MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » SAĞLIK HABERLERİ » MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

Mynet Sağlık Haberler

 • Yolculukta bir yazı okurken midemiz neden bulanır?
  Hareketli araçlarda bir yazı okurken karşılaşılan mide bulantısı, göz hastalıklarının belirtisi olabilir. Seyahat edenlerin yaklaşık %30’unda görülen mide bulantısının başlıca nedenleri açıklandı.

 • Diyet yaparken kas ve yağ dengesi nasıl olmalıdır?
  Uzmanlar diyet yaparken zayıflamada en önemli unsurlardan birinin yağdan kilo vermek olduğunu söylüyor. Kiloyu yağdan verdiğinizde su ve kas kaybına kıyasla gözle görülebilir bir daralma meydana gelir. Yağdan verilen kiloların da geri alınması daha zor olacaktır. İşte diyette kas kaybına uğramamak için dikkat etmeniz gerekenler...

 • Koroner baypas sonrası cinsel gücü artırıcı ilaç kullanımı uyarısı
  AKDENİZ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof.

 • Engelli hayvanlara havuzlu ve masajlı terapi
  Ankara'da, yürüme sorunu yaşayan hayvanlara, bir merkezin cerrahi klinik, masaj ünitesi, egzersiz salonu ve havuz bölümlerinde terapi uygulanıyor - Veteriner Teknikeri Yağmur Denli: - "Yatışı olması gereken bütün hastaları burada barındırıyoruz. Böbrek ile karaciğer yetmezliği olan bütün kedi ve köpeklerin tedavileri de yatılı yapılıyor" - Hayvansever Burcu Demirci: - "Engelli hayvanlara her zaman öncelik verilmeli. Sonuçta onlar asla kendilerini dışarıda idame ettiremez"

 • Yerli imkanlarla yapay deri ürettiler
  Tıp eğitiminde kullanılan ve uzun yıllardır ithal edilen yapay deri, İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark'ta, yerli imkanlarla yüzde 90 daha ucuza imal edildi - Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay: - "Ürün dünya standartlarında hatta bazı özellikleriyle daha ileri ve avantajlı şekilde üretildi. Her mikrometre, milimetre incelik ve kalınlığı ayarlanabiliyor, esnekliği ölçülebiliyor" - Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Durmuş: - "Şu an ilk aşamadayız ama ileride bunun kol, bacak, göğüs maketleri de üretilecek. Hatta mühendislik fakültesindeki hocalar bu maketlere elektronik devreler de yerleştirilebileceğini söyledi. Ülkemiz teknolojisi, ülkemizdeki yetişmiş insan kalitesi artık bu tür ürünleri üretmeye müsait"

 • İzmir'de 70 bin gönüllü kan bağışçısı daha aranıyor
  EGE Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr.

 • İzmir'de 70 bin gönüllü kan bağışçısı daha aranıyor
  EGE Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr.

 • Sessiz katil gözü vuruyor!
  Göz hekimleri hastaların sadece gözlerini değil, gerekirse tansiyonlarını da kontrol etmeli. Yüksek tansiyonun sebep olduğu görme kusurları yıllarca ortaya çıkmayabilir. Ancak bu sorun yıllar sonra bulanık görme veya görme kaybına neden olan damar hasarı ile sonuçlanabilir.

 • Büyük ayakkabılar, ayak sağlığını tehdit ediyor!
  Ayakkabı seçimi, ayak sağlığı için büyük önem taşıyor. Çizme ve bot seçimi yaparken dikkatli olunması gerektiğini ifade eden uzmanlar, çocuklara “Seneye de giyer” diyerek büyük ayakkabı almanın ayak sağlığını bozduğuna dikkat çekiyor. Küçük çocukların ayakkabılarının 6 ayda bir kontrol edilmesi tavsiye edilirken ayakkabı seçiminde önemli noktalar sıralandı.

 • Hangi yiyecekle ilaç tüketilmez? Besin-ilaç etkileşimine dikkat!
  Sarımsaktan greyfurta, ıspanaktan muza, sütten yoğurda… Her biri şifa kaynağı olan besinler bazı ilaç türleriyle bir araya geldiğinde etkileşime girerek tam tersine olumsuz sonuçlara da yol açabiliyor. İşte birbirleriyle etkileşime geçen ilaç ve yiyecekler...

