MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » SAĞLIK HABERLERİ » MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

Mynet Sağlık Haberler

 • Meyve suyunun bozulduğunu nasıl anlarız? Ambalajlı meyve suları koruyucu katkı maddesi içerir mi?
  Uzmanlar abalajlı meyve suyu katkı maddesi içerdiği, bu sayede ömrünün uzadığı yönünde yayılan bilgilere açıklık getirdi. Ambalajlı meyve sularının koruyucu katkı maddesi içermediğini söyleyen uzmanlar, meyve suyunun bozulmasına sebep olan şeyin koruyucu katkı maddeleri değil ambalajların bozulmasından kaynaklandığını söyledi. İşte ambalajlı meyve suları ile ilgili bilinmesi gerekenler...

 • Bağırsak kanseri belirtileri nelerdir? Bağırsak kanseri yemesi gerekenler
  Bağırsak kanseri nedenleri ve bağırsak kanseri belirtileri çok araştırılan konular arasında yer alsa da bağırsak kanseri hastalarının yemesi gerekenler konusunda bilgi edinmek de oldukça önem taşımaktadır. Tüketilen yiyeceklerin sağlık açısından ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bağırsak kanseri hastaları için ne yemeli sorusunun cevabı oldukça önem taşımaktadır. İşte bağırsak kanserinde önemli rol oynayan brokoli, kale yani kıvırcık lahana ile lahana tüketmenin önemi..

 • Kurban etini saklama önerileri
  BESLENME ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Nur Tatlıoğlu, kurban etinin hazırlanması ve saklanmasına yönelik uyarılarda bulundu.

 • Dünya Gastroenteroloji Kongresi, gelecek yıl İstanbul'da yapılacak
  Dünya Gastroenteroloji Kongresi, gelecek yıl İstanbul'da yapılacak

 • Lahana, brokoli ve kale kanseri nasıl engelliyor?
  Biliminsanları neden lahana, brokoli ve kale (kıvırcık lahana) gibi sebzelerin, bağırsak kanseri riskini azalttığını bulduklarını açıkladı. Francis Crick Enstitüsü'ndeki uzmanlar, sebzeler sindirilirken kanserle mücadele eden kimyasalların salgılandığını tespit etti.

 • Bayram tatili yolculuğunu "yalnız yapmayın" uyarısı
  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Banu Özen Barut: - "Sürücüye arkadaşlık edecek birileri olsun, yalnız araba kullanılmasın. Uyuklama nedeniyle meydana gelen kazaların yüzde 82'si yalnızken meydana gelmektedir" - "Binin üzerinde sürücüde yapılan bir araştırmada, trafikte kaza riskinin seyahat esnasında kahve içen, radyoda müzik dinleyen ve mola istasyonlarında duran sürücülerde daha düşük olduğu, tersine son 48 saatte 9 saatten az uyuyanların kaza riskinin yüksek olduğu ve alınan mesafenin uzaması ile kaza riskinin arttığı belirlenmiştir" - "15 -20 dakikalık şekerleme bile araba kullanımı sırasındaki performansına olumlu etkisi olacaktır"

 • Yaşlılarda burun ameliyatı gerekli mi? Burun ameliyatı sonrası nasıl bir fark olacak?
  Burun ameliyatı ve burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci ile pek çok kişinin korkulu rüyası olabiliyor. Estetik amaç güdülerek yapılan burun ameliyatları dışında zorunluluk dahilinde yapılanlar da mevcut. Bu sebeple yaşlılarda burun ameliyatı daha da önem taşıyor. Yıllar geçtikte nefes almakta zorlanan yaşlılar için burun ameliyatı kaçınılmaz olabiliyor. Peki tansiyon ve şekeri olan yaşlılarda burun ameliyatı yapılması sakıncalı mı? Yaşlılar burun ameliyatı olmadan hayatlarını sürdürebilir mi?

 • Estetik diş hekimliği nedir? Estetik diş hekimliği uygulamaları nelerdir?
  Estetik diş hekimliği son zamanlarda pek çok kişinin başvurduğu yöntemler arasında yer alıyor. Peki estetik diş hekimliği nedir? Kimler estetik diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilir? İşte estetik diş hekimliği uygulamaları ve tedavi aşamasında kullanılan yöntemler...

