MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » SAĞLIK HABERLERİ » MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

Mynet Sağlık Haberler

 • Yemen'de 132 kişi dang humması hastalığına yakalandı
  Halk Sağlığı ve Nüfus Bakanlığı özellikle kızamık ve dang humması gibi salgın hastalıkların yayılmasını önlemek için acil müdahale çağrısında bulundu

 • 100 yaşındaki Eileen'in uzun yaşam sırrı: Bira ve kremalı bisküvi
  İngiltere'nin Blackpool kentinde 100'üncü yaşını kutlayan Eileen Maher'e göre uzun yaşamın sırrı bira ve bisküvide.

 • Uzm. Dr. Çelen: Teknoloji boyun sağlığını tehdit ediyor
  BURSA'da görev yapan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.

 • 1 milyon Afrikalıya katarakt ameliyatı
  Sağlık Bakanlığı, İslam Kalkınma Bankası ve Kalkınma İçin İslami Dayanışma Fonu'nun desteğiyle, Afrika'da 1 milyon kişiye katarakt ameliyatı yaptıracak, 10 milyon gözlük dağıtacak

 • Afrika'da 1 milyon kişiye katarakt ameliyatı
  SAĞLIK Bakanlığı, İslam Kalkınma Bankası (IDB) ve Kalkınma İçin İslami Dayanışma Fonu (ISFD) ile birlikte, Afrika’da 1 milyon kişiye katarakt ameliyatı yaptıracak, 10 milyon adet de gözlük dağıtacak.

 • Hacettepelilerden sağlıkta şiddete tepki
  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Acil Servisinde görevli Dr. Bahattin Ahmet Yalçın'ın, bir hasta yakını tarafından darbedilmesini protesto etti

 • Benlerinizi yakın takibe alın!
  Çocukluk çağında ortaya çıkmaya başlayan benler özellikle adolesan döneminde hızla artıyor ve yaş ilerledikçe de yeni benler görülmeye devam ediyor. Dolayısıyla normal yaşam döngüsü içinde benlerin sayısı sürekli değişiyor. Ancak bir çeşit iyi huylu deri tümörleri olan benlerin yakından takip edilmesi son derece önem taşıyor.

 • Aşırı sıcaklar sağlığınızı tehdit etmesin!
  Tüm yurtta hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması sıcak çarpması riskini de beraberinde getiriyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Yaşar Küçükardalı, ciddi sonuçlar doğurabilen sıcak çarpmasına karşı özellikle yaşlı ve çocuklarda önlem alınması gerektiğine dikkat çekiyor.

 • “Tatilde ve seyahatte beslenmenize dikkat edin”
    - LEFKE Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.

 • Çocuklu ailelere 'kızarıklık' uyarısı
  ADANA'da Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr.

 • Suriyeli Reyyan, 20 ay sonra ilk adımını Türkiye'de attı
  Suriye'de evlerinin bahçesinde oynarken atılan bombayla bedeni ağır hasar gören, yürüme yetisini ve sol kolunu kaybeden 8 yaşındaki Reyyan, 20 ay sonra ilk adımlarını Türkiye'de attı - Tek başına yürüyebileceği günün hayalini kuran Reyyan, kendisini yeniden hayata bağlayan protez kolunu okşuyor ve kontrol için protezi her çıkarıldığında tekrar kolunu kaybetmişcesine ağlıyor - 8 yaşındaki Reyyan Kasım: - "Bir an önce iyileşip annemi ve kardeşlerimi görmek istiyorum. Evime döneceğim gün için çok heyecanlanıyorum. Anneme, kardeşlerime ve arkadaşlarıma çok sarılacağım" - Reyyan'ın babası Şeher Kasım: - "Benim çocuğumun suçu neydi de hayatı boyunca savaşın izlerini vücudunda taşıyacak. Kızımı tedavi eden Türk hekimlerine teşekkür ediyorum"

 • TEB'den sağlıkta şiddete caydırıcı ceza çağrısı
  Türk Eczacıları Birliğince, sağlıkta şiddete karşı önleyici, caydırıcı ve kapsamlı politikaların bir an evvel hayata geçirilmesi çağrısında bulunuldu

 • Çocuklu ailelere 'kızarıklık' uyarısı
  ADANA'da Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr.

