MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » SAĞLIK HABERLERİ » MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

Mynet saglik Haberler

www.mynet.com/haber/

 • Duş alırken dikkat! Eğer bunu yapıyorsanız...
  7’den 70’e hemen herkesin yaşam kalitesini düşüren kavurucu sıcaklar özellikle kalp hastalarını ciddi boyutlarda tehdit ediyor. Sıcaklar doğrudan kalp problemlerini başlatabileceği gibi, mevcut rahatsızlıkları da şiddetlendirebiliyor. Bu nedenle yaz aylarında özellikle kalp damar hastalığı, hipertansiyonu veya kalp yetersizliği olan kişilerin son derece dikkatli olmaları şart. Kavurucu sıcaklarda kalp hastalıklarının artmasında “yetersiz su içme” alışkanlığı ise başrolü üstleniyor.

 • Dondurmanın 4 önemli faydası!
  Çilekli, limonlu, kavunlu, vanilyalı, çikolatalı… Birbirinden lezzetli dondurmalar yaz mevsiminin vazgeçilmezleri arasında yerini korumaya devam ediyor. Sıcak yaz günlerinin sevilen yiyeceklerinden biri olan dondurma doğru seçildiğinde sağlıklı tatlı alternatiflerinin başında geliyor. Üstelik kalsiyum, fosfor, A vitamini, B vitamini gibi vitamin ve minerallerden zengin olmasının yanı sıra sütten üretildiği için sağlığımıza da önemli katkılar sağlıyor.

 • Karatay'dan uyarı: Bunu kimse yemesin
  Patates kızartması en sevilen yiyeceklerden. Ketçap, mayonez ve hardalla lezzeti daha da artıyor. Ancak Profesör Canan Karatay'dan bir uyarı var. Karatay'a göre çocuk ya da yetişkin, hiç kimse patates kızartması yememeli: "Patates kızardığı zaman trans yağlar meydana geliyor. Bir de ketçap bağımlılık yapıyor. Patatesi sevmiyorlar, ketçaptaki bağımlılık maddesini seviyorlar, farkında değiller. Eğer patates lezzetliyse neden ketçap döküyorlar?"

 • Rektit tedavisi
  Makat kanalını da içine alan kalın bağırsağın son 15 cm’lik bölümünün iltihabı, rektit veya proktit olarak adlandırılır. Tedavisinde aşağıdaki ilaç ve yöntemler kullanılır.

 • Kilo alma-verme şikayeti olanlar dikkat!
  Hashimoto hastalığı kronik otoimmun enflamatuar bir hastalıktır ve büyük çoğunlukla hipotiroidi yani tiroid yetmezliği ile sonuçlanır. Kilo alımı veya kilo verememe yakınmaları hipotiroidili hastalarda çok yaygındır.

 • Bunu sakın ihmal etmeyin!
  Genital siğilde, en iyi korunma şekli HPV aşısı yaptırmaktır.

 • Dikkat! Bunu sakın yapmayın
  Yıkanmayı pek sevmeyenlerin "alerjisi var" denilerek iğneli ifadelerle eleştirildiğini duymuşsunuzdur. Hekimler bunun gerçek olabileceğini belirtiyor. Tabii ki bundan çıkarılacak sonuç, temizliğin zararlı olduğu değil. Dermatoloji uzmanları şu uyarıyı yapıyor: "Aşırı' su ve temizlik alışkanlıkları alerjileri tetikleyebilir."

 • Kadının karnından tam 200 taş çıktı!
  Çin'de akıllara durgunluk veren, bilim dünyasında nadir görülen bir durum yaşandı; doktorlar bir kadının karnından tam 200 adet taş çıkardı! Karında bu denli taş birikmesi, ilk bakışta, vücuttaki bazı mineral ve vitaminsel eksikliklerden kaynaklı olarak kum, toprak, çakıl gibi maddeleri yeme alışkanlığı gibi gözükse doktorlar kadının karnından çıkan taşların oluşum nedenini ise 'kahvaltı öğününü atlamak'tan ileri geldiğini açıkladı.

 • Dikkat! Erken doğum nedeni
  Günümüzde tüm doğumların ortalama yüzde 10’u erken doğumla sonlanıyor. Erken doğumun en önemli nedenlerinden biri de, rahim ağzı yetmezliği. Birçok anne adayının sorunu olan bu problem aslında uygun hastalarda rahim ağzına basit bir işlem yapılması sayesinde ortadan kaldırılabiliyor.

