MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » SAĞLIK HABERLERİ » MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

Mynet saglik Haberler

www.mynet.com/haber/

 • Kilo vermek isteyen tiroid hastaları için öneriler


 • Yüz Terlemesi ve Yüz Kızarması


 • Yaşlanma izleri nasıl silinebilir?


 • Doğal antidepresanlar
  Ceviz, fındık, badem, çekirdekAy çekirdeği, kabak çekirdeği, kaju fıstığı, fındık ve ceviz magnezyum yönünden zengin besinlerdir. Magnezyum serotonin hormonunun salgılanmasını artırır.

 • Halk sağlığında doğru bilinen yanlışlar
  Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Pala, halk sağlığında doğru bilinen yanlışları dile getirdi. Bir meyvenin tüm vitamininin kabuğunda olduğu anlayışının doğru olmadığını, bazılarının tamamen içeriğinde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Pala, 'günde mutlaka 2 litre su için' yaklaşımının da doğru olmadığını kaydetti ve "Kişinin az su tüketmesi sağlığı için zararlıdır fakat gereğinden fazla su tüketmesi de zararlı olabilir" dedi.

 • Azheimera karşı 10 etkili öneri
  Son zamanlarda konuşurken kelime bulmakta güçlük çekip, konuşulanları anlamakta zorlandığınızı mı hissediyorsunuz? İşlerinizi planlayamıyor, iş toplantılarını kaçırıyor musunuz? Gündelik para hesaplarında zorlanıyor, gittiğiniz yolları şaşırıyor hatta çok iyi bildiğiniz yemekleri bile yapamıyor musunuz? Bu tür şikayetler kapınızı çalmaya başladıysa mutlaka bir nöroloji uzmanına başvurun.

 • Bu hastalığa ikinci kez Samsun'da rastlandı
  Vücuttaki başka bir kemikten sıçramadan testisin kendi içerisinde oluşan kemik kanseri vakasına dünyada ikinci kez Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) bir hastada rastlandı. Daha önce Kore'de rastlanan kanser vakası, bilim insanları tarafından literatüre kazandırılacak. Konu hakkında bilgi veren OMÜ Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berkan Reşorlu çarpıcı bilgiler paylaştı.

 • Burun estetiğinde iyileşme süreci sanıldığı kadar zor değil!
  Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, burun estetiği ameliyatının herkes için farklı seyrettiğini belirtiyor. İşte bu yüzden iyileşme süreci de herkeste farklılık gösterir. Ancak yine de iyileşme sürecinde bazı ortak noktalar vardır.

 • Zehirli guatr: Tiroid hastalıklarının acil durumu
  Tiroid bezinin büyümesine “guatr” denir. Bu büyümede nodül gelişimi yoksa ve hormonlar normal ise “diffuz guatr” veya “basit guatr” olarak adlandırılır. Guatr bir toplumun %10’undan fazlasında bulunursa “endemik guatr” adı verilir.

 • İBS veya huzursuz bağırsak sendromu
  İrritabıl huzursuz bağırsak sendromu, huzursuz bağırsak sendromu veya kısaltılmış adı ile İBS, bağırsak alışkanlıklarında değişiklikle seyreden bağırsağın fonksiyonel bir hastalığıdır. İlk olarak 1892 yılında Osler tarafından müköz kolit adı verilmekle birlikte, huzursuz bağırsak sendromu, spastik kolon, spastik kolit, irritabıl kolon, sinirli kolon veya hasta mide adları da İBS ile eş anlamlı olarak kullanılır.

 • Anne babalara ilk gün rehberi
  Okullarda uyum süreci başlasa da, milyonlarca öğrenci için ders zili pazartesi günü çalacak. Uzun bir yaz tatilinin ardından, üzerine titrediğiniz çocuğunuz yeniden okullu oluyor. Formalar, renk renk kalemler, defterler ve çantalar alındı. Çocuğunuz bu alışveriş sürecinde çok mutlu ve heyecanlıydı kuşkusuz. Ancak bu, ilk gün stresi yaşamayacağı anlamına gelmiyor. Onu yeni arkadaşlar, dersler, ödevler ve sınavlar bekliyor. Bu da her çocukta çeşitli seviyelerde stres yaratıyor.

 • Akıllı ilaçlarla umutlar artıyor
  Bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan lenf bezlerinden kaynaklanan lenfoma, tüm dünyada kan kanserlerinin en yaygın görüleni. Çok fazla alt türü bulunması nedeniyle lenfoma tipinin doğru saptanarak doğru tedavi edilmesi yaşam süresini ve kalitesini doğrudan etkiliyor.