 • Akupunktur ile sigarayı bırakmak mümkün mü?
  Ne yazık ki pek çok kişi sigarayı bıraktıktan sonra dayanamayıp tekrar başlıyor. Sigara tiryakilerinin sigarayı bırakması için çabalayan bilim insanları farklı araştırmalar sürdürmeye devam ediyor. Bu araştırmalar sonucunda yeni yöntemler geliştiren uzmanlara göre artık sigarayı bırakmak akupunktur ile mümkün. İşte sigara fiyatları ile bütçenizi sarsmaya, aynı zamanda da yavaş yavaş sağlığınızı çalmaya devam ederken buna dur demeniz için üretilmiş akupunkturla sigara bırakma yöntemi...

 • Plastik cerrahi nedir? Plastik cerrahi estetik ameliyatlardan mı ibarettir?
  Plastik cerrahinin sadece estetik amaçlı ortaya çıkarıldığını düşünen pek çok kişi bilgi kirliliğine maruz kalıyor. Bu yanlışı düzeltmek için de ilk olarak plastik cerrahi nedir sorusunun cevaplanması gerekiyor. Plastik cerrahi ile ilgili konu açıldığında ilk olarak akla estetik fiyatlarını sorguluyor. Oysaki uzmanlar estetik ameliyatların plastik cerrahinin çok küçük bir bölümünü oluşturduğunu söylüyor. İşte plastik cerrahi ve estetik ameliyatlarla ilgili bilinmesi gerekenler...

 • "Düzce geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın merkezi olacak"
  DÜ Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar: - "Bölgeyi geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın merkezi haline getirmek istiyoruz. Düzce'nin merkez olmasını istiyoruz. Yalova denildiğinde termal akla geliyorsa Düzce denildiğinde geleneksel tıp akla gelsin"

 • Kurban Bayramı’nda ağız ve diş sağlığını koruyan 8 öneri
  BESLENME alışkanlıklarının tatillerde, özellikle de bayramlarda çok değiştiğini söyleyen Dentakademi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Kurucularından Dt.

 • Nijerya'da kolera salgınında 2 günde 7 kişi öldü
  Nijerya'da kolera salgınında 2 günde 7 kişi öldü

 • Elektronik sigaralar 'düşündüğümüzden daha zararlı olabilir'
  Bilim insanlarının yeni bir araştırması, elektronik sigaraların hayati önemdeki bağışıklık sistemi hücrelerine zarar verdiğini ve bu sigaraların daha önce düşünüldüğünden daha zararlı olabileceğini ortaya koydu.

 • Avustralya'da Bayer'e spiral davası: 'Birçok kadın rahmini aldırdı'
  Ülkede bir grup kadın, ürettiği bir spiral modeli nedeniyle Alman ilaç firmasına toplu dava açtı. Bayer'e aynı ürün nedeniyle daha önce İngiltere, ABD ve Kanada'da da dava açılmıştı.

 • Dr. Aygün: Alzheimer riskini azaltmak mümkün
  NÖROLOJİ Uzmanı Dr.

 • “Bronzlaşma derinin hasar görerek kendi kendini korumasıdır”
 • Erzurum'da 9 hastanın ameliyattan sonra enfeksiyon kapması
  Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü: "İl Sağlık Müdürlüğü olarak konuyla ilgili tıbbi ve idari yönden araştırma ile incelemede bulunmak üzere uzman kişiler görevlendirilmiştir"

 • TEKİRDAĞ Sedyenin üzerinde kalp masajı yaparak hayata döndürüldü
  Sedyenin üzerinde kalp masajı yaparak hayata döndürüldü TEKİRDAĞ'da girdiği denizde boğularak kalbi duran Gökhan Güleç (25) ambulansla hastaneye kaldırırken, paramedik Ali Kemal Tamer 15 kilometrelik yol boyunca kalp masajına devam etti.

