın toplantısı düzenledi.  Toplantıda AVM’lere Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartlara bağlı olarak markalara destek olmaları ve kiralarda ‘TL’ye dönüş veya kur sabitleme’ yoluna gitmeleri çağrısında bulunuldu.

  "TÜRKİYE'DE 401 AVM VAR"

  Türkiye'de 401 tane AVM olduğunu belirten Aydın, "Buralarda 12.2 milyon metrekare kiralanabilir ticari alan var, bu alanın neredeyse tamamı dövizle markalara kiraya veriliyor" dedi.

  "TÜRK MARKALARINI YURT DIŞINA TAŞIMAK ZORUNDAYIZ"

  Türkiye’nin markalarını artık yurt dışına taşımak zorunda olduğunu söyleyen Aydın, "Markalarımız dünya ekonomik pazarında koşup, rekabet etmelidir. Markaların yetiştiği tarlalar alışveriş merkezleridir. O yüzden tarlanın olumlu ve verimli olması halinde bu tarla büyür, meyve verir ancak bu şekilde meyveleri yurt dışına ihraç edebiliriz. O zaman tarlalarımızın makul olması lazım. Eğer tarlalar kendi alanlarını yüksek rakamlarla markalara satmaya kalkarsa, markalar orada kendilerine yer edinemez. Böylece Türk ihracatı da gelişemez" dedi.

  "EN BÜYÜK GÖREV AVM'LERE DÜŞÜYOR"

  AVM'lere büyük görevler düştüğünü belirten Aydın, "Dolayısıyla Türkiye'ye ekonomik darbe diz çöktürmeye çalışıyorlar bunu da dolar ve döviz kurlarıyla yapmak istiyorlar. Burada en büyük görev AVM'lere düşüyor. Biz onların da mağdur olmasını istemiyoruz, onlar da marka sahipleri de iş insanı. Bir araya gelerek makul bir noktada buluşulmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

  "YA KUR SABİTLENSİN YA DA TL'YE GEÇİLSİN"

  3 aşamada AVM'lere taleplerini ilettiklerini söyleyen Aydın, "Birincisi kuru sabitlesinler, her iki tarafında zarar görmeyeceği bir rakam üzerinde anlaşsınlar. İkincisi tamamen TL'ye dönsünler. Dükkan kiraları TL üzerinden alınsın. Bundan sonraki ticari faaliyetler TL üzerinden yapılsın. Çünkü burası Türkiye burada milli paranın kullanılması lazım. Üçüncüsü ise eğer iki taraf da ortak bir noktada buluşamazsa devletin hakemlik yapmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

  "LÜKSTEN TOPYEKÜN KAÇINACAĞIZ"

  Dönem lüks yaşama dönemi değil tasarruf dönemi olduğuna dikkat çeken Aydın, "Bu ülke yırtık çarıklarıyla cepheye silah taşıyan annelerimiz sayesinde bu günlere geldi, bunu asla unutmayalım. Bu millet aynı mücadeleyi verecek iradeye sahiptir. Ama tek şart, lüksten topyekün kaçınacağız ve tasarrufa gideceğiz. Hem kamu hem özel kurumları, kaynak kullanma ve yatırım noktasında, konu hayati değilse, yatırımı ve kaynak kullanımını ötelememiz gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Verimliliği, üretimi artırmalıyız. Üreticiyi de teşvik etmeliyiz" dedi.

  "FEDAKARLIK, ÖZVERİ, SABIR, TAHAMMÜL OLMADAN DÜZE ÇIKAMAYIZ"

  Yerli markaların yabancı markalara göre pahalı gelebileceğini, ama zamanla daha karlı olunacağını belirten Aydın, "Uzun vadede yerli markalar yabancı markalara göre daha ekonomik ve kaliteli düzeye gelecektir. Fedakarlık, özveri, sabır, tahammül olmadan biz düze çıkamayız. Hep birlikte bütün girişimcilerimiz, iş insanlarımız, el ele vererek bu badireyi atlatmak zorundayız" diye konuştu.

  (FOTOĞRAF-GÖRÜNTÜ) • İndirim dönemlerinde alışveriş yapmanın tüyoları

  İSTANBUL, (DHA)- Bayram alışverişlerinin yapıldığı ve sonbahar-kış sezonunun yaklaştığı bu dönemde mağazalarda sıkça görülen ‘büyük indirimler’, ‘son indirimler’ yazıları dikkat çekmeye başladı. Boyner Büyük Mağazacılık Marka Yönetimi ve İletişim Genel Müdür Yardımcısı Burcu Körpeağaç, indirim dönemlerinde avantajlı alışveriş yapmanın ipuçlarını verdi.

  Bu dönemin hem bayram için alışveriş yapacak hem de bayramı fırsat bilip uzun bir tatile çıkacaklar için en uygun alışveriş dönemi olduğunu söyleyen Körpeağaç, “Yüzde 70’lere varan indirimler oldukça cazip, ancak dikkat edilmesi gereken şeyler var” dedi.

  Burcu Körpeağaç yaz sezonu indirimlerinin en üst seviyede olduğu bir dönemde olduğumuzu belirterek, “Önümüzde Kurban Bayramı ve uzun bir bayram tatili var. Bayramı aile ziyaretleri ile değerlendirecek ya da uzun tatili fırsat bilip seyahate çıkacak olanların avantajlı alışveriş yapabilmeleri için çok uygun bir dönemdeyiz. Yine de avantajlı fiyatları görüp bütçeleri sarsmadan alışveriş yapmak gerekli” diye konuştu.

