MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » MEDYAJANS GÜNDEM » Kimyasal hadım nedir? Kimlere yapılır?

Kimyasal hadım nedir? Kimlere yapılır?

Tecavüze ve cinsel saldırıya karşı caydırıcı yöntemlerden biri olan kimyasal hadım, gündemin en çok konuşulan konularından biri oldu. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, çocuklara yönelik istismara ilişkin 'Kimyasal hadım konusu 2-3 gün içinde gündeme gelebilir' dedi. Peki kimyasal hadım nedir? 

Kimyasal Hadım, işlenen cinsel suçların cezalandırılması ve caydırıcılığının arttırılması kapsamında gündeme alındı. İlaç kullanılarak gerçekleştirilen Kimyasal Hadım uygulaması, uygulanan suçluda cinsel isteği azaltarak en alt seviyeye indiriyor. Peki, Resmi Gazete'de de yayımlanan Kimyasal Hadım nedir? İşte, yasayla getirilen uygulama hakkında bazı bilgiler

KİMYASAL HADIM NEDİR?

Cinsel saldırı suçlularına, 'kimyasal hadım' olarak da adlandırılan ilaçla tedaviyi de içeren, “Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlarda Hükümlü Olanlara Uygulanacak Tedavi ve Diğer Yükümlülükler Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

Yönetmeliğe göre, cinsel suçlardan hüküm alanlar hakkında cezanın infazı sırasında ya da koşullu salıverildikleri takdirde denetim süresi içerisinde cinsel isteği azaltıcı tıbbı tedavi de dahil önemli yaptırımlar getirilebilecek. Yargı kararıyla getirilecek yükümlülükler arasında, “Tedavi amaçlı programlara katılmak, suçun mağdurunun oturduğu ve çalıştığı yerleşim bölgesinde ikamet etmekten yasaklanmak, mağdurun bulunduğu yerlere yaklaşmaktan yasaklanmak, çocuklarla bir arada olmayı gerektiren bir ortamda çalışmaktan yasaklanmak” da yer alıyor.

Cinsel saldırı suçlularına yönelik olmak üzere ayakta ya da yatarak, ilaçla ya da ilaçsız olarak veyahut her iki usul ile cinsel dürtünün azaltılmasına ya da denetimine yönelik tedaviler ile cinsel isteğin azılmasını ya da yok edilmesini sağlayan yöntem olarak tanımlaman tedaviye ilişkin yönetmelikte şu düzenlemeye gidildi: 

“Hakkında tıbbi tedavi yükümlülüğüne karar verilen hükümlü, gerek duyulması halinde bulunduğu kurum tarafından tedavinin uygulanması için ilgili sağlık kurumuna sevk edilir. Hükümlünün bulunduğu ceza infaz kurumu bölgesinde tıbbi tedavi kararının uygulanmasını sağlayacak sağlık kuruluşu yok ise hükümlü Bakanlık tarafından uygun başka bir kuruma nakledilir. Tedavi için kullanılacak ilaçların bedelleri Adalet ve Sağlık Bakanlıkları arasında düzenlenecek protokol kapsamında ödenir. Kapalı ceza infaz kurumunda bulunan ve hastanede yatarak tedavi edilmesine karar verilen hükümlülerin tedavileri mahkûm koğuşu bulunan devlet veya üniversite hastanelerinde yerine getirilir. Tedaviye yönelik işlemler, ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler için ceza infaz kurumu müdürlüğü, denetimli serbestlik altında ve koşullu salıverilen hükümlüler için ise denetimli serbestlik müdürlüğünce takip edilir.”

Kaynak: Hurriyet.com.tr