 • "Depresyonu yenen molekül" çalışmasına "ABD patenti"
  Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinin, insan vücudunda bulunan "Gly-Gln" molekülünün depresyon tedavisinde kullanabileceğini ortaya koyan çalışması için Avrupa'nın ardından ABD'den de patent alındı - Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Çavun: - "Şu ana kadar biz Türkiye'de, Avrupa'da ve Amerika'da bunun patentini aldık. Bu patent sayesinde artık 'Glycyl-glutaminin' depresyon tedavisinde kullanılacak bir ilaç haline geldiğinde Avrupa'da, Amerika'da ve ülkemizde bizim iznimiz olmadan herhangi bir şeklide üretimi, ticarileşmesi söz konusu olamayacaktır" - "İlaç olma yolunda iki önemli deneyi başarıyla gerçekleştirmiş olduk. Proje deneylerimiz sona gelmiş durumda"

 • AKALAZYA HASTALARI İZMİR'DE ŞİFA BULUYOR
  AKALAZYA HASTALARI İZMİR'DE ŞİFA BULUYOR YEMEK borusunun mide ile birleşmeden önceki bölümde yer alan kasların, yemek yerken gevşeyememesi sonucunda ortaya çıkan ve yemek borusunun kasılma hareketlerini de bozabilen bir sindirim sistemi hastalığı olan akalazyanın ameliyatsız tedavisi Türkiye'de yalnızca İzmir'de yapılıyor.

 • Uzm. Dr. Mercan: Karpuzu soğuk yemeyin
  KARPUZUN antioksidan etkisinin oda sıcaklığında tüketildiğinde etkin olduğuna dikkat çeken Uzm.

 • Erzurum'da 9 hasta ameliyattan sonra enfeksiyon kaptı
  Erzurum'da 9 hasta ameliyattan sonra enfeksiyon kaptı

 • “İri meyvelerin muhafaza süreleri küçük meyvelere kıyasla daha kısadır”
  LEFKE Avrupa Üniversitesi (LAÜ), Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması Bölümü Öğretim Görevlisi Dr.

 • "Vekaletle kurban organizasyonu, Türkiye'ye özgü bir model"
  Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık: - "Vekaletle kurban organizasyonu, Türkiye'ye özgü bir model. Dünyada bu şekliyle bir organizasyon uygulayan bir toplum ve memleket azdır. Hem kurban ibadetini yerine getiriyor hem de tanımadığınız coğrafyalara Kızılay gibi kurumlarla ihtiyaç sahiplerine ulaşıyoruz" - "Kızılayın diğer kurumlardan farkı, yurt içindeki hisseleri Kurban Bayramı süresince dağıtmıyoruz. Onları kavurma haline getirdiğimiz 800 gramlık konservelerle, vatandaşlarımıza dağıtıyoruz" - "Afetlerin vurmuş olduğu Latin Amerika'dan Uzak Asya'ya, Moğolistan, Pakistan, Bangladeş, Arakan, Kırgızistan, Orta Asya, Somali, Balkanlar, Kafkaslar ve Afrika'da vekaletle kurban kesim işlemlerimiz yerine getirilecek"

 • 'Kurban etini odun ateşinde pişirin'
  ULUSAL Böbrek Vakfı ve Hipertansiyon Derneği Başkanı Prof.

 • Doktorlar sağlıkta şiddeti fidan dikerek protesto etti
  BURSA Tabip Odası üyesi hekimler, acil servislerde görev yapan sağlık çalışanlarını ziyaret edip, hastanelerin bahçelerine çınar fidanı dikerken, “Umudumuz yeşersin, sağlıkta şiddet son bulsun” dedi.

 • Dünyada 100 bin kişiden 15'i ani işitme kaybı yaşıyor
  SAĞLIK Bilimleri Üniversitesi, Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, KBB Hastalıkları Kliniği Öğretim Üyesi Doç.

 • Gazze'de kanser hastaları ilaç krizinde
  Gazze'de kanser hastaları ilaç krizinde

 • Kılıçdaroğlu, Hakkı Bulut'u ziyaret etti
  Haber: İstanbul DHA CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaşadığı kalp rahatsızlığı sonrası operasyon geçiren sanatçı Hakkı Bulut'u hastanede ziyaret etti.

 • Dikkat! Serinleyeyim derken sağlığınızdan olmayın
  Yılın en sıcak günlerinin yaşandığı Türkiye’de tatil sezonu tüm hızıyla devam ederken, uzmanlar havuzda serinlemek isteyenlerin daha dikkatli olmasını önerdi. Özellikle ortak kullanılan havuzlarda serinleyenlerin daha çok risk altında olduğunu belirten Dr. Erdal Gezer, “Ortak kullanılan havuzlarda ishal, mantar, idrar yolları, kulak ve göz enfeksiyonlarına karşı daha dikkatli olunmalıdır” dedi.

