MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » GAZETE EKLERİ » RADİKAL GAZETESİ ÇEVRE HABERLERİ

RADİKAL GAZETESİ ÇEVRE HABERLERİ

Radikal-Rss (RadikalKategori_Çevre)

Radikal-Rss (RadikalKategori_Çevre)

 • Çorlu ve Ergene'ye termik santrale karşı miting
  Tekirdağ'ın Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan ve Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Çorlu ve Ergene mahalle muhtarları ile buluştu. Toplantıda, bölgeye kurulması planlanan termik santreller konuşuldu.

 • Köylüler baraja karşı nöbette
  Bolu'nun Çukurören Köyü'nde yapılması planlanan içme suyu barajına karşı çıkan köylüler, iş makinelerinin geçiş yapacağı yolda nöbet tutmaya başladı. Köylüler, baraj ile köylerinin su altında kalacağını ileri sürdü.

 • İçmimarlar Forum Interior'da buluşuyor
  Amerikalı sosyal bilimci Fred Kent Forum Interior İçmimarlık Fuar ve Konferansı çatısı altında düzenlenen tasarım tartışmaları için İstanbul'da. Kent, günümüzde insan için en gerekli tasarımın içmimarlık olduğunu söylüyor. Forum Interior 17-20 Mart tarihleri arasında İFM Yeşilköy'de

 • Erzincan´ da HES protestosu
  Erzincan'ın Kemah İlçesi ile Tunceli'de yapılması planlanan HES'ler, Dersimliler Derneği tarafından protesto edildi.

 • Mecidiyeköy´de Munzur eylemi
  Tunceli Munzur Vadisi'ne yapılması planlanan baraj projesi, Mecidiyeköy'de protesto edildi. 

 • 30 yıl oldu, izleri silinmedi
  Çernobil faciasının üzerinden tam 30 yıl geçti. Greenpeace aradan geçen bunca zaman sonra neler değiştiğini araştırdı. Hazırlanan rapor 30 yıl sonra bile etkilerin devam ettiğini gösteriyor. Etkilenen bölgedeki kanser oranları, diğer bölgelerdeki insanları göre yaklaşık 10 kat fazla... - SERKAN OCAK

 • Bandırma'da alg patlaması denizin rengini değiştirdi
  Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, tek hücreli organizmaların aşırı derecede üredikten sonra toplu halde su yüzüne çıkmalarıyla yaşanan alg patlaması deniz suyunun rengini değiştirdi.

 • Gediz'de 7.100 flamingo dünyaya geldi
  Flamingolar için Gediz Deltası'na yapılan Türkiye'nin ilk suni adasında yaklaşık 7 bin çift flamingo 7.100 yavru dünyaya getirdi. - SERKAN OCAK

 • Artvin'de maden aramak için ÇED'e gerek yok
  Artvin Valiliği, Artvin'in Yusufeli ilçesine bağlı Çevreli köyü ile Tekkale köyü mevkiinde dört ayrı altın, bakır, çinko ve gümüş maden arama projesi için "Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir" kararı verdi - İDRİS EMEN

 • Yırca'da köylü döven güvenlikçilere 10 yıl istendi
  Manisa'nın Soma İlçesi'ne bağlı Yırca Mahallesi'nde, termik santral yapılması amacıyla 6 bin 666 zeytin ağacının söküldüğü gece kendilerine direnen 4 kişiyi tartaklayıp, bir yerde zorla tuttukları iddiasıyla 4 özel güvenlik görevlisi hakkında dava açıldı. Özel güvenlikçilerin, 'hürriyeti yoksun kılma ve basit yaralama" suçlarından 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandıkları öğrenildi.

 • Bakanlığın çıkardığı yönetmelikle AYM kararı delindi!
  Devlete ait termik santrallerin özelleştirilmesi sırasında bir kanun değişikliği yapılmış, özelleştirilen tesislerdeki çevre yatırımlarına 2021'e kadar muafiyet getirilmişti. Ancak bu düzenleme Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Bu iptal kararına rağmen Zonguldak'taki bir termik santralin bir bakanlık yönetmeliğini gerekçe göstererek 2017'ye kadar çevre yatırımları konusunda muaf tutulduğu belirtildi. - SERKAN OCAK

 • Hayalet avcılığın son kurbanı: Chelonia Mydas
  Kaybolan av araçlarının oluşturduğu hayalet avcılık denizdeki canlıların sonu olmaya devam ediyor. En son Kaş'ta bir deniz kaplumbağası boynuna dolanan misina nedeniyle öldü. - SERKAN OCAK

 • Artvinli kadınlar Cerattepe için davul çalıp yolu trafiğe kapattı
  Cerattep'de maden çıkarılmasına karşı çıkan kadınlar, davul, düdük, darbuka ve tencere-tava çalarak yürüyüş yaptı. Erkeklerin de kadınlara destek verdiği eyleme katılanlar İnönü ve Cumhuriyet Caddelerini trafiğe kapattı.

