MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » SAĞLIK HABERLERİ » MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

Mynet saglik Haberler

www.mynet.com/haber/

 • Kadınlar için en uygun saç tekniği: DHI
  Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki Hairneva Saç Ekim Merkezi Uzmanları; DHI (Direct Hair Implant), saç köklerinin tek tek alınıp direkt ekildiği bir tekniktir. Bu tekniğin sağladığı en büyük avantaj saç ekimi sırasında dikiş ve kesi işlemi yapılmasına gerek olmamasıdır. Bu sayede en çok korkulan iz kalma riski de ortadan kalkar.

 • Bu belirtiler varsa dikkat!
  Tüm yıl boyunca beklediğiniz yaz tatilinizi de yaptınız ama hala yorgun hissediyorsunuz. Sanki hiç tatil yapmamış gibi sabahları işe çok keyifsiz hatta zorla gidiyorsunuz. Kendinizi duygusal ve fiziksel olarak yorgun hissediyor, çok daha kolay öfkeleniyorsunuz. İşte bu sorunlarınızın nedeni tükenmişlik sendromu olabilir!

 • Aşırı çay ve kahve içenler...
  Gözyaşımızın göz sağlığımız açısından çok büyük önem taşıdığını biliyor muydunuz? İçindeki koruyucu maddelerin göz yüzeyi için bariyer oluşturduğunu ve gözyaşı azaldığında gözün savunma mekanizmasının bozulmaya başladığını? Peki ya gözyaşı üretiminde azalmaya yaz faktörleri, klimalı ortam, göz makyajını temizlememe hatta sıvı ihtiyacınızı su yerine çay ve kahve ile karşılamanın da yol açabildiğini?

 • Makatta kaşıntı varsa dikkat!
  Makatta kaşıntı şikâyeti, makat rahatsızlıklarının yan etkisi olabileceği gibi, tek başına makat hastalığı olan Anal Pruritus da olabilir.

 • Anismus nedir?
  Dışkılamada görev yapan makat kaslarının uygun çalışmamasına anismus adı verilir. Normal bir dışkılama işlemi sırasında dışkı ve gazı tutmayı sağlayan bu kasların gevşemesi gerekir. Puborektal kas 0.5-1 cm kalınlığında ve U şeklinde bir kas olup, dışkının öne itilmesini sağlar ve böylece ‘’anorektal açıyı’’ oluşturur.

 • Bunları sakın yapmayın!
  Yorgunluk, üşüme, baş ağrısı, baş dönmesi, mide sorunları, ishal, kramplar, görme sorunları… Şiddetli durumlarda bağırsak problemlerine kadar gidebiliyor, hatta zamanında müdahale edilmezse hayata bile mal olabiliyor. Bu problemlere yol açan tablonun adı, yaz aylarında sıkça görülen “besin zehirlenmesi”. Besinler içerdikleri su, protein ve karbonhidrat miktarlarıyla bakterilere üremeleri için oldukça uygun ortam oluşturuyorlar.

 • Dikkat! Bunlar cinsellikten soğutuyor
  Cinsellik çok özel ve hassas bir konudur. Cinsellik sırasındaki rahatsız edici görüntü, koku kişide cinselliğe karşı bir soğukluk oluşturabilmektedir.

 • Karatay'dan bir iyi, bir kötü haber
  İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Canan Karatay yemeklerin pişirilme yöntemleri ile açıklamalarda bulundu. Balığın unla kızartıldığında kanserojen olduğunu kaydeden Karatay, Türk mutfağının Batı mutfağına göre sağlıklı olduğunu ifade etti. Karatay balık ile ilgili açıklamasında ise şu ifadeleri kullandı: "Balık sağlıklı ama unlayıp kızartırsak kanserojendir. Ayrıca unu kızartırsak, şnitzel yaparsak, kırmızı et de kanserojendir."

 • Aşırı sıcağa karşı 10 kritik önlem
  Aşırı sıcakların ve yoğun nemin nefes aldırmadığı bugünlerde sağlığımızdan olmamak için tükettiğimiz besinler ve içeceklerden vücudumuzu serin tutmaya dek almamız gereken birçok önlem var. Sadece kronik hastalar, yaşlılar, hamileler ve çocukları değil sağlıklı kişileri bile tehdit eden aşırı sıcaklar; baş ağrısından bilinç bozukluklarına, kusmadan baş dönmesine hatta beyin kanaması ve kalp krizine dek birçok tehlikeye yol açabiliyor!

