MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » SAĞLIK HABERLERİ » MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

MYNET.COM SAĞLIK HABERLERİ

Mynet saglik Haberler

www.mynet.com/haber/

 • Çocuğunuzun iştahını açacak 7 etkili öneri
  “Ne versem yemiyor”, “Bir türlü yediremiyorum”, “Zorla versem ya çiğneyip duruyor ya kusuyor”… Çocuklarının yemek yememesinden şikayet eden anne babaların sıklıkla dile getirdiği yakınmalardan sadece birkaçı… Hele de okulların tatile girmesiyle çocukların yemek konusunda ebeveynleriyle inatlaşmaları yeniden tüm çarpıcılığıyla su yüzüne çıktı.

 • Rektit belirtileri ve tanısı
  Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, rektit belirtileri ve tanısını yazdı.

 • Acıbadem Üniversitesi’nde mezuniyet sevinci
  ‘Sağlık eğitiminde en iyisi olmak’ hedefiyle yola çıkan Acıbadem Üniversitesi, 2016-2017 Akademik Yılı Mezuniyet Törenlerini Kerem Aydınlar Kampüsü’nde gerçekleştirdi. Acıbadem Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ile Acıbadem Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve Kerem Aydınlar Vakfı Başkanı Seher Aydınlar’ın katılımıyla gerçekleşen törende öğrenciler keplerini havaya atmanın heyecanını yaşadı.

 • Romatizma hastası çocuklar, özgür adımlar kampında el becerilerini konuşturdu


 • 5 çeşit şekersiz tatlı tarifi
  Şekerden lokuma, çikolatadan baklavaya… Bayram olur da misafirlere tatlı ikram edilmez mi? Ancak her tatlı ikramını ‘ayıp olur, ev sahibi kırılır’ düşüncesiyle kabul etmek birçok sağlık sorununu beraberinde getiriyor. Bu nedenle en azından aldığınız şekeri o anda yememek, tatlı ikramlarını ‘tatlı bir dille’ kibarca geri çevirmekte fayda var.

 • Bayramı sağlıklı geçirmek için 10 önemli kural
  Uzun saatler sabırla bekleyerek oruç tuttuğumuz Ramazan ayının sonuna geldik. Hazırlanan muhteşem bayram sofraları, birbirinden lezzetli ikramlar bizi bekliyor. Ve biz de büyük ihtimalle ziyaretlerde sunulan tüm ikramları tüketecek, tatlıları abartacak ve yemeklere aniden yükleneceğiz.

 • Dikkat! Yıllar diğerini de ihmal etmez
  Göz kapağı estetiği için alt ve üst göz kapağı genel olarak birlikte değerlendirilir. Birine uğrayan yıllar, diğerine de uğramayı ihmal etmez. Ama bazı durumlarda alt göz kapağı ya da üst göz kapağı diğerinden çok daha yaşlı, çok daha çökmüş görünebilir. Böyle bir durumda sadece sorun olana müdahale etmek daha mantıklı olmaktadır.

 • Sigaradan sonra bunu yapın!
  Sigarayı bırakanlar sağlıklarındaki iyileşmeyi görmenin mutluluğunu yaşamalarına karşın sigarayı bıraktıktan sonra iştahlarının açılmasından ve kilo almaktan endişe ediyor.

 • Sarma sigara uyarısı
  Yapılan yeni düzenlemeyle yaprak sigara kağıdında, şekerler veya tatlandırıcılar kullanılamayacak. Sigara kağıdında, üzerinde kullanılan mürekkepte, kenar ek yeri yapıştırıcısında veya üründe herhangi bir şekilde benzen, metilen klorür, tetra kloro etilen, glioksal, mineral yağ, hidrojenle muamele edilmiş hafif, ağır naftenikten yararlanılamayacak.

 • Sarımsak bal karışımının faydasına inanamayacaksınız
  Pek çok hastalığın iyileşmesinde oldukça etkili olan bu karışım sarımsak ve bal ile oluşturulmaktadır. Soğuk algınlığından yüksek tansiyona, iltihap, astım, yorgunluk ve halsizliğe, infertilite ve hatta kansere kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, kötü kolesterol düzeyini düşürmeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yaramaktadır. Yaşa bağlı olarak veya genetik ve çevresel faktörlerle gözlerin görüş gücü düşüyor. Görme bozuklukları arasında en çok miyop tarzı

 • İnsanlar üzerinde deneyler başladı
  Kalp hastalıklarını önlemek için geliştirilen kolesterol düşürücü iğne, fareler üzerinde alınan başarılı sonuçların ardından insanlar üzerinde de denenmeye başlandı. Viyana Tıp Fakültesi'nde, 72 gönüllü üzerinde ilacın güvenlik testleri yapılıyor. Testlerin ilk aşaması bu yıl sonuna kadar tamamlanacak. İlaç, damarlarda kolesterol oluşumunu engelliyor. Kolesterol iğnesi, inme, anjin ve kalp krizine karşı günlük olarak kullanılan haplara alternatif olarak geliştirildi.