 • Liposuction hakkında 7 şaşırtıcı gerçek
  “Liposuction” yağın çıkarılması anlamına gelen tıbbi bir kelime olsa da kilo kaybı ya da obezite için bir tedavi yöntemi değildir. Aslında, liposuction için iyi bir adayda yağ oranı en çok %30 olmalıdır. Liposuction vücuttan egzersiz ve diyetle giderilemeyen yağ birikimlerini alır. Bu tip yağların yaşam tarzından çok genlere bağlı olması daha olasıdır.

 • Hamilelikte alkol alınır mı?
  1950'lerden beri yapılan bütün araştırmaları gözden geçiren İngiliz araştırmacılar, hamilelikte düşük miktarda alkol alımının bebeğe zarar vermeyebileceğini açıkladılar. Araştırmayı yürüten Bristol Üniversitesi ekibi, bunun alkol kullanımının tamamen zararsız olduğu anlamına gelmeyeceğini söylüyor. Hamile kadınların "her ihtimale karşı" alkolden uzak durmalarını tavsiye ediyor.

 • Okul başarısını düşüren 10 sinsi tehlike
  Kırtasiye, kitap, kıyafet, kayıt derken çocuğu okula başlayacak ailelerde eylül ayıyla birlikte koşuşturmaca da başladı. Anne babalar çocuklarının okula mutlu bir başlangıç yapması ve derslerinde başarılı olması için hemen her ayrıntıyı düşünüyor, ellerinden geleni fazlasıyla yapmaya çalışıyor. Ancak pek çok ailenin ne yazık ki çocukların okul öncesi genel sağlık muayenesinden geçirilmesi gerektiği konusunda bilgisi yok!

 • Kıl dönmesinde bitkisel tedavi mümkün müdür?
  Kıl dönmesi hastalığı kuyruk sokumunda biriken kıl, tüy ve saç tellerinin cilt altına geçmesi ile meydana gelir. Genelde kuyruk sokumunda oluşur ve 15-35 yaş aralığında sık rastlanır. Bu yabancı cisimler cilt altına geçerken, cilt dokusundaki gözenekleri kullanırlar. Geçişin yapıldığı alan zamanla gözle görülecek büyüklükte genişler.

 • Madde bağımlılığını gösteren 12 işaret
  Genellikle meraktan ve “bir kereden bir şey olmaz” düşüncesiyle sosyal ortamlarda denenmesiyle başlanan “madde kullanımı” çoğu zaman bırakmayı deneme, bırakma ve tekrar başlama süreçleriyle devam ederek kronik bir hale gelebiliyor. Ülke genelinde yapılan istatistikler doğrultusunda alkol ile madde bağımlılığı yaşının çok düştüğü, sigaraya başlama yaşının 13 yaşın altına indiği belirtiliyor. Madde kullanımında erken tanı ve tedavi ise büyük önem taşıyor.

 • Anismus: Makatın aşırı kasılmasının tedavisi
  Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, makatın aşırı kasılması tedavisini yazdı.

 • 5 adımda okula hazırlayın!
  ‘Sayılı gün çabuk biter’ misali yaz tatilinin sonuna gelindi. Çocuklar bu uzun dinlenme sürecinde okul dönemindeki disiplinin azalmış olmasının keyfini çıkardı; gece yatma sabah kalkma saatleri değişti, açık havada geçirilen zamanlar arttı, okul zamanı kısıtlanan televizyon, tablet, bilgisayar gibi elektronik aletlerin kullanımı ile ilgili sınırlar da muhtemelen gevşedi. Ancak artık okul vakti.

 • Hayat kurtaran 7 ilk yardım önerisi!
  Sokakta, evde, gündüz, gece… Boğaza bir şey kaçmasından zehirlenmeye, yanıktan kalp krizine… Hiç beklemediğimiz bir anda kapımızı çalabilecek ciddi kazalarda ya da sağlık sorunlarında ilk yardım uygulamalarına ne kadar hazırız? Hiç şüphesiz pek çoğumuz acil durumlarda ilk yardım tekniklerini bilmiyoruz!

 • Dişlere zarar veren 6 hatalı alışkanlık
  Ağız ve diş sağlığımızı bozan diş çürükleri ile diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünya genelinde nezleden sonra en yaygın görülen hastalıklar arasında 2. sırada yer alıyor. Ülkemizde ne yazık ki ağız ve diş sağlığıyla ilgili veriler çok parlak değil. Öyle ki 35-44 yaş grubunda çürük, eksik veya dolgulu dişe sahip olma oranı yüzde 10,8 iken bu oran 65–74 yaş grubu arasında yüzde 25,8’e yükseliyor.