 • Günde 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı...
  Hashimoto hastalığına bağlı gelişen hipotiroidi de hormon tedavisine ek olarak doğal destekleyiciler önerilmektedir. Aşağıda sıralanan takviye ürünler 3 aylık kür şeklinde uygulanabilir.

 • Gözünden 27 kontakt lens çıkartıldı
  İngiltere'de katarakt ameliyatı olmak isteyen bir kadının gözünde birbirine yapışık 27 kontakt lens bulundu. Hasta ilk olarak katarakt şikâyetiyle hastaneye başvurdu fakat daha sonra şikâyetlerin nedeninin gözlerinde kalan 27 kontakt lens olduğu anlaşıldı. İsmi açıklanmayan kadının gözlerindeki 17 lensin geçen yıl kasım ayında cerrahlar tarafından tespit edildiği, son yapılan incelemelerde ise kadının gözünden 10 yeni lensin daha çıkarıldığı açıklandı.

 • Performans sorunu nasıl çözülür?
  Performans sorununun tedavisinde, dört aşamadan oluşan bir tedavi şeması uygulanır.

 • Bu alışkanlıklar böbrek yetmezliği nedeni!
  Kronik böbrek hastalığı günümüzde adeta küresel bir salgın halini alan çok önemli bir sağlık problemi. Türk Nefroloji Derneği’nin yaptığı çalışmaya göre, ülkemizde de her 7 kişiden biri kronik böbrek hastası. Üstelik her 10 kronik böbrek hastasından sadece biri hastalığının farkında oluyor.

 • Bu belirtiler varsa dikkat!
  Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, anal kriptitin belirti ve tedavisini yazdı.

 • ‘Doktordan bile’ gizlenen sorunun çaresi var…
  Her yaşta görülebilmekle birlikte özellikle 30 yaşından sonra her 4 kadından 1’inin kabusu olan idrar kaçırma, ‘utandıran’ bir sorun olduğu için doktora bile söylenmiyor! Oysa kişinin yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyen idrar kaçırma sorunundan basit yöntemlerle kurtulmak mümkün.

 • Kavurucu sıcaklarda serinleten 8 sağlıklı içecek
  Kavurucu sıcakların kendini iyiden iyiye hissettirdiği bu günlerde sıvı ihtiyacımız oldukça artıyor. Çoğumuz da serinlemek için asitli, gazlı soğuk içecekleri tercih ediyoruz. Ancak dikkat! Ferahlamak için tükettiğiniz bu içeceklerin içinde yer alan aşırı şeker kilo alınmasına, yüksek miktardaki asit ise mide rahatsızlıklarına neden olabiliyor.

 • Mesane kanseri hakkında neler biliyorsunuz?
  Mesane kanseri, idrar torbasında görülen kötü huylu tümöre denilir. Genellikle 50 – 60’lı yaşlarda görülür fakat tüm yaş gruplarında da görülebilir. Genç yaşta mesane kanseri görülen hastalarda bulunmaktadır.

 • Bu yazıyı okumadan estetik yaptırmayın!
  Koku alma duyumuzun birincil organı, daha da önemlisi nefes alışverişimizin ilk durağı olan burun, gerek nefes alma problemleri gerekse duruş bozukluğu nedeniyle cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyabiliyor. Bazen bu iki problem bir arada bulunuyor ve ikisi aynı operasyon içinde halledilebiliyor.

 • Tek amacı kilo vermekti!
  Yalova'da müteahhitlik yapan 30 yaşındaki Recep Aygün'ün, Bursa'da özel bir hastanede yapılan mide küçültme ameliyatının ardından 14 aydır bilinci yerine gelmedi. Oğlunun ameliyat sırasında beyin damarındaki tıkanıklık nedeniyle bilincinin kapandığını söyleyen Ercan Aygün, "Yavrumun sağlığına kavuşması için 7 ülkeye gittim. Hindistan dahil. Hiç bir sonuç alamadım. Olay sonrası bizi aramayan hastane hakkında yasal süreç başlattık" dedi.

