MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » SİNEMA, SANAT EDEBİYAT » RADİKAL GAZETESİ SİNEMA HABERLERİ

RADİKAL GAZETESİ SİNEMA HABERLERİ

Radikal-Rss (RadikalKategori_Sinema)

Radikal-Rss (RadikalKategori_Sinema)

 • Ara Güler belgeselinin yönetmeni: Kim bu saçmalıkları basına yaydıysa...
  'İstanbul'un Gözü' adlı Ara Güler belgeselinin, usta fotoğrafçının Cumhurbaşkanı Erdoğan'la olan yakınlığı nedeniyle 35. İstanbul Film Festivali'nin programına alınmadığını iddia eden haberlere belgeselin yönetmeni Binnur Karaevli'yi de isyan ettirdi. Karaevli, Facebook hesabında paylaştığı hayli sert açıklamada "Bir festivale giremedik diye o festivali suçlamak, olaya politik anlam yüklemek yakışık almayan yaklaşımlardır. Bu bilgileri basına kim verdiyse çok büyük hata ve de ayıp etmiştir. İstanbul Film Festivali'ni aklı sıra zedelemek için kim bu saçmalıkları basına yaydıysa aklını başına toplar" ifadelerini kullandı.

 • Merakla beklenen Warcraft'ın son fragmanı yayınlandı
  İlk kez 1994 yılında piyasaya sürülen online bilgisayar oyunu Warcraft'ın çekilmekte olan sinema filminin yeni bir fragmanı yayınlandı. Daha önce de yayınlanmış olan fragmanların ardından yayınlanan yeni fragmanla beraber Warcraft, seyircilerini fantezi dünyasının içerisine sokacak ve kaliteli aksiyon sahneleriyle büyüleyecek gibi görünüyor.

 • Cannes'ın afişinde 'Nefret'
  11-22 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek sinema dünyasının en prestijli festivali konumundaki 69. Cannes Film Festivali'nin afişi belli oldu. Afiş büyük Fransız yönetmen Jean-Luc Godard'ın 'Nefret' adlı filminden esinleniyor.

 • İstanbul Film Festivali'nden Ara Güler açıklaması
  'İstanbul'un Gözü' adlı Ara Güler belgeselinin, usta fotoğrafçının Cumhurbaşkanı Erdoğan'la olan yakınlığı nedeniyle 35. İstanbul Film Festivali'nin programına alınmadığını iddia eden haberler üzerine festivalden açıklama geldi: "Türkiye yapımı filmler, festival yönetimi ile birlikte bu bölüme özel bir danışma kurulu tarafından izlenerek, oylamayla programa alınıyor. Filmi değerlendiren danışma kurulu üyeleri, sınırlı sayıda film seçme kısıtlamasına sahip oldukları için zorlu bir değerlendirme süreci sonrasında tercihlerini başka filmlerden yana kullanmışlardır."

 • Altın Lale uluslararası yarışmada iddialı 15 film
  7-17 Nisan tarihlerinde düzenlenecek 35. İstanbul Film Festivali'nin Altın Lale Uluslararası Yarışma bölümünde sinemaya yeni bakışlar temasını izleyen 15 film yer alıyor. Türkiye'yi 'Kor'la Zeki Demirkubuz'un temsil ettiği uluslararası yarışmada ABD'dan Kırgızistan'a iddialı filmler var...

 • 'Batman Süpermen'e Karşı'nın prömiyeri yapıldı
  THY'nin sponsor olduğu "Batman Süpermen'e Karşı: Adaletin Şafağı" (Batman vs Superman: Dawn of Justice) filminin prömiyeri New York'ta yapıldı.

 • Şahan, Cem Yılmaz'ı geçti ama Murat Boz'u geçemedi!
  Şahan Gökbakar'ın Osman Pazarlaması'nın dört hafta ve 3 günlük performansı ezeli rakibi Cem Yılmaz'ın 'Ali Baba ve 7 Cüceler'ini geçmeye yetti ama film en azından şimdilik  2 milyon barajının, ve Murat Boz'un başrollerini Burak Özçivit ve Aslı Enver'le paylaştığı 'Kardeşim Benim'  filminin gerisinde kaldı. - ÜMİT BUGET

 • Dünya bu filmleri konuşuyor
  7-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek 35. İstanbul Film Festivali'nin vazgeçilmez bölümlerinden Dünya Festivallerinden'de uluslararası festivallerinde öne çıkan, yönetmenleriyle olduğu kadar oyuncuları ve konularıyla da adından söz edilen çoğu ödüllü 21 film yer alıyor. İşte dünyanın konuştuğu o filmler...