 • "Hasta başına doktor sayısını yükseltmemiz gerekiyor"
  Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir: - "Sağlık alanında fiziki alanları fevkalade güzel hale getirmemiz yeterli değil. Bunun yanında hasta başına doktor sayısını yükseltmemiz gerekiyor" - "Sağlık Bakanlığında 2002'de çalışan doktor sayısı 80 bin civarındayken şu anda 140 bin civarlarına ulaştı. Her geçen gün bu sayıyı artırmaya çalışıyoruz"

 • Monsanto'ya Türkiye'de de satılan tarım ilacı için Roundup için 289 milyon dolar tazminat cezası
  Tarım ilaçları üreticisi Monsanto, California eyaletinde şirketin yabani otlar için kullanılan ilaçlarındaki glifosat maddesi yüzünden kansere yakalandığını söyleyen bir kişiye 289 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

 • "Cüssesi küçük yüreği büyük" sağlık çalışanı organlarıyla hayat verdi
  Beyin ölümü gerçekleşen 1 metre 28 santimetrelik kadın, hayattayken yaptığı organ bağışıyla nakil bekleyenlere can oldu - Yoğun bakımdaki yaşam savaşını kaybeden 27 yaşındaki sağlık çalışanı Kevser Şerif Kütük'ten alınan pediatrik boyutlardaki böbrek, zorlu bir ameliyatla 49 yaşındaki İlhan Hüseyinoğlu'na nakledildi - Nakil sonrası sağlığına kavuşan Hüseyinoğlu: - "Organ bağışlamak bir insana can vermektir. Nakil olabildiğim için çok mutluyum. Hayatını kaybeden kişiye Allah'tan rahmet, ailesine de sabır dilerim" - SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Tahir Özer: - "Kocaman insanların yapamadığı şeyi yaptığı için ben onu şükran ve rahmetle anmak istiyorum. Nakil bizim için biraz zor oldu. Hastanın fiziksel özellikleri itibarıyla böbreği küçüktü ama ameliyat başarılı geçti"

 • "Sağlık alanında büyük yatırımlar yapıyoruz"
  Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir: - "Bugüne kadar iyi noktaya getirdiğimiz sağlık reformunu daha iyi noktalara götürmemiz lazım. Sağlık alanında yapmış olduğumuz çalışmalarla dünyada örnek gösterilmemiz lazım. Bunun için büyük yatırımlar yapıyoruz"

 • Medicana Bursa Hastanesi ile Nilüfer Belediyesi sağlıklı yaşam için ele ele verdi
  "HASTALIĞI korumak tedavi etmekten daha az maliyetlidir" sloganıyla yola çıkan Medicana Bursa Hastanesi, Nilüfer Belediyesi ile birlikte bir yıl boyunca sürecek etkinlikler için protokol imzalandı.

 • "Akıllı lensler kusursuz görüş imkanı sağlıyor"
  İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi  Tıp Fakültesi Dr.

 • UNICEF'ten Kongo halkına Ebola'ya karşı bilgilendirme
  UNICEF, Ebola ile mücadele eden Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ne aşı kampanyaları kapsamında halkı bilgilendirmek için 12 uzman gönderdi

 • Üniversiteliler yaşlılıkta ortaya çıkan hastalıkları önlemek için proje üretiyor
  KADİR Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyoinformatik ve Genetik Bölümü, Avrupa Birliği ülkelerinde yaşlılar üzerinde yapılan çalışmayla, yaşlanma ile ortaya çıkan hastalıklar önlenmeye çalışılıyor.

 • Çocuklar da romatizma olur
  ROMATİZMA hastalığının sadece erişkin ve yaşlılarda görülebilen bir hastalık olduğuna ilişkin toplumda yaygın bir inanış olduğunu söyleyen Prof.

 • Asit erozyonu nedir? Asit erozyonu sebepleri nelerdir? Asit erozyonu tedavisi nasıl olur?
  Asit erozyonu pek çok kişinin dikkat etmediği bir mevzu. Dişlerin en büyük tehdidi olan asit erozyonu nedir? Asit erozyonu sebepleri günlük hayatın içinde aramak gerekiyor. Asit erozyonu tedavisi için ne yapmak gerekiyor?