  6 MADDEDE AKILLI ALIŞVERİŞ

  Burcu Körpeağaç indirim kampanyalarından en iyi şekilde yararlanarak, akıllı alışveriş yapmanın yollarını şu sözlerle anlattı:

  “İndirim dönemlerinde küçük siyah elbise, kalem etek, beyaz gömlek, trençkot, beyaz sneaker, modası geçmeyecek denim gibi klasik parçalara yatırım yapmak her zaman avantajlıdır. Modası geçmeyen bu parçaları her zaman severek giyebilirsiniz. Alışverişe çıkmadan gardıropların gözden geçirilmesi ve eksik parçaların not edilmesi indirimde alışverişin olmazsa olmazıdır. Tabii bu listeye sadık kalmak da ikinci önemli bir konudur. Aksesuar en sade kıyafeti bile bambaşka bir görünüme sokabilir. Bu nedenle indirim dönemlerinde çanta, ayakkabı, kolye, küpe gibi aksesuarlara yatırım yapmak oldukça avantaj sağlayacaktır. İçinde bulunduğumuz yaz sezonunda deniz tatili için ihtiyaçlarınızı gelecek seneyi de düşünerek avantajlı bir şekilde yapabilirsiniz. İndirim dönemlerinde en avantajlı tercihlerden biri de her sene büyüyen çocuklarımız için daha sonraki sezonlarda giyecekleri kilit parçalara yatırım yapmak olacaktır. 1 beden büyük alınacak ayakkabı ya da mont gelecek sezona hazırlıklı olmak adına fayda sağlayacaktır. Her ne kadar büyük indirimler biten sezon ile ilgili koleksiyonları kapsasa da yeni sezon trendlerine göz atmayı ve ilham almayı unutmayın. Bu dönemdeki avantajlı kampanyalar da yeni sezon alışverişi için bir fırsat olacaktır.”

  “ALIŞVERİŞ MARATONU '100 PARACIK' KAZANDIRIYOR"

  Boyner’in bu bayram için Hopi ile gerçekleştirdiği özel kampanyadan da bahseden Körpeağaç, “Kendisi ve ailesi için bayram alışverişi yapmak isteyenlere tek bir noktadan tüm ihtiyaçlarını karşılama kolaylığı sunuyoruz. Dünya modasına yön veren ünlü markaların yanı sıra Boyner’in beğeniyle takip edilen özel tasarım markalarının ürünleri, bayrama özel indirimlerle müşterilerimizle buluşuyor. Bu indirimlerin yanı sıra müşterilerimize daha fazla avantaj sağlamak üzere Hopi ile özel bir kampanya da yürütüyoruz. İlk kez gerçekleştirilen “Alışveriş Maratonu” adlı kampanya kapsamında, 20 Ağustos’a kadar Boyner’den 400 TL ve üzeri alışveriş yapanlar Hopi’den “100 Paracık” kazanacak. Hopi kullanıcıları kazandıkları “Paracıkları” Boyner’de ve kampanyaya katılan diğer markalarda yapacakları 200 TL ve üzeri alışverişlerde istedikleri gibi harcayabilecek” dedi.

  (FOTOĞRAF)

    • (Görüntülü) Fettah Can: Baba olmak dünyanın en güzel şeyi

  İSTANBUL, (DHA) -ÜNLÜ sanatçı Fettah Can İsfanbul Açıkhava Konserleri kapsamında hayranlarıyla bir araya geldi. 'Aradığım Aşk' adını verdiği yeni bir single çıkaran Can, ortaya güzel bir işin çıktığını ve geri dönüşlerin olumlu olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl ikiz bebekleri olan Can, "İkizler 10 aylık, her geçen gün büyüyorlar. Cansu ile birlikte onlarla vakit geçirmekten çok keyif alıyoruz. Babalık dünyanın en güzel şeyi" dedi.


   

  Fettah Can, İsfanbul Tema Park ziyaretçilerine unutulmaz bir gece yaşattı. Hayranlarının yoğun ilgi gösterdiği konserde 2 saat sahnede kalan Can, 'Boş Bardak, Işıklı Yol, Özledim' gibi eski ve yeni hit olmuş şarkılarını seslendirdi, büyük beğeni aldı.


   

  "ÇEKİMLER ZOR ŞARTLARDA YAPILDI"


   

  Konser öncesi yeni çıkardığı dokuzuncu single çalışması 'Aradığım Aşk'ın klip çekimi ve özel hayatına yönelik açıklamalarda bulunan Can, çekimlerin zor şartlarda yapıldığını ama ortaya çok keyifli bir işin çıktığını söyledi.


   

  "GÖRÜNTÜ YÖNETMENİMİZ KAMERAYLA İKİ KEZ DÜŞME TEHLİKESİ ATLATTI"


   

  Klibin hikayesini ve nasıl çekildiğini de anlatan Can, "Bu hep hayal ettiğim bir şeydi, denizi de çok severim. Denizin üzerinde neyle olduğunuzun çok önemi yok. Bu bir sandal da olabilir tekne de olabilir, orası çok dinginleştiren bir dünya, başka bir coğrafya. Yönetmenimiz Müge 'bu şarkıyı teknede hayal ediyorum, başka hiçbir şey beni mutlu etmeyecek' dedi. Kabul ettik, çok zor şartlarda  çekildi çünkü teknenin içindeyiz, dışarıda zodyak bot var. Görüntü yönetmenimiz kamerayla iki kez düşme tehlikesi atlattı. Ona rağmen çok güzel bir iş çıktı" diye konuştu.