 • ‘Daha fazla tuz tüketin’
  İnsan sağlığını olumsuz etkilediği iddiasıyla, Dünya Sağlık Örgütü ve pek çok bilim adamı “3 beyazdan (un, şeker, tuz) uzak durun” tavsiyesinde bulunuyor. Ancak aksini düşünen ABD’li bilim adamı Dinicolantonio, kitap yazdı ve “Tuzu artırın” önerisi yaptı. Kitapla birlikte tartışmalar da alevlendi. Bilim insanları, tuz tüketiminin sağlığı kötüleştirdiği görüşünde

 • Tuvalet eğitiminde izlenecek 8 adım
  Tuvalet eğitimi hem çocuklar, hem de ebeveynler için heyecan verici önemli bir gelişim adımını oluşturuyor. Bu dönemde sizi başarıya taşıyacak en önemli davranış şekli; sabır ve dikkatli bir gözlemci olmak! Çünkü tuvalet eğitim sürecinde patron; bebeğinizdir! Dolayısıyla siz, yalnızca yardımcı olan kişi olacaksınız. Bu eğitim için en uygun dönem yaz mevsimi. Eğer bebeğiniz hala eğitim almadıysa, Ağustos’u bu eğitime ayırın ve bezlerle vedalaşmanın keyfini çıkarın.

 • Yumurtanın kabuğunu sakın atmayın
  Çoğumuz yumurta kabuklarını bir işe yaramadığını düşünerek çöpe atarız. Ancak yapılan çalışmalar bunun tam tersi olması gerektiğini gösteriyor. Güçlü kemikler için yeterli miktarda kalsiyum alımının önemli olduğu artık herkesçe biliniyor.

 • Güzel yıldız düşmekten korktu, dersi bıraktı
  Önceki gün Gümüşlük’te bir at çiftliğine giden Özlem Yıldız, önce ata bindi düşmekten korkunca dersi yarıda kesti.

 • Cep telefonu kısırlığa yol açar mı?


 • Türkiye sezaryende neden dünya birincisi?
  Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, Türkiye'de bebeklerin yüzde 53'ü sezaryen operasyonlarıyla dünyaya geliyor. Peki sezaryen oranları neden artıyor? BBC Türkçe'den Selin Girit, bebek doğum uzmanları ve annelerle konuştu.

 • Cumhuriyet tarihinde bir ilk!
  Hakkari’de 1968 yılında hizmet vermeye başlayan devlet hastanesine 49 yıl aradan sonra ilk defa onkoloji doktoru atandı. Uz. Dr. Yusuf Karakaş, "Cumhuriyeti tarihinde Hakkari’ye gelen ilk onkoloji uzmanı benim. Bu da Hakkari’deki ikinci zorunlu hizmetim. 2007-2009 yılları arasında Hakkari’de pratisyen hekim olarak görev yaptım. O dönem Sağlık Bakanlığı tarafından Hakkari’de ‘yılın doktoru’ seçilerek ödülümü almıştım" dedi.

 • Aşırı sıcaklar kalbi vuruyor!
  Yazın en kavurucu sıcaklarını yaşadığımız şu günlerde termometreler artık 40’lı dereceleri gösteriyor. Sağlıklı kişilerin bile tahammül sınırları zorlanırken özellikle yaşlılar ve kalp hastaları için durum biraz daha ciddi. Zira kalp, sıcağı çok sevmiyor... Tansiyon düşmesinden kan akımı dengesizliğine kadar birçok hastalığının tetiklenmesine neden olarak kalp sağlığını olumsuz etkiliyor.

 • Hamile kadınlar dikkat!
  Tiroid hormonları tirozin aminoasidi ile iyodun birleşmesi sonucu sentezlenir. Yani tiroid hormonlarının yapımı için iyot gereklidir. İyot vucudumuza besinlerle alınır ancak besinlerdeki iyot yeterli olmadığı için özellikle ülkemizde tuzlar iyotlandırılmıştır. İyot eksikliği tiroid bezinin büyümesine neden olur.

 • Sevişemeyen çiftler...
  Ülkemizde evli olduğu halde yıllardır cinsel birlikteliği gerçekleştirememiş birçok çift bulunmaktadır. Hem erkek hem de kadın açısından oldukça zor bir durumdur. Birçok evlilik bu sebeple sonlandırılmaktadır. Çiftler sıkıntılarına çözüm bulmak için bir çok doktor, psikolog ve psikiyatrlara gitmelerine rağmen çözüm bulamayabilmektedirler. Bir grup hasta ise dini inançları sebebi ile büyü olabileceğini düşünerek hocalara dahi gitmektedirler.

