MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » SİYASET VE POLİTİKA » MYNET.COM POLİTİKA HABERLERİ

MYNET.COM POLİTİKA HABERLERİ

Mynet politika Haberler

www.mynet.com/haber/

 • Erdoğan'dan ABD-YPG görüntülerine sert tepki
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hindistan’a hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'lilerin ABD askerleriyle nöbet tutmasına sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Karaçok’ta ne olduysa Sincar’da ne olduysa, artık biz bunlara devam etmek durumunda kalacağız. Dün de söylediğim gibi ‘bir gece ansızın gelebiliriz’ derken bunu kastediyorum. Herhalde tarih vererek, haber verecek gidecek değiliz" dedi.

 • 'Operasyon sırası siyasetçilere geldi'
  Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, FETÖ operasyonlarının siyasilere uzanacağını yazdı: "Fethullahçılara dönük operasyonlar, görevden almalar hızlanınca, sıranın siyasetçilere geldiği de sıkça konuşulur oldu. Önümüzdeki ayın ilk günlerinde bazı siyasetçilerin gözaltına alınacağı belirtiliyor, isim isim sıralanıyor. Bunlar arasında son dönemde ismi sıkça gündemde olan kadın politikacının adı da geçiyor."

 • 'Pes ettim artık yokum'
  AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, sosyal medyada yaptığı paylaşımlar dikkat çekti. Şamil Tayyar, "FETÖ halen iş başında, herkes kör ve sağır, mücadele raydan çıktı, Ak Parti eliyle AK Parti'nin altı oyuluyor, yazıklar olsun. Pes ettim, artık yokum" dedi. ​Tayyar'ın söz konusu paylaşımları tartışma yarattı ve sosyal medyada 'istifa mı ediyor?' sorusunu gündeme getirdi.

 • 'Oylar sandıkta değil YSK’da çalındı'
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da partisinin il başkanları toplantısında konuştu. 16 Nisan'da gerçekleştirilen referandum sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulunan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Vicdan ve ahlak sahibi olmayan hakimler var. Doğuda sayım bittikten sonra kural değişti. Oylar sandıkta değil, YSK'da çalındı" diye konuştu. CHP lideri, parti teşkilatları ve vekillere de 'kadın ve gençlik kollarına' destek talimatı verdi.

 • Erdoğan: Bir gece ansızın gelebiliriz
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TÜMSİAD 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan konuşmasında Kuzey Irak'a operasyon sinyali olarak yorumlanan şu sözleri söyledi: "Biz koskoca ABD, bu kadar koalisyon güçleri ve Türkiye el ele verelim Rakka’yı DEAŞ’a mezar ederiz ya. Bunlar kendilerine kaçacak delik ararlar. Yapmamız gerekeni biliriz bir gece ansızın gelebiliriz"

 • Erdoğan'dan son nokta: O cahillere izin yok
  Türkiye'nin güney sınırında bir terör koridorunun oluşmasına asla izin vermeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hele hele Kuzey Suriye’de bir devlet kurma teşebbüsüne giren malum bazı cahiller var. ‘Cahil cesur olur’ diyorlar ya buna asla müsaade etmeyiz” uyarısında bulundu. 16 Nisan'da gerçekleştirilen referandumun sonuçlarını da değerlendiren Erdoğan, yakın sonuçların çıkmasıyla ilgili soruya da ABD seçimlerini örnek göstererek yanıt verdi.

 • Arınç - Metiner kavgası hız kesmiyor!
  AK Parti kurucularından olan eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bu sabah Best FM'de katıldığı bir canlı yayında AKP milletvekili Mehmet Metiner'e sert sözlerle yanıt vermişti. Twitter hesabından Arınç'ın açıklamalarına yanıt veren Metiner, "Bu sözler sana ait ise çapın ve seviyen bu kadar işte! Adıyaman'dan geldiğini söylediğin kişiler de FETÖ'cü ve senin gibilerdir mutlaka! Nasıl biri olduğun görüldü. Haklıymışlar" ifadelerini kullandı.