 • "Delirten" hastalığın devasını Gülhane'de buldu
  Beyazlatmak istediği dişlerinin tümünü kaybeden ve "delirten hastalık" adı verilen şiddetli ağrıları yüzünden yaşamına son verilmesini dahi isteyen Sunay Öztürk, Ankara'daki tedavisi sayesinde yaşama umutla bakıyor - Sunay Öztürk: - "Mama ile besleniyordum. Şimdi ekmeği yemeğe batırıp yiyebiliyorum. Aylardır yemek de yiyemiyordum. Ağrım tamamen geçse, normal hayatıma dönerim. O da olacak inşallah, umutluyum" - SBÜ Gülhane E.A.H. Nöroloji Ana Bilim Dalı Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Ömer Karadaş: - "Hastanın ağrılarının tamamına yakınının düzeldiğini gördük. Şimdi alt çenede günlük ısrarlı devam eden yüz ağrısında önemli bir oranda ağrısını azalttık. Bundan sonraki aşamalarda da düşük dozlarda ayarlama yaparak ağrısını hiçbir girişimsel işlem yapmadan farmakolojik tedaviyle ortadan kaldırmaya çalışacağız"

 • Cam su şişelerinde alüminyum kapak tehlikesi
  PLASTİK şişelerin insan hayatına olumsuz etkilerinin belirlenmesinin ardından cam şişelerin tercih edilme oranı daha da arttı.

 • “Fazla güneş D vitamini sağlamıyor, aksine vücuttaki D vitaminini de alıyor”


 • Cam su şişelerinde alüminyum kapak tehlikesi
    PLASTİK şişelerin insan hayatına olumsuz etkilerinin belirlenmesinin ardından cam şişelerin tercih edilme oranı daha da arttı.

 • Yumurta rezervi düşük her kadın yumurtasını dondurabilecek
  TÜRKİYE'nin ilk tüp bebek merkezinin kurucusu Prof.

 • Yemen'de kolerayla mücadele
  Yemen'de son 13 ayda 2 bin 311 kişi kolera nedeniyle hayatını kaybetti

 • Sağlıkta şiddet: Harran Üniversitesi Hastanesi'nde ne yaşandı?
  Harran Üniversitesi Hastanesi'nde bir hasta yakını tarafından darp edilerek yoğun bakıma alınan Dr. Bahattin Ahmet Yalçın'ın mesai arkadaşı, yaşananları BBC Türkçe'ye anlattı. Türk Tabipler Birliği, sağlık personeline yönelik şiddettin önlenebilmesi için 'sağlıkta şiddet yasanın' çıkması gerektiğini söylüyor. Fundanur Öztürk'ün haberi.

 • Sağlam parmağa operasyon yaptığı iddia edilen doktor hakkında suç duyurusu
  YALOVA’da memur Büşra Nergiz (27), sol ayağında kırık olan parmak yerine sağlam olan baş parmağını ameliyat ederek 5 platin taktığını ileri sürdüğü doktor Ö.A.

 • Sağlam parmağa operasyon yaptığı iddia edilen doktor hakkında suç duyurusu
  YALOVA’da memur Büşra Nergiz (27), sol ayağında kırık olan parmak yerine sağlam olan baş parmağını ameliyat ederek 5 platin taktığını ileri sürdüğü doktor Ö.A.

 • Sağlam parmağa operasyon yapan doktora suç duyurusu
  YALOVA'da memur Büşra Nergiz (27), sol ayağında kırık olan parmak yerine, sağlam olan baş parmağını ameliyat ederek 5 platin taktığını ileri sürdüğü doktor Ö.A.