 • Rüzgârımız var ama değerlendiremiyoruz
  Türkiye'nin önde gelen çevreci sivil toplum örgütleri Greenpeace Akdeniz, TEMA Vakfı ve WWF Türkiye ortak bir panel düzenledi. Paris'teki İklim Zirvesi sonrasında 195 ülkenin imzaladığı Paris Anlaşması'nın küresel ve ulusal ölçekte enerji politikalarına etkilerinin konuşulduğu toplantıda, Almanya'dan katılan Agora Energiewende İcra Kurulu Direktörü Yardımcısı Markus Steigenberger, Almanya'nın artık kömürden vazgeçtiğini, bunu nasıl yapacağını konuştuklarını anlattı. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği'nden Mustafa Serdar Ataseven de Türkiye'nin rüzgâr konusunda inanılmaz bir potansiyeli olduğunu ancak değerlendirilemediğini söyledi. - SERKAN OCAK

 • NASA'dan korkutan kuraklık uyarısı
  NASA Türkiye sınırlarını da kapsayan Doğu Akdeniz bölgesi için kuraklık uyarısında bulundu.

 • Ergene'de siyanür tehlikesi nedeniyle, dalgıçlar kayıp genci su altında arayamıyor
  Edirne'nin Uzunköprü İlçesi'nde intihar amacıyla tarihi taş köprüden atlayan 17 yaşındaki Doğuş Tavukçu, 4 gündür süren aramalara rağmen bulunamadı. Dalgıç polisler, kansere yol açan aşırı kirliliği nedeniyle suya giremediği Ergene Nehri'nde kimyasal atıklar ve çamur tabakasının yanı sıra, siyanür de tespit edildi. Arama çalışmalarını AFAD ekipleri zodyak botla su üzerinden sürdürüyor.

 • Tansel Baybara,geçmişin büyüsünü banyoya taşıdı
  Tasarımcı Tansel Baybara, Anadolu'nun geleneksel motif ve tekniklerinden yararlanarak banyo mobilya firması için geçmişin izlerini yansıtan özel bir seri tasarladı.

 • Türkiye için acil 'iklim' uyarısı
  TBMM'ye sunulan son iklim raporunda, Türkiye'nin yakın gelecekte daha sıcak, daha kurak ve yağış açısından belirsiz bir iklim yapısına sahip olacağına dikkat çekilerek konunun acilen tartışmaya açılması önerildi.

 • Tahıl ambarı Karapınar şimdilik kurtuldu!
  Danıştay 14. Dairesi, Türkiye'nin tahıl ambarı Konya Karapınar havzasında kurulması planlanan  Karaman-Akçaşehir kömür ocağı projesi için verilen 'ÇED olumlu' kararını iptal eden Konya 1. İdare Mahkemesi'nin kararını onadı  - İDRİS EMEN

 • Çevre Bakanlığı, Munzur'da Danıştay kararını dinlemedi
  Munzur Çayı üzerine yapılması planlanan baraj ve HES'lere ait imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Danıştay 10. Dairesi, 2013 yılında ÇED raporu olmadan projeye onay ve izin verilemez" kararı vermişti   - İDRİS EMEN

 • Cerattepe'de madene 'dur' diyen hakimlere tenzili rütbe!
  Cerattepe'de maden şirketine verilen ilk ÇED raporunu iptal eden iki hâkimin tenzili rütbeyle başka şehirlere gönderildiği ortaya çıktı.

 • En büyük korku: Cerattepe Murgul olmasın
  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Hukuki süreç tamamlanana kadar faaliyet olmayacak" demesine karşın Artivin'de Cerattepe hassasiyeti dinmiyor. Başbakan'la bu görüşme yapılırken maden şirketine yer tahsis edilmesi endişeleri taze tutuyor. Ahali, iş makineleri bölgeden inmedikçe rahat etmeyecek gibi görünüyor. Bu korkunun kaynağıysa, yıllarca bakır madeni çıkarılan ve artık korku filmi setini andıran komşu ilçe Murgul örneği - SERKAN OCAK

 • Otoyol için ağaç katliamı: '700 bin ağaç kesildi'
  Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Demran, yapımı devam eden İstanbul- İzmir Otoyolu için 700 bin zeytin ağacının kesildiğini öne sürerek, "En azından anıt değeri taşıyan zeytin ağaçlarının yaşına saygı gösterilmeli. Bu ağaçlar tekniğine uygun köklenerek, alternatif alanlara ibretlik olarak dikilmelidir" dedi.