 • Bulaşık süngerinde 5 trilyon bakteri!
  Mutfak süngerinin yaklaşık 5 trilyon bakteriye ev sahipliği yaptığı hatta tuvalet atığından daha kirli olduğu ortaya çıktı. Almanya'nın Furtwangen Üniversitesinde mikrobiyolog Markus Egert'in yaptığı araştırmada, bu bakterilerin çocuklara ve yaşlılara zarar verebileceği belirtilirken, Egert, "Genellikle ıslak ve sıcak ortamda bulunan süngerler dünyada yaşayan insanların toplam nüfusundan 7-8 kat daha fazla bakteri içeriyor" diye konuştu.

 • İçeceğinize kattığınız buzlar bile...
  Bugünlerde pek çok kişi karın ağrısı, ishal ve kusma gibi şikayetlerle hastanelerin acil servisinin yolunu tutuyor. Yaz hastalıkları arasında başı çeken mide-bağırsak enfeksiyonları, özellikle de aşırı sıcaklarda önemli oranda artış gösteriyor.

 • Hızlı kilo vermek mümkün mü?


 • Anal kriptit: Belirti ve tedavisi
  Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, anal kriptititin belirti ve tedavisini yazdı.

 • Azı da zarar fazlası da!
  Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar; D vitamininin kemik sağlığından bağışıklığın güçlendirilmesine dek birçok fayda sağladığını, eksikliğinin ise diyabetten kalbe, depresyondan astım ve kansere dek birçok ciddi hastalıkla ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.

 • Kıskandıracak dudakların sırrı
  Dudak deyince aklımıza ilk gelen ünlülerden biri olan Angelina Jolie’nin dudakları Allah vergisi ve bazılarımıza ne yazık ki o dudaklara iç geçirerek bakmak kalıyor. Halbuki daha dolgun dudakların sırrı da estetik operasyonlarda saklı!

 • Çocuk beslenmesinde 10 yaz kriteri
  Nasıl da özgürlüklerini ilan ediyorlar yaz aylarında. Sanki sağlıklı beslenme sadece okul dönemine özelmiş gibi. Hele bir de yaz tatiline çıkılmışsa ailece, açık büfeleri süsleyen tüm tatlıların tadılması gerekiyormuş havasına girmeleri kaçınılmaz oluyor. Bugünlerde pek çok aile, çocuklarının yaz döneminin de rahatlığıyla sağlıklı beslenmeden uzaklaşmasının sıkıntısını yaşıyor.

 • Prostat büyürse prostat kanserine dönüşür mü?
  Prostat büyümesi ve prostat kanseri, benzer şikayetleri yapmasına rağmen iki farklı hastalıktır ve tedavileri de farklıdır. Yaşa ve hormonal yapıya bağlı olarak prostat büyümesinin görülmesi olağan bir durumdur. Prostat normalde 15-25 gram ağırlığındadır. Boyut olarak iri bir kestane boyutundadır.

 • 40 yaşından sonra yaptırılması gereken 10 test!
  Uzun ve sağlıklı yaşamak herkesin hayali. Bu hayali gerçeğe dönüştürmek için bilinçli yaşamak şart! beslenmeden egzersize kadar sağlık odaklı olarak hayatı düzenlemenin yanı sıra sağlık kontrolleri de ihmal edilmemeli özellikle sağlık risklerinin arttığı orta yaş döneminde…

 • Penis büyütme operasyonu can aldı
  30 yaşındaki bir adam penis büyütme operasyonu sırasında hayatını kaybetti. Hiçbir sağlık problemi olmayan adam penis büyütme operasyonunda hayatını kaybeden ilk kişi oldu. Kalp krizi geçiren adamı kurtarmak için her şey yapılmasına rağmen 2 saat içerisinde hayatını kaybetti. Hastanın hafif derecede astımı vardı ancak yağ enjeksiyonu sırasında daha önce ölen olmadı.

 • Yatak odanızda bu 3 kurala dikkat!
  Erken aydınlanıp geç kararan hava, bunaltacak derecede artan sıcaklar ve nem… Pek çoğumuz için yaz aylarında uykuya dalmak ve sabaha kadar deliksiz uyumak neredeyse imkansız hale geliyor. Uykusuz geçen gecelerin faturası da ağır olabiliyor; örneğin yorgunluk, sinirlilik, baş ağrısı ve konsantrasyon bozukluğuyla baş etmek zorunda kalmak gibi!