 • Bakan Koca'dan emekli hekim maaşlarına ilişkin açıklama
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: - "Pratisyen hekim emeklilerine takriben bin 500, uzman hekim emeklilerine de 2 bin lira emekli maaşı artışı getirilecek" - "Tüm sağlık personellerine yılda 60 gün, yani her yıl 2 ay fiili hizmet zammı verilecek"

 • Eczacılardan sağlıkta şiddete "caydırıcı ceza" çağrısı
  Ankara Eczacı Odasınca, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi ve suçluların caydırıcı cezalar alması konusunda çağrıda bulunuldu

 • Şanlıurfa'da doktorun darbedilmesi
  Sağlık Bakanlığı: "Parke taşı ile başından darbe alarak yaralanan doktor, olay yerinde sağlıkçı arkadaşları tarafından ilk müdahalesi yapılarak ameliyata alınmıştır. Doktorun halen yoğun bakımda tedavisi devam etmekte olup genel durumu iyidir"

 • Organları 5 kişiye umut oldu
  ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen bir çocuk annesi ev kadını Afitap Kınalı'nın (57) bağışlanan organları, 5 kişiye umut oldu.

 • TTB'den Şanlıurfa'daki darp olayına kınama
  Türk Tabipleri Birliği: - "Son yaşadığımız darp olayı özellikle acil servislerde güvenlik görevlilerinin şiddeti önlemede yetersiz olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır"

 • Şanlıurfa'da doktorun darbedilmesi
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Şanlıurfa'da bir hasta yakınınca darbedilen Dr. Bahattin Ahmet Yalçın'ı telefonla arayarak "geçmiş olsun" dileğinde bulundu - Bakan Koca: - "Sağlık personeline uygulanan şiddetin önüne geçmek için ne gerekiyorsa yapacağız"

 • Erken kanser hücrelerinin tespitinde manyetik tel teknolojisi
  Erken kanser hücrelerinin tespitinde manyetik tel teknolojisi

 • Sivas'ta KKKA hastalığı şüphesiyle ölüm
  Sivas'ta KKKA hastalığı şüphesiyle ölüm

 • Türkiye'nin sigara ile mücadeledesi dünyaya örnek
  Türkiye, tütün kullanımı ile mücadele kapsamında 2009'dan bu yana hayata geçirdiği uygulamalar nedeniyle, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, "tütün kontrolü alanında lider ülke" ilan edildi - Tütünle mücadale alanında MPOWER politika paketinde yer alan tedbirlerin tamamını yerine getiren ilk ülke olan Türkiye'de, 15 yaş ve üzeri nüfusta tütün kullanım oranları 2008'de yüzde 31,2 iken, bu oran 2012'de yüzde 27'lere geriledi - Tütün kullanım oranlarında 2014'te yükselme tespit edilmesi üzerine alınan tedbirlerle 2016'daki kullanım oranları ise tekrar aşağıya çekildi

 • Tütünle mücadelede yeni yol haritası hazır
  Tütünle mücadelede, "Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2019-2023)" ile yeni yol haritası belirlendi - Mücadelede, yeni mevzuat çalışmalarından uygulama alanlarının genişletilmesine, denetimlerden, tütün satışı yapılabilmesi için yaş sınırının yükseltilmesine ve sigara kullanmayan personele yönelik pozitif ayrımcılık uygulamalarına kadar birçok yenilik hayata geçirilecek - Bu kapsamda, GSM operatörleri aracılığıyla, tütün ürünlerinin zararları hakkında kişilere SMS'ler atılacak, sigara bağımlılığı tedavi hizmetleri SUT kapsamına alınacak - Kamu kurum ve kuruluşlarında ihlale rastlanması halinde, ihlalin yaşandığı birimin amirine müeyyide uygulanmasına yönelik yasal düzenleme yapılacak - Tek tip düz paket uygulamasına geçilmesine yönelik mevzuat değişikliği yapılacak, satış noktalarındaki her türlü reklam, promosyon ve sponsorluk faaliyetlerinin önlenmesi için tütün ürünü satış ve sunumuna saat ve gün sınırlaması getirilecek

 • D vitamini için günde 15 dakika yeter
  Uzmanlara göre, D vitamininin en önemli kaynağı olan güneşten her gün 15 dakika yararlanmak vücudun ihtiyacını karşılıyor - SBÜ Gülhane E.A.H. Endokrinoloji ve Metabolik Hastalıklar Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sönmez: - "D vitamini üretmenin yolu günde 15 dakikalık güneşe maruz kalmaktır. Bu sırada güneş koruyucu krem de kullanmamak gerekiyor. Ülkemizde cilt kanseri korkusuyla güneş kremleri çok fazla kullanılıyor. O saatlerde güneşe çıkılmıyor. Günlük 15 dakika yeterli" - "D vitamini almak için D vitamini ampullerini kırıp içmeyin. D vitamini eksik olan insanların bağırsaklarından aşırı miktarda D vitamini emilmesine ait çekim gücü oluşur"

 • "Tükürükten prostat kanseri testi biyopsi kararını kolaylaştıracak"
  "Tükürükten prostat kanseri testi" uygulamasını değerlendiren Prof.