 • Orman İşletmesi, Cerattepe'de şirkete yer teslimini yaptı
  Artvin Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri Cerattepe'de maden şirketine tahsis edilen 77 bin metrekare alanın yer teslimini yaptı. Teslimin Başbakan Ahmet Davutoğlu Artvinlilerin temsilcileri ile görüşürken yapıldığı bugün ortaya öğrenildi.

 • Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe: Başbakanımızın sözü bizi rahatlattı
  Artvin Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Kocatepe, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmenin kendilerini rahatlattığını belirtirken, eylem yapan Artvinlilere 'terörist' denmesine ise tepki gösterdi.

 • Cerattepe'de maden şirketinin çalışmaları durduruldu
  Artvin Belediyesi, 'iyi haber' diyerek Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla Cerattepe'de hukuki süreç bitene kadar maden şirketinin çalışmalarının durdurulduğunu açıkladı. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan da Başbakanımız mahkeme süreci sonuna kadar Cerattepe'deki madencilik faaliyetlerinin durdurulması yönünde talimat verdi" dedi.

 • Artvin'de kiracı polislere 'boşalt' talimatı!
  Polis şiddetiyle karşılaşan Artvinlilerden ev ve işyerlerini polislere ve eşlerine kiralayanların, "acil boşaltma talimatı" göndermeye başladıkları öğrenildi.

 • Artvin AK Parti eski il başkanı: Maden istenmediğini yönetime anlatamadım
  Artvin'in Cerattepe bölgesinde, Cengiz Holding'e ait Eti Bakır AŞ tarafından maden çıkarılmak istenmesiyle ilgili tartışmalar sürerken iki dönem AKP Artvin İl Başkanlığı yapan Ahmet Özçelik, Artvin halkının Cerattepe'de madene karşı olduğunu, bunu partisinin üst yöneticilerine anlatamadığını söyledi.

 • Marmaris sahiline ölü caretta caretta vurdu
  Muğla'nın Marmaris ilçesine 23 kilometre mesafedeki Hisarönü Körfezi'nde kıyıya vurmuş caretta caretta ölüsü bulundu. Caretta'yı bulan işadamı Erhan Taşel, "Balık ağlarına dolanmış ve nefes alamadığı için ölmüş" dedi.

 • Hayata tutunan 'Leonardo' partiye hazırlanıyor
  Bundan tam 4 yıl önce yavru ve hastayken akvaryumun hediyelik eşya bölümüne terk edilen ama yapılan tedaviyle hayata tutunan kaplumbağa 'Leonardo' yaş gününü kutlayacak.

 • Urla villalarıyla ilgili SİT değişikliğini mahkeme iptal etti
  İzmir 2'inci İdare Mahkemesi, Urla villalarının bulunduğu bölgede, yapılanmaya izin verecek şekilde gerçekleştirilen SİT değişikliğini iptal etti.

 • Köpek balığı yavrusunu 'fotoğraf çekmek' için okyanustan çıkarttı
  Florida sahilinde bir adam, birlikte fotoğraf çektirebilmek için bir köpek balığını okyanustan sürükleyerek çıkarırken görüntülendi.

 • Bakan Eroğlu'ndan Cerattepe açıklaması: Ağaç kesen eylemcileri tespit edip gerekli cezayı vereceğiz
  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin'in Kafkasör Yaylası'na bağlı Cerattepe bölgesinde maden ocağı açılmasına karşı çıkanlara tepki gösterdi. Eroğlu, "Yolu kapatmak için ağaç kesmişler. Hatta yakmışlar. Onları tespit edip gerekli cezayı vereceğiz" dedi.

 • Cerattepe'de kadınlara polisten sert müdahale!
  Cerattepe'ye yürüyüşe geçen kadınlara polisten gazlı ve plastik mermili müdahale geldi; 1'i ağır olmak üzere 26 kişi yaralandı.

 • Maden şirketi Cerattepe'de, 'yer tahsis izni' olmadan çalışmalara başlamış
  Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkisinde halkın tepkisine rağmen polis ve asker eşliğinde şantiye kurmaya başlayan, Cengiz Holding'e ait Eti Bakır A.Ş.'nin, "Yer tahsis izni" olmadan ormanda çalıştığı ortaya çıktı.

 • Adalar'da çevreci yasak
  Adalar Belediyesi, geri dönüştürülemediğinde doğada çözünerek kaybolmasının yüzyılları bulan naylon (polietilen) alışveriş poşetlerinin kullanımı yasakladı. Uygulama 1 Mayıs 2016 tarihinden itibaren Adalar'da faalieyet gösteren ticarethanelerde geçerli olacak.

