MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » DÜNYA HABERLERİ » MYNET.COM DÜNYA HABERLERİ

MYNET.COM DÜNYA HABERLERİ

Mynet dunya Haberler

www.mynet.com/haber/

 • ABD Savunma Bakanı Mattis Türkiye!ye geliyor: Masada 5 konu var
  ABD Savunma Bakanı, 'kuduz köpek' olarak tanınan James Mattis bugün Türkiye'ye geliyor. Ziyaretin nedenine ilişkin kulislerde Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde ve Irak’ta yapılanan PKK yuvalarına karşı yapmayı planladığı harekatın ABD’yi paniklettiği, bu nedenle İran ve Kuveytli yetkililerin yaptığı kritik ziyaretlerin ardından ABD Savunma Bakanı James Mattis'in 'PKK'ya kalkan olmak ve Türkiye’nin olası harekatını geciktirecek önerilerde bulunmak' amacıyla geldiği konuşuluyor.

 • Ivanka’dan şoför Pelin paylaşımı
  ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı Ivanka, Birleşmiş Milletler’in (BM) kadınların güçlendirilmesi ve cinsiyet eşitliği için çalışan birimi UNWomen’ın girişimiyle Edirne’de otobüs şoförü olarak çalışan Pelin Aslantaş’ın (44) hikâyesini tüm dünyaya duyurdu. Ivanka’nın 4.5 milyona yakın takipçilerine aktardığı haber, 8 Mart Kadınlar Günü’nde yayınlanmıştı. Haberde Aslantaş, 202 erkek arasında tek kadın şoför olduğunu anlatıyordu.

 • Alman Büyükelçi Yücel ve Steudtner'i ziyaret etti
  Almanya'nın Türkiye'deki büyükelçisi Martin Erdmann, tutuklu bulunan gazeteci Deniz Yücel ve insan hakları aktivisti Peter Steudtner'i Silivri Cezaevi'nde ziyaret etti.

 • Genç kadınlar internette 'hayatlarını mükemmel gösterme baskısıyla karşı karşıya'
  İngiltere'deki Kız İzciler'in yürüttüğü bir araştırma, kızların ve genç kadınların yüzde 35'inin internette hayatlarını mükemmel gösterme baskısıyla karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.

 • 'Kötü işler sağlığa işsizlikten daha fazla zarar veriyor'
  İngiltere'de bin kişi üzerinde yapılan bir araştırma, kötü bir işte çalışmanın insan sağlığına işsizlikten daha fazla zarar verdiğini ortaya koydu.

 • Güneş panellerinin elektrik üretim kapasitesi 'ilk defa nükleeri geçecek'
  Güneş enerjisi üzerine araştırmalar yürüten GTM Research, dünya çapında güneş ışığından elektrik üreten güneş panallerinin üretim kapasitesinin önümüzdeki aylarda ilk defa nükleer santralların kapasitelerini geçeceğini açıkladı.

 • ABD Pakistan'a Taliban baskısını artırıyor: Yardımlar ve müttefik statüsünü kaybedebilir
  ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson "ülkesinde barınan çeşitli terör örgütlerine tavırlarını değiştirmezse" Pakistan'ın askeri yardımları ve ABD'nin NATO dışı müttefik statüsünü kaybedebileceğini açıkladı.

 • Ofisini fareler basan Nijerya Başkanı Buhari evinden çalışacak
  Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari'nin, ofisini basan fareler nedeniyle üç aylığına evinden çalışacağı açıklandı.

 • ABD'den flaş Mısır kararı
  ABD'nin, Mısır'a yaptığı askeri yardımı insan hakları ve demokrasi alanında gelişme göstermediği gerekçesiyle dondurmayı planladığı bildirildi. ABD yönetiminin, özellikle sivil toplum örgütlerini ve muhalefeti ciddi biçimde sınırlandıran Kahire'ye bu konuda duyulan hoşnutsuzluğu göstermek için bu kararı almayı planladığı belirtildi. ABD, her yıl Mısır'a 1,3 milyar dolar askeri yardım yapıyor.

 • ABD'den Çin ve Rus şirketlerine Kuzey Kore yaptırımları
  ABD, Kuzey Kore'nin nükleer programına destek olduğunu öne sürdüğü Rus ve Çin şirketine yaptırım kararı aldı. Çin ise ABD'nin "hatasını düzeltmesini" ve Çin şirketlerini listeden çıkarmasını talep etti.