 • Birkaç 'çürük' elma
  Kate Winslet'ın hapse giren kocasının yerine geçen kadın mafya şefini canlandırdığı 'Kod 999', öyküsünün odağına teşkilat içindeki kirli polisleri koyan bir aksiyon. John Hillcoat imzalı yapım, kâğıt üzerindeki heyecan verici oyuncu kadrosuna ve etkileyici bazı sahnelerine karşın ortalamayı aşamıyor. - UĞUR VARDAN

 • Balkan yarası
  Çok sevdiğimiz 'Güneşli Pazartesiler'in yönetmeni olarak tanınan Fernando Leon de Aranoa'nın imzasını taşıyan 'MükemmelBir Gün', 1995'te, Balkan coğrafyasının en çalkantılı ve acılı günlerini yaşadığı dönemde geçiyor. - UĞUR VARDAN

 • Batman vs Superman: Adaletin Şafağı, son fragman ile karşınızda
  Merakla beklenen Batman vs Superman: Dawn of Justice (Batman Süpermen'e karşı: Adaletin Şafağı) filminin son fragmanı yayınlandı. 25 Mart'ta vizyona girecek olan filmin başrollerini Ben Affleck ve Hanry Cavill üstleniyor.

 • Boston'da spotlar Türk sinemasının üzerinde
  15. Boston Türk Film Festivali, bugün Tolga Karaçelik'in Altın Portakal ödüllü filmi 'Sarmaşık'la başlıyor. Boston Globe dahil bölgenin saygın medyasında da yer verilen festival, 3 Nisan'da Emin Alper'in Altın Koza ödüllü filmi 'Abluka'yla sona eriyor. Toplam 21 filmin gösterileceği festivalde Çağan Irmak'a Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü verilecek.

 • 35. İstanbul Film Festivali hakkında her şey
  7-17 Nisan tarihleri arasında Akbank'ın sponsorluğunda düzenlenecek 35. İstanbul Film Festivali'nin programı açıklandı. 35'inci yıla bir dizi yenikle girecek festivalde sadece kadın yönetmenlerin yarıştığı 30 bin euro değerinde Audentia (Cesaret) Ödülü verilecek. Seren Yüce'nin 'Rüzgarda Salınan Nilüfer'le ulusal yarışmada yer aldığı festivalin uluslararası yarışmasında Türkiye'yi yeni filmi 'Kor'la Zeki demirkubuz temsil edecek. Biletler 26 Mart Cumartesi günü satışa sunulacak.

 • Oyunculardan Füsun Demirel'e güçlü destek
  Sosyal medyada maruz kaldığı saldırıdan sonra rol aldığı 'Aile İşleri' adlı diziden çıkarılan Füsun Demirel'e meslek örgütü Oyuncular Sendikası, ÇASOD, BİROY ve Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nden destek mesajları geldi.

 • Osman Sınav: 'Mevlana filmini biz yapmalıyız'
  Yapımcı ve yönetmen Osman Sınav, "Amerikalılara kaptırmazsak, Türkiye 'Bunu Hollywood çeker' demezse, Mevlana filmini bizim yapmamız lazım" dedi.

 • !f & Sundance Senaryo Lab için son günler...
  !f İstanbul'un Sundance Enstütüsü'yle beş yıldır ortaklaşa yürüttüğü !f & Sundance Senaryo Lab'e başvuru için son üç gün... Bugüne dek 'Ana Yurdu'ndan 'Kaygı'ya pek çok filme senaryo desteği sağlayan ve bu yıl 6-9 Mayıs tarihlerinde Büyükada'da yapılacak atölyeye başvurular 17 Mart'ta sona eriyor!

 • 'Sorunlu evliliği en iyi yansıtan şey yatak sahneleri'
  Başrolünde Derya Alabora ve Esin Harvey'in yer aldığı censiz, perisiz yerli korku filmi 'Naciye'nin yönetmeni Lütfü Emre Çiçek, "Dizilerde, filmlerde gösterilen hep sekssiz evlilikler. Aslında sorunlu bir evliliği en iyi yansıtan şey yatak sahneleri. Seks sahnesini çıplaklık göstermeden çekmek de ilginç bir deneyimdi. Filmin artı 18 olmasının tek nedeni de seks sahneleri" diyor. - HÜLYA AVTAN

 • Naciye: Hâlâ çıkar sahneye, herkesi öldürmeye...
  Büyükada'da aile yadigârı evini kiralamak isteyenlere 'aşırı' tepki gösteren bir kadının yaşattıklarına odaklanan Lütfü Ömer Çiçek'in yönettiği korku filmi 'Naciye', kimi sahnelerinde anlık heyecanlar yaratıyor ama kendi içinde tutarlı olamayan öyküsüyle bir bütüne ulaşamıyor. - UĞUR VARDAN

 • Kilise 'Hafta Sonu'nu yasakladı
  Hikayesinde eşcinselliği içeren 'Weekend' filmi İtalya'da Katolik Kilisesi tarafından yasaklandı.