 • Ahmet Özal: Babama da diktatör dediler
  8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, "Babama da diktatör dediler. Şimdi Erdoğan için 'tek adam olmak istiyor' diyorlar ya, arşivlere bakıldığında aynı manşetlerin babam için de atıldığını görürsünüz" dedi. 16 Nisan'daki referandum sonuçlarına ilişkin de açıklamalarda bulunan Özal, "Çeşitli söylentiler oldu. Mühürsüz zarflar gibi. Ben bir hile yapılmış olduğunu düşünmüyorum. Çünkü yüzde 51 küsürle 'evet' kazanılmış. Böyle bir hile yapılacak olsaydı bu yüzde 60-65 olurdu" dedi.

 • Erdoğan, 2 Mayıs'ta AK Parti'ye üye olacak
  Referandum sonuçlarının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ak Parti'ye üye olacağı tarih de belli oldu. Hafta sonu Hindistan'a gidecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ankara'ya döndükten sonra 2 Mayıs tarihinde yeniden AK Parti'ye üye olacağı açıklandı. Başbakan Binali Yıldırım da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üyeliğinin 2 Mayıs'taki grup toplantısında başlatılacağını ifade etti.

 • Bülent Arınç: Başbakan'a yalvarıyorum...
  Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, canlı yayında yeni parti kuracağı yönündeki iddialara yanıt verdi. AKP Milletvekili Mehmet Metiner’i sert bir dille eleştiren Arınç, OHAL inceleme komisyonunun hayata geçmesi için 'Başbakan'a yalvarıyorum' ifadesini kullandı. Ortağı Manisa Barosu'na kayıtlı avukatlardan B.Y.'nin gözaltına alınmasına da değinen Arınç, "Ben Başbakan Yardımcılığı dönemimde de Manisa’daki bazı gözaltılara dair ses çıkarmıştım" dedi.

 • TBMM'den kritik HSYK açıklaması
  TBMM Başkanlığı duyurdu: HSYK'ya seçilecek 7 üye için 2 Mayıs salı günü mesai bitimine kadar başvurabilirsiniz.

 • 'Erdoğan'a AKP'den bugün teklif gidebilir'
  Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) anayasa değişikliğiyle ilgili 16 Nisan'da yapılan referandumun sonuçlarını dün kesinleştirmesiyle, bir partiye üyeliğinin önünde engel kalmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kısa zamanda AK Parti'ye katılması bekleniyor. Erdoğan 21 Mayıs'ta yapılacak AK Parti Olağanüstü Kongresi'nde de genel başkanlığa tek aday olarak gidecek. Referandumla kabul edilen anayasa değişikliği, cumhurbaşkanına bir partiye üye olma imkanı getiriyor.

 • Abdullah Gül siyasete mi dönüyor?
  Gazeteci Deniz Zeyrek, son zamanların en çok sorulan "Gül siyasete mi dönüyor?" sorusuna bugünkü köşesinden yanıt verdi. Deniz Zeyrek, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le ilgili "Baştan söyleyeyim, Gül’ün siyasete dair görüşleri, eleştirileri ve önerileri çok ama siyasete döneceğine dair hiçbir sinyal yok. Mesela, siyasi bir projesi yok. Kimseyle paylaşmadığı bir projesi varsa da o projeyi hayata geçirecek bir ekibi de yok" dedi.

 • Erdoğan’dan, AKPM’nin kararına çok sert tepki
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) "siyasi denetim" kararına ilişkin, "Fransa olağanüstü hal şartlarında seçime gidince ses çıkarmayanların, üstelik de bir darbe girişiminin ardından Türkiye aynı yöntemi uyguladı diye bizi yeniden denetim sürecine almaları en hafif ifadesiyle ayıptır. Tarih en büyük hakemdir. Bugünler gelip geçecek ama herkesin doğruları ve yanlışları bir ibret vesikası olarak ortada kalacaktır." dedi