 • İshalle birlikte kusma varsa dikkat!
  Özellikle yaz aylarında sıcakların artmasıyla birlikte çocuklarda en yaygın görülen sorunların başında gelen ishal, annelerin de korkulu rüyalarından biri... Ortaya çıkmasına neden olan etkene göre belirtileri de farklılaşabilen yaz ishalleri, özellikle iki yaş altındaki çocuklarda daha da önemli hale geliyor. Acıbadem Taksim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kesikminare, kusmanın da eşlik ettiği durumlarda vakit kaybetmeden hekime başvurulması gerektiğine dikkat çekiyor.

 • Bu besinlerden kesinlikle uzak durun!
  Hashimoto kronik inflamatuar bir hastalıktır. Ne olduğu tam olarak bilinmeyen bir etkenle inflamasyon süreci başlar. İmmun sistem de bu olaya cevap verir. Bu süreci arttıran maddelere “proinflamatuar maddeler” denir.

 • Nur Yerlitaş, Acıbadem Bodrum Hastanesi’nde tedavi görüyor
  Moda tasarımcısı Nur Yerlitaş, 10 Temmuz 2017 Pazartesi, (dün) gece yarısı 01.00’da Acıbadem Bodrum Hastanesi Acil Servisi’ne geldi.

 • Gözde oluşan ışık çakmalarının önemi
  Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Söyler, “Gözde ışık çakmalarına neden olan retina dekolmanı her yıl 10.000 de 1 kişide gözlenen, görmeyi ciddi şekilde tehdit eden bir göz problemidir. Orta yaş ve üzerinde daha sık olmak üzere her yaşta ortaya çıkabilir. Acil olarak tedavi edilmezse, kısmi veya tam görme kaybına neden olabilir Retina dekolmanı, retina sinir tabakasının altındaki pigment epitelin tabakasından ayrılmasıdır.

 • Güneşin zararlı ışınlarına karşı 8 önemli kural
  Yaz mevsiminde artış gösteren cilt lekelerinden kırışıklara, en önemlisi ise ölümcül bir cilt kanseri türü olan malign melanoma… Malign melanom ile melanom dışı cilt kanserlerinin görülme sıklığı son 30 yıldır Dünya'da ve ülkemizde hızla artıyor. Bunun en önemli nedeni ise güneşin zararlı ışınlarından yeterince korunmamak.

 • Anal kriptit nedenleri
  Makat bölgesinde dışkının boşalmasını kolaylaştırmak için kayganlaştırma görevi yapan, cep şeklinde yer alan ve ‘’anal kripta’’ adı verilen 4-10 adet kıl ve ter bezinin enfeksiyonuna, anal kriptit adı verilir.

 • Burun estetiğinde yeni dönem
  Estetik burun operasyonlarında kullanılan yöntemler ve karma rinoplasti konusunda bilgi veren Estetik ve Plastik ve Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Murat Akkuş, "Estetik burun ameliyatlarında 'karma rinoplasti' tekniği ile daha doğal sonuçlar alınabilir" dedi.

 • 'Serinlemek isterken sağlığımızdan olmayalım'
  Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, "Bir kutu gazlı içecek içerisinde 10 adet küp şeker barındırıyor ve maalesef farkında dahi olunmadan şeker tüketimi bu sebeple artıyor" uyarısında bulundu.

 • Penis eğriliği ilişkiye engel olmasın
  Doğuştan itibaren olan penis eğriliklerine ‘’konjenital penil kurvatur’’ ismi verilir. Penisin herhangi bir yöne doğru eğri olması ve bunun cinsel ilişkiyi engelleyecek boyutta (30 dereceden fazla) olması, cerrahi olarak düzeltilmesini gerektirir.

 • Su deposu 8 besin!
  Yakıcı sıcaklar bir bastırdı pir bastırdı. Sıcak hava yüksek nem oranlarıyla da birleşince çok daha zorluyor. Hal böyle olunca ilk yapılması gereken günlük sıvı tüketimini artırmak. Buna karşın susuzluğumuzu gidermek için içtiğimiz çoğu sıvı da kafein içeriği nedeniyle dirüetik olup vücuttan daha fazla sıvı kaybına neden olduğundan tüketeceğimiz sıvının ne olduğuna da dikkat etmek gerekiyor.

 • Özellikle 3 veya daha fazla tona sahipse…
  Kahverengi, siyah, mavi veya cilt renginde… Hemen herkesin vücudunda irili ufaklı benler mutlaka oluyor. Doğuştan var olan veya sonradan gelişen benlerin çoğu zararsız olsalar da bazıları kansere dönüşebiliyor. Bu tehlikenin adı, dünyada görülme sıklığı hızla artan malign melanom!

 • Vücutta ödem söktüren 10 besin
  En sık bacaklarda olmak üzere el ile ayaklarda da gelişebilen ödem vücut ağırlığında artış ve şişliklere yol açtığı için pek çok kişinin canını sıkmaya yetiyor. Genellikle de yaz mevsiminde görülüyor. Bunun nedeni ısı artışının damarların genişlemesine yol açması ve bunun sonucunda damar içinde dolaşan sıvının dokulara geçişinin kolaylaşması.

 • Saç ekimi doğal görünür mü?
  Tüm zamanların en büyük estetik sorunları arasında saç seyrelmesi ve kellik gelir. Bu en yaygın estetik sorunundan siz de şikayetçiyseniz ve saçınızın eskiden olduğu gibi gür olmasını istiyorsanız artık bu mümkün. Evet, eskisi gibi sağlıklı, gür ve doğal saçlara sahip olmanız artık mümkün.

 • Yaz tatilinde yolculuğa çıkacaklar dikkat!
  Son yıllarda en sık karşılaşılan hastalıklardan biri tıkayıcı uyku apnesi. Gerek dünyada gerekse ülkemizde her geçen gün daha fazla kişiyi etkisi altına alan hastalık erkeklerde kadınlara göre iki kat fazla görülüyor. Özellikle kısa boylu, şişman ve göbekli, kısa boyunlu erkekler çok daha fazla risk altında.

 • Türkiye'de 2,7 milyon kadın istemeden hayatı kaçırıyor!
  Uluslararası Kontinans Birliği tarafından her yıl haziran ayının 2. haftası "Kontinans Haftası" olarak tanımlanmakta. Dünyada 400 milyona yakın kişi Üriner İnkontinans (İstemsiz idrar kaçırma) sorunu ile karşılaşırken özellikle kadınlar bu sorunla daha fazla yüzleşmek zorunda kalıyor. Türkiye'de 40 yaş ve üzeri her 4 kadından 1'i idrar kaçırma sorunu yaşıyor.

 • Tehlike kapıyı çalmadan önleminizi alın!
  Güneşin cömertçe parladığı, çocukların açık havada daha fazla zaman geçirdiği yaz ayları olumlu yanlarının yanı sıra bazı risklere de davetiye çıkarıyor.

 • Hashimoto hastalığında kilo kontrolü
  Hashimoto hastalığında halsizlik, yorgunluk, eklem ağrısı, kilo alma, cilt kuruluğu, saç dökülmesi, saçlarda matlaşma, üşüme, kabızlık, adetlerde düzensizlik, kısırlık, depresyon, algı bozukluğu, seste değişiklik (ses kabalaşması) hipoiroidi belirtileri arasındadır.

 • İşte sorunun başlıca sebepleri
  Op. Dr. Murad Çeltik, cinsel birleşmede yaşanan sorunları yazdı.

 • 'Erkekler elini çabuk tutmalı'
  ABD'de yapılan yeni bir araştırma, yaş ilerledikçe çocuk sahibi olma olasılığının azalmasının, sanılan aksine sadece kadınlar değil erkekler için de geçerli olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, genç kadınların birlikte oldukları erkeklerin yaşlarının yüksekliği, hamilelik olasılığını azaltıyor.

 • Rektit tedavisi
  Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, rektit tedavisini yazdı.

 • Şervan Gökhan’dan Acil Tıp için başucu kitabı!
  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği sorumlusu Doç. Dr. Şervan Gökhan’ın editörlüğünü üstlendiği Acil Servis Yönetimi adlı kitap çıktı. Tıp otoriteleri tarafından alanın başucu kitabı olarak değerlendirilen Acil Servis Yönetimi adlı kitapta, 12 bölümden oluşuyor ve çeşitli konularda 106 konu yer alıyor.

 • Az pişmiş et ölümün eşiğine getirdi
  MUĞLA'nın Dalaman İlçesi'nde 1.5 yaşındaki Kumsal Meryem Aldemir, yediği az pişmiş etten mikrop bulaştığı için böbrek yetmezliği sorunu ile karşılaştı, 13 gün hiç idrar yapamayıp bağışıklık sistemi zarar gördü. Minik Aldemir, Denizli'deki Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi'nde 20 günü yoğun bakım olmak üzere toplam 1.5 ay süren tedaviyle ölümden döndü.

 • Sosyal medyayla ilgili çok önemli uyarı
  MERSİN'de Klinik Psikolog Yaşam Yanardağ Çelik, sosyal medya ve interneti aşırı kullanmanın çocuk ile gençlerde bir süre sonra kaygı bozukluğu, bazı fobiler, yalnızlık ya da depresyona yol açabildiğini söyledi.

 • Güzelliğe giden yolda yapılması gerekenler
  Sağlık alanının önemli bir unsuru olarak kendini gösteren estetik cerrahi; son zamanlarda oldukça fazla gelişme göstermekle beraber; özellikle kadınların ilgisini çeken bir tıbbi müdahaleler bütünü olarak ön planda yer almaktadır. Bu tür cerrahi müdahaleler; memnun kalınmayan vücudun herhangi bir bölümüne uygulanarak; görünüm açısından daha etkili bir şekle ulaşması süreci olarak değerlendirilmektedir.

 • Genç erkeklerde sık görülen sorun
  Kıl dönmesinin genellikle 30’lu yaşlardaki genç erkeklerde ve kuyruk sokumunda görülmesi nedeniyle, bu sorunun fazla ve sert kıllardan kaynaklanabileceği görüşü ağır basıyor.

 • Her 4 kadından biri bu sorunu yaşıyor!
  Toplumda her ne kadar adı pek bilinmese de pelvik taban yetersizliği, bir başka deyişle pelvik taban fonksiyon bozukluğu oldukça sık görülen önemli bir sorun. Yapılan klinik çalışmalara göre bu tablo neredeyse 4 kadından birinde ortaya çıkıyor. Pelvik taban yetersizliğinin yol açtığı en önemli sorunlar ise idrar kaçırma, dışkı kaçırma, cinsel fonksiyonlarda bozukluk ve kronik ağrı.

 • Türk bilim insanından büyük keşif
  Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Gökhan Özdemir, şimdiye kadar tanımlanmayan nörolojik bir rahatsızlığı ortaya çıkardı. Önde gelen bilim dergilerinden Medicine'da yayımlanan keşfe 'Çalışan El Sendromu' adı verildi. Özdemir, "Artık bu hastalık, tıp literatürüne girdi. Çünkü Science Citation Index'te (SCI) yer alan dergide yayımlandı. İki gün önce de Japonya'da yapılacak Dünya Nöroloji Kongresi'ne katılmak için başvuruda bulundum" dedi.

 • "Bilinçsiz güneşlenme pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor"
  Güneş D vitamini emilimi açısından vücut için son derece yararlıyken, bilinçsiz güneşlenmeyle pek çok cilt rahatsızlığına davetiye çıkarabiliyor. Bir yıl boyunca beklenilen yaz tatilinin vücutta istenmeyen sonuçlar bırakmaması için güneşten korunmaya özen gösterilmesi gerekiyor. Memorial Etiler Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, yazın cilt sağlığının korunması için önerilerde bulundu.

 • Aşıdan korkanlara müjdeli haber
  Bantta, standart aşılarda kullanılan iğnenin yerine minik, tüy şeklinde mikro iğneler var. Özellikle iğneden korkanların da kullanabilecek olmasından dolayı aşı olacakların sayısının artması bekleniyor. Araştırmayı yürüten Profesör Mark Prausnitz, "Mikroskobun altında baktığınızda üzerinde ufak iğneler olduğunu göreceksiniz. Acı vermeden deriye işleyebiliyorlar" ifadesini kullandı.

 • Ereksiyon haplarının yan etkileri nelerdir?
  Ereksiyon haplarının yan etkileri nelerdir? Çok merak edilen bu soruyu RUMELİ70 Eczanesi Eczacısı Ezgi Koçak yanıtladı. İşte Eczacı Ezgi Koçak'ın cevapla.tv kameralarına anlattıkları...

 • Aşırıya kaçmayın!
  Yıkanmayı pek sevmeyenlerin "alerjisi var" denilerek iğneli ifadelerle eleştirildiğini duymuşsunuzdur. Hekimler bunun gerçek olabileceğini belirtiyor. Tabii ki bundan çıkarılacak sonuç, temizliğin zararlı olduğu değil. Dermatoloji uzmanları şu uyarıyı yapıyor: "Aşırı' su ve temizlik alışkanlıkları alerjileri tetikleyebilir."

NAMAZ VAKİTLERİ