 • Bu hastalıkta ilk 2 hafta çok önemli!
  Halk dilinde “toplardamarda pıhtı oluşması” olarak bilinen derin ven trombozu, vücudun herhangi bir bölgesinde ana toplardamarların pıhtıyla tıkanması anlamına geliyor. Genellikle 40 yaş üzerinde görülse de, ender olarak gençlerde de ortaya çıkabilen derin ven trombozu en sık bacaklarda ya da kalçanın uyluk bölümünde gelişiyor. Hastalık nedeniyle bacaklarda oluşan şişlik ve ağrı tedavide geç kalındığında kronikleşerek yaşam boyu sürebiliyor.

 • Dikkat! Önemli sorunlara yol açıyor
  Deniz, güneş ve kum üçlüsünün göz kırptığı, gerek yetişkinler gerekse çocukların açık havada daha fazla zaman geçirdiği yaz mevsimi, verdiği enerjinin yanında bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Yeterince temizlenmemiş havuzlardan klimaya, güneşten kum ve toz kaçmasına dek birçok yaz tehlikesi gözümüzde önemli sorunlara yol açabiliyor.

 • Rektitin nedenleri neler?
  Prof. Dr. Korhan Taviloğlu rektitin nedenlerini yazdı.

 • Hep ‘kahraman’ kalmak isteyen babalara 10 öneri
  Attığınız her adımın, her türlü davranışınızın, olaylar karşısındaki tepkinizin bir çift küçük bakış tarafından yakından takip edildiğini ve o davranışlarınızın, sizi ‘rol model’ olarak alan çocuklarınızın birebir taptaze belleklerine kaydedildiğini biliyor muydunuz? Peki ya eşinize, çocuklarınıza her davranışınızın, yarının eşi, annesi, babası olacak çocuğunuz için yol haritasını belirlemedeki rolünü?

 • Burun estetiğinde morluk riski azalıyor
  Kırmadan burun estetiğiyle operasyon sonrası morluk ve şişlik riski azalıyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, burun estetiğinde iyileşme sürecini azaltan kriterleri anlattı.

 • Doğru burun formu kararı nasıl verilmeli?
  Aynı karakterler gibi yüz şekli ve ölçüleri de bireyi birey yapan en önemli özelliklerdendir. Doğru burun formu, bakışlar, ifade, yüzdeki karakter kişinin hem sosyal yaşamında hem iş yaşamında hem de özel yaşamında etkin bir rol oynaması açısından büyük öneme sahiptir. Bu yüzden gerek doğuştan gerek genetik gerekse yaşanılan iklim koşullarından dolayı kişilerin burun yapıları birbirinden tamamen farklı ölçülere ve yapılara göre değişebilmektedir.

 • Kontrolsüz hipertansiyonda 9 gizli tehlike
  Ülkemizde her 3 erişkinden 1’inde görülen hipertansiyon, günümüzde giderek yaygınlaşan çok önemli bir sağlık sorunu. Kan basıncının yüksek olması anlamına gelen hipertansiyon kontrol altına alınmadığında kalp krizinden görme kaybına dek ciddi sonuçlara yol açabilse de, toplumumuzda ne yazık ki bu hastalığa karşı yeterli bilinç oluşmuş değil.

 • Teknoloji bu hastalıkları artırdı
  Gün içerisinde yeterince yorulan ellerimiz, teknolojik aletlerin uzun süreli kullanımına, bir de yanlış pozisyonda kullanmanın yol açtığı yıpranma eklendiğinde son yıllarda daha fazla risk altında. Bilgisayar ve akıllı telefonlar derken ellerimizde meydana gelen tendon ve sinir sıkışmaları, takılmalar, günlük el ve parmak kullanımını ileri derecede kısıtlamaya kadar gidebiliyor.

 • Aziz Sancar'dan müthiş buluş
  Türk bilim insanı Prof. Dr. Sancar ve ekibi, sigaranın DNA'ya verdiği zararın yüksek çözünürlükte haritasını çıkaran bir teknik geliştirdi. Sancar, bu tür haritaların sigara kaynaklı kanserlerin nasıl ortaya çıktığının, bazı kişilerin neden kansere karşı daha savunmasız ya da dirençli olduğunun ve kanserin nasıl önleneceğinin anlaşılmasına yardımcı olacağını belirtti.

