MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » SAĞLIK HABERLERİ » MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

Mynet saglik Haberler

www.mynet.com/haber/

 • D vitamini eksikliği yorgun ve halsiz hissettiriyor
  D vitamini için en doğal kaynak güneş. Türkiye, D vitamini alımı açısından avantajlı bir ülke olarak görünse de klinik araştırmalar bunun tam tersini ortaya koyuyor.

 • Depresif ruh halleri aslında bulaşıcı
  Ruh hallerinin bulaşıcı olduğu ve özellikle genç yetişkinler arasında hızla yayıldığı ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bu durumdan dünya genelinde 300 milyondan fazla kişinin etkilendiğini tahmin ediyor.

 • Anne karnında kalp hastalığı teşhis edilebiliyor
  İnsanlar doğar, yaşar, çoğalır ve ölürler. Bu mükemmel denge içerisinde hamilelik sürecinin henüz 19’uncu gününde gelişmeye başlayan kalbin sorunlar yaşaması milyonlarca olasılık arasındadır ama günümüzde anne karnında bebeğin kalp sağlığı hakkında bilgi alabilmek ve olası sorunların önüne geçebilmek mümkün.

 • Öksürük gece uykusunu bölüyorsa dikkat!
  Yenidoğan bebekler ve 1 yaşından küçük bebeklerin sıkça karşılaştıkları sağlık sorunlarından biri olan hırıltı her zaman zatürre, bronşit anlamına gelmez. Kimi zaman geçici burun tıkanıklığına bağlı ya da gırtlak kıkırdaklarının yumuşak olmasından kaynaklı geçici boğaz hırıltıları da olabilir.

 • Özenli bakım, prematüre bebekleri hayata bağlıyor
  Türkiye’de her yıl 150 bin bebek, prematüre olarak dünyaya geliyor. Prematüre bebekler, gerekli koşullar altında özenli bir bakımla zamanında doğan bebekler gibi sağlıkla hayata tutunabiliyor

 • Hemen aklınıza bu gelmesin!
  Antibiyotikler, yüzyıla yaklaşan bir süredir insanlığın mikroorganizmalara karşı kullandığı en önemli silah. Ancak ne yazık ki, yanlış kullanımına bağlı antibiyotik direncinin artması nedeniyle etkili antibiyotiklerin sayısı da gittikçe azalıyor. Yakın gelecekte tedavide kullanılacak seçeneklerinin giderek azalması da tüm dünyada endişe yaratıyor.

 • Dikkat! Hipertansiyon nedeni
  Çocuklarda hipertansiyon yetişkinlere göre daha az görülse de zamanında ve doğru tedavi edilmeyen hipertansiyon, çocukların sağlığını ciddi derecede tehdit edebiliyor.

 • Diş hekimleri diyabet teşhisine katkı sağlayabiliyor
  Diş hekimi Pertev Kökdemir, ‘Diyabet hastalığı ağız ve diş sağlığını etkiliyor. Zaman zaman diş hekimleri de henüz teşhisi konmamış diyabet hastalarını dahiliye uzmanına sevk edip hastalığın ortaya çıkmasına katkı sağlayabiliyor” diyor.

 • Kulak çınlamasını hafife almayın!
  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mete Kıroğlu, 'tinnitus' olarak bilinen kulak çınlamasının hafife alınmamasını istedi.

 • Türkiye'de 2 evden 1'inde diş fırçası yok!
  Türkiye, ağız-diş sağlığı konusunda hünüz gelişmiş ülkelerin standartlarını yakalayamadı. 20-26 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası nedeniyle açıklama yapan Memorial Şişli Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü'nden Diş Hekimi Aslı Tapan, hiç de iç açıcı olmayan Türkiye'deki ağız ve diş sağlığı istatistiklerini verdi.

 • Korkutan açıklama! Durum çok ciddi...
  Uzmanlar, İltihabi diş eti hastalıklarının birçok sistemik hastalıkla ilişkisi olduğunu ve kronik hastalığa neden olduğuna özellikle dikkat çekiyor. Yrd. Doç. Dr. Mutlu Keskin, "İltihabi diş eti hastalıkları hem bakteriyel etkenler hem bakterinin oluşturduğu diğer mekanizmalar hem de vücudun kendi ürettiği iltihabi faktörlere bağlı olarak kalp hastalığı, diyabet, solunum sistemi hastalıkları hatta gebelik komplikasyonları gibi birçok sıkıntıya yol açabilir" dedi.

 • Baleyle ilgili hiç bilinmeyen korkunç detay!
  Balerin Almıla Koşal'ın, yıllarca sahne stresi ve yorgunluğuyla açıklanan yoğun baş ağrılarının doğuştan beyin damar yumağı olarak bilinen Arteriovenöz malformasyon (AVM) hastalığından kaynaklandığı, geçirdiği beyin kanamasıyla ortaya çıktı. Koşal, Medicana International Ankara Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sait Şirin tarafından CyberKnife radyocerrahi yöntemi ile ameliyatsız tedavi edilerek sağlığına kavuştu.

 • D vitamini Eksikliği Yorgun ve Halsiz Hissettiriyor
  D vitamini için en doğal kaynak güneş. Türkiye, D vitamini alımı açısından avantajlı bir ülke olarak görünse de klinik araştırmalar bunun tam tersini ortaya koyuyor. Yapılan son araştırmaya göre Türkiye’de 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği görülüyor.

 • Ameliyatsız Fistül Tedavisi
  Fistül makat bölgesinde görülen bir hastalık türüdür. Şiddetli ağrıya ve akıntılara sebep olmaktadır .

 • Ateşiniz çıktığında aklınıza antibiyotik gelmesin
  Antibiyotikler, yüzyıla yaklaşan bir süredir insanlığın mikroorganizmalara karşı kullandığı en önemli silah. Ancak ne yazık ki, yanlış kullanımına bağlı antibiyotik direncinin artması nedeniyle etkili antibiyotiklerin sayısı da gittikçe azalıyor.

 • Erkeklerin üçte biri gizli Prostat kanseri
  Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selim Yalçın 70 yaş üzerinde olan erkeklerin üçte birinde gizli prostat kanseri olduğunu belirtti.

 • Kötü haber! Türkiye maalesef birinci oldu
  Bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için gerekli olan antibiyotikler, kontrolsüz ve uygun olmayan hastalıkların tedavisinde kullanıldığında “antibiyotik direnci”ne yol açıyor. Dirençli bakterilerin neden olduğu hastalıklar, özellikle yoğun bakımda tedavi gören ve bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda ciddi bir sağlık tehdidi oluşturuyor.

 • Anne karnında bunları sakın dinletmeyin
  Bebeklerin rahatlamasını isteyen anne adaylarına sakin müzikler dinlemelerini tavsiye eden Çocuk Gelişim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, rock ve metal gibi sert müziklerin anne karnındaki bebeğin kalp ritmini bozduğunu söyledi.

 • Dikkat! Sandığınızdan daha tehlikeli
  Siz de sabahları çenenizde can sıkıcı bir ağrıyla mı uyanıyorsunuz? Yoksa gecenin tüm sessizliğini dişlerinizin birbirine sürtme sesi mi bozuyor? Eğer siz de bu şikayetleri yaşıyorsanız, buruksizm alışkanlığınız yüzünden olabilir.

 • Mucizeye gerek yok! Artık tarih oluyor
  Botoks, bir Botulinum toxinidir. Aşırı terleme için BTX-A kullanılmaktadır. Cilt içine enjeksiyon edilerek uygulanmaktadır.

 • Erkeklerin kabusu sona eriyor
  Erkeklerde görülen meme büyüklüğü, bir diğer adıyla jinekomasti hastalığı artık kabus olmaktan çıkıyor.

 • KOAH tedavisinde 'Akıllı Sarmallar' nefes açıyor
  Dünya KOAH Haftası nedeniyle, İstanbul'da ilki gerçekleştirilen 1'inci Türkiye Uzmanlar Toplantısı'nda bir araya gelen göğüs hastalıkları uzmanları, 'Akciğer Hacim Küçültme Tedavilerini' konuştu.

 • Cildinizin ışıldaması için bal kabağı tüketin
  Sofraların renkli yüzü, kabakgiller ailesinin en tatlı besinlerinden bal kabağını tüketmenin tam zamanı. Çok iyi bir beta-karoten, C, K, E vitamini, magnezyum, fosfor ve demir kaynağı olan bal kabağının sağlığa pek çok faydası bulunuyor. Özellikle soğuk kış günlerinde sofralara çeşitli tariflerle bal kabağını getirerek vücudun enerjisini artırmak ve hastalıklardan korunmak mümkün.

 • Dikkat! Onların bakımı ihmale gelmez!
  Onlar zamanından önce dünyaya gelen, kimi zaman 1000 gramın bile altında hatta bir avuç büyüklüğünde olan prematüre bebekler… Hal böyle olunca yaşamları bazen bir pamuk ipliğine bağlı olabiliyor ama kesin olan şu ki, bakımları ihmale gelmiyor!

 • Hastaların yüzde 90'ı bu hastalığı fark etmiyor!
  15 Kasım Dünya KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Günü kapsamında KOAH Hastaları Derneği ve Akciğer Hastaları Dayanışma Derneği (AHDADER) Novartis iş birliği ile Türkiye’de KOAH hastalığına dikkat çekmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

 • Kışın sağlıklı kilo vermek için 8 etkili yol
  Sonbahar bitti, kış yaklaşıyor… “Kış mevsiminde kilo vermek zor” düşüncesi ile bütün planlar, yaza hazırlık için yine ilkbahara bırakılıyor. Oysa kış aylarının kısa günleri ve havanın erken kararması, gün içerisinde yemek yeme alışkanlığını azaltıyor. Bu durum, kışın zayıflayabilmek için bir avantaj oluşturuyor. Kışın kilo vermeyi sağlayan ayrıcalıklara rağmen yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle verilen kilolar fazlasıyla geri alınıyor.

 • İşte merak edilen 10 sorunun yanıtı
  Her yıl yaklaşık 150 bin prematüre bebek dünyaya geliyor. Erken dünyaya gelen bu bebekler, zamanında doğan bebeklere göre; solunum ve sinir sistemi, işitme, görme, daha sonraki yaşlarda da öğrenme ile ilgili bilişsel fonksiyonlarda ciddi sorunlarla karşılaşabiliyor.

 • Bilim insanları ömrü uzatacak besini açıkladı
  Haftada iki kez bir avuç kuruyemiş tüketimi kalp damar hastalıkları riskini yaklaşık yüzde 25 oranında azaltıyor.

 • Hemen hemen her kadın bu hatayı yapıyor!
  Tepeden tırnağa cildimizi ne kadar sağlıklı ve dinç tutmaya çalışsak da söz konusu kadınların genital bölgesi olunca nedense konu bir hayli görmezden geliniyor. İşte satıları okudukça bunca zaman büyük hata yaptığınızı anlayacağınız vajina sağlığı hakkında bilmeniz gereken 4 önemli konu...

 • Öptüğünüzde tuz tadı alıyorsanız...
  Genlerimizle çocuklarımıza sadece fiziksel özelliklerimizi değil, bazı hastalıkları da aktarabiliyoruz. Yaşamı tehdit eden ve ilerleyici bir akciğer hastalığı olan Kistik Fibroz'da (KF) olduğu gibi... Doğuştan gelen ve hala kesin bir tedavisi bulunmayan bu hastalığa, akraba evliliklerinin fazla olduğu ülkemizde daha sık rastlanıyor.

 • Seks esnasında kalp durur mu?
  ABD'de sonuçları Amerikan Kalp Vakfı'na sunulan bir araştırmaya göre, seksin kalbin durmasına neden olması "uzak ihtimal". Araştırmada, cinsellik sırasında yaşanan ani kalp durmasının kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görüldüğü açıklandı.

 • Metal barsız ameliyat!
  Kunduracı ve güvercin göğsü düzeltilmesi ameliyatında nuss ameliyatı yanında dileyen hastaya herhangi bir yabancı cisim (metal bar,vs) takılması ve çekilmesi gerekmeksizin düzeltme ameliyatları yapılabilmektedir.

 • Tekrarlayan hırıltı atakları varsa...
  Yetişkinlerde sık görülen rahatsızlıklardan biri olan KOAH yani “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı”nın temelleri aslında çocukluk döneminde atılıyor. Çocukluk çağında sigara dumanına maruz kalmak, astım ve solunum yolu hastalıklarının sık yaşanması, KOAH riskini artırabiliyor.

 • Aşırı gülenler dikkat!
  Psikoloji Bilim Doktoru Dr. Zafer Akıncı, aşırı gülmenin insan doğasına aykırı bazı davranış tutumlarını da beraberinde getirdiğine yönelik araştırmaları yorumladı.

 • Gebelere şeker yüklemesi yapılmazsa...
  Okan Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Irmak Sayın Alan, gebelerde şeker yüklemesinin hiçbir yan etkisi olmadığını, şeker yüklemesi yaptırılmadığı takdirde iri bebek doğumu gibi ciddi sıkıntılara neden olabileceğini vurguladı.

 • Küçük bir dokunuşla derinlemesine nemlendirme
  2017 yılının yeni trendi; cilt kalitesi. Artık kadınlar vücut sağlığının yanı sıra cilt sağlığına da önem veriyor. İçeriden dışarıya ışıltılı bir cilde sahip olmak isteyenler, bu yıla damgasını vuracak cilt kalitesini de “derinlemesine” öğrenmek istiyor.

 • Görme bulanıklığı ve kaşıntı diyabetin ilk belirtisi olabilir
  Son yıllarda dünyada ve ülkemizde giderek artış gösteren diyabet hastalığı, pek çok insanın yaşam kalitesi ve süresini düşürüyor. Diyabet hastaları ve henüz tanı almamış ancak diyabete aday olan kişilerle birlikte her 3 kişiden birinin sağlığının tehlikede olduğu belirtiliyor.

 • Bağışıklığınızı güçlendirecek 10 besin
  Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için dengeli beslenmek ve antioksidan besin öğelerini her gün düzenli almak gerekir. Her renk, her çeşit besini tüketmenin önemini vurgulayan Liv Hospital Diyet ve Beslenme Uzmanı Serap Güzel bağışıklık sistemini güçlendirecek 10 besin hakkında bilgi verdi.

 • Türkiye giderek obezleşiyor mu?
  ARGEV Obezite Araştırması’nın sonuçlarını II. Ulusal Aile Hekimleri Kongresi’nde açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre obezite görülme oranı yüzde 44, neredeyse her iki kişiden biri obezite riskiyle karşı karşıya. Obezite görülme riski kadınlarda erkeklere göre 1,9 kat daha fazla. Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından biri de evliliğin obeziteyi artırdığı gerçeği. Evli olanlarda obezite görülme riski bekârlara oranla 1,5 kat daha fazla.

 • Şekeri sınırlandırın, hastalıklardan korunun
  Fazla şeker tüketimi; diyabet, kalp-damar hastalıkları, obezite ve katarakt başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkartıyor.

 • Dyabetle sağlıklı yaşam için 15 ipucu
  Yanlış beslenme alışkınlıkları ve hareketsiz yaşam halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin adeta salgın halinde yayılmasına neden oluyor. Alınan fazla kilolarla yakından ilişkisi olan diyabetin önüne geçebilmek için günlük beslenme düzeninde değişiklikler yapmak, atılacak adımların başında geliyor.

 • Ülkemizde hızla yaygınlaşan tehlike!
  Modern çağın tehlikeli hastalığı diyabet ülkemizde hızla yaygınlaşıyor. Halen kayıtlı yaklaşık 7 milyon diyabet hastası bulunurken, 40 yaş üzerinde her 5 kişiden 1’i, 60 yaş üzerinde de her 3 kişiden 1’i diyabet hastası olarak karşımıza çıkıyor.

 • Dikkat! Erken ergenlik nedeni
  Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, içeriğinde soya bulunan çikolatalar başta olmak üzere çok sayıda endüstriyel gıda, kozmetik ürün ve değişen çevresel faktörlerin, çocuklarda erken ergenliğe neden olduğunu söyledi.

 • Seks için günün en iyi saati kaç?
  Sabahları zinde ve enerjik mi oluyorsun? O zaman buna oyna! İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre seks yapmak için günün en iyi saati sabah saat 07.30 ya da sen uyandıktan 45 dakika sonra.

 • Cinsel yolla bulaşan 8 hastalığa dikkat
  Cinsel yolla bulaşan hastalıkların görülme sıklığı 15-50 yaş arasında artıyor. Ciddi sağlık, sosyal ve ekonomik sorunlara yol açan bu hastalıkların, bulaşıcılık zinciri açısından kontrol altında tutulmasında ise korunma yöntemleri en önemli rolü oynuyor.

 • Kadınlar erkeklerin hayatını kurtarıyor!
  Üroonkoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Türkeri, kadınların, prostat kanserindeki utangaçlıkları nedeniyle erkeklere ciddi yardımda bulunduğunu belirterek, "Kadınlar erkeklerden bu konuda daha duyarlılar. Eşini, kardeşini, ağabeyini alıp geliyorlar ve bir kısmının hayatını kurtarıyorlar. Sadece hastanın hikayesinde değil, tedavi ve tedavi sonrası hastanın takibinde inanılmaz yardım sağlıyorlar' dedi.

 • Rakam artıyor! Sorun büyüyor...
  Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde gerçekleştirilen evlilik öncesi ve sonrası cinsellik seminerinde konuşan Bozok Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgül Karaaslan, Türkiye’de toplumun yüzde 20’si ve hatta daha fazlasının cinsel bozukluk sorunları ile karşı karşıya kaldığını ve bu rakamın da her geçen gün arttığını söyledi.

 • Kanserle ilgili çok önemli açıklama!
  Fazla kilonun diyabeti tetiklediğini belirten Prof. Dr. Erol Bolu, “2025 yılında üç kişiden birinde tip 2 diyabet görüleceği öngörülüyor, diyabet birçok hastalığa neden oluyor, önlenebilir kanser vakalarının yüzde 30’unun altında yatan temel neden de diyabet” dedi.

 • 78 yaşında! Barfiks çekerken kabusu yaşadı
  Konya'nın Beyşehir ilçesinde oturan Mustafa Özgen, bel fıtığı ağrılarını azaltmak için evinin arka bahçesinde bulunan kiraz ağacının yanına gitti. Özgen, ara sıra yaptığı gibi ağacın dalına tutunarak barfiks çekip belindeki kasılmaları gevşetmek istedi. Elleriyle dala tutunan Özgen, dalın kırılması sonucu yere düşerek baygınlık geçirdi. Özgen, ambulansla kaldırıldığı hastanede yapılan tedavisinde sağ dizinde kırıklar oluştuğu belirlendi.

 • Dişini sıkma farkında ol
  Darlığa, sıkıntıya dayanmak; her türlü zorluğa katlanmak. "Biraz daha dişini sıkmalısın, inşallah yakında rahata kavuşacağız." Devir değişse de atasözleri değişmiyor. Maalesef biz hep bu öğretilerle büyüdük. Sık dişini; hayata direnmeyi ve dayanmayı dişlerimizi sıkarak becerdik. Peki ya dişler. Sıkmanın etkisiyle eriyen, aşınan boyları kısalan dişler ve çekilen diş etleri.