 • Nürnberg'ten 'Toz Bezi'ne en iyi film ve kadın oyuncu ödülü
  İki gündelikçi kadının İstanbul'daki hayat mücadelesini anlatan Ahu Öztürk'ün yönettiği 'Toz Bezi', Nürnberg'te düzenlenen 21. Türkiye-Almanya Film Festivali'nde en iyi film seçilirken başrol oyuncuları Asiye Dinçsoy ve Nazan Kesal en iyi kadın oyuncu ödülünü paylaştı.

 • Sophie Marceau: Suudi prense Legion D'Honneur varsa ben yokum
  Fransız sinemasının yıldız oyuncu Sophie Marceau, ülkesinin en büyük ödülü olan Legion D'Honneur'ü almayı reddetti. Aynı ödüle Suudi Arabistan Başbakanı Muhammed ben Nayef'in de layık gördüğünü hatırlatan Marceau, insan haklarını sürekli ihlal eden bir ülkenin yöneticisine bu ödülün verilmesini protesto ettiğini söyledi.

 • 'Hasret'inle yandı gönlüm...
  Ben Hopkins imzalı 'Hasret', İstanbul'a dair tutkulu bir bakışın ifadesi. Kurmaca belgesel türündeki yapım, seyircisini 'Yedi tepeli şehrin' görünen ve görünmeyen yanlarına doğru hem neşeli hem de hüzünlü bir yolculuğa çıkarıyor.  - UĞUR VARDAN

 • Duvardaki tuğla olmak istemeyenler...
  'Açlık Oyunları' serisinin izinden giden 'Uyumsuz' serisinin üçüncü adımı 'Yandaş' ('Allegiant'), Ari ırk' peşinde koşan diktatoryal bir rejime karşı ana karakter olan Tris ve arkadaşlarının mücadelesini anlatıyor. Klişe yanlarına rağmen kendisini seyrettiren bir film olmuş. - UĞUR VARDAN

 • Oscar'lı 'Saul'un Oğlu'nun yönetmeni: İktidarların tuzağına düşmeyerek kurtuluruz!
  Bu yılki Oscar'da yabancı dilde en iyi film ödülünü kazanan ve Türkiye'de hala gösterimde olan 'Saul'un Oğlu'nun yönetmeni Laszlo Nemes ile "Ben de bıktım inanın!" dediği farklı şey söylemeyen Yahudi soykırımı filmlerinden ülkesi Macaristan başta olmak üzere Avrupa'da yeniden yükselen ırkçılığa, arada Türkiye'deki Gezi protestolarının da anıldığı karanlık mevzulara daldık: "Kahraman yok, (iktidarlar tarafından dayatılan) bu oyuna düşmeyerek kendi kendimizi kurtaracağız." - ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR

 • Captain America Civil War: Spiderman tarafını seçti
  Captain America Civil War filminin beklenen fragmanı sonunda yayınlandı. Film hakkında bilinmeyenleri açığa kavuşturan fragmanın sürprizi Spiderman oldu.

 • Emek İnisiyatifi'nden kopya Emek'e GitmEmek için 11 gerekçe
  Emek Bizim İnisiyatifi, tarihi Emek Sineması yıkılarak yerine yapılan AVM'nin içinde yer alacak sinemalar ve kopya Emek Sineması'na gitmemek için 11 sebep hazırladı. İnisiyatiften yapılan açıklama şöyle:

 • Yılın en fena filmi 'Kod Adı: K.O.Z.', en fena kadın oyuncu Tuğçe Kazaz!
  Online sinema dergisi Arka Pencere'nin bu yıl 7. kez düzenlediği Altın Kestane Ödülleri/ 2015'in En Fenaları'nın belli oldu. 'Kod Adı: K.O.Z.' yılın en fena filmi seçilirken en fena kadın oyuncu ödülüne 'İçimde Akan Nehir'le Tuğçe Kazaz, en fena erkek oyuncu ödülüne ise 'Fatih'in Fedaisi Kara Murat'la Fatih Usta değer görüldü.

 • Geçmiş kanatır yarayı...
  Ozan Açıktan imzalı 'Annemin Yarası'yla Balkan coğrafyasındaki acıların artçıları etrafında dolaşıyoruz. Film, teknik açıdan standartları tutturuyor lakin senaryo ve senaryonun ayrıntıları kimi yerlerde fazla zorlama ve inandırıcılıktan uzak. - UĞUR VARDAN

 • İşte festivalin en havalı filmleri!
  7 Nisan'da başlayacak 35. İstanbul Film Festivali'nin en havalı bölümü Akbank Galaları'nda gösterilecek filmler açıklandı. Saoirse Ronan'a en iyi kadın oyuncu dalında Oscar adaylığı getiren 'Brooklyn', Coenlerin son filmi 'Yüce Sezar', Susan Sarandon'ın performansıyla yükselen 'Karışma Anne' ve Sienna Miller'lı 'Gökdelen' bunlardan sadece birkaçı...

 • Zeki Demirkubuz'dan aşkın ve ihanetin gayya kuyusu: Kor
  Aralıkta gösterime giren 'Bulantı'nın ardından arayı fazla açmayan usta yönetmen Zeki Demirkubuz, şimdi de 'Aşkın ve ihanetin gayya kuyusu'nu anlattığı belirtilen yeni filmi 'Kor'la izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Başrolünde Aslıhan Gürbüz, Taner Birsel ve Caner Cindoruk'un yer aldığı 'Kor', 22 Nisan'da gösterime girecek.

 • Belçim Bilgin'e Hollywood yolu göründü
  'Gergedan Mevsimi', 'Let the Music Play' gibi önemli yapımlarla dünyaya açılan Belçim Bilgin, yeni projesiyle Hollywood kapılarını zorlayacak. Ünlü oyuncu, 'Backstabbing for Beginners'ta Ben Kingsley, Jacqueline Bisset ve Theo James'le başrolü paylaşacak.

 • 'Nükleer Alaturka' bağımsızlık için destek bekliyor
  'Benim Çocuğum' belgeseliyle dikkat çeken yönetmen Can Candan, Türkiye'nin nükleer hikayelerine odaklanacağı yeni belgesel film projesi 'Nükleer Alaturka'ya hazırlanıyor. Türkiye'de nükleerin bazen sarsıcı, bazen trajikomik ve çoğu zaman da absürd tarihini anlatacak bağımsız belgesel için Indiegogo'da kampanya başlatıldı.

 • Zeki Demirkubuz: Aldatmayan kadından hikaye olmuyor!
  Kocaeli Üniversitesi Kültür Sanat ve Sosyal Araştırmalar Kulübü'nce düzenlenen söyleşiye katılan yönetmen Zeki Demirkubuz, bir soru üzerine, "Aldatmayan kadın hikâye olmuyor. Erkek aldatırsa çok büyük bir trajedi olmuyor. Kadın aldattığı zaman erkeğin halini görün" dedi.

 • Uluslararası Changing Perspectives Kısa Film Festivali Mayıs'ta
  Katadrom Kültür, Sanat ve Sosyal Politikalar Derneği tarafından düzenlenen "Uluslararası Changing Perspectives Kısa Film Festivali" dördüncü yılında 05-08 Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşiyor.

 • Sinema yazarlığı ve film analizi atölyesi
  Akademi Jurnal'de sinema üzerine yazmak, farklı film analizi metodlarını öğrenmek ve sinema yazarlığını meslek edinmek isteyenler için yeni bir atölye başlıyor.

 • Kadir İnanır'a ödül töreninde olay!
  Nürnberg'te düzenlenen Türkiye-Almanya Film Festivali'nin açılış töreninde Kadir İnanır'a onur ödülü verilirken sahneye çıkan bir grup protestocu slogan atarak pankart açmak istedi.

 • Recep İvedik için son karar!
  Şahan Gökbakar, 'Recep İvedik' serisinin yeni filmi için şimdiden kolları sıvadı. Ünlü komedyen, 'Recep İvedik 5'i 2017 yılının şubat ayına yetiştirmeyi planlıyor.

 • Oscar adayı 'Mustang' ilk kez TV'de
  Oscar Ödüllü belgesel 'Amy' ile Oscar adayları 'Mustang' ve '45 Yıl' televizyonda ilk kez D-Smart'ta izleyici ile buluşacak.

 • Babalar Savaşıyor: Sevgi emektir...
  'Horrible Bosses 2' ve 'That's My Boy' gibi filmlerin yönetmeni olarak tanınan Sean Anders imzalı 'Babalar Savaşıyor', özellikle Will Ferrell hayranlarına tavsiye edilecek vasat bir komedi. - UĞUR VARDAN

 • 5. Dalga: Dalgaları aşamıyor...
  'Alacakaranlık' ve 'Açlık Oyunları' serilerinin açtığı yoldan yürüme çabasındaki '5. Dalga'da gençler bu kez 'uzaylı istilası'na karşı başkaldırıyor. Türünün bütün klişelerini barındıran film, vasat bir çaba olmaktan öteye gidemiyor - UĞUR VARDAN

 • Restore edilen 'Sürü' ilk kez İstanbul Film Festivali'nde
  35. İstanbul Film Festivali'nin 'Türk Klasikleri Yeniden' projesi kapsamında restore edilecek film belli oldu. Yılmaz Güney'in cezaevinde olduğu sırada senaryosunu yazdığı, yönetmenliğini Zeki Ökten'in üstlendiği 'Sürü', Groupama'nın desteğiyle restore edilen kopyasıyla ilk kez festivalde seyirciyle buluşacak. Türkiye sinemasının başyapıtlarından sürüde Tarık Akan, Tuncel Kurtiz ve Melike Demirağ başrolde.

 • Murathan Mungan: Gezi'nin hikayelerine sahip çıkanlar Sur'un, Cizre'nin, Amed'in...
  48. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri töreninde konuşan ünlü şair ve yazar Murathan Mungan, "Birbirimizin hikâyelerine, hayatlarına ne zaman bu kadar yabancı olduk? Gezi'nin hikayelerine sahip çıkanlar; Sur'un, Cizre'nin, Amed'in, Kürdistan coğrafyasının hikayelerine niye bu kadar yabancılar? Akılları, vicdanları, ahlakları niye bu kadar yabancı oldu?" sözleriyle büyük alkış aldı.

 • SİYAD ödül töreninde Cem Yılmaz şov!
  Cem Yılmaz, "SİYAD ödüllerinde hiç ödül almadım. Bu bana Leonardo DiCaprio'yu hatırlatıyor." şovmen yabancı film dalında ödül vermesini de tiye alarak "Sinemaya ne kadar yabancı olduğuma mı gönderme yapılıyor?" dedi.

 • 14. Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali başlıyor
  14.Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 'Kadın Dayanışması Yaşatır' diyerek 12 Mart'ta yola çıkıyor, 7 şehirde 7 hafta mor perde açıyor.

 • SİYAD'da yılın en iyi filmi 'Abluka'
  Şişli Kent Kültür Merkezi'ndeki törenle sahiplerini bulan 48. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri'ne 'Abluka' damga vurdu. Emin Alper'in yönettiği 'Abluka'nın en iyi film ve yönetmen dahil dört ödül kazandığı SİYAD Ödülleri'nde 'Nefesim Kesilene Kadar'la Esme Madra en iyi kadın oyuncu, 'Sarmaşık'la Nadir Sarıbacak en iyi erkek oyuncu seçildi.

 • İf'in çok konuşulan filmleri şimdi Ankara ve İzmir'de
  İf İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, yolculuğuna Ankara ve İzmir'de devam ediyor! İstanbul'da biletleri kısa sürede tükenen 'Love 3D', 'Kedi', 'Masumiyet Müzesi', 'Bir Genç Kızın Gizli Defteri', 'Demolition' gibi yılın çok konuşulan !f filmleri, 3-6 Mart tarihlerinde Ankara ve İzmir'de!

 • Feminist sinemanın öncüsü Chantal Akerman İstanbul Modern'de
  İstanbul Modern Sinema, geçen yıl hayata veda eden feminist sinemanın öncüsü Chantal Akerman'ın Türkiye'de bugüne kadar yapılmış en kapsamlı retrospektifini sunuyor. Filmmor Kadın Filmleri Festivali işbirliğiyle 10-20 Mart tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikte Akerman'ın 16 filmi gösterilecek.

 • Oscar kazanan gazete haberi böyle verdi!
  'En iyi film' Oscar'ını kazanan Spotlight filminde konusu geçen gazete Boston Globe, Oscar zaferini sayfalarına taşıdı

 • Oscar'ın yıldızı Mad Max!
  88. Oscar'da en iyi film ödülünü 'Spotlight' kazansa da 'Mad Max: Fury Road' (Mad Max: Öfkeli Yollar), altı dalda Oscar'la geceden en çok ödülle ayrılan film oldu.

 • 'Mustang'den Oscar gelmedi!
  Fransa'da yaşayan Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven'in Türkiye'de Türkçe çektiği 'Mustang'in Fransa adına yarıştığı yabancı dilde en iyi film dalında ödülün sahibi Macaristan'ı temsil eden 'Saul'un Oğlu' (Son of Saul) oldu.

loading...

NAMAZ VAKİTLERİ