 • Uzmanlar aspirin kullanımın konusunda uyardı
  İngiltere'de yayınlanan The Daily Telegraph gazetesi, her gün bir Aspirin almanın yılda 3 binden fazla kişinin ölümüne yol açtığını gösteren bir araştırmayı birinci sayfasına taşıdı. Gazeteye göre İngiltere'deki yaşlıların yüzde 40'ı kalp krizi ve felç riskini azaltmak için her gün bir Aspirin kullanıyor. Gazetenin sağlık editörü Laura Donnelly'nin haberinde her gün bir Aspirin alan kişilerin ölümcül kanamalarla karşılaşma ihtimali yükseliyor.

 • Saçlarınız dökülüyorsa nedeni…
  İnsanlık tarihi boyunca tüm kültürlerde güzellik ve sağlığın sembolü oldu saçlar. Bu nedenle saçlar tel tel dökülmeye başladığında hemen herkesi bir telaş almaya başlıyor. Hatalı bakım uygulamak saç dökülmesinin en sık görülen sebebini oluşturuyor ve bu alışkanlıktan vazgeçildiğinde tekrar eskisi gibi gür saçlara kavuşmak mümkün oluyor.

 • Diş fırçalamak orucu bozar mı, işte yanıtı
  Ramazan ayının oruç ibadetinde en merak edilenkonulardan biri de 'Diş fırçalamak orucu bozar mı' sorusu... İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi (İKBU) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakkı Sunay, Ramazan ayı boyunca diş bakımı düzgün yapılmadığı takdirde ağızdaki sorunların ilerleyeceğini belirtti. Prof. Dr. Sunay, Ramazan ayı boyunca macunsuz da olsa dişlerin suyla fırçalanması gerektiğini ifade etti.

 • Obezite, sigaradan çok kanser nedeni!
  Obezitede kanser riski sigaradan daha fazla... ABD’de yayınlanan tıp dergisi New England Journal of Medicine’de çıkan bir makaleye göre obezite ve hareketsizlik sigaraya oranla daha fazla kansere yol açıyor. Amerikan Kanser Toplumu (ACS) tarafından hazırlanan araştırmaya göre sigara kullanımı azalmasına rağmen sağlıksız beslenme alışkanlıklarının kansere bağlı ölümlerin önünü açtığı belirlendi. Bu kanserlerden 13’ünün nedeni ise aşırı kilo.

 • Tiroid ameliyatları nasıl uygulanır?
  İki taraflı tiroid ameliyatı (Bilateral total tiroidektomi): Her iki tiroid bezinde nodüllerin olduğu guatr hastalarında iki taraflı cerrahi yapılır.

 • Kabızlık ve dışkılama zorluğu nedenleri
  Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, kabızlık ve dışkılama zorluğunun nedenlerini yazdı.

 • Aileler dikkat! Yaşam biçimi oluyor
  Çocukların sağlıklı beslenme alışkanlıklarını erken kazanmaları; yetişkinlik döneminde bu alışkanlığı bir yaşam biçimi haline getirmelerine yardımcı oluyor. Bu noktada çocukların sadece yemek yemeleri değil, neyi, ne kadar ve ne zaman yedikleri de önem kazanıyor.

 • Karne tepkinizde 5 doğru yaklaşım
  Okullarda son ders zilinin çalmasına kısa bir süre kala, milyonlarca öğrenci ve aileleri için heyecan dorukta. Kimi karneler sevindirecek; kimileri hayal kırıklığı yaratacak. Öğrencinin yıl boyu çalışmasının değerlendirmesini yansıtan karneler, anne-babalar içinse apayrı bir sınav olacak.

 • Obezite cerrahisi kanser riskini azaltıyor mu?
  Obezite cerrahisi kanser riski, şeker hastalığı, uyku apnesi gibi sağlık sorunlarının riskini de azaltıyor. Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Orhan Çelen, obezite cerrahisinin yandaş hastalıkların tedavisi ile ilgili olumlu etkilerini anlattı.

 • Çocuklarda kabızlığın 8 nedeni!
  Yaşa göre dışkı yapma sıklığının azalması ya da sert dışkılama olarak tabir edilen ve halk dilinde kabızlık olarak bilinen, tıp dünyasındaki adıyla “konstipasyon” sık karşılaşılan bir sorun. Kabızlık genellikle geçici süre yaşansa da, bazı durumlarda kronikleşiyor ve çocukta şiddetli karın ağrısı ile sık sık idrar yolu enfeksiyonu gelişmesi gibi önemli sorunlara yol açabiliyor. Kabızlık denilince aklımıza ilk olarak hiç kuşkusuz fast food tipi beslenme geliyor.