 • Anal kriptit nedenleri
  Makat bölgesinde dışkının boşalmasını kolaylaştırmak için kayganlaştırma görevi yapan, cep şeklinde yer alan ve ‘’anal kripta’’ adı verilen 4-10 adet kıl ve ter bezinin enfeksiyonuna, anal kriptit adı verilir.

 • Her gün 70 zeytin tüketmek doğru mu?
  Her gün 70 zeytin tüketmek doğru mu?

 • Mangal sevenlere kötü haber!
  Mangal hasta eder mi? Diyetisyen Şebnem Kandıralı, özellikle kömürleşen etlerin sık tüketiminin prostat, pankreas ve kolon kanserine yakalanma riskini artırdığını belirtti. Çok yüksek sıcaklıklarda et pişirmenin heterosiklik aminler denilen kansere sebep olan bileşikleri üretebildiğini ifade eden Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, "Çok fazla ızgara tüketim yapan ülkelerde mide kanseri vakaları da yüksek oranda görülmektedir" diye konuştu.

 • Çocuklarda tiklere karşı 9 etkili öneri
  Günümüzde modern yaşamın yol açtığı sorunlar son yıllarda çocukları da etkisine alıyor. Onlardan biri de tikler! Aileler çocuklarında baş gösteren ve fiziksel olarak da sıkıntıya yol açan çeşitli istemsiz davranışlar nedeniyle uzmanların kapısını artık daha sık çalıyor. Peki sürekli göz kırpmaktan diş gıcırdatmaya, tırnak yemeden kafa sallamaya dek birçok istemsiz davranışa neler yol açıyor?

 • Tatilde alınan kiloları vermenin hızlı yolu!
  Kış aylarında forma girmek için diyet ve spor yaparak geçirdiğiniz dönemin ardından yaz geldi ve tüm dönem vermek için uğraştığınız fazla kilolarınızın bir kısmı geri mi geldi? Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Şahin Soykan, tatilde alınan kiloları vermenin hızlı yollarını sizler için anlattı.

 • İçkinin çok önemli bir faydası bulundu
  Danimarka'da yapılan bir araştırma her hafta bir kaç kadeh şarap içmenin diyabet riskini düşürdüğünü ama içkinin ölçüsü arttıkça zararının da arttığını ortaya koydu. Araştırmayı yapan ekibin başkanı Güney Danimarka Üniversitesi Ulusal Kamu Sağlığı Enstitüsü'den Janne Tolstrup "İçki içmenin sıklığının alınan alkolün miktarından bağımsız bir etkisi olduğunu bulduk. Bir haftada içtiğiniz içkiyi bir defada değil dörde bölerek içtiğinizde daha faydalı olduğunu gördük" diyor.

 • Rinoplasti hakkında bilinmesi gerekenler
  Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk; rinoplasti yani "burun estetiği", burun kemiğini veya kıkırdağını modifiye ederek burnunuzun şeklini değiştirmek için yapılan ameliyattır. Estetik cerrahinin en fazla talep edilen ve uygulanan yöntemlerinden biridir.

 • Hafızayı güçlendiren besinler


 • Aynı anda birden fazla estetik yaptırılabilir mi?
  Op. Dr. Güncel Öztürk, "Birden fazla estetik operasyon aynı anda yapılabilir mi?" sorusuna yanıt verdi.

 • Bu virüs karaciğeri vuruyor!
  Hepatit B hem tüm dünyada yaygın olarak görülmesi, hem siroz ve karaciğer kanseri gelişim riskini arttırması açısından önemli bir toplum sağlığı problemi. Dünyada yaklaşık 400 milyon kişinin Hepatit B virüsüyle enfekte olduğu ve tedavisiz kalmaları durumunda her dört hastadan birinin siroz, karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri gibi komplikasyonlarla hayatlarını kaybedecekleri düşünülüyor. Ülkemizde de 3 milyon kişinin bu virüsü taşıdığı belirtiliyor.