 • Cerattepe'de maden şirketi işe başladı!
  Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiine iki gündür çevreci gruplara polis ve jandarmanın coplu ve gazlı müdahalesinin ardından, maden şirketi ekipleri polis ve jandarmanın koruması altında şantiye kurma çalışmalarına başladı. 

 • 'Cerattepe'de sorumlu Rize İdare Mahkemesi'
  Yeşil Artvin Derneği avukatı Bedrettin Kalın,"Biz Haziran ayından beri burada bir direniş sergiliyoruz. 245 gündür Cerattepe'de nöbet tutuyoruz. O zamandan beri şirketin beş altı girişimi oldu. 245 gündür başaramadıklarını Karadeniz'de topladıkları asker ve polisle şimdi yapmaya çalışıyorlar" dedi. - İDRİS EMEN

 • Ankara'da 'Cerattepe' protestosuna polis müdahalesi: 10 gözaltı
  Artvin'de bakır çıkarılmasını protesto etmek amacıyla toplanarak Cengiz İnşaat önüne gelen gruba polis biber gazıyla müdahale etti. Müdahale sonrası 4'ü kadın 10 kişi gözaltına alındı.

 • Artvinli Bakan Faruk Çelik: Artvin'de olanlardan haberim yok!
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, memleketi Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi'nde bir şirketin bakır madeni çıkarmak istemesi nedeniyle çıkan olaylarla ilgili gazetecilerin sorusuna, "Şu anda çok bilgim yok" yanıtını verdi.

 • Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan gözaltında
  Cerattepe bölgesinde maden çıkarılmak istenen alanda polis aralarında Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan'ın da bulunduğu 4 kişiyi gözaltına aldı. Ekoloji Kolektifinden Sinan Erensu Karahan'ın gözaltına alınmasını "Teşbihi bağışlayın- Apartheid Güney Afrikası'nda Mandelayı içeri atmaktır, ters tepecektir" diyerek tepki gösterdi

 • Adım adım Cerattepe
  Cerattepe'deki bakır madeni ve bu madene karşı direniş 20 yıldır gündemde. Madeni alan şirket, önceki gün, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen harekete geçince karşısında Artvin halkını buldu. - ÖMER ERBİL

 • Artvin Cerattepe'ye polis ve jandarma takviyesi
  Atrvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe Bölgesi'nde bakır madeni açmak isteyen şirketin araçlarını engellemek için başlatılan eylem sürüyor. Artvinliler geceyi ateş yakarak yaylada geçirirken, bölgeye takviye olarak çok sayıda polis ve asker gönderildi.

 • Cerattepe'de sabah yeniden gazlı müdahale
  Artvin Cerattepe'de bu sabah yeniden gazlı müdahale yapıldı. Avukat Bedrettin Kalın maden şirketinin bölgeye girmeye çalışmasının hukuksuz olduğunu belirtti.

 • Artvin Cerattepe'de gazlı coplu müdahale!
  Cerattepe'de korkulan oldu, güvenlik güçleri binlerce kişiye gaz bombası ve copla müdahale etti.

 • Artvin'de 2 bin kişi askerle karşı karşıya!
  Artvin'in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyetlerine karşı çıkan Artvin halkının mücadelesi devam ediyor. Akşam saatlerinde Cerattepe bölgesine askerlerle müdahale olacağı duyumunu alan Yeşil Artvin Derneği, sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi. Yaklaşık 2 bin kişi, Cerattepe yolunu ulaşıma kapatarak beklemeye başladı.

 • Tarihi Moda İskelesi'nde restorasyon eylemi
  Kadıköy Kent Dayanışması, 100 yıl önce mimar Vedat Tek tarafından inşaa edilen ve Kadıköy'ün simgelerinden biri olan tarihi Moda İskelesi'nin aslına uygun restore edilmediği ve kaçak olarak işletmeye açıldığı gerekçesiyle iskele önünde eylem yaptı.

 • 150 bin penguen telef oldu
  Antarktika'da İtalya'nın başkenti Roma büyüklüğünde dev bir buz dağının 150 bin penguenin ölümüne neden olduğu açıklandı.

 • Marmaris kıyılarında 'balon balığı' tehlikesi
  Marmaris açıklarında sıklıkla ağlara ve oltalara balon balığının takılması, tedirginlik yarattı. Yavru balıklarla beslendiği için ekolojik dengeyi bozduğu belirtilen türün, diğer balık popülasyonlarında ciddi azalmaya yol açtığı belirtilirken; acil önlem alınması için çağrı yapıldı.

 • Mersin'de çevrecilerden termik santral ve çimento fabrikası tepkisi
  Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) Silifke İlçesi sınırları içerisinde yapılması planlanan termik santraller ve 2'nci çimento fabrikasına tepki gösterdi.