 • Penis protezi seks hayatını nasıl etkiler?
  Penis protezi, mutluluk çubuğu olarak da isimlendirilir. Penis protezi, erişkin yaşta her hastaya uygulanabilir. Genç yaşta hastalara da bazı durumlarda takılabilir. Örneğin, trafik kazası, iş kazası ve çeşitli ameliyatlar sebebiyle penise giden sinirlerin hasarlanması sonucu sertleşme sorunu görülebilir, bu durumlarda genellikle ağızdan alınan ilaçlar (Sildenafil, Vardenafil, Tadalafil) etki etmez.

 • Çikolata kistinin 8 sinyali
  Günümüzde her 10 kadından birinin sorunu olan çikolata kisti, isminin aksine hayatı zehir edebilen bir hastalık. Üstelik yol açtığı şikayetler birçok hastalıkla benzerlik gösterdiğinden hastaların doğru adresi bulup doğru teşhisin konulması, dolayısıyla da tedavi olmaları uzun yılları bulabiliyor.

 • Bu öneriler Ramazan’da midenizi rahatlacak
  İftarda yemekleri hızlıca tüketiyor, karnımızı tıka basa doyuruyoruz… Baharatlı ve acılı yemekleri tercih ediyor, pilav ve makarnayı da sofradan eksik etmiyoruz. Ana yemeğin hemen ardından da genellikle şerbetli tatlı tüketmeden masayı terk etmiyoruz. Sahurda yemek sonrasında hemen uykuya dalmak da yine bir başka beslenme alışkanlığımızı oluşturuyor. İşte tüm bu hataların faturasını da reflü, mide yanması veya ağrısı ile kabızlık gibi yaşam kalitemizi düşüren sorunlarla ödüyoruz.

 • Sahurda bunları sakın yemeyin
  Oruç tutanlar için yeterli ve dengeli beslenme çok daha önem kazanırken, uzun açlık sürecinde yumurta, süt ve süt ürünleri, mevsim sebzeleri ve kurubaklagiller başta olmak üzere tok tutma özelliğine sahip besinlere de mutlaka yer vermek gerekiyor. Peki içeriğindeki bileşenler nedeniyle çabuk acıktırma özelliğine sahip besinlere nasıl yaklaşmalı?

 • Guatr nedir, tiroid nedir?
  Tiroid bezinin büyümesine “guatr” denir. Bu büyümede nodül gelişimi yoksa ve hormonlar normal ise “diffuz guatr” veya “basit guatr” olarak adlandırılır.

 • Sizde de bu belirtiler varsa dikkat!
  ABD istatistiklerinde nüfusun ortalama yüzde 15’inde dışkılama zorluğu sorunu olduğu belirlenmiştir. İtalyan Kabızlık Çalışma Grubu’nun araştırmasında, sindirim sistemi yakınmaları ile kliniğe başvuran hastaların yakınları olan 488 kişi üzerinde dışkılama zorluğunu araştıran bir anket yapılmıştır.

 • Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanabilir
  Bebek sahibi olmak isteyen ama doğal yollarla bebek sahibi olamayan bütün çiftler için tüp bebek yöntemi uygulanabilir mi? Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Gurur Polat, tüp bebek yönteminin kimler için uygun olduğunu anlatıyor.

 • Hurmanın hiç bilmediğiniz faydaları
  Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan hurma genellikle iftar atıştırmalığı olarak tüketilen bir besin. Aslında hurma sadece Ramazan’da değil, yılın her ayında sofralarımızda bulunması gereken besinler arasında yer alıyor. Çünkü başta sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum olmak üzere birçok mineral ile vitamin içermesiyle sağlığımız üzerinde pek çok önemli fayda sağlıyor.

 • Revizyonda çok iyi bir sonuç kesin midir?
  Bütün ameliyatlarda geçerli olduğu gibi burun estetiği operasyonunda hedeflenene sonuca ulaşamama riski vardır. Kısacası bütün estetik operasyonlarında olduğu gibi revizyon burun estetiği ameliyatında da çok iyi bir sonuç garanti değildir. Çünkü bir ameliyatın başarısı çeşitli faktörlere bağlıdır. Sadece cerrahın bilgisi ve becerisi değil, kişinin cilt yapısı, yaşam tarzı, beslenmesi de dahil olmak üzere ameliyatların başarısı üzerinde etkilidir.

 • Kronik hastalıklara özel Ramazan önerileri
  Kronik hastalığı olanlar dikkat! “Ben her sene tutuyorum, bir şey olmuyor” ya da “Riskli olduğunu söyleyenler abartıyor” demeyin; uzun yaz günlerinde oruç tutmak için doktorunuzun mutlaka onayını alın. Zira Ramazan’ın yaz sıcaklarına gelmesi, uzun açlık sürecinin yanı sıra sıvı kaybının artması riskini beraberinde getiriyor.

 • 'Sağlıkta şiddete hayır' kampanyası dünya gündeminde
  Türkiye'de sağlık çalışanlarına şiddet konusu her geçen gün yeni vakalarla artıyor. Son 5 yılda 46 bin 361 sağlık çalışanı şiddete uğrarken bu konuya farkındalık amacıyla birçok çevreden tepki yağıyor. Sosyal paylaşım ağı twitter'da açılan #SağlıkçılaraŞiddeteHayır etiketi, kısa sürede Türkiye ve Dünya gündemi kısmında hızla üst sıralara yükseldi.

 • Ramazan’ın 3 simgesi
  Güllacı, hurması, pidesi… Onlar Ramazan’ın simgesi haline gelmiş, üç lezzeti… “Ramazan hiç onlarsız olur mu?” denilenleri… Bu üç simge, lezzetlerinin yanı sıra masum görüntüleriyle de öne çıktığından, kişi hiç farkına varmadan gereğinden fazla tüketebiliyor; farkına varsa bile “Nasıl olsa yılda bir ay yiyeceğim, bir şey olmaz” diyerek zararlarını göz ardı edebiliyor.

 • IFC, Acıbadem Sağlık Grubu’nun Bulgaristan’daki yatırımına ortak oldu
  İstanbul, 30 Mayıs 2017- Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC, Acıbadem Sağlık Grubu’nun Bulgaristan’daki yatırımı Acıbadem City Clinic’e 15 Milyon Euro tutarında hisse yatırımı gerçekleştirdi. Yatırımın Acıbadem Sağlık Grubu’nun Orta Doğu ve Balkanlar’da büyüme stratejisini desteklemesi ve Bulgaristan’daki sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesine katkıda bulunması öngörülüyor.

 • 30 günlük bebeğe beyin ameliyatı
  Osmaniye'de 30 günlük Fatma Elvali, beyin dokusunun kafatasındaki bir açıklıktan dışarıya çıkması olarak bilinen 'Oksipital Ensefalosel' hastalığı nedeniyle ameliyat edildi.

 • Kelebek hastalığı 3 çocuklarını aldı
  Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde yaşayan Hanım- Salih Tanrıkulu çiftinin 5 çocuğundan 3'ü 'kelebek hastalığı' olarak bilinen 'epidermolozis bülloza' nedeniyle yaşamlarını yitirdi. 24 yaşındaki kızları Nebahat'in de aynı hastalık nedeniyle tedavi gördüğünü belirten Salih Tanrıkulu, "Kızım Nebahat'i de bu hastalıktan kaybetmek istemiyorum" dedi.

 • D vitamini eksikliği ve stres riski artırıyor
  Etkisini merkezi sinir sisteminde gösteren bir bağışıklık sistemi hastalığı olan Multipl Skleroz (MS), tüm araştırmalara rağmen hala gizemini koruyor.

 • Ramazan ayında bunları yapmayın
  Prof. Dr. Korhan Taviloğlu, Ramazan ayı süresince tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken yiyecekleri yazdı.

 • Karatay Ramazan tavsiyelerinde bulundu!
  Prof. Dr. Canan Karatay, Ramazan ayında oruç tutacaklar için çok önemli hayati uyarılarda bulundu. Karatay, aç kalınarak, sahura kalkmadan oruç tutmanın son derece sakıncalı olduğunu belirterek, "Kişiler bu dönemde kilo verseler bile -ki genellikle ramazanda bazı kişiler kilo vermek amacıyla oruç tutmaktadır, bu doğru değildir ve son derece sakıncalıdır" dedi.

 • Yaza girmeden cildinizi altın iğne yöntemiyle tazeleyin
  Teknolojinin sunduğu yeniliklerden biri olarak özellikle yaz aylarında kullanılabilmesiyle önerilen altın iğne, ince kırışıklıkları azaltıp, akne ve yara izleri gibi sorunları çözerken gözenekleri küçültüp, cildi sıkılaştırıyor.

 • Ramazan ayında tiroid ilacı nasıl kullanılmalı?
  Tiroid hormonu kullanan hastaların oruç tutmasında bir engel yoktur ancak ilaçların kullanımına dikkat etmeleri gerekmekte.

NAMAZ VAKİTLERİ