 • Abdullah Gül’den AKPM’nin kararıyla ilgili flaş açıklama
  11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin Türkiye'ye ilişkin kararını değerlendirdi. Gül, alınan karar karşısında büyük üzüntü duyduğunu ifade etti. Gül ayrıca, bu kararı her şeye rağmen soğukkanlı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Gül "Ülkemizin demokrasi, hukuk ve insan hakları standartlarını evrensel kriterlere yaklaştıracak kapsamlı bir refom sürecine yeniden girilmesi gerektiğine samimiyetle inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

 • AK Parti'de olağanüstü kongre tarihi belli oldu
  Son dakika haberlere göre AK Parti 21 Mayıs'ta olağanüstü kongreye gidiyor. AK Parti'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mayıs'ta partinin başına geçmesini isteyenlerle; bunun için 2018'deki olağan kongrenin beklenmesini savunanlar karşı karşıya geldiği belirtiliyordu. Başbakan Binali Yıldırım’ın, siyasi nezaket gereği geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, 'genel başkanlık' istifasını sunduğu iddia edilmişti.

 • 'Anıtkabir yıkılmalıdır' sözleri açıklama
  AKP'li vekil Mehmet Metiner, sosyal medyada dolaşan "Anıtkabir yıkılmalıdır" dediğiyle ilgili iddialara çok sert karşı çıktı. Metiner, 'Yaşadıklarım Allah’ın bir lütfu. Siyasi beklenti içinde konuşan biri değilim yüreğimin sesiyle konuşan biriyim. Atatürk ile ilgili bir alıp vermediğim yok, bir düşmanlığım da yok. Sosyal medyada dolaşan "Anıtkabir yıkılmalıdır" dediğimi iddia edenleri ispata davet ediyorum' dedi.

 • Erdoğan'dan AK Parti'ye kritik talimatlar
  Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önümüzdeki 3 yılın yol haritasını çizerek önemli talimatlar verdiğini yazdı. Erdoğan'ın ilk talimatının belediyelerle ilgili olduğunu belirten Abdulkadir Selvi, "Belediye başkanlıklarını tek tek değerlendirin. (Referandum) Sonuçlara olumsuz etkisi olan belediye başkanlarını alın, yerine belediye meclisinden birini seçin. Bunu geciktirmeden yapın' diyor" ifadelerini kullandı.

 • ‘Üç maymunu oynuyorlar’
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Afrika başta olmak üzere, Afrika'da 2011 yılına benzer nitelikte kuraklık ve açlık felaketi yaşandığını belirterek "Afrika genelinde ise çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 14 milyon kişi açlık çekiyor. Birçok Batılı gelişmiş ülkenin bu tür insani trajediler karşısında üç maymunu oynadıklarını görüyoruz. Çocukların açlıktan öldüğü bir dünyada ne huzur ne barış ne istikrar olur." dedi.

 • Yıldırım ile Barzani arasında flaş görüşme
  Başbakan Yıldırım, IKBY Başkanı Mesud Barzani ile telefonda görüştü. Türk Hava Kuvvetleri'nin terör örgütü PKK’ya yönelik olarak Şengal ve Karaçok bölgelerine gerçekleştirmiş olduğu operasyon sırasında hayatını kaybeden 5 Peşmerge için üzüntülerini ve başsağlığı dileklerini ifade eden Yıldırım, IKBY ile terörle mücadeleye yönelik işbirliğini sürdürme yönündeki iradeyi vurguladı.

 • Siyasette Abdullah Gül hareketliliği!
  Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Saadet Partisi'nin başına geçeceği iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Karamollaoğlu, "Türkiye siyasetinde bugüne kadar verimli çalışmalar yapan bütün arkadaşlarımızı gerek AK Parti’nin içerisinde bulunan gerek diğer partilerde bulunan arkadaşları aramızda görmekten memnuniyet duyarız" diye konuştu. Gül'ün ofisinden yapılan açıklamada ise "Deniz Baykal ile gizli görüşme" iddiası yalanlandı.