 • 10 adımda doğurganlık diyeti nasıl yapılır?
  Beslenme ile ilgili her gün pek çok haber okuyoruz. Ancak konu anne olabilmek olunca daha da hassas davranıyoruz. İşte işin uzmanından anne olmak isteyenlere basit ama etkili tüyolar…

 • Su diye içtiği tuz ruhu hayatını kararttı
  Adana'da su zannederek içtiği tuz ruhu nedeniyle yemek borusu ve midesi zarar gören, bu nedenle mamayla beslenmek zorunda kalan genç kız, kokusunu alıp tadına bakamadığı yemeklerlerden yemek istiyor - Yemek borusu ve midesinin yanması nedeniyle karnından midesine sokulan hortumlarla beslenen ve 2 yılda 55 kilodan 35 kiloya kadar düşen Mukaddes Uçar: "Yemek yemeyi çok özledim, en çok da döneri. 2 yıldır açım. Bir an önce sağlığıma kavuşmak istiyorum"

 • “Kalıcı görme kaybına neden olan birçok hastalık tedavi edilebiliyor”
  MEDICANA Bahçelievler Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr.

 • Sağlık çalışanlarının hakları ve güvenliği için rehber yayımlandı
  "Sağlıkta Şiddeti Önleme Eylem Planı" kapsamında hazırlanan "Çalışan Hakları ve Güvenliği Uygulamaları Rehberi", hastanelerde alınması gereken tedbirler ve sağlık çalışanlarının güvenliğine ilişkin kanuni hakları içeriyor

 • Minik Zümra'nın ailesinin yüzü devlet desteğiyle güldü
  Düzce'de, 4 aylıkken SMA teşhisi konan 2,5 yaşındaki çocukları Zümra'nın sağlığına kavuşması için mücadele eden Tank ailesi, SGK Sağlık Uygulama Tebliği'ne ilişkin düzenleme sonrası kızları için hayati öneme sahip ilaçları devlet desteğiyle temin edebilecek olmanın mutluluğunu yaşıyor - Aile, zaman zaman kemiklerinde kırılmalar meydana gelen minik Zümra'nın ihtiyaç duyduğu medikal ürünlerin pahalılığı nedeniyle de yardım eli uzatılmasını bekliyor - Anne Nur Sefa Tank: - "Onun bu şekilde ilerlemesinden çok mutluyuz. Birlikte hastalığı yenmeye çalışıyoruz. Devletimizin yaptığı bu ilaç desteğinden çok memnun kaldık fakat zamanında alabilmemiz çok önemli"

 • Muğla'da "Üstad" oyunu sahnelendi
  Muğla'da "Üstad" oyunu sahnelendi

 • Vajinismus tedavi merkezi seçiminde bunlara dikkat
  Vajinismus sorunu kayıtlarda ilk defa 11. Yüzyılda saptanmış, ilk bilimsel tanımlaması ise Dr. Sims tarafından yaklaşık 150 yıl önce, 1861 yılında yapılmış önemli bir cinsel sorundur. Cinsel ilişkiye girememe, ilişki sırasında istemsiz kasılma, acı veya tam bir cinsel birleşmenin gerçekleşememesi gibi bulgularla kendisini göstermektedir. ABD Psikiyatrlar Derneği tarafından son sınıflama sisteminde ise genital bölge ağrısı ve cinsel birleşme bozukluğu olarak ifade edilmektedir.

 • Beldedeki 3 diyaliz hastası için ekipler seferber oldu
  SİVAS'ta, kar ve tipi nedeniyle yolu kapanan beldede mahsur kalan 3 diyaliz hastası, 5 saatlik çalışmanın ardından paletli ambulansla hastaneye kaldırıldı.