 • Evinde kalça büyütme operasyonu yapan sosyete doktoru hastası ölünce kaçtı
  Brezilya'da evinde bir kadına kalça büyütme iğneleri yapan "Dr. Bumbum" (Popo) lakaplı sosyete doktoru Denis Furtado, hastası ölünce kayıplara karıştı.

 • Sıcak hava sağlığınız için tehdit unsuru olmasın!
  Yaz aylarında en hararetli sıcakların yaşandığı şu dönemde sağlığınıza daha çok dikkat etmeniz gerekiyor. Sıcak havalar özellikle tatilciler için ciddi tehdit oluşturabiliyor. Güneş çarpmalarıyla birlikte yaşanan belirtiler sıcak havaların sağlığı nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor. Peki sıcak havalarda sağlığınızı korumak için ne yapmanız gerekiyor?

 • Göz sağlığı için ne yemeli?
  Tercih ettiğiniz yemeklerle göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Göz sağlığını korumanın tek yolu gözü yormamakla kısıtlı değil. Alınan besinlerin vücut için ne denli önemli olduğu herkes tarafından bilinir. Bunların arasında göz sağlığı da mevcut. Peki göz sağlığı için ne yemek gerekiyor?

 • Tiroid ultrasonu nedir? Tiroid ultrasonu neden istenir?
  Tiroid ultrasonu tiroid belirtileri doğrultusunda kullanılmaktadır. Tiroid ultrasonu ile tiroid bezlerindeki anormal oluşumlar tespit edilerek, kitlenin iyi ya da kötü huylu olduğu anlaşılmaktadır. Tiroid ultrasonu ile başka hastalıklar da belirlenebilir. İşte tiroid ultrasonu ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

 • Gen testi ile hastalık eşiğinizi öğrenin! Meğer uzun yaşamanın sırrı bunda gizliymiş!
  Gen testi hastalık eğişinizi öğrenmenize yardımcı olabilir. Peki gen testi nedir? Gen testi nasıl yapılır? Hen testi sayesinde hastalık eşiğinizi öğrenerek alacağınız tedbirlerle daha uzun süre yaşayabilirsiniz. İşte gen testi ile ilgili bilmeniz gerekenler...

 • Vertigo nedir? Vertigo nedenleri neler? Vertigo nasıl geçer? Stres vertigo sebebi mi?
  Vertigo nedir sorusu başı dönen pek çok kişi tarafından araştırılan bir konu haline geldi. Fakat vertigo nedir sorusu kadar vertigo nedenleri de araştırılması gereken bir konudur. Peki yaşayan kişilerin bir an evvel kurtulmak istediği vertigo nasıl geçer? İşte vertigo ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar...

 • Sağlıklı bronzlaşmak için ne yapmalı?
  Bronzlaşmak yaz aylarının olmazsa olmazları arasında yer alır. Peki sağlıklı bronzlaşmak için ne yapmak gerekir? Bronzlaşmak için ne sürülür sorusu kadar güneş altında geçirdiğiniz süre de önem taşımaktadır. İşte sağlıklı bronzlaşma için dikkat etmeniz gereken püf noktaları..

 • Ekonomiye maliyeti 288 milyar dolar: Avustralya iş yerlerinde sigarayı tamamen yasaklamayı tartışıyor
  Avustralya'da iş yerlerinde sigara içilmesinin ekonomiye maliyetinin 288 milyar ABD dolarına çıkabileceği açıklandı. Bu verilerin yayımlanmasından sonra iş yerlerinde sigaranın tamamen yasaklanması çağrıları yapıldı.