 • Duş alırken dikkat! Eğer bunu yapıyorsanız...
  7’den 70’e hemen herkesin yaşam kalitesini düşüren kavurucu sıcaklar özellikle kalp hastalarını ciddi boyutlarda tehdit ediyor. Sıcaklar doğrudan kalp problemlerini başlatabileceği gibi, mevcut rahatsızlıkları da şiddetlendirebiliyor. Bu nedenle yaz aylarında özellikle kalp damar hastalığı, hipertansiyonu veya kalp yetersizliği olan kişilerin son derece dikkatli olmaları şart. Kavurucu sıcaklarda kalp hastalıklarının artmasında “yetersiz su içme” alışkanlığı ise başrolü üstleniyor.

 • Dondurmanın 4 önemli faydası!
  Çilekli, limonlu, kavunlu, vanilyalı, çikolatalı… Birbirinden lezzetli dondurmalar yaz mevsiminin vazgeçilmezleri arasında yerini korumaya devam ediyor. Sıcak yaz günlerinin sevilen yiyeceklerinden biri olan dondurma doğru seçildiğinde sağlıklı tatlı alternatiflerinin başında geliyor. Üstelik kalsiyum, fosfor, A vitamini, B vitamini gibi vitamin ve minerallerden zengin olmasının yanı sıra sütten üretildiği için sağlığımıza da önemli katkılar sağlıyor.

 • Karatay'dan uyarı: Bunu kimse yemesin
  Patates kızartması en sevilen yiyeceklerden. Ketçap, mayonez ve hardalla lezzeti daha da artıyor. Ancak Profesör Canan Karatay'dan bir uyarı var. Karatay'a göre çocuk ya da yetişkin, hiç kimse patates kızartması yememeli: "Patates kızardığı zaman trans yağlar meydana geliyor. Bir de ketçap bağımlılık yapıyor. Patatesi sevmiyorlar, ketçaptaki bağımlılık maddesini seviyorlar, farkında değiller. Eğer patates lezzetliyse neden ketçap döküyorlar?"

 • Rektit tedavisi
  Makat kanalını da içine alan kalın bağırsağın son 15 cm’lik bölümünün iltihabı, rektit veya proktit olarak adlandırılır. Tedavisinde aşağıdaki ilaç ve yöntemler kullanılır.

 • Kilo alma-verme şikayeti olanlar dikkat!
  Hashimoto hastalığı kronik otoimmun enflamatuar bir hastalıktır ve büyük çoğunlukla hipotiroidi yani tiroid yetmezliği ile sonuçlanır. Kilo alımı veya kilo verememe yakınmaları hipotiroidili hastalarda çok yaygındır.

 • Bunu sakın ihmal etmeyin!
  Genital siğilde, en iyi korunma şekli HPV aşısı yaptırmaktır.

 • Dikkat! Bunu sakın yapmayın
  Yıkanmayı pek sevmeyenlerin "alerjisi var" denilerek iğneli ifadelerle eleştirildiğini duymuşsunuzdur. Hekimler bunun gerçek olabileceğini belirtiyor. Tabii ki bundan çıkarılacak sonuç, temizliğin zararlı olduğu değil. Dermatoloji uzmanları şu uyarıyı yapıyor: "Aşırı' su ve temizlik alışkanlıkları alerjileri tetikleyebilir."

 • Kadının karnından tam 200 taş çıktı!
  Çin'de akıllara durgunluk veren, bilim dünyasında nadir görülen bir durum yaşandı; doktorlar bir kadının karnından tam 200 adet taş çıkardı! Karında bu denli taş birikmesi, ilk bakışta, vücuttaki bazı mineral ve vitaminsel eksikliklerden kaynaklı olarak kum, toprak, çakıl gibi maddeleri yeme alışkanlığı gibi gözükse doktorlar kadının karnından çıkan taşların oluşum nedenini ise 'kahvaltı öğününü atlamak'tan ileri geldiğini açıkladı.

 • Dikkat! Erken doğum nedeni
  Günümüzde tüm doğumların ortalama yüzde 10’u erken doğumla sonlanıyor. Erken doğumun en önemli nedenlerinden biri de, rahim ağzı yetmezliği. Birçok anne adayının sorunu olan bu problem aslında uygun hastalarda rahim ağzına basit bir işlem yapılması sayesinde ortadan kaldırılabiliyor.

 • Günde 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı...
  Hashimoto hastalığına bağlı gelişen hipotiroidi de hormon tedavisine ek olarak doğal destekleyiciler önerilmektedir. Aşağıda sıralanan takviye ürünler 3 aylık kür şeklinde uygulanabilir.

NAMAZ VAKİTLERİ