 • Gereksiz alınan vitamin bağışıklık sistemine zarar veriyor
  Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Uğur Muşabak: "Gelişigüzel alınan vitaminlerin kesinlikle çok fazla yan etkileri olabilir. Vücutta birikerek toksik etkiler yapabilir. Özellikle kalp, böbrek gibi hayati öneme sahip olan organlarda hasarlara sebep olabilir. Dikkatli kullanmakta fayda var" - "A vitamini fazla alındığında deride dökülme, pullanma, kaslarda güçsüzlük yapabilir. Karaciğerde toksik etki yapar. D vitamini fazlalılığı kanda kalsiyum seviyesini yükseltir. Bu da kalpte ritim bozukluğu, böbrek taşı oluşumu ve kas kramplarına yol açar. E vitamini fazlalığı baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik yapar"

 • Beldedeki 3 diyaliz hastası için ekipler seferber oldu
  SİVAS'ta, kar ve tipi nedeniyle yolu kapanan beldede mahsur kalan 3 diyaliz hastası, 5 saatlik çalışmanın ardından paletli ambulansla hastaneye kaldırıldı.

 • 'Sünnet için en uygun zaman yarıyıl tatili'
  ÇOCUK Cerrahisi Uzmanı Op.

 • Aşı reddinde en büyük etken sosyal medya
 • Oğlundan babaya ikinci hayat
  Karaciğer kanseri teşhisi konulan Mustafa Güneş, oğlundan alınan karaciğer dokusuyla hayata tutundu - Baba Mustafa Güneş: "Oğlum hiç tereddüt etmeden, üniversite hayatını dondurarak bana donör oldu" - Oğul Mehmet Sefa Güneş: "Aldığımız canın bir nebzesini iade ettiysek ne mutlu bize"

 • Uzmanından iş stresiyle başa çıkma yolları
  Stresin, insanın bedensel ve ruhsal dengesini etkilediğine dikkat çeken Doç.

 • Bakan Koca: 2018 yılında 1.949 adet tıbbi cihaz denetlendi
  SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, "2018 yılında 1.949 adet tıbbi cihaz denetlenmiş; 24 adet güvensiz ürün, 132 adet teknik düzenlemeye aykırı ürün tespit edilmiştir.

 • Karne başarısızlıklarının nedenleri iyi irdelenmeli
  Yarıyıl tatili geldi ve herkes heyecanla karnelerin gelmesini bekliyor. Çocuklarımızı büyütürken şüphesiz her ebeveyn gibi çocuklarımızın hayatta başarılı olmalarını hayal ederiz. Bunun da okul başarısından geçtiğini düşünürüz. Oysa gerçekte amaç, çocukların kendine yetecek noktaya gelmeleri, kimseye ihtiyacı olmadan hayatlarını sürdürebilmeleri ve en önemlisi mutlu birer birey olmalarıdır.

 • Çocuklarda ve bebeklerde karın ağrısı neden olur? Çocuklarda karın ağrısını önlemenin yolları nelerdir?
  Çocukluk dönemin de en sık karşılaşılan sorunlardan biri de karın ağrısıdır. Bu ağrı kimi zaman karın içi veya karın dışı organlardan kaynaklanan hastalıkların bir belirtisi olabilir. Ağrı süresine göre sınıflandırılırken yaş gruplarına göre farklı sebeplerle ortaya çıkabiliyor.

 • 'Paketli gıdalar anlık mutluluk sağlıyor'
  UZMAN Diyetisyen İdil İmamoğlu, ara öğünlerde anlık mutluluk veren hazır paketli gıdaların yerine tok tutan lifli yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini söyleyerek, "Böylece iştahınızı da kontrol edebilirsiniz ve dolayısıyla da aslında abartılı yeme anlayışından da korunmuş olursunuz'' dedi.

 • Karnede ödül ve cezanın ölçüsü ne olmalıdır?
  Öğrenciler yorucu bir dönemi geride bırakmaya hazırlanıyor. Bugünlerde en çok konuşulan konuların başında karnede ödül ve cezanın ölçüsü geliyor. Uzmanlar, ödül ya da cezanın çocuğun onay arayıcılık ile ilgili kişilik özelliğinin oluşmasına neden olabileceğine dikkat çekiyor.

 • Kepçe kulak sosyal fobi nedeni
  KEPÇE kulak sorununun çocukların psikolojisini olumsuz etkilediğini belirten Op.

 • Kepçe kulak sosyal fobi nedeni
  KEPÇE kulak sorununun çocukların psikolojisini olumsuz etkilediğini belirten Op.