   

  "EYLÜL'DE CANSU İLE TEKNE EHLİYETİ ALACAĞIZ"


   

  Eşi Cansu Kurtçu ile eylül ayında tekne kullanmak için ehliyet alacaklarını belirten Can, "Çekimlere gün ışığıyla başladık akşam güneş batana kadar tekneyi kullandım. Yıkadım, yemek yaptım. Teknedeki her şeyi ben yaptım. Eylül ayında Cansu ile tekne ehliyeti almayı düşünüyoruz. İnsanın ruhunu çok dinlendiren bir şey" dedi.


   

  ONUNCU SINGLE GELİYOR


   

  Ortaya çok güzel bir iş çıktığını ve keyfinin yerinde olduğunu söyleyen Can, "Şarkıya geri dönüşler çok olumlu. Bu şarkı çok önceleri Işın Karaca'nın söylediği sonra da benim yorumladığım bir şarkı, eski şarkılarımızdan. Aynı zamanda 'aklımda kalanlar' albümümüz var onun da bir habercisi çünkü o lezzette ikincisi geliyor" ifadelerini kullandı. 


   

  "BABA OLMAK DÜNYANIN EN GÜZEL ŞEYİ"


   

  İkizlerin bu ayın 10'unda 10 aylık olduğunu söyleyen Can,"Her geçen gün büyüyorlar, konuşmalar, ses çıkarmalar gelişmeye başladı. Cansu ile birlikte onlarla vakit geçirmekten çok keyif alıyoruz. Fırsat buldukça beraber şarkı yazmaya çalışıyoruz. Baba olmak dünyanın en güzel şeyi, arkadaşlarım hep 'baba olunca anlayacaksın' diyorlardı, ben bilmiyordum. Dünyaya geldiler şu an o keyfi yaşıyorum. Bu tarif edilir bir şey değil, Allah isteyen herkese nasip etsin" diye konuştu.


   

  'İsfanbul Açıkhava Konserleri' 29 Ağustos Çarşamba günü  gerçekleşecek Sinan Akçıl konseri ile devam edecek.


   

  Açıkhava konserlerinin takvimi ise şöyle: “30 Ağustos Merve Özbey, 5 Eylül  GrupSeksendört, 6 Eylül İrem Derici,12 Eylül Buray, 13 Eylül Rubato,19 Eylül Edis, 20 Eylül Berkay" • Döviz bozduranlara, ev alırken indirim

  Gizem KARADAĞ/ANKARA, (DHA) - ÜNSAL Grup Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Ünsal,  ev sahibi olmayı düşünenler için dövizini bozdurup dekontlarını getirmeleri halinde alacakları konut üzerinden 20 bin TL indirim yapacağını duyurdu.

  Ünsal Grup Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Ünsal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın döviz yerine Türk Lirası kullanılması yönündeki çağrısı üzerine  Meva Şehir Konut Projesinde bir kampanya başlattı. Orhan Ünsal kampanya çerçevesinde ev sahibi olmak isteyenlerin dövizlerini  bozdurup dekontlarını getirmeleri durumunda alacakları ev üzerinden 20 bin TL indirim yaptıklarını bildirdi. Orhan Ünsal, "Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine yapmış olduğumuz Meva Şehir Projesinde böyle bir kampanya düşündük. Millet olarak duyarlılık göstermemiz gerektiğine inanıyoruz. Ünsal Şirketler Grubu olarak üzerimize düşeni yapmaya karar verdik. Özellikle bu projemizin ciddi anlamda kaynak sağlayacağını ve bu kaynağın ekonomimize kazandırmamız gerektiğine inandığımız için bu kampanyayı başlattık. Bu kampanya Ankara’nın çok gözde bir projesi nezdinde yapılıyor. Projemiz bin 800 konutluk, içerisinde alış veriş merkezi ve göleti de bulunun konsept bir projedir. Yaklaşık 2 katrilyon değerindedir. Bu projemizden 1 katrilyonu bu kampanya ile birlikte ekonomimize kazandırmak istiyoruz. Bu parayı da vadesiz mevduat hesabı açarak, ekonomimizin ve devletimizin kullanımına açmak istiyoruz" diye konuştu.

  '20 AİLE KAMPANYADAN YARARLANIP EV SAHİBİ OLDU'

  Kampanyanın başlamasının ardından 20 ailenin bozdurduğu dövizlerin dekontunu getirip indirimden yararlanarak ev sahibi olduğunu söyleyen Orhan Ünsal, şöyle konuştu:

  "Bu kampanyada dövizini bozdurup gelen vatandaşlarımıza yapmış olduğumuz özel indirimlerin dışında ekstra indirim yapıyoruz. Şu anda lansman kampanyamız var. Onun dışında dövizini bozduran vatandaşlarımıza özel 20 bin TL indirim yapıyoruz. Kampanyamız kurlar gerçek seviyesine gelene kadar devam edecektir. Dövizin miktarı hiç fark etmiyor. Buradaki amacımız yastık altındaki döviz ve altınları çıkarıp, sisteme ekonomiye kaynak sağlamak. Belli bir rakam yoktur. Hepsine de indirim sağlayacağız. Şuana kadar yaklaşık 20 kişi bu kampanyadan faydalandı. Ben inanıyorum bu kampanya duyuldukça, çoğu vatandaşımız bundan faydalanacaktır. Şu anda elinde dövizi veya altını olan vatandaşlarımız ciddi anlamda kar etti. Dolayısıyla bu karı yatırıma dönüştürerek hem ülke ekonomisine katkı sağlamış olacaklar hem de indirimli ev sahibi olmuş olacaklar."