 • HDP’li Tan'dan ses getirecek PKK açıklaması
  HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, referandum sonuçlarını değerlendirirken, "AK Parti'den gelen ve şu an tekrar geri dönmekte olan Kürt seçmenler, hendek siyasetine karşı çıkmıştır. PKK'nın iki yıl boyunca devam eden yanlış siyasetini onaylamamıştır. Cevabı birilerine çok zor geliyor. 'PKK yanlış yaptı, hendek, iç savaş, çatışma, şiddet, terör, yanlıştı' diyemiyor yüksek sesle" dedi.

 • Ankara'da büyük kriz
  Tutuklu vekillerin durumu için HDP'ye Anayasa Mahkemesi tarafından randevu verilmeyince mahkemeyi arayan Sırrı Süreyya Önder, “Henüz tutuklanmayan bütün HDP milletvekillerinin AYM’nin törenine katılacağını” bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Bakanı Orgeneral Hulusi Akar’ın aralarında olduğu devlet erkânının katılacağı AYM’nin 55. kuruluş yıldönümü töreni HDP’nin bütün vekilleriyle katılma talebi nedeniyle büyük bir krize dönüştü.

 • AK Parti ve hükümette revizyon
  Referandum sonrası kabine değişikliği beklenirken, AK Parti’nin olağanüstü kongreye gitmesiyle birlikte Ankara’daki üç önemli adım ‘kabine, genel başkan ve Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) değişikliği’ olacak. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın kabineye gireceği konuşuluyor. Kabineye dışarıdan MHP’li bakan alınmasına da Devlet Bahçeli ile yapılacak görüşmede karar verilecek.

 • Başbakan, Bahçeli ile görüşecek
  Başbakan Binali Yıldırım, bugün saat 12.00'da Çankaya Köşkü'nde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya gelecek. Başbakan Binali Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Beştepe’de yaptığı sürpriz görüşmenin ardından Bahçeli’yle bir araya gelecek olması dikkat çekti.

 • Beştepe'de sürpriz görüşme
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım'ı Beştepe Devlet Konukevi'nde kabul etti. Cumhurbaşkanlığı kaynakları söz konusu kabulün, "haftalık olağan görüşme" çerçevesinde olduğunu kaydetti. Görüşmede, Suriye ve Irak'a düzenlenen operasyonlar ile Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin denetim kararının ele alındığı belirtildi.

 • Baykal'dan AKPM kararına tepki
  CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) Türkiye'yi yeniden siyasi denetime alma kararını eleştirerek, "Çok üzüntü verici bir olay. Çok somut, hukuk, demokrasi, özgürlükler konusunda somut gerçeklere dayanarak bu kararları aldılar. CHP'li dört milletvekili olarak hep beraber AKPM'nin bu kararına karşı çıktık. Biliyoruz ki, Avrupa Konseyi bu kararı, Türkiye'deki iktidar uygulamalarını dikkate alarak almıştır." dedi.

 • Avrupa Konseyi'nin kararına sert tepki
  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ndeki 'Türkiye'de Demokratik Kurumların İşleyişi' konulu oturumda, Türkiye'nin 2004 yılında çıktığı denetim sürecine geri dönmesini öngören tasarının 45'e karşı 113 oyla kabul edilmesine Cumhurbaşkanlığı'ndan son dakika bir tepki geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yaptığı açıklamada, "Hakkaniyetle ilgisi olmayan maksatlı kararı kınıyoruz" dedi.

 • Bahçeli'den AKPM'nin kararına tepki
  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin “Türkiye’de demokratik kurumların işleyişi” konulu oturumda Türkiye'ye yönelik siyasi denetim kararı almasına MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den sert tepki geldi. Bahçeli, konuya ilişkin açıklamasında "Türkiye'yi dışlamanın Avrupa'ya ağır bir faturası olacak. AKPM'nin kararı haksızdır, temelsizdir, yok hükmündedir. Hiçbir şart altında kabul edilemez olan bu kararı şiddetle kınıyor ve reddediyoruz" ifadesini kullandı.