 • Donald Trump şeklinde ecstasy hapları ele geçirildi
  Almanya'da Donald Trump şeklinde 5 bin ecstasy hapı ele geçirildi. Turuncu renkli hapların internette "Trump partilemeyi tekrardan yüceltiyor" sloganıyla satıldıkları düşünülüyor.

 • Boko Haram'ın çocuk canlı bombaları artıyor: 2017'de 83 çocuk kullanıldı
  Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu Nijerya'nın kuzeydoğusunda, yalnızca bu yıl 83 çocuğun canlı bomba olarak kullanıldığını, bunun geçen yılın toplamının dört katı olduğunu açıkladı.

 • Maduro: Venezuela'ya diz çöktürmek istiyorlar
  Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, “Amerika’dan Venezuela’ya askeri operasyon ihtimali tehdidi savruluyor. Şu anda aslında Venezuela’ya karşı gerçekleştirilecek bir askeri operasyon ya da müdahaleyi haklı çıkartmak için kötü bir propaganda yürütülüyor.” dedi.

 • Trump'ın Konuşma Yapacağı Phoenix'te Protesto Hazırlıkları
  Arizona eyaletinin Phoenix kentinde yetkililer, hem Başkan Trump’a destek verenlerin hem de protesto edecek olanların toplanması ile ilgili hazırlıklar yapıyorlar. Trump seçim kampanyasındakilerine benzer bir miting için Phoenix’te.

 • VOA 60 22 Ağustos
  60 Saniyede Dünya Turu.

 • Rakka'da Çocuk Felcine Karşı Aşı Kampanyası
  Amerika destekli Rakka Sivil Halk Konseyi; Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF ve diğer uluslararası kurluşların, çocuk felci salgınının önlenmesi amacıyla IŞİD’den geri alınan bölgelerdeki yaklaşık 120 bin çocuğun aşılanmasına katkı sağladığını açıkladı.

 • Barzani: Bağımsızlık referandumunu ertelemeyeceğiz
  ABD Savunma Bakanı Mattis, Kürtlerin bağımsızlık referandumu yapmayı planladığı Irak’ta temaslarda bulundu.

 • Suudi Arabistan sokaklarında 'Macarena' dansı viral olan çocuk gözaltına alındı
  Suudi Arabistan'da kalabalık bir sokakta 1990'ların hit şarkısı 'Macarena' ile dans ettiği videoyu sosyal medyada paylaşan ve viral olan 14 yaşındaki çocuk, "halk arasında uygunsuz davranışta" bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

 • Mattis’in Ziyareti Gerginlikleri Giderebilecek mi?
  ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in, Ürdün’den sonraki durağı olan Türkiye ziyareti, Washington’un Suriyeli Kürtlere verdiği destek nedeniyle Ankara ile gerilen ilişkiler açısından kilit önem taşıyor. Uzmanlar Mattis’in ilk amacının, ilişkilerde daha fazla gerilemeyi engellemek olacağı fikrinde birleşiyor.

 • Atilla: ‘Ya Davayı Düşürün ya da Beni Sarraf’la Birlikte Yargılamayın’
  New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde, Rıza Sarraf ile birlikte yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, mahkemeye yaptığı son başvuruda, iddianamede kendisiyle ilgili iki suçlamanın iptal edilip davanın düşürülmesi talebini yineledi.

 • İçişleri Bakanlığı: Merkel'in Interpol suçlaması kabul edilemez
  Almanya Başbakanı Angela Merkel'in "Interpol gibi uluslararası teşkilatlar bu tür amaçlar için suistimal edilmemeli" sözlerine tepki gösteren İçişleri Bakanlığı, Akhanlı'nın serbest bırakılması kararının "Merkel'in açıklamalarından sonra gerçekleşmesinin manidar olduğunu" söyledi.

 • PKK'ya operasyon yapacaklar mı? İran'dan Erdoğan'a yanıt
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'İran'la ortak operasyonunun olası olduğuna' işaret eden açıklamasına yanıt veren İran Devrim Muhafızları Ordusu, Türkiye ile PKK'ya karşı ortak operasyon gerçekleştirme niyetinde olmadıklarını açıkladı.

 • Almanya'da tartışmalı sınırdışı uygulamasına onay
  Aşağı Saksonya eyaletinin "tehlikeli" olarak sınıflandırılan iki Selefi'yi sınırdışı kararı mahkemece onandı.

 • Türkiye’de ‘Milliyetçi’ Siyaset 2019’a Hazırlanıyor
  Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye karşı yürüttükleri liderlik yarışında yargı kararlarıyla seçim süreci yapılması yolu kapanan siyasetçiler, yeni bir siyasi parti oluşumuna hız verdi.

 • Barzani açıkladı: En büyük hatam...
  IKBY'deki başkanlık seçimlerine ilişkin konuşan Barzani, "Ben bir daha aday olmayacağım. Hayatımın en büyük yanlışı Kürdistan Bölgesi'nin başkanı olmamdı. Öyle bir sistem getirilmeli ki birinin gelip başkasının gitmesiyle halk zarar görmemeli" ifadelerini kullandı.

 • Bayer’in Monsanto’yu satın alma planına AB engeli
  AB Komisyonu Alman kimyacılık tröstü Bayer'in Amerikan biyoteknoloji holdingi Monsanto'yu satın alma planına karşı çekince bildirdi.

 • Beyaz Saray kapatıldı!
  ABD'den gelen son dakika haberine göre Beyaz Saray kapatıldı! ABD Gizli Servisi şüpheli bir çantanın tespit edilmesinin ardından Beyaz Saray'ın kapatıldığını bildirdi. Yetkililer olası tehlikeye karşı yaya ve muhabirleri uzaklaştırırken, bölgeyi güvenlik kordonuyla çevreledi.

 • Olay yazı: Erdoğan, Almanya için bir tehlike!
  Almanya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ile Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, Spiegel Online haber portalı için 'Erdoğan'ın kültür savaşına Almanya'da yer yok' başlıklı, olay yaratacak ortak bir makale kaleme aldı. Gabriel ile Maas, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki demokrasi kültürü için bir tehlike oluşturduğunu öne sürerek, cami ve derneklerin denetiminin sıkılaştırılması gibi bir dizi önlem aldıklarını açıkladı.

 • 22 Ağustos Salı Gününden Fotoğraflar
  Günden Fotoğrafa Yansıyanlar.

 • BM'den IŞİD’in İstismarına Uğrayanlar İçin Adalet Çağrısı
  Son BM raporunda, IŞİD kurbanların haklarının yerel ve uluslararası yasalarla daha fazla korunması gerektiği vurgulandı. Raporda, Irak hükümeti ve Bölgesel Kürt Yönetimi'nin, IŞİD’in elinde istismara uğramış kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için bazı olumlu adımlar attıkları da belirtildi.

 • Suriyeli Mülteciler Kurban Bayramı İçin Evlerine Dönüyor
  Kurban Bayramı’nı sevdikleriyle geçirmek isteyen Suriyeli mülteciler, ülkelerine dönmeye başladı. Pazartesi sabahı 08.

 • İran’dan Nükleer Tehdit
  Amerika’nın bazı kişilere yeni ambargolar uygulama kararına İran’dan uyarı geldi. İran, “5 günde yüzde 20 oranında uranyum zenginleştiririz” dedi.

 • 22 Ağustos Amerikan Basınından Özetler
  Amerikan basınına yansıyan haberlerin özetlerini Amerika'nın Sesi'nde bulabilirsiniz.

 • Mattis: ‘IŞİD Militanları Kaçışta’
  Mattis, Irak Başbakanı Haydar Ebadi’yle görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “IŞİD kaçış halinde. Muharebede güçlerimize karşı koyamayacaklarını anladılar ve kaybettikleri tek bir toprak parçasını geri alamadılar” diye konuştu.

 • ABD'den flaş yaptırım kararı! Çin ve Rusya...
  ABD ile Kuzey Kore arasındaki restleşme sürerken ABD Hazine Bakanlığı flaş bir kararın altına imza attı. ABD yönetimi, Kuzey Kore'nin nükleer silah ve balistik füze programlarını destekledikleri gerekçesiyle çoğu Rus ve Çinli 16 kişi ile kuruluş hakkında yaptırım kararı aldı.

 • İtalya’da Enkazdan Mucizevi Kurtuluş
  Yerel saatle akşam 9 sularında meydana gelen depremde, en az iki kişi öldü, 39 kişi yaralandı. İtalyan itfaiye ekipleri, zaman zaman elleriyle kazarak, 7 aylık bir bebeği ve iki abisini yerle bir olan evin enkazından çıkardı.

 • İspanya'daki Terör Saldırısında Fransa Bağlantısı
  Saldırganların araçla hafta sonu gidip döndükleri Paris ziyareti akıllara, teröristlerin Fransa'daki cihatçı örgütlerle bağlantısı olup-olmadığı sorusunu gündeme getirdi.

 • ‘Rakka’da Sivil Ölümlerinde Artış Yok’
  Suriye İnsan Hakları Gözlemevi adlı grup son 48 saatte koalisyon uçaklarının Rakka’daki hava saldırılarında 100’den fazla sivilin öldüğünü söylerken IŞİD’le Mücadele Özel Koalisyonu’nun Amerikalı komutanı Korgeneral Stephen Townsend bu iddiayı doğrulayacak kanıt olmadığına işaret etti.

 • ABD’den Meksika’ya Ek Seyahat Uyarısı
  Ek uyarıya Veracruz ve Chiapas eyaletleri de eklenirken, şiddet olaylarının oldukça yoğun yaşandığı Guerrero eyaletine ise devlet görevlilerinin her türlü kişisel seyahatleri yasaklandı.

 • ABD’den Çin ve Rus Şirketlerine Yeni Yaptırımlar
  Başkan Donald Trump yönetimi, Kuzey Kore’yle iş yaparak bu ülkenin nükleer silah ve füze programlarını geliştirmesine yardım ettikleri gerekçesiyle bazı Çin ve Rus kişilerle şirketlere yeni yaptırımlar getirdi.

 • Dünyanın en hızlı trenleri yeniden 'tam gaz' gidecek
  Çin filosunun hızı, 2011'de 40 kişinin hayatını kaybettiği iki kazadan sonra 300 km'ye düşürülmüştü. Gelecek haftadan itibaren 'dünyanın en hızlı trenleri' yeniden 350 kilometre hızla sefer yapabilecek.

 • Tüm zamanların en iyi komedi filmleri
  BBC Kültür servisi 52 ülkeden 253 film eleştirmeninden en beğendikleri 10 komedi filmini sıralamalarını istedi. İşte ilk 25'e giren filmler...

 • 'Seks festivalinde' şok ölüm
  İngiltere'de gerçekleştirilen 'seks festivalinin' ardından, 50’li yaşlarda bir erkeğin cesedi bulundu. Bir kadının ise bilinci kapalı halde hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

 • ABD Savunma Bakanı’nın Türkiye Gündemi Ne Olacak?
  Amerika Savunma Bakanı James Mattis’in 23 Ağustos Çarşamba günü Türkiye’ye yapacağı ziyaret öncesi Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr.

 • Yorum: Stratejisiz savaşa devam
  DW'den Sandra Petersmann, Trump'ın yeni Afganistan stratejisinde "yeni" bir şey bulunmadığını belirterek, "ABD savaşa geri dönüyor" diyor.

 • Gözlemciler: Rakka operasyonunda 170 sivil öldü
  Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Rakka'da yoğunlaştırdığı hava saldırılarında son sekiz günde en az 170 sivilin öldüğünü bildirdi.

 • Avrupa bunu konuşuyor!
  Almanya’nın Osnabrück şehrinde Donald Trump'ın kafası şeklinde 5 bin adet uyuşturucu hap ele geçirildi. Rutin araç kontrolünde ele geçirilen hapların Hollanda’dan Almanya’nın Hannover şehrine götürülmek üzere yola çıktığı belirtildi. Hapların ön yüzünde Trump’ın yüzü çizili iken arkasında da ismi yazılı. Hapların değeri yaklaşık 46 bin dolar.

 • Seçim Kurulu: Türk kökenli seçmen sayısı 720 bin
  Almanya’da Federal Seçim Kurulu, 24 Eylül’de yapılacak parlamento seçiminde oy kullanma hakkına sahip yaklaşık 720 bin Türk kökenli Alman vatandaşı bulunduğunu açıkladı.

 • Barcelona saldırısıyla ilgili şok itiraf
  Barcelona saldırından bir gün önce hücre evindeki patlamadan yaralı olarak kurtulan Muhammed Huli Chemlal mahkemeki ifadesinde şoke etti. Chemlal mahkemede verdiği ifadede, şehirde patlayıcıların da kullanılacağı çok daha büyük bir eylem hazırlığında olduklarını itiraf etti.

 • Tankerle Çarpışan ABD Savaş Gemisindee Ceset Parçaları Bulundu
  Singapur açıklarında bir petrol tankeri ile çarpışan ABD destroyerinin kayıp 10 denizcisi ile ilgili kötü haber geldi. ABD Pasifik Donanması Komutanı Amiral Scott Swift, USS John McCain’de kayıp ABD’li denizcilerin bazılarının ceset parçalarına ulaşıldığını açıkladı.

NAMAZ VAKİTLERİ