  '10 BİN DOLAR BOZDURDUM, EV SAHİBİ OLDUM'

  Devlet memuru 42 yaşındaki Oğuzhan Yılmaz da, ev kampanyasını duymasının ardından dövizini bozdurup dekontunu getirerek ev sahibi olduğunu bildirdi. Oğuzhan Yılmaz, "Bende bu kampanyayı duydum. Sosyal medyadan sürekli takip ediyordum. Döviz kampanyasını duyduktan sonra ilgim daha da arttı. Cumhurbaşkanımızın çağrısına bizde uyarak, ülkemize bizim de bir faydamız olsun diyerek Ünsal Grubun hazırlamış olduğu bu projeden bir dairede biz satın aldık. 10 bin dolar döviz bozdurdum. Dekontumu getirdim, döviz kampanyasından yaptıkları 20 bin TL indirimden faydalandım” ifadelerini kullandı.

  (FOTOĞRAF-GÖRÜNTÜ)

   

    • 50 yaş üstü kalp hastalarına sıcak hava uyarısı

  İSTANBUL, (DHA) –KALP ve damar hastaları başta olmak üzere, tüm kişilerin aşırı sıcaklardan korunması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Murat Turfan, “50 yaş üstü ve obezite sorunu olan bireylerin kalbi yaz sıcağından olumsuz yönde etkilenmektedir” dedi. Turfan, yaz sıcakları ve nemin kalbe etkileri hakkında önemli bilgiler verdi.

  Yaz mevsimi, aşırı sıcaklık ve nem oranın yüksekliği ile kalp ve damar hastalığı olanlar kadar sağlıklı kişileri de etkiliyor. Vücut ısısını artıran sıcak havalar, insan hayatı için önemli olan proteinlerin çalışmasını da aksatarak hayati risklere neden olabiliyor.

  Yaz sıcaklarında sağlıklı kalmak için vücudun sıcağa mümkün olduğu kadar doğrudan maruz kalmamasının çok önemli olduğunu vurgulayan Memorial Hizmet Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Murat Turfan, “Vücut sıcaklığının çok yükselmesi hayati önem taşıyan protein yapısında bulunan enzimlerin çalışmasında aksamalara neden olmaktadır. Vücut için önemli enzimlerin reaksiyonları vücut sıcaklığında hızlıdır. Sıcaklık arttığı zaman vücut için hayati olan enzimlerin yapısını bozmaktadır. Çünkü enzimler protein yapısında olduğundan yüksek sıcaklığa dayanamamaktadır. Bu da kalp problemlerini tetiklemektedir” dedi.

  “KALP HASTALARI YAZ SICAKLARINDA ÇOK DAHA DİKKATLİ OLMALI”

  Sağlıklı insanların, yeterli sıvı alarak sıcak ve nemli havanın olumsuz etkilerinden korunabileceklerini dile getiren Doç. Dr. Turfan, “Ancak kalp hastaları yaz sıcaklarında çok daha dikkatli olmalıdır. Yüksek sıcaklık ve nem, alınan ilaçların etki ve yan etki güçlerini de değiştirmektedir. Bunun yanında 50 yaş üstündeki ve obezite sorunu olan bireylerin kalbi de yaz sıcağından olumsuz yönde etkilenmektedir” dedi.

  “RADYASYON VE BUHARLAŞMA İLE KALBİNİZ YORULMASIN”

  Fazla ısının kalbin olumsuz yönde etkilenmesine iki yolun neden olduğunu ifade eden Doç. Dr. Turfan, bu nedenleri şöyle açıkladı:

  “Radyasyon yani yayılma; yokuş aşağı akan su gibi, ısı da sıcak alanlardan soğuk alanlara doğru hareket etmektedir. Etrafınızdaki hava, vücut ısısından daha soğuk olduğu sürece, ısı havaya yayılmaktadır. Ancak hava sıcaklığı vücut sıcaklığına ulaştığında bu denge bozulmaktadır. Radyasyon kan akışının yeniden yönlenmesini sağlamaktadır. Bu yüzden daha fazla miktarda kan deriye gitmektedir. Bu, kalbin daha hızlı atmasına ve daha kuvvetli kan pompalanmasına sebep olmaktadır.

  Buharlaşma; cildinizden buharlaşan ter, ısıyı uzaklaştırmaktadır ancak nemin yüzde 75’in üzerine çıkmasıyla buharlaşma ile ısı kaybı da zorlaşmaktadır. Bu da kardiyovasküler sistemi zorlamaktadır. Sıcak ve nemli havada ter, vücuttan daha fazla ısıyı çekmekle birlikte vücut için gereken sodyum, potasyum ve diğer minerallerin kaybolmasına neden olmaktadır”.

