MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » SAĞLIK HABERLERİ » MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

Mynet saglik Haberler

www.mynet.com/haber/

 • Eti sağlıklı bir şekilde pişirmeniz için...
  Et yemeği tarifleri dikkate alındığında, bazı pişirme yöntemleri, bazen yemeğin besin değerlerini kaybetmesine neden olabiliyor. Et yemeği tariflerini seçerken ve pişirirken dikkat edeceğiniz bazı küçük ipuçları haberimizde.

 • Film gibi nakil hikayesi
  11 yıl önce karaciğer hastası olan ve durumu kötüleşen 61 yaşındaki Fatma Gökduman'ın hayatı film gibi bir hikaye ile kurtuldu. Doktorların 1 hafta ömür biçtiği ve yapılacak bir şey kalmadığını söyleyerek, "Eşinizi eve götürün. 1 hafta size misafir." dediği Gökduman, organ nakli ile hayata tutundu.

 • Hastalıklardan korunma yolları
  Yaban mersini: Antioksidan açısından zengin bir içeriğe sahip... Bağışıklık sisteminizin ve beyin fonksiyonlarınızın gelişmesine yardımcıdır.

 • “Bildiğiniz tüm diyetleri unutun!”
  Günümüzün en büyük sorunları arasında başı çeken kilolar neredeyse herkesin ortak derdi haline gelmeye başladı. Ve herkes önüne gelen ilk diyete bir umut sarılıyor. Peki bu doğru mu? Uzman Diyetisyen Işın Sayın, Sözcü Gazetesi'nden Nesli Leyla Şenol'a sağlıklı beslenmeyle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Sayın, ‘Bildiğiniz tüm diyetleri unutun’ diyor ve kendisi küçük etkisi büyük sırlar veriyor.

 • Aşırı terleme hangi hastalıkların habercisi?
  Kanser teşhislerinin, kanser belirtilerinin ve diğer hastalıkların ortaya çıkması için görüntüleme merkezleri yüklü miktarda para istiyor ve işlemler açısından oldukça zor ve uzun bir süreç. Lakin; bazı vücudunuzdaki bazı değişikliklerle de bazı hastalıkları hemen hemen anlayabilmek mümkün hale geliyor. Terleme ve tenin kabarması gibi normal vücut reaksiyonları da kanser belirtisi olabilir.

 • D vitaminin önemi ve D vitamini eksikliği
  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları veÇocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Nesibe Andıran, D vitaminin önemini yazdı.

 • Bunu yiyenler kilo veriyor!
  Baharın gelmesiyle birlikte havalar ısınmaya başladı. Kış mevsiminde kalın kıyafetler içinde gizlenmeye çalışılan fazla kilolardan bir an önce kurtulma zamanı. Yapılması gereken şey hiç kuşkusuz şok diyetlerden kaçınıp, sağlıklı bir şekilde kilo vermek. Bu noktada en büyük destekçilerimizden biri ise probiyotik besinler! Öyle ki yapılan çalışmalara göre; düzenli olarak probiyotik besin tüketenler yüzde 50 oranında daha fazla kilo kaybediyor!

 • Burun estetiğinde yeni dönem
  Geleneksel burun estetiği ameliyatlarında burnun içine tampon yerleştirilirdi. Bu durum burun estetiği operasyonlarında hastaların burnunu kocaman görünmesine, şişliğin ve morluğun daha fazla olmasına sebep oluyordu. Hastanın nefes almasına engel olup kulakta basınç oluşmasına neden olduğu için ameliyat sonrasını oldukça zorlaştırıyordu. Günümüzde artık bu tamponlar, birçok cerrah tarafından kullanılmamaktadır.