 • MS nedir, nasıl tedavi edilir? Ms ataklarını önlemenin yolları nelerdir?
  Ülkemizde her 100 bin kişiden 50’sinin muzdarip olduğu MS merkezi sinir sistemi bozukluğundan ortaya çıkıyor. Çoğunlukla başka hastalıklarla da karışıtırılabilen MS’i genetik özellikler, D vitamini eksikliği, viral enfeksiyonlar, canlı virüs aşıları, sigara, stres ve obezite gibi nedenler tetikleyebiliyor.

 • Kulak çınlaması neden olur, tedavisi nasıl yapılır? Kulak çınlamasında maskeleme tedavisi nasıl yapılır?
  Kulak çınlaması her yaştan insanın yaşadığı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Kulaktaki çeşitli yapısal bozuklukların ve işitme kayıplarının yanı sıra vücuttaki birçok bozukluğun belirtisi de olabiliyor. Stresten sigaraya, aşırı kafein alımından vitamin eksikliğine kadar birçok etken kulak çınlamasına yol açabiliyor.

 • 'Gribe iyi geliyor' diye bilinenler, ne kadar gerçek?
  Bağışıklık sistemimiz stresli ve yoğun çalışma temposu, dengesiz beslenme, sağlıksız yaşam koşullarıyla beraber kış aylarında zayıf hale gelir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile oluşan grip, etkisini özellikle soğuk havalarda gösteriyor. Peki gribe iyi gelir diye düşünülen bilgiler ne kadar bilimsel, ne kadarı doğru? Uzmanlar gribe iyi gelir denilen bilgilerin doğruluğunu açıkladı ve bağışıklığı kuvvetlendirmek için önerilerde bulundu.

 • Gezegenimizi kurtaracak, herkesi doyuracak beslenme yöntemi bulundu mu?
  Yeni geliştirilen bir beslenme yöntemi, yaşamları kurtarmayı ve gezegenimiz için felaket sonuçlara yol açmadan 10 milyar kişiyi doyurmayı vaat ediyor. EAT- Lancet Komisyonu'nun hazırladığı "Dünyevi Sağlık Diyeti" beslenme alışkanlıklarımızda büyük değişiklikler yapmamızı gerektiriyor.

 • LÖSEV Başkanı Dr. Ezer: Mandalinaların rengi değiştiriliyor, üstü parafin ile kaplanıyor"
  LÖSEV Başkanı Dr.

 • Paletli ambulansla 90 hastayı kurtardılar
  KAHRAMANMARAŞ'ta sağlık ekipleri, ağır kış şartları nedeniyle kapanan yolları paletli ambulanslarla aşıp hastalara ulaştı.

 • Türkiye'nin ilk faz 1 kanser klinik araştırma merkezi hizmete girdi
  Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş: - "Bundan sonraki süreçte yerli ve milli ilaçların kanser alanında üretimini sağlayacağız" - Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Hakkı Gürsöz: - "Yıllarca enerjimizi kobay tartışmalarıyla kaybettik. O bizi aşağıya çekti. İnsanlar denek mi? Faz 1 çalışma içinde ele alalım. Burada bir ilaç güvenliği çalışması yapılmak zorunda. Temel araştırmayı geçmiş bir ilacı başka türlü nasıl ürüne doğru götürebileceksiniz?"

 • Minimal invaziv aort kapak cerrahisi hakkında merak edilenler
  Kalp kapakları ile ilgili sorunlar her yaşta ortaya çıkabildiği gibi doğumsal gelişim bozuklukları arasında da yer alabilir. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Civelek, minimal invaziv aort kapak cerrahisi hakkında nasıl yapıldığından kimler için uygun olduğuna kadar pek çok noktaya değindi. Kalbi oluşturan odacıkları koruyan kapaklarda bir sorun olması, kişinin yaşam kalitesini düşürmesinin yanı sıra hayati risk oluşturacak boyutlara varan problemler de ortaya çıkarabilir.

 • Silikozis hastalığı teşhisinde 'hata' iddiası
  SERAMİK sektöründe çalışan işçilerin silikozis hastalığına yakalanıp yakalanmadıklarının belirlenmesi için çekilen akciğer filmlerinin değerlendirildiği çalışmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

 • Çocuğunuz kışın sürekli hastalanıyorsa, nedeni alerji olabilir
  Bahar aylarında sık görülen alerjiler, kışın kapalı ortamlarda daha fazla zamanının geçirilmesi, özellikle ev tozu gibi iç ortam alerjenleriyle maruziyeti artıyor. Kimi zaman da, enfeksiyonların kendisi alerjik hastalıkları tetikleyebiliyor.