  “DOKTORUNUZ İLAÇLARINIZIN DOZUNU YENİDEN AYARLAMALI”

  Yaz döneminde göğüs ağrısı çeken hastalarda kalbin iş yükünün artmasından dolayı kalp krizinin gelişebileceğini dile getiren Doç. Dr. Turfan, “Kalp yetmezliği bulunanlarda kış aylarında yapılan sıvı kısıtlaması yazın da devam ederse tansiyon düşüklüğüne, baş dönmesine, bayılmaya ve hatta böbrek yetmezliğine ulaşan tabloları ortaya çıkarabilmektedir. Bu hastaların kullandığı idrar söktürücü hapların dozları, kişinin durumuna göre yeniden ayarlanmalıdır” şeklinde konuştu.

  “YÜZERKEN YALNIZ OLMAYIN”

  “Kalp hastasıysanız ve evinizin dışında işiniz varsa yada tatile gidecekseniz herhangi bir olumsuzluk yaşamamak için öncelikle çeşitli önlemler almanız ve olabilecek herhangi bir olumsuz durumda size yardımcı olacak birisi olması gerekir” diyen Doç. Dr. Turfan, sıcaktan korunmak için alınabilecek bazı önemlemleri şöyle sıraladı:

  “Güneşli havalar yüksek risk oluşturduğundan mümkünse saat 15.00’ten önce dışarı çıkmayın; Dışarı çıkmak zorundaysanız yanınızda mutlaka birisini alın; Hava alan, rahat ayakkabılar ve terlemeyi önleyici çorapları tercih edin; Hava alan veya terletmeyen kumaştan, hafif ve açık renkli giysileri tercih edin; Şapka ve güneş gözlüğü ile güneş koruyucu kremler kullanın; Soğuk çorbalar, salatalar ve meyve gibi hafif yiyeceklere ağırlık verin; Yeterli miktarda sıvı alın; Egzersiz öncesi ve sonrasında birkaç bardak su için, mola vererek egzersiz yapın; Kafeinli ve alkollü içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun; Boyunuzu geçen suda yüzmeyin ve yalnız olmayın; Kalp hastasıysanız egzersizlerinize ara vermek yerine, hekiminizle yeniden planlayarak devam edin.”

  (FOTOĞRAF) • Kurban Bayramı alışverişleri ikiye katladı

  İSTANBUL, (DHA)- E-ticaret platformu Hepsiburada’nın bayram alışverişi verilerine göre, toplam e-ticaret hacminde geçtiğimiz bayram dönemine oranla yüzde 126 oranında artış yaşandı.

  Elde edilen verilere göre bu sene Kurban Bayramı alışverişlerinde en çok rağbet gören ürünler kahve, çay, sofra-mutfak gereçleri, çamaşır ve bulaşık deterjanı, şampuan, kolonya, derin dondurucu, kıyma makinesi ve kahve makinesi oldu.

  DERİN DONDURUCU VE SOĞUTUCULARA OLAN İLGİ YÜZDE 72 ORANINDA ARTTI

  Hepsiburada’nın yaptığı açıklamaya göre derin dondurucu ve soğutuculara olan ilgi geçen seneye göre yüzde 72 artış gösterdi. 36 – 45 yaş grubunun daha fazla tercih ettiği derin dondurucular İstanbul, Ankara, İzmir’den sonra en çok Kocaeli, Balıkesir ve Bursa’dan talep görüyor.

  Firma, derin dondurucu almak isteyen müşterilere doğru seçimi yapmaları adına, derin dondurucunun yatay mı yoksa dikey mi olacağı, enerji tüketimi, saklama süresi ve yiyecekleri şoklama özelliğinin olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini de hatırlatıyor.

  EN FAZLA ÇAMAŞIR VE BULAŞIK DETERJANLARI İLE TEMİZLİK SETLERİ RAĞBET GÖRÜYOR

  Geçtiğimiz yıl bayram dönemine kıyasla bu bayram 3 kat daha fazla ilgi gören temizlik ürünlerine en çok İstanbul, Gaziantep, Ankara ve İzmir ‘den talep geldi. 25-35 yaş grubunun daha fazla ilgi gösterdiği kategoriden en çok çamaşır ve bulaşık deterjanlarıyla, temizlik setleri rağbet görüyor.

  BU BAYRAMDA BAHÇE KEYFİ 3 KAT ARTTI

  Elde edilen verilere göre bahçe grubundan en çok alışveriş yapan şehirlerin başında İstanbul, Ankara ve İzmir gelirken, bu şehirleri Muğla, Bursa ve Kocaeli takip etti. Geçtiğimiz yıl bayram dönemine göre bahçe ürünlerine olan talebin 3 katına çıktığını açıklayan Hepsiburada, en çok 30-40 yaş grubunun alışveriş yaptığı kategoride en çok ilgiyi salıncaklar, şezlonglar, çim biçme makineleri, bahçe oturma grupları, şemsiyelerin gördüğünü açıkladı. Firma ayrıca bahçe ürünlerinde 19 Ağustos'a kadar yüzde 18 KDV indirim kampanyasını da müşterileriyle buluşturuyor.