 • Biyonik görmede Ar-Ge çalışmaları başladı
  DÜNYADA 303, Türkiye'de ise 15 hastaya uygulanan biyonik görme tedavisinde, verimliliği artırmak amacıyla İstinye Üniversitesi Tıbbi Yapay Zekâ Laboratuvarı'nda Ar-Ge çalışmaları başladı.

 • Yaz aylarında kuruyan cildi nasıl nemlendirmeli? Yaz aylarında cilt bakımı için ne yapmalı?
  Yaz aylarında tatile çıkanlar güneş ve denizin keyfini çıkarırken ciltlerinin yıprandığının farkına bile varmıyorlar. Oysaki yaz aylarında cildin nemli kalması çok büyük önem taşıyor. Yeterince nemlendirilmeyen cilt hızla yaşlandığından yaz aylarında cildin kuruması önlenemeyeceğinden ekstra bakım yapmak şart oluyor. Peki yaz aylarında cildin nemli kalmasını sağlamak için ne yapmak gerekiyor?

 • Biyonik görmede Ar-Ge çalışmaları başladı
  DÜNYADA 303, Türkiye'de ise 15 hastaya uygulanan biyonik görme tedavisinde, verimliliği artırmak amacıyla İstinye Üniversitesi Tıbbi Yapay Zekâ Laboratuvarı'nda Ar-Ge çalışmaları başladı.

 • Glüten nedir? Glütensiz diyet nedir? Glüten alerjisi olanlar ne yememeli?
  Glütensiz diyet programları son dönemlerde hızla yayılmaya başladı. Kilo vermek isteyenlerin başvurduğu glütensiz un ve glütensiz ekmek ile beslenme yöntemleri gerçekten işe yarıyor mu? Bu sorudan önce glüten nedir ve glütenden kimlerin uzak durması gerekir? sorularının cevaplanması kişileri daha doğru yönlendirecektir. İşte glüten alerjisi ve glüten diyeti ile ilgili bilinmesi gerekenler...

 • "Çekirdek depresyona iyi geliyor"
  Ay çekirdeği uzmanlara göre depresyon olasılığını azaltarak kişiyi rahat ve güvende hissettiriyor.

 • "Obezitenin nedeni ekmek değil"
  ABD’de buğday ve ekmek tüketiminin son 15 yılda ciddi şekilde azaldığını belirten Uluslararası Tahıl Bilimi ve Teknolojisi (ICC) Başkanı Prof.

 • Hidradenitis suppurativa (HS) nedir? Hidradenitis suppurativa (HS) belirtileri nelerdir? Hidradenitis suppurativa (HS) bulaşıcı mıdır?
  Hidradenitis suppurativa (HS) nedir? Hastalığı yaşayanların kendini sosyal ortamlardan soyutlamak durumunda hissettiği Hidradenitis suppurativa (HS) tedavisi mümkün bir hastalık mıdır? Hidradenitis suppurativa (HS) belirtileri oldukça net görülmektedir. Peki Hidradenitis suppurativa (HS) bulaşıcı mıdır? İşte Hidradenitis suppurativa (HS) ile ilgili merak edilenler...

 • Göz hastalıkları belirtilerine dikkat! Gözlerdeki hangi belirti hangi hastalığın habercisi?
  Önemsenmeyen göz hastalıkları başka hastalıkların habercisi olabilir. Hatta kör olmanıza dahi neden olabilir. Bu sebeple göz hastalıkları belirtileri ile ilgili bilinçlenmek çok önemlidir. Peki hangi göz hastalığı belirtisi hangi hastalığın habercisi? İşte göz hastalıkları ile ilgili bilinmesi gerekenler...

 • Kalp damar hastası ne yemeli? Kalp damar hastalarına beslenme önerileri
  Kalp damar hastaları ne yemeli sorusu oldukça önem taşıyor. Çünkü kalp damar tıkanıklığı yaşayan kişiler yemek tercihleri yüzünden kalp damar hastası olabiliyor. Bu sebeple kalp damar hastalarının sağlıklı beslenme konusunda çok dikkat etmeleri gerekiyor. Peki kalp damar hastası ne yemeli, ne yememeli? İşte kalp damar hastasının beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenler...

POPÜLER ARAMALAR