 • Asbestin neden olduğu hastalık: Akciğer zarı kanseri! Mezotelyoma nedir?
  Dünyada ve ülkemizde görülen ve önümüzdeki son yirmi yılda artış beklenen Mezotelyoma, akciğer zarı kanseri olarak tabir edilir. Çok nadiren iyi huylu Mezotelyoma olsa da kötü huylu akciğer zarı kanseri olarak bilinen Malign Plevral Mezotelyoma (MPM) Asbest maruziyeti ile ortaya çıkan bir hastalıktır. En belirgin şikayeti nefes darlığı ve göğüs ağrısı olan Mezotelyoma omuz ağrısı, öksürük, kilo kaybı, ateş ve ses kısıklığı gibi belirtiler de veriyor.

 • Ofis çalışanları nasıl beslenmeli? Zinde bir gün geçirmek için altın öneriler...
  Yaşamın temel şartlarından biri olan yeterli ve dengeli beslenmenin, çalışma hayatında da iyi bir fiziksel ve zihinsel performans için çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, ofiste sağlıklı beslenmenin faydalarını ve beslenme önerileriyle gün boyu kendinizi zinde hissedeceğiniz tavsiyelerde bulundu.

 • Kalp sağlığı için çayın yeşili, üzümün kırmızısı
  DENGELİ beslenmenin ve her gıdadan gerektiği ölçüde faydalanmanın, kalp sağlığı açısından çok önemli olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr.

 • Yağ aldırma mı karın estetiği mi?
  Karın bölgesindeki yağlar, yakımı en zor vücut yağlarının başında gelir. Ayrıca karın bölgesindeki fazla yağlar, kalp sağlığını tehlikeye atabilir ve tip 2 diyabete neden olabilir. Bu tarz sağlık risklerin önüne geçmek için karın bölgenizdeki fazla yağlara veda etmelisiniz. Etkili bir çözüm için yağ aldırabilir ya da karın estetiği yaptırabilirsiniz. Peki ikisinin arasındaki fark nedir?

 • Silikozis hastalığı teşhisinde 'hata' iddiası
  SERAMİK sektöründe çalışan işçilerin silikozis hastalığına yakalanıp yakalanmadıklarının belirlenmesi için çekilen akciğer filmlerinin değerlendirildiği çalışmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

 • Babasına karaciğeriyle umut oldu
  Şanlıurfa'da yaşayan karaciğer hastası Salih Karataş, kızından alınan dokuyla hayata tutundu - Seher Karataş: "Ben aynı durumda olsaydım babam da aynısın yapardı. Allah onu başımızdan eksik etmesin" - Baba Salih Karataş: "Kızım karaciğerinden parça vererek bana can oldu, o benim her şeyim. Sanki dünyaya yeni gelmişim. Onunla gurur duyuyorum" - Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz: "Talebimiz canlıdan çok, kadavradan bağış olması yönünde"

 • Hamilelikteki kaşıntıları ihmal etmeyin!
  Hamileliğin özellikle son 3 ayında ortaya çıkan kaşıntılar gebelik sarılığının işareti olabiliyor. Gebelik sarılığı, sarılık ve kaşıntıyla kendini gösteren safra yolu rahatsızlığıdır. Selenyum eksikliğinden kaynaklanan sarılığın önüne geçebilmek için selenyumdan zengin besinler tüketmek gerekiyor. İşte gebelik sarılığını önlemek için tüketilmesi gereken yiyecekler...

 • Çocuğun sürekli hastalanmasının nedeni alerji olabilir
  Prof.

 • Sömestre özel 9 öneri!
  Yoğun geçen eğitim öğretim dönemine yarıyıl tatiliyle ara verilirken, ailelere bu süreçte önemli görevler düşüyor. Uzmanlar çocukların dinlenmesine fırsat verilmesini ve yoğun etkinliklerle çocukların yorulmamasını tavsiye ederken, ebeveynlere çocuklarının hem eğlenecekleri hem de öğrenecekleri bir sömestr tatili için 9 öneri sıraladı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

POPÜLER ARAMALAR