  KOZMETİK ÜRÜNLERİNE OLAN TALEP DE ARTTI

  Kozmetik ürünlerine olan ilginin geçen bayrama oranla yüzde 125 arttığını açıklayan Hepsiburada, en çok 26-35 yaş grubunun alışveriş yaptığı kozmetik kategorisinde İstanbul, Ankara ve İzmir’in yanı sıra Bursa, Kocaeli ve Antalya kozmetik ürünlerine ilgi gösteren iller olarak sıralanıyor. Kozmetik kategorisinde en çok talep gören ürünler arasında ise güneş bakım ürünleri, parfümler, yüz, vücut ve cilt bakım ürünleriyle yer alıyor.

  (FOTOĞRAF)

    • (Görüntülü) Yaz okulu etkinliğinde yeteneklerini sergilediler

  İSTANBUL, (DHA)–BEYOĞLU Belediyesi tarafından açılan yaz okuluna katılan öğrenciler, hazırladıkları oyunları, dans gösterilerini düzenlenen etkinlikte sergiledi.


   

  Beyoğlu Belediyesi Semt Konakları’nda açılan yaz okullarında, 7-14 yaş arası binlerce çocuğa eğitim verildi. Futbol, basketbol, satranç, masa tenisi gibi 9 farklı branşta eğitim gören çocuklar, Hasköy sahilinde düzenlenen etkinlikle hünerlerini gösterdi. Genci yaşlısı binlerce kişi, çocukların hazırladığı oyunları, dans gösterilerini ve Kur’an-ı Kerim okumalarını izleme şansı buldu. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve dereceye giren öğrenciler de düzenlenen törenle ödüllendirildi. Yaz okulu eğitimlerinin kendileri için çok verimli geçtiğini dile getiren öğrenciler, etkinliği izlemeye gelen vatandaşlarla bir araya gelmenin çok heyecanlı ve güzel olduğunu söyledi. Çok eğlendikleri söyleyen çocuklar, programda emeği geçenlere teşekkür etti.


   

  "HER ŞEY EĞİTİMDE"


   

  Etkinliğe katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, yaz okullarının bir ihtiyaç olduğunu belirterek, "Çocuklar şehir hayatında 9 ay boyunca müfredatları doğrultusunda eğitimlerine gittiklerinde, yazın bir boşluk oluşuyor. O boşlukta da özellikle sportif aktiviteler ile kültür-sanat faaliyetleri yapıyor ve Kur’an-ı Kerim öğreniyorlar. Bunlar toplumun ihtiyaçları. Biz burada ailelere destek olabilmek için hem belediye olarak hem de Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu organizasyonu geleneksel olarak yapıyoruz ve yavrularımızı boş bırakmıyoruz. Bu sene Beyoğlu’nda tam 3 bin çocuğa ulaştık ve güzel bir ortam oluştu. İyi bir eğitim, iyi bir gelecek" diye konuştu.


   

  “KODLAMA EĞİTİMİM ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”


   

  Kodlama eğitiminin önemine değinen Başkan Demircan, kodlamanın okuma-yazma kadar kıymetli olduğunu söyleyerek şunları ifade etti:


   

  "Hangi meslek grubu olursa olsun teknolojiye bir kayış var. Makinaları hareket ettiren bilgisayarın yazılımları, sivil hayatta ve sosyal hayatta; gerek ticareti, gerek organizasyonları yönlendiren, elimizdeki akıllı telefonların kurguladığı programlar. Dolayısıyla dünya buraya hızlıca giderken, bizim buna tedbir alıyor olmamız lazım. Finalde iyi bir eğitim, iyi bir üretim demektir. İyi üretim, iyi inovasyon, iyi girişimci demektir. Bunlar da katma değeri yüksek mallar demektir. Maalesef Türkiye’de, içinde bulunduğumuz süreçte, yine konuştuğumuz konu daha fazla teknolojisi yüksek ürünler üretme ihtiyacımız. Hep beraber buna destek verebilmek adına, eğitim konusunda fiziki mekanlar kadar, nitelikli insan yetiştirme konusunda kodlama eğitimim önemli olduğunu düşünüyorum."


   

  Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, etkinlik sonrası dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi. • Avrupa’nın seçkin hukukçuları Çeşme’de buluşuyor

  İSTANBUL, (DHA)- İSTANBUL Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi, bu yıl 21’incisini düzenlediği “Uluslararası İnsan Hakları Akademisi Yaz Çalıştayı” kapsamında Avrupa üniversitelerinin seçkin hukukçularını Çeşme’de bir araya getirecek.

  İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Hukuk Fakültesi, her yıl geleneksel olarak düzenlediği Uluslararası İnsan Hakları Akademisi 21’inci Yaz Çalıştayı’nı bu yıl da Çeşme’de gerçekleştirecek. Avrupa üniversitelerinden, alanlarının en iyileri olarak nitelendirilen öğretim üyelerinin de katılımıyla düzenlenecek çalıştayda, ayrıca Avrupa’da ses getiren davalarla adını duyurmuş ünlü avukatlar da hazır bulunacak.

  HUKUKTA EN YENİ GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLİP, TARTIŞILACAK

  3 Eylül’de başlayıp 10 Eylül’de sona erecek çalıştay kapsamında düzenlenecek seminerler, her gün dört ayrı oturumda gerçekleşecek. Türk ve uluslararası hukukta en yeni gelişmelerin değerlendirilip tartışılacağı yaz çalıştayında, 15 Temmuz darbe ve işgal girişimi ile OHAL sonrası insan hakları alanında yaşanan iyileşmeler ele alınacak.

  TÜRKİYE VE AVRUPA’DAN ÖNEMLİ İSİMLER KATILIYOR

  İKÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Güzel ile İKÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Bahri Öztürk’ün ev sahipliğinde organize edilen çalıştayın konukları; Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Prof. Dr. Engin Yıldırım, Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı ve Yargıtay İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Vuslat Dirim, Almanya’nın önemli Ceza Hukukçularından ve Freiburg Max-Planck Enstitüsü Onursal Müdürü Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Albin Eser, Federal Almanya Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Klaus Tolksdorf, Federal Almanya Danıştay Onursal Başkanı Marion Eckertz-Höfer, Viyana Yüksek Mahkemesi Başkanı Mag. Dr.Anton Sumerauer, Avusturya Yüksek Mahkemesi’nde görevli Başsavcı Prof. Dr. Gabriele Aicher, Almanya Leipzig Üniversitesi’nden Prof. Dr. Stephanie Schiedermairve Prof. Dr. Dr. h.c. Helmut Goerlich, Almanya Giessen Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dr. h.c. Walter Gropp, Almanya Leibniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. Michael Nagel, Viyana Üniversitesi’nden Dieter Kindel ve Miskolc Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akos Farkas gibi dünyanın önde gelen hukukçularının yanı sıra Almanya, İtalya, Fransa, Avusturya, Macaristan, Tunus, Rusya ve İngiltere’den öğretim üyeleri ile Avrupa’da ses getiren davalarla adını duyurmuş ünlü avukatlar olacak.

  DÖRT BAŞLIK ELE ALINACAK

  Türk ve uluslararası hukukta en yeni gelişmelerin değerlendirilip tartışılacağı çalıştayda “Adil Yargılanma Hakkı”, “Adil Yargılama Yükümlülüğü”, “İfade Özgürlüğü”, ”Özel Hayat ve Aile Hayatının Korunması” ile “Mülkiyetin Korunması” başlıkları ele alınacak.

    • Yaz okulu etkinliğinde yeteneklerini sergilediler

  İSTANBUL, (DHA)–BEYOĞLU Belediyesi tarafından açılan yaz okuluna katılan öğrenciler, hazırladıkları oyunları, dans gösterilerini düzenlenen etkinlikte sergiledi.

  Beyoğlu Belediyesi Semt Konakları’nda açılan yaz okullarında, 7-14 yaş arası binlerce çocuğa eğitim verildi. Futbol, basketbol, satranç, masa tenisi gibi 9 farklı branşta eğitim gören çocuklar, Hasköy sahilinde düzenlenen etkinlikle hünerlerini gösterdi. Genci yaşlısı binlerce kişi, çocukların hazırladığı oyunları, dans gösterilerini ve Kur’an-ı Kerim okumalarını izleme şansı buldu. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan ve dereceye giren öğrenciler de düzenlenen törenle ödüllendirildi. Yaz okulu eğitimlerinin kendileri için çok verimli geçtiğini dile getiren öğrenciler, etkinliği izlemeye gelen vatandaşlarla bir araya gelmenin çok heyecanlı ve güzel olduğunu söyledi. Çok eğlendikleri söyleyen çocuklar, programda emeği geçenlere teşekkür etti.

  "HER ŞEY EĞİTİMDE"

  Etkinliğe katılan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, yaz okullarının bir ihtiyaç olduğunu belirterek, "Çocuklar şehir hayatında 9 ay boyunca müfredatları doğrultusunda eğitimlerine gittiklerinde, yazın bir boşluk oluşuyor. O boşlukta da özellikle sportif aktiviteler ile kültür-sanat faaliyetleri yapıyor ve Kur’an-ı Kerim öğreniyorlar. Bunlar toplumun ihtiyaçları. Biz burada ailelere destek olabilmek için hem belediye olarak hem de Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu organizasyonu geleneksel olarak yapıyoruz ve yavrularımızı boş bırakmıyoruz. Bu sene Beyoğlu’nda tam 3 bin çocuğa ulaştık ve güzel bir ortam oluştu. İyi bir eğitim, iyi bir gelecek" diye konuştu.

  “KODLAMA EĞİTİMİM ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

  Kodlama eğitiminin önemine değinen Başkan Demircan, kodlamanın okuma-yazma kadar kıymetli olduğunu söyleyerek şunları ifade etti:

  "Hangi meslek grubu olursa olsun teknolojiye bir kayış var. Makinaları hareket ettiren bilgisayarın yazılımları, sivil hayatta ve sosyal hayatta; gerek ticareti, gerek organizasyonları yönlendiren, elimizdeki akıllı telefonların kurguladığı programlar. Dolayısıyla dünya buraya hızlıca giderken, bizim buna tedbir alıyor olmamız lazım. Finalde iyi bir eğitim, iyi bir üretim demektir. İyi üretim, iyi inovasyon, iyi girişimci demektir. Bunlar da katma değeri yüksek mallar demektir. Maalesef Türkiye’de, içinde bulunduğumuz süreçte, yine konuştuğumuz konu daha fazla teknolojisi yüksek ürünler üretme ihtiyacımız. Hep beraber buna destek verebilmek adına, eğitim konusunda fiziki mekanlar kadar, nitelikli insan yetiştirme konusunda kodlama eğitimim önemli olduğunu düşünüyorum."

  Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, etkinlik sonrası dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

  (FOTOĞRAF-GÖRÜNTÜ) • HAYTAP, ayın hayvan dostu işletmesini seçti

  İSTANBUL, (DHA)- Toplumda farkındalık yaratmak için her ay bir işletmeyi “Ayın Hayvan Dostu İşletmesi” olarak belirleyen Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Ağustos ayında Kırmızı Kedi Kitabevleri’ni dost işletme olarak belirledi.

  Fırat Kalkanı Harekâtı sırasında Uzman Çavuş Ömer Özkan tarafından El Bab'da bulunan Barış adlı kediyi sahiplenen Kırmızı Kedi Yayınevi, kitabevlerinin kapılarını da sokak hayvanları için açık bırakıyor.

  Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) tarafından “Ayın Hayvan Dostu İşletmesi” olarak seçilen Kırmızı Kedi Kitabevleri’nin sahibi Haluk Hepkon, “Hayvanlara yapılan zulüm sadece işkence etmek değildir; onların suya, sıcak bir yuvaya erişmelerini engellemek de bir zulümdür. Bugün, doğadaki katliamla hayvanların yaşam alanları yok olurken buna sessiz kalmamız, can dostlarımıza kapılarımızı kapatmamız insanlık dışıdır. Suriye’deki savaştan kurtarılmış Barış’ı sahiplendiğimiz gibi sokaktaki her hayvana da kapımız açık” dedi.

  (FOTOĞRAF) • Mustafa Sarıgül: Şişli'ye yeni projelerle dönüyoruz

  İSTANBUL, (DHA)-ŞİŞLİ eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, seçim çalışmalarını yürüttüğü merkezin önünde bayramlaşma töreni düzenledi.  Yüzlerce yurttaşın katıldığı, mitingi andıran bayramlaşmada konuşan siyasetçi Sarıgül, yerel secimler için hazırlandıklarını belirterek, "Şişli'ye heyecan yaratacak yeni projelerle dönüyoruz" dedi.

   

  Mustafa Sarıgül, yerel seçim çalışmalarını yürüttüğü Şişli Abide-i Hürriyet Caddesi'ndeki  seçim merkezinde yurttaşlarla biraraya geldi. Bayramlaşma için seçim ofisine gelen binlerce Şişli sakini vatandaş içeriye  sığmayınca, binanın önünde yoğun bir kalabalık oluştu. Mustafa Sarıgül, adeta bir mitingi andıran kalabalıkta tek tek vatandaşlarla bayramlaştı. Daha sonra, önümüzdeki yerel seçimlerle ilgili yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Sarıgül, "Dolaştığım her mahallede, her sokakta yurttaşlarımız bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz hizmetlerin devamını bizden talep ediyor. Bizim bu ilgi ve talebe kayıtsız kalmamız söz konusu olamaz" dedi. Sarıgül şunları söyledi:

  "ÇOK KOŞACAĞIZ, ÇOK DAHA FAZLA ÇALIŞACAĞIZ"

  "Artık daha çok koşacağız, daha fazla çalışacağız. Şişli daha önce olduğu gibi, yine Türkiye'de yerel yönetimlerde öncü olmaya devam edecek. Yeni ve heyecan yaratacak projelerle tüm Türkiye'de adından söz ettirecek ve yeniden Şişli'nin yüzü gülecek. Her mahallesi, her semti, her sokağı yeniden canlanacak ve şahlanacak. Esnafımızı da kadınlarımızı da gençlerimizi de mutlu edecek ve katma değer yaratacak projelerle geliyoruz. Bugün yaklaşan Kurban Bayramı'nı kutluyoruz; bir sonraki bayrama daha büyük coşkuyla ve tüm Şişli halkıyla birlikte kutlayacağız."

  (FOTOĞRAF)

    • Yeni Havalimanı için diplomalarını aldılar

  Anıl UÇAN/İSTANBUL (DHA)- İstanbul Yeni Havalimanı açılışına sayılı günler kala, havalimanında görev yapmak üzere 'Meydan Kontrol Yaklaşma' kursunu bitiren 26 kişi diplomalarını aldı.

  Konuyla ilgili olarak resmi twitter adresinden bir açıklama yapan DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak,

  “Ülkemizin en büyük havacılık projesi İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışına yönelik hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Burada görev yapacak personelin eğitimi, bu çalışmaların önemli bir parçası. Bugün Atatürk Havalimanı eğitim salonunda yapılan törenle, asrın projesinde görev yapmak üzere "Meydan Kontrol Yaklaşma Kursu"nu bitiren 26 arkadaşımıza diplomaları verildi. 25.12.2017’de eğitime başlayan bu arkadaşlarımız, bugün gerçekleştirilen törenle hava trafik kontrolörü ordumuza katıldılar, gücümüze güç kattılar. Böylece Yeni Havalimanı için istihdam edilen kontrolör sayımız 335'e, ülke genelinde hizmet veren kontrolör sayımız 1502'ye yükseldi. Yeni Havalimanı için ilk açılışta saatte 70, takiben 80 ve günde ortalama 1600 iniş-kalkış trafiğine hizmet verecek hava trafik kontrol personelimizi yetiştiren değerli hocalarına, bilgi ve tecrübelerini aktaran diğer personelimize ve yönetici arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

  (FOTOĞRAFLI)