 • Ulaştırma Bakanı Yıldırım: Kanal İstanbul için 5 güzergah belirlendi
  Yıldırım, "Kanal İstanbul için 5 güzergah üzerinde çalıştık; bir tane değil. Hiçbir güzergahı resmen açıklamış değiliz. Kanal İstanbul ile ilgili güzergah kesinlik kazanmamıştır, çalışma halen devam etmektedir" dedi.

 • Bakan Eroğlu: Yassıada'da ağaç kesimi fotoğrafını ben görmedim ama sahtedir
  Çevre Bakanı, Yassıada'nın imara açılmasının ardından çekilen fotoğrafla ilgili soruyu, "Ben görmedim şu anda ama sahtedir. Yassıada'da da bizim orman alanımız yok. Çıplak bir kaya" diye ayıntaladı.

 • Kadıköy'de parkın yerine yapılan işyerleri yıkılıyor
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy Belediyesi'ne 10 yıllığına park yapılması için bedelsiz olarak tahsis ettiği araziyi, amaç dışında kullanıldığı gerekçesiyle, 7 ay önce geri aldı. Bugün ise arazinin üstündeki iş yerlerinin yıkımına başlandı.

 • Arnavutluk'ta 10 yıl ağaç kesmek yasaklandı
  Arnavutluk, ülkede 10 yıl boyunca ağaç kesilmesini yasaklayan yasa tasarısını onayladı.

 • 'Yassıada'daki inşaatlar boşa yapılıyor'
  Otel ve kongre merkezi inşaatı yapılan Yassıada'nın son görüntüsü tartışma yarattı. Uçaktan çekilen fotoğrafta yeşil dokunun kaybolduğu ortaya çıktı. Sivil toplum kuruluşları tarih ve doğa katliamı yapıldığını ileri sürerken, projeyi üstlenen MESA, "Eskisinden yeşil olacak" diye açıklama yaptı. Adalar Savunması'na göre ise inşaat boşa yapılıyor çünkü 9-10 ay süren sert adalar iklimi nedeniyle kullanılamayacak!

 • Ovacık'ta RES eylemi
  CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, Urla'nın Ovacık Köyü'nde ormanlık alana kurulması planlanan RES'lere tepki gösterdi. Köylü kadınlarla el ele veren Akatlı, "Burada bu işi ranta döndürmek isteyen odaklar, bunu da bir algı malzemesi yaparak sanki biz modernleşmeye karşıymışız gibi bir düşünce yayıyorlar. Bu doğru değildir" dedi.

 • Yassıada'da ağaçların hepsi kesildi!
  İmara açılan Yassıada'da 2015'ten beri süren inşaa faaliyetleri sonunda ağaç kalmadı!

 • Bilirkişi: Ankara Güneypark Kentsel Dönüşümü kamu yararına aykırı
  "Kentsel dönüşüm yaklaşımı ve plan bütünlüğü yönünden şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, kamu yararına uygun olmadığı kanaatine varılmıştır..." - İDRİS EMEN

 • Köy muhtarlarından termik santrale karşı imza
  Çanakkale'nin Yenice İlçesi'ne bağlı Çırpılar Köyü'nde kurulması planlanan termik santrale, yöre halkının tepkisi sürerken, 65 köy muhtarı 'Kazdağları'nda Termik Santral İstemiyoruz' adlı metni imzalayarak Ankara'da yetkili makamlara sundu. 

 • 6 kuruşluk kuponla 91 bin lira kazandı!
  At yarışında bütün ayaklara tek yazarak 6 kuruşluk kupon hazırlayan yarışsever tam 91 bin lira ikramiye kazandı

 • Köylünün taşocağı isyanı
  3. Havalimanı bölgesinde bulunan Eyüp ilçesine bağlı Ağaçlı, Odayeri ve Çiftalan köylüleri, havalimanına dolgu malzemesi sağlamak üzere kurulan taşocaklarına isyan etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri öncülüğünde toplanan Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısında gerginlik çıktı, Bakanlık yetkilileri toplantının düzenlendiği Ağaçlı köy kahvesini terk etti.

 • Nalburunlu yarasalara bir destek de belediyeden
  HES karşıtı Sinop Ayancıklıları bu kez belediye sevindirdi. Yargı kararının uyulmasını isteyen belediye, 'yapı kullanım iznini ve işyeri ruhsatını iptal ederek' HES inşaatına mührü vurdu. Böylece bilirkişi heyetinin tespit ettiği bölgedeki nalburunlu yarasalar ve su samurları da rahat nefes almış oldu. - SERKAN OCAK

 • Yüzen ormanlar geliyor
  2014 yılındaki başarılı denemelerden sonra 'yüzen orman' projesi, genişletilmiş bir versiyonu ile gelecek Mart ayında Hollanda şehri Rotterdam'da kurulacak.