 • Doğru bilinen 7 yanlış! 15 yıl kısaltıyor
  Dünyaca ünlü Fizik Profesörü Stephen Hawking’in kısa bir süre önce “insanlığın şimdiye kadar karşılaştığı en ciddi sorunlardan biri” olarak tanımladığı ve tüm dünyayı uyardığı obezite, ülkemizde de hızla yaygınlaşıyor! Yakın gelecekte dünyada her 3 kişiden 2’sinin obez olacağı tahmin edilirken, ülkemizde halen 100 kişiden 20’si obezitenin kıskacında.

 • Daha zarif ve asil yüz hatlarına sahip olmak için: Yanak estetiği
  Günümüzde popüler kültürdeki ünlülerin gibi ,çok daha zarif ve asil yüz hatlarına sahip olmak bişektomi estetiği yani yanakta yağ alma ameliyatı ile mümkün.

 • Bu belirtiler varsa dikkat!
  Kalın bağırsak düğümlenmesi nedenleri nelerdir?

 • Erken yatsanız da uykunuzu alamıyor musunuz?
  Baharın gelmesiyle doğa canlanırken pek çoğumuz bu uyanışa eşlik edecek enerjiyi içimizde bulamayabiliyoruz. Erken yatıp uyusak bile sabah uykumuzu alamamış gibi uyanıyor, gün boyu uykulu hatta kolumuzu bile kıpırdatamayacak kadar güçsüz hissedebiliyoruz. Bahar yorgunluğu tam da halsizlik, uykuya meyil ve depresif ruh hali gibi belirtilerle gösteriyor kendini.

 • Burun estetiğinde hangi teknik iz bırakmaz?
  Günümüzde estetik cerrahi alanında büyük yenilikler teknolojinin birleşmesiyle muazzam bir forma kavuşmuş, her hastanın beklentilerine uygun çözümler sunabilecek düzeye erişilmiş ve hangi teknik daha doğru sorusunu doğurmuştur. Halk arasında en zor ameliyat olarak bilinen burun estetiği ameliyatı günümüz koşullarında en konforlu operasyonlardan biri haline dönüşmüş artık ameliyat korkusu olan fakat burun formundan dolayı mutsuz olan tüm hastalara çare olma yolunda hızla ilerleme kaydetmiştir.

 • Mucize gibi kurtuluş
  Konya'da göğüs ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede kalbindeki 7 damarın tıkalı olduğu belirlenen 59 yaşındaki Ali Sundu, bacak ve göğüs bölgesinden alınan 50 santimetrelik damarın tıkalı damarlarla değiştirilmesiyle yeniden yaşama tutundu.

 • Çocuk nüfusu obezite tehdidi altında
  Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Koordinatörü Kerem Hasanoğlu, ülkemizde giderek artan çocuk obezitesi ve savaş mağduru mülteci çocukların psikolojik tedavilerine ilişkin çok sayıda çalışma yürüttüklerini belirtirken, "Türkiye'de azalan çocuk nüfusu obezite tehdidi altında" dedi.

 • Sınav öncesi son 5 günde nelere dikkat edilmeli?
  Nefesler tutuldu, geri sayım başladı. Zorlu maratonda sona yaklaşıldı. TEOG sınavına girecek 8. Sınıf öğrencileri ve ailelerinde heyecan büyük. 26-27 Nisan’da yapılacak büyük sınava 5 gün kala alınabilecek önlemler ve yapılabilecek hazırlıklarla adım adım heyecanı yatıştırmak ve böylece başarı şansını artırmak mümkün.

 • 10 yıl sonra kana kana su içti
  Antalya'da 10 yıl önce böbrek yetmezliği nedeniyle her iki böbreğini kaybeden ve yaşamını diyalizle sürdüren 52 yaşındaki Mesut Özdemir, gerçekleştirilen naklin ardından sağlığına kavuştu. Özdemir, 10 yıl sonra kana kana su içmenin mutluluğunu yaşadı.

 • En az hasarla kurtulmak mı istiyorsunuz?
  Acıbadem Maslak Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz, Q-anahtarlı lazer sistemlerinin sadece istenen hedefe yönelik lazer ışını vermeleri sayesinde çevredeki normal doku hasarının da en az düzeye indirildiğini belirterek, “Bu sayede istenmeyen yan etkilerin gelişmesi de büyük oranda önlenebiliyor” diyor.

 • Karaciğer yağlanmasına karşı 8 etkili önlem
  Kış aylarından yorgun çıkan karaciğerimizi baharda yenilemenin tam zamanı! Zira karaciğerimiz, biraz özen gösterdiğimizde kendini süratle yenileme özelliğine sahip bir organımız. Sağlıksız beslenmeden hareketsizliğe, şok diyetlerden alkole dek günlük yaşamdaki bazı yanlış alışkanlıklarımız karaciğerimizde yağlanmaya zemin hazırlıyor.

 • Kadınları en çok mutlu eden estetik operasyon
  Meme büyütme estetiği kadınları en çok mutlu eden estetik operasyonlar arasındadır. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, meme büyütme estetiği yaptırmayı düşünenlerin bilmesi gerekenleri anlatıyor.

 • Bu testi yaptırdınız mı? Hayati önemde
  Hücreler vücudumuzun en küçük yapı taşıdır. Hücrelerin yıpranmaya başlaması ile yaşlılık başlamış olur. Eğer fazla miktarda yıpratıcı etkenlerle hücre zarar görürse, hücrenin yapıtaşları ve hücre merkezinde bulunan DNA hasarlanır ve işleyişi bozulur. Böylece, kanser, alzheimer, parkinson damar hastalıkları, MS......vs gibi bir çok hastalık oluşmaya başlar.

 • Dikkat! Kadınlarda kansere yol açabilir
  Genital Siğil, Human Papilloma virüsünün (HPV) sebep olduğu genellikle genital bölgede ortaya çıkan lezyonlardır. Kadınlarda serviks kanserine yol açtığı yaygın olarak bilinmektedir. Halk arasında bilinen ismiyle rahim ağzı kanserine yol açabilir. HPV bir virüs olmasına rağmen genital siğil yerine halk arasında hastalığa da HPV ismi verilmektedir.

 • İnce bağırsak düğümlenmesi tedavisi
  Öncelikle, burundan mideye giden bir sonda (nazogastrik tüp) yerleştirilir ve böylelikle ince bağırsakta birikmiş olan sıvılar dışarıya alınır. Bu sonda ortalama 3 gün yerinde bırakılır. Bu tedavi ile başarı oranı yüzde 65-80 civarındadır, yanıt alınamaması durumunda ameliyat planlanır.

 • Hashimato hastalığında lazer tedavisi
  Lazer tedavisi pek çok alanda uygulanmaktadır. “low level lazer” uygulamalarında anti enflamatuar ve kanlanmayı arttırıcı etkilerden yararlanılmaktadır.

 • Burun estetiğinin gelişim süreci ve günümüz burun estetiği
  Estetik cerrahi geçmişten günümüze dek hasta beklentileri ve talepleri doğrultusunda ve hekimlerin yoğun çabaları ve çalışmaları neticesinde bugünkü gelişim evresine ulaşmıştır.

 • Tiroid kanserlerinde metastaz nasıl anlaşılır?
  Tiroid kanserlerinde lenf bezlerine metastaz sık görülür. Ameliyat öncesi tiroid kanserli bir hastanın iyi bir boyun ultrasonografisi ile değerlendirilmesi gerekir. Ultrasonografi boyunda ver olan lenf metastazlarını görür ve kuşkulanır. Biyopsi yapılarak tanı kesinleştirilir. Biyopsiden daha pratik bir yöntem olan “lenf bezinden tiroglobulin bakma” sık kullanılmaktadır. Papiller kanserlerde Tg, medüller kanserlerde kalsitonin bakılır.

 • Bel fıtığı tedavisinde ilk çare ameliyat mı?
  İş gücü kaybı ve uzun süreli tedaviler nedeniyle korkulan hastalıklardan biri olarak kabul edilen bel fıtığı tedavilerinde ilk çare ameliyat mı? Ne zaman hastalar buna karar vermeli?

 • 10 adımda kalbinizi yenileyin!
  Sürekli stres altındasınız! Ne kadar isteseniz de spor yapmaya fırsat bulamıyor, yorgunluktan kendinizi koltuğa zor atıyor, gün içerisinde yediklerinize dikkat etmiyor, ‘tuzsuz yapamıyor’ fazla kilolarınızdan kurtulamıyor, bir de üstüne üstlük sigara içiyorsunuz! Yani kalbinizin en büyük düşmanlarına kalbinizi sonuna kadar açmış bulunuyorsunuz! Oysa bu sağlıksız tablonun sürdürülebilir olmadığının farkına varmak için kalp krizi geçirmeyi beklemeye gerek yok.

 • Bağırsak düğümlenmesi tanısı


 • Eşarbınızı yaparken sakın bunu denemeyin!
  Konya'nın Ilgın İlçesi'nde 18 yaşındaki İlayda Adıgözel, kursa gitmek için hazırlanırken, eşarbını tutturmak için ağzında tuttuğu 3 toplu iğneden birini öksürünce yuttu. Hastaneye götürülen genç kızın midesindeki iğne yapılan operasyonla alındı.

 • Babaannesinin böbreğiyle hayata tutundu
  Konya'da, böbrek yetmezliğiyle dünyaya gelen 2 yaşındaki Osman, babaannesi 53 yaşındaki Fahriye Küçüktopal'dan nakledilen böbrekle hayata tutundu.

 • Roche’tan sağlık profesyonellerine özel online platform: Medikaynak
  Roche, sağlık profesyonellerinin klinik pratiklerine destek olmak amacıyla geliştirdiği online medikal bilgi platformu Medikaynak üzerinden hesaplama araçlarından güncel literatüre, etkinlik ve kongre bilgilerinden online eğitimlere pek çok veri sunarak hekimlerin ve eczacıların en temel ihtiyaçlarına yanıt veriyor.

 • Bel ağrısından korunmanın 10 altın kuralı
  Günümüzde hemen hepimizin özellikle de masa başı çalışanların muzdarip olduğu bel ağrısı, fiziksel rahatsızlığın yanı sıra psikolojimizi de olumsuz etkiliyor. Fazla kilo, uzun saatler bilgisayar karşısında oturma, hareketsizliğin bel kaslarını zayıflatması, yanlış hareketler, zorlayıcı aktiviteler, ayakta uzun süre kalma, ağır kaldırma ve eşyaları çekme- itme gibi nedenler bel ağrısına yol açabiliyor.

 • Bahar alerjisi okul başarısını düşürüyor
  Bahar aylarında polenlerin havaya yayılmasıyla birlikte kaşıntısı, hapşırma, burun tıkanması, gözlerde sulanma gibi alerjik nezle, göz alerjisi belirtileri görülüyor. Alerjik nezle genelde bazısı alınıyor, ancak çocukların okul performansını, öğrenme kabiliyetini düşürüyor.

 • Adet dönemi uzun ve sancılı geçiyorsa dikkat!
  Özellikle 30’lu yaşlardaki erişkin kadınları daha çok etkileyen endometriozisin görülme oranı artıyor. İstatistiklere göre, her 10 kadından biri olmak üzere dünyada 176 milyon kadında endometriozis bulunuyor, ülkemizde ise bu sayı, 1,5-2 milyon.

 • Artık gençleri bile tehdit ediyor! İşte insülin direncini kırmanın 6 formülü
  Sık sık tatlı yeme ihtiyacı hissediyor musunuz? Az yemenize rağmen bir türlü kilo veremiyor musunuz? Yemek yedikten sonra aniden uyku mu bastırıyor? Geceleri kendinizi buzdolabının önünde mi buluyorsunuz? Dikkatli olun, bu yakınmalarınızın nedeni; diyabet, kalp damar ile hipertansiyon hastalıklarına yol açabilen ve son yıllarda artık gençleri bile tehdit eden insülin direnci olabilir!

 • Akciğer kanserine düşman kür
  Kanser ve özellikle akciğer kanseri, dünyada ve ülkemizde en sık görülen ölüm nedenleri arasında kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelmektedir. Her yıl yaklaşık 10 milyon insana kanser tanısı konmakta, 8 milyon insan ise kanserden yaşamını yitirmektedir. 2020 yılında ise bir yıldaki kanser sayısının 15 milyonun üstünde olacağı tahmin edilmektedir.

 • İşte dudak dolgusu hakkında tüm gerçekler


 • Fazla ilaç kullanmak migreni tetikliyor


 • Dikkat! Çok ciddi yoğurt uyarısı
  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü’nden Dr. Yavuz Dizdar, son dönemde artan kanser vakalarında endüstriyel yoğurdun etkisinin ilk sırada olduğunu söyledi. 'Yoğurt dolapta beklediğinde göstermesi gereken etkileri artık göstermiyor, bu çok tehlikeli' diyen Dr. Dizdar, kanser hastalığının her geçen gün artığını belirterek çok ciddi açıklamalarda ve önerilerde bulundu.

 • Bahar hastalıklarına karşı en iyi 10 önlem


 • Tırnak hastalıkları nelerdir?
  Çok basit sorunlar olarak görülen tırnak sorunları, tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık problemlerine yol açıyor.

 • Robotla tiroid ameliyatı güvenle yapılabilir mi?


 • İnce bağırsak düğümlenmesi belirtileri


 • Kilo 12 çeşit kanseri tetikliyor!
  Bel çevresindeki her 10 cm genişleme ve kilomuzdaki her 5 kg artışın Vücut Kitle İndeksi’nde (VKİ) 5 birim artışa neden olduğunu belirten uzmanlar, bu artışın çeşitli kanser türlerine davetiye çıkardığını söyledi. Uzmanlar, “Yaşam tarzınızda değişiklik yaparak kanser ve kalp hastalıkları, tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklara dur denebileceğine dikkat çekerek, dengeli ve kaliteli beslenin, düzenli egzersiz yapın, sigara ve alkolü azaltın/bırakın” tavsiyesinde bulunuyor.

 • Bilgisayar destekli saç analizi nedir?


 • Bu besinler kanserle savaşıyor!
  Günümüzün en önemli sağlık sorunu olan kanser oluşumunda sigara ve alkolün yanı sıra hatalı beslenme alışkanlıklarımız da önemli bir rol oynuyor. Öyle ki sağlıksız beslenmek kanser oluşma riskini yüzde 30 oranında artırabiliyor. Bu nedenle kanserden korunmak için öncelikle bütün besin gruplarını yeterli ölçüde içeren karışık beslenme tarzını benimsemek şart!

 • Hastalıkta tanı, hata kaldırmaz!
  Hasta güvenliğinin ön plana çıktığı sağlık hizmetlerinde, tanı hataları, son yıllarda sıkça gündeme gelir oldu. Acıbadem Üniversitesi Sağlık Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, hasta güvenliğinde bu kritik basamağı mercek altına aldı ve farklı üniversitelerden uzmanların işbirliğiyle hazırlanan “Tanı Hataları” kitabını yayınladı.

 • BB Krem Dermoskin
  BB krem, cildi onaran ve aynı zamanda renklendiren nemlendirici bir üründür. Fondötenin aksine yüzümüzde ağır durmadığı için hafif makyaj gerektiren durumlarda kullanılan bir üründür.

 • Çocuklarınıza bunları asla söylemeyin!


NAMAZ VAKİTLERİ