 • Kabuğu soyulmuş bir limon yerseniz...
  Hemen hemen herkesin mutfağında kolaylıkla bulanabilen limonun kabuğunu soyarak yediniz mi hiç?

 • Kıl dönmesi hakkında yanlış bilinenler
  Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) kuyruk sokumunda biriken yabancı cisimlerin, cilt dokusunu geçerek cilt altında birikmesi sonucu oluşur. Kişisel hijyen kıl dönmesi oluşumunda oldukça önemli rol oynar. Özellikle kuyruk sokumu bölgesinin yeterli temizlenememesi, kıl dönmesinin oluşmasında en önemli etkendir. Kıl dönmesi ufak bir rahatsızlık olmasına rağmen, belirtileri günlük hayatı sekteye uğratacak boyutlarda olabilir.

 • Estetik burun ameliyatı ve iyileşme süreci
  Estetik burun ameliyatı sonrası uygulanan operasyona bağlı olarak hastalar ya aynı gün taburcu edilir ya da bir gün süreyle hastanede yatırılır. Ameliyat sonrası yüzde morluğun, şişmenin ve ağrının minimum düzeyde olması için 4-5 saat hiloterapi maskesi uygulanır. Bu işlem ile soğutma yaklaşık 15 derecedir. Bundan sonra buz tampon uygulamasına başlanır. Ameliyattan sonraki 2 gün şişliğin en çok olduğu dönemdir.

 • Zika virüsü beyin kanserinin tedavisinde kullanılabilir
  Zika virüsünün yetişkinlerin beyinlerindeki kanserli hücreleri öldürebileceği bildirildi. BBC'nin haberine göre, Washington Üniversitesi ve California San Diego Üniversitesi Tıp Fakültesinin yaptığı araştırmada, "gliyoblastom" türü beyin kanseri olan yetişkin fareler kullanıldı. Araştırmada, Zika virüsünün farelerde kanserli hücreleri savaşarak öldürdüğü, bu süreçte sağlıklı hücrelere hiç zarar vermediği görüldü

 • Bir baba-oğlun obeziteye karşı savaşı!
  Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 verilerine göre Türkiye’de her 5 kişiden 1’i obezite sorunu yaşıyor. Obeziteye bağlı yandaş hastalıklar arasında ise Diyabet sorunu başı çekiyor. 28 yaşındaki Saro Karagözyan ve 62 yaşındaki babası Dikran Karagözyan’da diyabet ve obezite sorunu ile yıllardır mücadele edenler arasında...

 • GAPS diyeti nedir? GAPS diyeti nasıl yapılır?
  Berna Laçin ile gündem olan GAPS diyeti ile ilgili merak edilenleri haberimizde derledik. GAPS diyeti nedir, nasıl yapılır, sağlık açısından zararı, riski var mı gibi sorularınızın cevaplarını haberin devamında bulabilirsiniz. İşte vücudun bakteri dengesini iyileştirmeye yarayan beslenme programı GAPS hakkında detaylı bilgiler...

 • Vücuda hiçbir faydası yok, üstelik…
  Şeker günümüzde en çok tükettiğimiz besin maddelerinden biri. Her gün birçok kez çayımıza, kahvemize attığımız şeker, yediğimiz tatlılar ve içtiğimiz gazlı içeceklerin yanı sıra içeriğini bilmediğimiz paketli gıdalarda da bulunuyor. Dolayısıyla şeker tüketirken yaşadığımız en büyük sorun, günde ne kadar tükettiğimiz konusunda net bir fikrimizin olmaması. Günümüzde kişi başına ortalama 10 ile 30 çay kaşığı, bir başka deyişle 40-120 gram şeker tüketildiği yapılan çalışmalarda ortaya konmuş.

 • Anismus: Makatın aşırı kasılması tipleri
  Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, makatın aşırı kasılması tiplerini yazdı.

 • Bu insanlar daha iyi seks yapıyor!
  The British Journal of Psychology‘de yayımlanan yeni bir çalışmanın iddialarına göre, cömert insanlar cömert olmayanlara göre daha fazla ve daha iyi seks yapıyor.