 • Dünya Sağlık Örgütü'nden El Nino Uyarısı
  Dünya Sağlık Örgütü bu yıl dünyada yaklaşık 60 milyon insanın sağlığının, El Nino olarak bilinen iklim olgusundan etkileneceği uyarısını yapTI. Örgüt, sıcaklık ve yağış modellerindeki aşırı değişikliklerden en çok tropik bölgelerde yaşayanların etkileneceğini belirtti.

 • Bakanlıktan Maslak 1453 operasyonu!
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Fatih Ormanı'nın yanı başına inşa edilen, 'Maslak 1453' projesi için hazırlanan dördüncü planı da onaylayıp askıya çıkardı. Aynı proje için daha önce üç plan yapılmış ancak planlar yargıya takılmıştı. Yeni planda 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda da değişiklik yapılarak iptal kararları için önlem alınıyor. - ERCAN SARIKAYA

 • Üsküdar Meydanı'nda müze devre dışı  
  Üsküdar Meydanı'nda Marmaray İstasyonu inşası sırasında İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından yapılan kazılarda çok sayıda eser ve mimari yapı bulunmuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesince yürütülen Üsküdar Meydan Düzenleme Projesi'nde müze devre dışı bırakıldı. - ÖMER ERBİL

 • Melen'de çöp savaşı
  Düzce'de Melen Çayı kenarına kurulan katı atık tesisi mahkeme kararıyla 6 Kasım 2015 tarihinde kapatıldı. Mahkeme kararına rağmen belediye kamyonları tesise çöp dökmeye devam edince köylüler Melen çayı kenarında nöbet tutmaya başladı. - İDRİS EMEN

 • 2015 son 135 yılın en sıcağıydı
  Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi ile Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi, 2015'te son 135 yılın en sıcak günlerinin yaşandığını açıkladı.

 • Agustin Sepulveda Sariego ikinci kez Türkiye'de
  Türkiye'ye ilk kez 2010 yılında, Emet Değirmenci ile birlikte sundukları 'Permakültür ve Ekolojik Restorasyon' eğitimi için gelmiş olan Agustin Sepulveda Sariego, çeşitli illerde kent ekolojisi, topluluk oluşturma ve yerel dayanışma girişimleri hakkında bir dizi etkinlik için yeniden Türkiye'de.

 • Karadeniz'i baştan sona kurtaracak karar: Yargı Yeşil Yol'a dur dedi
  Doğu Karadeniz'de altı ili kapsayan çevre düzeni planı, idari davalara bakan en üst yargı heyeti olan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından durduruldu. Böylece planda ön görülen 'Yeşil Yol' dahil pek çok projenin askıya alınması gündeme geldi. - SERKAN OCAK

 • Balinalar için zamana karşı yarış
  Hindistan'da karaya vuran balinalar için yapılan çalışmada 36 balina kurtarıldı, 45 balina yaşamını yitirdi

 • Beyaz yavru balina açlıktan ölmüş
  Hatay'ın İskenderun ilçesinde kıyıya vuran 10 metre uzunluğunda yavru beyaz balinanın açlıktan öldüğü öne sürüldü.

 • Yedikule Bostanları için 'yıkım' yeniden gündemde
  İstanbul'un tarihi surlarının hemen dibinde yer alan ve yüzyıllardır sebze meyve yetiştirilen Yedikule Bostanları'ndaki seralar ve bostancı barakalarının yıkımı yeniden gündeme geldi. - İDRİS EMEN

 • Osmaniye'de HES tepkisi
  Osmaniye merkeze bağlı Çona Köyü'ne yapılacak Yarpuz Hidroelektrik Santrali (HES) projesinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı, HES'e karşı çıkanların tepkisi nedeniyle yapılamadı.

 • Hava kirliliği alarm veriyor: Yılda 29 bin kişi ölüyor
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarından alınan bilgiye göre, Türkiye'de sınır değeri 90 kabul edilen partikül madde sayısı Keşan'da 228'e ulaştı. Türkiye'de her yıl 29 bin kişi haca kirliliği nedeniyle ölüyor. 2015 yılında hava kirliliğinin kritik seviyeye ulaştığı iller arasında İstanbul, Ankara, Bolu, Edirne-Keşan, Düzce, İzmir ve Iğdır gibi şehirler yer alıyor. Yenibosna 181, Esenyurt 282, Kadıköy 116 gün zehir soludu.