 • AK Parti'de Erdoğan çatlağı
  AK Parti'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mayıs'ta partinin başına geçmesini isteyenlerle; bunun için 2018'deki olağan kongrenin beklenmesini savunanlar karşı karşıya. Cumhurbaşkanlığı'na yakın kaynaklar ile parti yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Erdoğan'ın partinin başına geçmesiyle ilgili zamanlamanın, önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi muhtemel Erdoğan ile AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım arasındaki görüşmede şekillenmesi bekleniyor.

 • Perinçek'ten AKPM kararına sert tepki
  Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin (AKPM) Türkiye'nin denetim sürecine alınması yönündeki kararına sert tepki gösterdi. Perinçek yaptığı açıklamada, "Türkiye'yi denetleyecek uluslararası bir kurum yoktur. AKPM'nin kararını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Eğer hükümet Türkiye'yi bu denetimlere açarsa o hükümetle de mücadele edeceğiz" diyerek hükümeti bu karara uymamaya çağırdı.

 • BBP'de istifa depremi
  Büyük Birlik Partisi (BBP) Muğla İl Başkanı Harun Akın ve yönetimi kurulu üyeleri, Genel Merkez tarafından görevlerinden alındı. Partinin Muğla'daki 7 ilçe başkanı da Akın'ın görevden alınmasına tepki göstererek görevlerinden istifa etti. Akın ve yönetiminin, referandumda partinin 'evet' yönündeki kararına katılmayacağını açıklamaları nedeniyle görevden alındıkları belirtildi.

 • Danıştay'dan CHP'ye ret
  CHP, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) sonuçları kesinleştirmesi işleminin yürütmesinin durdurulması talebiyle Danıştay'da dava açmıştı. Danıştay, CHP'nin referandumla ilgili talebine "Karar verilmesine yer olmadığına hükmedildi" şeklinde cevap verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün genel merkezde yaptığı açıklamada, "AYM Başkanı bu halk oylamasının şaibeli olduğunu, AYM'nin 55. kuruluş yıl dönümünde gayet açık bir şekilde ortaya koymuştur. Kendisine yürekten teşekkür ediyorum" demişti.

 • 'MHP olmasaydı evet oyları yükselirdi'
  CNN Türk ekranlarında yayınlanan Tarafsız Bölge programının konuğu HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'ydu. Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlayan Yapıcıoğlu konuşmasında, MHP olmasaydı evet oylarının Güneydoğu'da daha da yükseleceğini iddia etti. Yapıcıoğlu, 16 Nisan referandum sonucunu değerlendirdiği konuşmasında, "Ülke için tarihi bir dönüm noktası olan bu referandumda partimiz tarihsel bir duruş sergilemiştir" ifadesini kullanmıştı.

 • Yıldırım, o iddiayı doğruladı
  Başbakan Binali Yıldırım, kabine revizyonuna ilişkin "İsimler üzerinde konuşmamız çok doğru olmaz, kimin geleceği, kimin gideceği. Bunları böyle bir adım atmadan konuşmak yanlış olur. Ama siz de takdir edersiniz ki zaman zaman Bakanlar Kurulu'nda kan tazelemesi yapmak demokrasinin gereğidir. Bu anlamda şartlar oluştuğunda, ihtiyaç hasıl olduğunda değişikliğe gidilebilir. Bunu da Sayın Cumhurbaşkanımızla bir istişare süreci içerisinde gerçekleştiririz" açıklaması yaptı.

 • AK Partili eski bakan yeni parti mi kuruyor?
  Eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın 'Şimdi yeni şeyler söylemek lazım!' paylaşımı yeni parti sinyali olarak yorumlandı. AK Parti'de muhalif ekibe yakın olduğu ileri sürülen isimlerden biri olan ve referandumda 'hayır' çağrısı yapan eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, sosyal medya üzerinden dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Paylaşım sonrasında ortaya yeni parti iddiaları atılınca Günay, konuya ilişkin haberi de içeren bir yanıt verdi.