 • Bayram tatilinize gölge düşürmeyin!
  Sıcakların yol açtığı en tehlikeli sağlık problemlerinden biri olan güneş çarpması genellikle 60 yaş üstü yetişkinlerde ve çocuklarda, diyabet ile hipertansiyon gibi kronik hastalığı olan kişilerde görülse de, güneşe uzun süre maruz kalan herkes bu riskle karşı karşıya kalıyor. Genel vücut ağrısı, kas krampları, baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi, karın ağrısı, bilinç bulanıklığı, halüsinasyon, bayılma ve kalpte ritim bozukluğu, güneş çarpmasının yol açtığı problemleri oluşturuyor.

 • Başka bir ülkeyi keşfe çıkıyorsanız…
  Yeni dünyaları keşfetmek, tatil yapmak ya da mesleki gereklilikler. Hangi amaçla olursa olsun seyahat etmek aslında ruhumuz için verdiğimiz hoş bir moladır. Ta ki beklenmedik bir sağlık sorunuyla karşılaşılana kadar... Dünya’da her yıl yaklaşık 1,2 milyar kişi uluslararası seyahat ediyor ve bu sayının her geçen yıl artması bekleniyor. Bu sayede dünyanın farklı yerlerindeki mikroorganizmaların yer değiştirerek hastalık yaratması için en uygun ortam yaratılmış oluyor.

 • İşte en çok merak edilen sorunun yanıtı
  Kırışık tedavisi, çene estetiği, kaş kaldırma, göz torbaları, elmacık kemiği, gözaltı morluğu tedavisi ve dudak dolgusu gibi yüz estetiği çeşitleri aynı anda yapılabilir mi?

 • Devrim gibi karar! ABD'den onay geldi
  ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) kök hücre temelli gen terapisine ilk onayı verdi. FDA bunu "tarihi bir eylem" olarak niteledi. Söz konusu yöntemin tedavi edilmesi çok zor olduğu kanıtlanmış bir lösemi türü için yüzde 83'lük bir başarı oranına sahip olduğu duyuruldu.

 • Tatilden önce okumanız gereken 10 öneri
  Acıbadem Bodrum Hastanesi Uzmanlarından Klinik Psikolog Seren Öztoprak, özellikle düzenli çalışma hayatı olan kişiler için tatilin mutlak bir ihtiyaç olduğunu belirtirken, tatile gitmeden önce mutlaka bilmeniz gerekenleri Mynet’e anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

 • Bikini giyen kadınlar dikkat!
  Yazın son demlerini yaşadığımız bugünlerde enfeksiyonlar da kol geziyor. Özellikle aşırı sıcaklar ve nemli ortam mantar ve bakterilerin kolaylıkla üremesine neden olabilirken, en çok da havuz ve denizden sonra ıslak mayo ile bikiniyle kalmak önemli bir risk oluşturuyor.

 • Bayramda bu 7 hatadan kaçının!
  “Kurban Bayramı olur da kahvaltıda kavurma yenmez mi?”, “Misafirlikte ikram edilen tatlıyı geri çevirmek ayıp olur, yemek lazım”, “mangalda yağlı et lezzetli olur” diyorsanız bir kez daha düşünmenizde fayda var. Zira bayram da olsa, her canınızın çektiğini ‘nasılsa bayram’ deyip üstüne üstlük ölçüye dikkat etmeden tüketmeniz reflü ve hazımsızlıktan yüksek tansiyona, diyabetten kalp-damar hastalıklarına ve kilo alımına dek birçok şikayete yol açabilir.

 • Anismus: Makatın aşırı kasılması tanısı
  Prof. Dr. Korhan Taviloğlu anismus tanısını yazdı.

 • Hande Soral'dan bayram itirafı!
  Nişanlısı İsmail Demirci’yle Karaköy’de görüntülenen Hande Soral'dan şaşırtan bir itiraf geldi.

 • Vücuda yapılan şok uygulamalar tehlikeli
  Prof. Murat Aksoy: ”Şok değişimlerin bedeli ağır olabilir”

 • Açken bunları sakın tüketmeyin
  O filmlerde görüp özendiğimiz sabah kahvaltılarında portakal suyu içme fikri, aslında çok da özenilecek bir durum değil. Kahvaltılıkların yanında mantıklı bir içecek olsa da aç karna doğrudan portakal suyu içmek ya da portakal yemek hiç de sağlıklı değil.

 • Şok dalga tedavisi işe yaramazsa...
  Cinsel birleşmeyi gerçekleştirmeyen hastalara ağızdan alınan ilaçlar (Sildenafil, Vardenafil, Tadalafil), EDSWT (penise şok dalga tedavisi) ve penise ilaç uygulamaları yapılmasına rağmen yeterli sertlik sağlanamaması durumlarında Mutluluk Çubuğu takılabilir.