 • Nesli tükenmekte olan 12 bin hayvan türü tamamen yok olmadan fotoğraflanıyor
  Fotoğrafçı Joel Sartore National Geographic ile birlikte nesli tükenmekte olan 12 bin farklı hayvan türünü fotoğraflamak için çalışıyor. - Gaia Dergi

 • Bilinçsiz vatandaş yazıyor, 'bilinçli' belediye boyuyor!
  İstanbul Fatih'te 1500 yıllık sütunun üstüne ismini yazanlara karşılık Fatih Belediyesi çareyi tarihi yapıyı boyamakta buldu. Vandallar isimlerini kazıyor, belediye boyuyor. Bu aylardır böyle devam ediyor. Bakalım kim pes edecek? - ÖMER ERBİL

 • Tercüman Sitesi sakinleri Cumhurbaşkanı ve Başbakan'dan destek istedi
  Zeytinburnu'nda yılbaşı sabahı duvarları belediye ekiplerince yıkılan Tercüman Sitesi sakinleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan destek istedi.

 • Marmaris'te denizin 10 metre çekilmesi endişeye yol açtı
  Marmaris'te denizin 5 ile 10 metre arasında çekilmesi, bazı bölgelerde ise adacıklar oluşması, endişe yarattı.

 • 4 metrelik dev kalamar görüntülendi!
  Japonya'nın Toyama kentindeki limanda 4 metrelik bir dev kalamar görüldü. Dev kalamarın limandan uzaklaşmasına yardım etmeye çalışan dalgıç, "Vantuzları o kadar güçlüydü ki acı hissettim" dedi.

 • 'İstanbul zehir saçıyor'
  İstanbul'da yapılan son hava değerlendirme analizlerine göre havadaki toz partikül ve NO2 (azot oksit) değerleri özellikle gece saatlerinde tehlike sınırını aştı. İstanbullu zehirleniyor.

 • 7 bin 700 nüfuslu beldede 7 termik santral
  Zonguldak'ın Kilimli İlçesi'ne bağlı 7 bin 766 nüfuslu Çatalağzı Beldesi'nde faaliyette olan 3 termik santrale ek olarak 1 santralin yapımı sürerken, yeni 3 santral kurulması için yapılan başvuruya da onay çıktı. 'Çevresel Etki Değerlendirme' (ÇED) süreçleri devam eden 3 santralin devreye girmesiyle beldede özel sektöre ait 7 termik santral faaliyet gösterecek.

 • Hava durumundaki kaosun sorumlusu: El Nino!
  NASA uyardı: El Nino hava sistemi El şu ana dek en büyük zararı verdiği 1998'deki kadar yıkıcı olabilir. Bu yılki El Nino Paraguay, Arjantin, Uruguay ve Brezilya'da görülen son 50 yılın en büyük sel felaketlerinden sorumlu tutuluyor.

 • Fettah Tamince'nin Phaselis rüyası bitti
  Antalya'da Rixos Oteller Grubu'nun en özgün halkası olarak Beydağları Olimpos Milli Parkı içinde projelendirilen 'Dreams of Phaselis' otel projesi, tamamen rafa kalktı. Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, mevcut imar planlarının iptaline karar verdi.

 • Dişi aslanlar hayatta kalmak için 'erkekleşiyor'
  Afrika'da araştırmalar yapan bilim insanları, bazı dişi aslanların yelelerinin çıktığını ve erkek gibi kükrediğini tespit etti. İlk kez kayıt altına alınan aslanlar, önümüzdeki günlerde bir belgeselde de yer alacak.

 • Türkiye'nin havası en kirli ilçesi Keşan çıktı
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ölçümlerine göre, Türkiye'de en kirli hava Edirne'nin Keşan ilçesinde. İstanbul'un havası en kirli yeri ise Bahçelievler Yenibosna.

 • Nalburunlu yarasalar kurtuldu
  Sinop Ayancık'ta köylülerin 4 yıldır süren HES mücadelesinden müjdeli bir haber geldi. Proje ile ilgili verilen 'ÇED gerekli değildir' kararı iptal edildi. Böylece bilirkişi tarafından da tespit edilen nalburunlu yarasalar ve su samurlarının proje yapılmadığı takdirde yaşam alanları da tehdit altında olmayacak. - SERKAN OCAK

 • Bodrum'da 19 Aralık'ta RES mitingi var
  Bodrum'da yapılacak RES'lerin yerine karşı olan çevreciler ile arazi sahipleri, basın açıklaması düzenledi. RES'e karşı mücadele başlatan grubun avukatı Remzi Kazmaz, tepkilerini bir kez daha göstermek için 19 Aralık'ta miting yapacaklarını duyurdu.

 • Türkiye'de 1.3 milyon insanın yaşam alanları sular altında kalabilir
  Uluslararası araştırma kuruluşu İklim Merkezi'ne göre, Paris'te gerçekleşen İklim Zirvesi'nde ülkelerin küresel ısınmanın önlenmesine ilişkin sözleri tutmamaları durumunda, yalnızca Türkiye'de 1.3 milyon kişinin yaşam alanları sular altında kalacak.