 • '27 Mayıs'ta AK Parti'ye genel başkan olacak'
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 27 Mayıs'ta yapılacak olağanüstü kongreyle AK Parti'ye genel başkan olarak seçilmesi bekleniyor. AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Seçim Kurulu'nun referanduma ilişkin kesin sonuçları açıklaması ve sonuçların Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından partiye üye olacak. Başbakan Binali Yıldırım'ın, Erdoğan ile yaptığı görüşmede "Ne zaman isterseniz AK Parti genel başkanlık görevini bırakırım" dediği öğrenildi.

 • 'Yıldırım Erdoğan'a istifasını sundu'
  Başkanlık sistemini öngören anayasa değişikliği teklifinin referandumda kabul edilmesinin ardından, AK Parti’de bundan sonra izlenecek senaryolar konuşulmaya başlandı. Başbakan Binali Yıldırım’ın, siyasi nezaket gereği geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, 'genel başkanlık' istifasını sunduğu iddia edildi. Ahmet Davutoğlu krizinin, ve partide iki başlılığın yeniden yaşanmaması için, AK Parti 20-21 Mayıs’ta olağanüstü kongreye gidecek.

 • CHP'de gözler Danıştay'da
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), YSK'ya iptal başvurusu reddedilince, referandum sonucunu, geçtiğimiz hafta Danıştay'a taşıyıp yürütmeyi durdurma istedi. "Yargı cephesinde mücadeleye sonuna kadar devam" mesajı veren CHP, Danıştay'a yaptığı bu başvurunun sonucunu beklerken, yarın da parti meclisi toplanacak ve AYM ve AİHM'e başvuru yapılıp yapılmaması konusunda karar alınacak. Parti avukatı Atilla Kart, çok önemli bir gerekçeye ulaştıklarıı ve bunu da Danıştay'a ilettiklerini söyledi.

 • CHP'den 'sine-i millet' açıklaması
  CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, 16 Nisan'da yapılan referandumun ardından çıkan tartışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Aksünger, "Eğer CHP grubu istifa ederse yapılacak AKP'nin de belki de ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey neden olmayacaktır. Çünkü orada nispi seçimlere gidecektir, o zaman biz istifa etmişsek nispi seçimler konusunda da katılmama kararı alman lazım. O zaman CHP'siz bir parlamento oluşacak. Bunları teknik olarak anlatıyorum" dedi.

 • Erdoğan'dan 1915 mesajı
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ermenileri Patrikhanesi'nde 1915'te hayatını kaybedenler için düzenlenen törene gönderdiği mesajda, "20. yüzyılın başında yaşamını yitiren Osmanlı Ermenilerinin hatıralarını bir kez daha yâd ediyorum. Birinci Dünya Savaşı'nın sıkıntılı şartlarında hayatını kaybeden milyonlarca Osmanlı vatandaşına Allah'tan rahmet niyaz ediyorum" ifadelerini kullandı.

 • MHP’li isimden CHP'ye sert eleştiriler
  MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, ““Dün, kendi siyasi miyopluğu yüzünden Mecliste cumhurbaşkanını seçtirme imkanını ortadan kaldıran CHP, artık bugün yeni sistemle birlikte hükümet olma ihtimalini kendi eliyle sonsuza dek yok etmiştir. Bugün hiç kimse; hükümet olmak için de, mecliste iktidar olmak için de tek başına hayaller kurmasın. MHP’ni denkleme katmadan, MHP’yi hesaba almadan hiç kimse ne Meclis’te ne de hükümet için hayal kursun" dedi.

 • 'Bizim için her şey daha yeni başlıyor'
  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Son dönemde Avrupa'da bir akıl tutulması yaşanıyor. Avrupa her şeyden önce kendi değerleriyle çelişmekte. Avrupa'nın birçok ülkesinde terör örgütlerine kapı açılmakta. Bunların demokrasiyle izah etmek mümkün değil. Bu Erdoğan düşmanlığı üzerinden siyaset yapanların birtakım kehanetlerde bulunduğunu görüyoruz. Türkiye'de de bir şeylerin sonu geliyor gibi açıklamalar yapılıyor. Şunu bilsinler bizim için her şey daha yeni başlıyor" dedi.