 • Dikkat! Kalp krizini bile yol açabilir
  Dolmalar, kızartmalar, hamur işi tatlılar… Birbirinden lezzetli ikramlar bayramlarda sofraları süslüyor. Kurban Bayramı’nın olmazsa olmazı ise kırmızı et. Öğle yemeğinde, hatta kahvaltıda bile kırmızı et tüketilebiliyor. Ancak dikkat! Kırmızı et her ne kadar kaliteli protein kaynağı olsa da, aşırı ve bilinçsizce tüketildiğinde hazımsızlıktan kalp krizine kadar önemli sağlık problemlerine neden olabiliyor.

 • İzlanda’dan Türkiye’ye 'skolyoz yolculuğu'
  Dans eden, spor yapan, son 4 yıldır futbol oynayan 16 yaşındaki Maria ve ailesi, hayatlarında ilk kez ‘skolyoz’ teşhisini duydular. Korktular, şok oldular… Hızlıca tedavi seçeneklerini araştırdılar. İnsanlık tarihi kadar eski bu hastalığın en yeni tedavi yöntemini ise yine modern zamanın iletişim yöntemlerinden birini kullanarak buldular. Facebook ve internet üzerinden yaptıkları araştırmalarla, omurgasının büyümesine izin veren “bant ile gerdirme” ameliyatı olması gerektiğini düşündüler.

 • Rahatsız edici bir soruna dönüşüyor
  Vücudumuzda genel olarak bir asimetri vardır. Mesela bir ayağımız diğerinden çok ama çok miktarda daha büyüktür. Bir hatırlayın, genelde tek ayağınıza vurur ayakkabılar. Bu asimetriyi vücudumuzun pek çok yerinde bulabiliriz. Bazen rahatsız edici boyutlara ulaşabilen bu asimetri, müdahale edilmesi gereken bir hal alır.

 • Sadece birkaç damlası sigara isteğini kesiyor
  Sigarayı bırakmak için her türlü bitkisel ve kimyasal yöntemi denediğiniz halde sonuç alamıyorsanız size vereceğimiz yöntemi deneyebilirsiniz. İşte sadece birkaç damlasını pamuğa damlatıp koklamanızla sigara isteğinizi geçirecek olan bitkisel yöntem…

 • Bayram tatilinde kaçınmanız gereken 10 hata!
  Uzun sürecek yeni bir tatil arifesindeyiz. Kurban Bayramı’nı da içine alan bu 10 günlük tatil için planlar ve rezervasyonlar birbiri ardına yapılıyor. Tatilde en önemli beklentilerden biri, bedenen ve ruhen istirahat etmek. Ancak uzun tatil süreleri çoğu zaman kişileri günlük sağlıklı yaşam alışkanlıklarından uzaklaştırıyor.

 • Kurban etini sakın böyle yemeyin!
  Kırklareli Sağlık Müdürü Ali Fatih Selvi, kurban etlerini dinlendirdikten sonra tüketilmesi gerektiğini belirtti. Selvi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nda şeker ve şekerli besin tüketiminin yanı sıra et tüketimininde arttığını ve bazı sağlık problemlerinin ortaya çıktığını söyledi.

 • Dikkat! Özgürlüğünüzü kaybedebilirsiniz
  Hiç düşündünüz mü, günlük hayatımızda tarifsiz bir önemi olan ellerimizin başına bir şey gelse nelerden yoksun kalabileceğimizi? Örneğin bir başparmak yokluğunda, günlük ihtiyaçlarımızın yüzde 70’ini kendi başımıza halledemeyeceğimizi! Ayakkabı bağcığını bağlayamamaktan tırnak kesmeye dek başkasına bağımlı hale gelebileceğimizi…

 • Gençlerin kanını 8 bin dolara satıyorlar!
  ABD’li doktor Jesse Karmazin, yaşlı insanları gençlerin kanını enjekte ederek gençleştirebileceğine inanıyor. ‘Ambrosia’ adlı bir şirket kuran Karmazin, 16-25 yaşlarındaki gençlerden aldığı kanı yaşlılara 8 bin dolara enjekte ediyor. “Ölümsüzlük” çalışması yaptığını söyleyen Karmazin, tedavinin yaşlanmanın belirtileri olan dış görünüm, şeker hastalığı, kalp fonksiyonları ve hafıza gibi sorunlara yardımcı olabileceği iddiasında.

NAMAZ VAKİTLERİ