 • İstanbul Belediyesi Taksim Meydanı'na 6 ağaç dikti
  Taksim Meydanı'ndaki çevre düzenlemesi faaliyetleri kapsamında bu sabah belediye ekipleri Gezi Parkı girişine 6 ağaç dikti. Belediye meydan bölgesine 52 ağaç daha dikecek.

 • 'Bütün dünya buna inandı, el ele tutuştu"
  Yıllar sora dünya iklim konusunda uzlaşmaya varıldı. 200'e yakın ülke Paris Anlaşması'nın altına imza attı. İklim değişikliği konusunda dünya bundan sonra birlikte hareket edecek. Çevreci örgütlerse 'yetmez ama evet' diyor. - SERKAN OCAK

 • Satürn'ün uydusu Titan'da canlı hayat başlayabilir
  Cüce gezegen Ceres'ten sonra Satürn'ün uydusu Titan'ın yeni bir görüntüsü paylaşıldı. Yeni elde edilen görsel, uzay meraklılarının yüzlerini gülümsetecek nitelikte.

 • İstanbul'da teke böceği istilası
  İstanbul'daki ağaçlara yerleşen ve Çin'den geldiği tahmin edilen böcekler yüzünden 1300 ağaç kesilecek.

 • 'Paris Anlaşması dünyayı ısınmaktan kurtaramayacak'
  Yaklaşık 200 ülkenin katıldığı Paris'teki İklim Zirvesi tamamlandı. Gezegenin geleceği bugün çıkması beklenen anlaşmaya bağlı. Binlerce insan nefesini tutmuş bekliyor. Ancak STK temsilcileri kaygılı. Çevreci kimliği ile tanıdığımız Ömer Madra, ne çıkarsa çıksın Paris Anlaşması'nın dünyaya kurtarmaya yetmeyeceğini söylüyor. Bilim insanlarının görüşleri de çok farklı değil. - SERKAN OCAK

 • Bodrum'da RES yargıdan döndü
  Bodrum'un Yalıkavak bölgesinde yapılması planlanan RES Projesine ilişkin açılan davada mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bodrum Belediye Meydanında develerle toplanan bir grup, kararı davul zurna eşliğinde kutladı

 • Paris 'İklim Zirvesi': Dünyayı kurtarmaya 'az' kaldı
  Paris'te devam eden İklim Zirvesi'nde önceki gün yeni bir taslak metin yayınlandı. Buna göre, iklim değişikliğini 1.5 derecede sınırlandırma ihtimali geçerli. Pek çok konuda anlaşıldı ancak bazı pürüzler var. - SERKAN OCAK

 • SİT alanına RES'e yargı freni
  Muğla 2. İdare Mahkemesi, 1. Derece Arkeolojik SİT alanı olan Yalıkavak ile Gümüşlük köyü sınırlarına kurulması planlanan Rüzgar Elektrik Santrali (RES) ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Daha önce mahkemenin isteği üzerine hazırlanan bilirkişi raporunda Rüzgar Elektrik Santrali (RES) için 'Kamu yararına uygun değil' ifadesi kullanılmıştı. - İDRİS EMEN

 • TEMA'dan Yeşil Yol açıklaması: Mahkeme kararı bize ulaşmadı
  Danıştay'ın Karadeniz'deki 6 ilin yaylaları arasındaki ulaşımı düzenleme gerekçesiyle yapılan "Yeşil Yol" projesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı aldığı haberlerinin ardından bir açıklama yapan TEMA Vakfı, "UYAP'ta yayınlanmış ya da kendilerine tebliğ edilmiş bir karar olmadığını duyurdu. - İDRİS EMEN

 • Akıma kapılan işçi öldü
  Bursa'nın Orhangazi İlçesi'nde, yapımı devam eden devlet hastanesi inşaatının elektrik işlerini yapan 30 yaşındaki Hamdi Ferik, yüksek akıma kapılarak öldü. Hamdi Ferik'in ile birlikte çalışan kuzeni Mustafa Ferik, arkadaşının ölümü ile sinir krizi geçirdi. Gelen 112 Acil Servis'te görevli Dr. Serpil Ceylan, ağlayan genci teselli etmeye çalıştı.

 • Tahıl ambarı kömür kokmayacak!
  Konya 1. İdare Mahkemesi, Türkiye'nin tahıl ambarı Konya Karapınar havzasında kurulması planlanan Karaman Akçaşehir kömür ocağı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Firma karara itiraz ederek temyiz için Danıştay'a başvurdu. Danıştay, yürütmeyi durdurma kararın onayladı - İDRİS EMEN

loading...

NAMAZ VAKİTLERİ