 • 'Erdoğan AKP'nin genel başkanı olduğu gün...'
  TBMM'de düzenlediği basın toplantısında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni sistemde parti genel başkanı olmasının söz konusu olduğunun anımsatılması üzerine CHP'li Yılmaz, “Sayın Cumhurbaşkanı, AKP'nin genel başkanı olduğu gün ve AKP'nin genel merkezine girip, MYK'sına başkanlık yaptığı gün artık benim cumhurbaşkanım değil, AKP Genel Başkanıdır" dedi.

 • CHP'liler yargı üyesini Güven'e benzetince...
  TBMM'de dünkü 23 Nisan özel oturumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve yargı üyelerinin bulunduğu locada ilginç anlar yaşandı. CHP'li milletvekili bürokratlar locasına dönerek 'YSK Başkanı çık dışarı, Meclis'ten çık! Orada keyifle oturuyor YSK Başkanı' diye bağırdı. O esnada locada bulunan Erdoğan, yan locada bulunan Yargıtay 1. Başkanvekili Seyit Çandar'a dönerek, kendisini YSK Başkanı Sadi Güven'e benzettiklerini söyledi. Bu sırada locada gülüşmeler yaşandı.

 • 'Kılıçdaroğlu'na karşılama' açıklaması geldi
  Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun üs komutanlığında askeri törenle karşılanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. İncelemenin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın direktifiyle başladığını belirten Ünal, kendisinin incelemeyi tamamladığını ve raporu sunduğunu ifade etti. Hatırlanacağı üzere CHP lideri Kılıçdaroğlu, Bandırma 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığı'nda tören mangası tarafından karşılanmış ve bu karşılama tartışma yaratmıştı.

 • Gökçek'ten Baykal'a ilginç tweet
  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, CHP milletvekili Deniz Baykal'ı hedef aldı. 'Cumhurbaşkanım maç henüz bitmedi' diyen Deniz Baykal için Twitter hesabından ilginç bir paylaşımda bulunan Gökçek, ifadeleriyle olay yarattı. Deniz Baykal, iktidarın, referandumun ardından sonucu oldu bittiye getirdiğini ve anayasayı değiştireceğini öne sürmüş, "Maç henüz bitmedi. Millet kararı 2019'da verecek" diye konuşmuştu.

 • Ünlü anketçiden MHP kehaneti
  Referandum sonuçlarını bilen iki araştırma şirketinden biri olan KONDA’nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, MHP’nin ilerleyen süreçte bir parçalanma yaşayacağını, bu parçalanma sonucunda oluşan grupların AK Parti ve BBP gibi partilere katılacağını söyledi. Ağırdır, "Kürt seçmen mahalleleri bozulduğu için sandığa gidemedi. Hendek savaşları yüzünden aileler parçalandı. Oradaki insanlar mağdur, mahcup... Referanduma katılmadılar" dedi.

 • Bülent Arınç'tan dikkat çeken çıkış
  Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kendisine yönelik AK Parti içinden gelen eleştiri ve açıklamaların ardından dikkat çeken bir çıkış yaptı. AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner'in, Bülent Arınç ve eski Spor Bakanı Suat Kılıç için 'Gönül dünyamızda zerrece yerleri yok' açıklaması sonrasında Fehmi Koru, internet sitesine koyduğu bir yazıyla Mehmet Metiner'e yanıt vermiş, Bülent Arınç'ın ne yanıt vereceği ise merak konusu olmuştu.

 • Gerginlik sonrası liderlerden açıklama
  23 Nisan özel oturumunda çıkan gerginlik hakkında AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den açıklama geldi. Başbakan Yıldırım, tartışmaya ilişkin "Uzlaşma olmazsa yolumuza bakarız" derken, CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Sert muhalefet değil sadece gerçekleri söyledim" ifadesini kullandı.

NAMAZ VAKİTLERİ