 • Gökyüzünün hayat kurtaran kadın pilotu
  Sağlık Bakanlığı hava ambulans filosunun ilk kadın pilotu Sinem Ulusoy, yoğun bakım şartlarına sahip 4 sedyeli uçak ambulansla hastaların hayatına tutunmasında görev alıyor - Kaptan pilot Sinem Ulusoy: - "Bu iş gerçekten beni çok mutlu ediyor. Birisinin hayatını kurtarmak, o canlıyı yaşatmak büyük bir olay. Beni manevi olarak hem duygulandırıyor hem tatmin ediyor. İşimden çok memnunum" - "Özellikle bebekler, yaralı askerler, gençler, iç acıtıcı durumlar oluyor ama sonuçta iyi bir görev yapıyoruz. Manevi olarak tatmin edici yönleri çok olan bir görev" - "Yeniden seçme şansım olsa yine pilot olurdum. Bütün genç kızlara tavsiye ediyorum"

 • Tüp bebek isteyenlere "sigara içmeme" şartı
  Türkiye'nin tütünle mücadelede yeni yol haritasının belirlendiği "Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı 2019-2023"te, tüp bebek tedavisi ücretinin geri ödeme kapsamında karşılanabilmesi için anne ve baba adayına sigara kullanmama şartı getirilmesi öngörülüyor - Eylem planında gebelere, 18 yaş altı gençlere ve kronik hastalığı olanlara yönelik özel sigara bırakma hizmeti planlanacak - Evlenmek için müracaat etmiş sigara kullanan çiftlerin sigara bırakma motivasyonunu artırmak için çiftlere sigarayı bırakma polikliniklerine müracaat etme zorunluluğu, ücretsiz ilaç ve bant desteği sağlanması söz konusu olabilecek

 • Endonezya’da otistik çocuklara yunus terapisi
  Endonezya’da otistik çocuklar yunuslarla yüzerek terapi görüyor - Yunus terapisti Chandra Aris Gunawan: - "Otistik çocuklarla yüzerken yüksek ses dalgaları çıkaran yunuslar garip bir şekilde normal insanlarla yüzerken bu sesleri çıkarmıyor" - Otistik çocuğu için terapiye gelen Lina Budioetomo: - "Çocuğum, yunus terapisiyle fiziksel yetenek ve iletişim becerisinde ilerleme kaydetti"

 • İslam İşbirliği Teşkilatı ülkelerine sağlıkta eğitim desteği
  Sağlık Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin sağlık personeline yönelik "Enfeksiyon Kontrolü ve Yoğun Bakım Programı" kapsamında eğitim verildi - İlk aşamada Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan'dan 22 sağlık personeline verilen eğitim yıl içerisinde ikinci ve üçüncü tur eğitimlerle devam edecek

 • Slime hamurunda tehlikeli seviyede kimyasal çıktı
  İngiltere'de yapılan bir araştırma, Türkiye'de de çocuklar arasında popüler olan slime hamurunun tehlikeli seviyede kimyasal içerdiğini ortaya çıkardı. Slime hamurunun içerisinde bulunan boron maddesinin fazlası tahriş, ishal, kusma, kramp ve kısırlığa yol açtığı gibi, anne karnındaki bebeklere de zarar veriyor.

 • İllüzyonist Aref'in kobra yılanı tarafından ısırılması
  Sağlık Bakanlığı: "Dışişleri Bakanlığı ve Bakanlığımız Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün Mısır'la yürüttüğü çalışmalar sonuç vermiş, hastanın Mısır'a nakli hususunda engeller kaldırılmıştır"

 • Baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısına ne iyi gelir? Eğer baş ağrısı geçmiyorsa...
  Baş ağrısı çoğu kişi için ciddi bir problem olarak görülmese de bazı durumlarda uzmana başvurmak gerektirebilir. Peki baş ağrısı neden kaynaklanır? Baş ağrısı türleri nelerdir? Baş ağrısına ne iyi gelir? Baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısı ilaçsız ya da ilaçlı geçmiyorsa ne yapmak gerekir? İşte baş ağrısı ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorular...