MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » DÜNYA HABERLERİ » MYNET.COM DÜNYA HABERLERİ

MYNET.COM DÜNYA HABERLERİ

Mynet dunya Haberler

www.mynet.com/haber/

 • ABD Temsilciler Meclisi'nden Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlara onay
  Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören ve Başkan Trump'ın karşı çıktığı yasa tasarısı 3'e karşı 419 oyla onaylandı. Tasarı yasalaşırsa, Trump'ın Rusya'ya yönelik herhangi bir yaptırımı hafifletme ya da kaldırma yetkisi sınırlandırılacak. Senato'nun da onayı halinde, tasarı Trump'ın imzasına sunulacak.

 • İbadi'den Barzani'ye sert tepki
  Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, haftalık basın toplantısında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) bağımsızlık referandum planına değinerek 'Anayasamızda tek taraflı referandum yapma ve ayrılma yetkisi yok. Kürdistan Bölgesi'ndeki referandum yasal değil ve bunu tanımayacağız' dedi. Haydar el-İbadi, Türkmenlerin çoğunlukta yaşadığı Telafer'i de DEAŞ'tan kurtarma operasyonu için hazırlıkların devam ettiğini belirtti.

 • 'Esad'ın hayranı değilim'
  Lübnan Başbakanı Hariri ile Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Trump, Obama'yı eleştirdi. Trump, "Başkan Obama kuma kırmızı çizgiler çizdi. Ardından kimyasal da dahil korkunç şeyler yapıldı. Ben bir adım ileri gittim ve Obama'nın yapması gereken şeyi yaptım. (Gereken yapılsaydı) Suriye'de ne İran ne de Rusya olurdu" dedi. Trump, "Esad'ın hayranı değilim. Onun kendi ülkesine ve insanlığa karşı yaptığı şeyler korkunç." ifadelerini kullandı.

 • Mısır: Katar’a Taviz Yok
  Brüksel’de Avrupa Birliği nezdinde temaslarda bulunan Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry, dört Arap ülkesinin ambargo uyguladıkları Katar’a taviz vermesinin söz konusu olmadığını söyledi.

 • ABD'den 3 ülkeye yeni yaptırım kararı
  İran ve Rusya'ya ek yaptırımlar getiren yasa tasarısı ABD Kongresi'nden geçti.

 • Uluslararası Af Örgütü Gerginliği Tırmanıyor
  Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’deki yerel yöneticilerinin tutuklanmasını Avrupa Birliği gündemine taşıdı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin Uluslararası Af Örgütü’yle bir sorunu olmadığını, sorunun şahısla ilgili olduğunu söyledi.

 • Suriye: Savaşın sonunun başlangıcı
  Suriye, ABD'nin Suriye'deki CIA programını durdurmasını "savaşın sonunun başlangıcı" olarak nitelendirerek, gelinen aşamada dış ülkelerden sızmaların durdurulmasının önem taşıdığını açıkladı.

 • İsrail’den Erdoğan’a Sert Tepki
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İsrail'in yaptığı, Mescid-i Aksa'yı Müslümanların elinden alma girişimidir” açıklamasına İsrail’den sert tepki geldi.

 • Senato Sağlık Tasarısını Tartışmaya Açıyor
  Senato, Cumhuriyetçiler’in sağlık tasarısını gündemine almayı kabul etti. Yapılan oylamada 50’ye 50 eşitlik çıkması üzerine, aynı zamanda Senato’nun başkanı olan Başkan Yardımcısı Mike Pence eşitliği Cumhuriyetçiler’in lehine bozdu.

 • Atilla’nın Kefalet Talebine Hakim Berman’dan İtiraz
  New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi Hakimi Richard Berman, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın 20 Temmuz’da yaptığı başvuruda sunulan kefalet paketinin yeniden gözden geçirilmesini, istediği gerekli değişikliklerin yapıldıktan sonra da kendisine yeniden gönderilmesini istedi.

 • VOA 60 25 Temmuz Salı
  60 Saniyede Dünya Turu.

 • İsrail'den yanıt: Osmanlı dönemi çoktan sona erdi
  Mescid-i Aksa gerginliği Türkiye ve İsrail arasında söz düellosuna dönüştü.

 • Macron'dan Libya'da Krizden Çıkış İnisiyatifi
  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Libya’da güçlü iki rakip isim Fayez El-Sarraj ve Halifa Haftar’ı biraraya getirdi. Buluşmada ilk kez El-Sarraj ve Haftar 6 yıldır devam eden çatışmaları sona erdirecek ortak bir bildiri yayınladı.

 • Senato Sağlık Tasarısını Tartışmaya Açıyor
  Senato, Cumhuriyetçiler’in sağlık tasarısını tartışmaya açmayı kabul etti. Yapılan oylamada oylar 50-50 çıkınca, aynı zamanda Senato’nun başkanı olan Başkan Yardımcısı Mike Pence eşitliği Cumhuriyetçiler’in lehine bozdu.

 • Federal Savcılık: Zschäpe cinayetlerin suç ortağı
  NSU davasında Federal Başsavcılık baş sanık Beate Zschäpe'nin 'hücrenin bütün cinayetlerine ve saldırılarına suç ortaklığı'ndan hüküm giymesini talep etti.

 • ‘Cumhuriyet Davası Türkiye’deki Basın Özgürlüğü İçin Bir test’
  Cumhuriyet gazetesi davası, ABD medyasında geniş yankı uyandırdı. Aralarında CNN, ABC, NBC gibi birçok ulusal televizyon kanalında Cumhuriyet davası ve yapılan ilk duruşmayla ilgili haberler yayınlandı.

 • ABD ateşinin ardından İran'dan ilk açıklama
  İran, Basra Körfezi'nde devriye görevi yapan Devrim Muhafızları’na bağlı bir sahil güvenlik botuna ABD donanması tarafından "kışkırtma ve korkutma" amacıyla ateş açıldığını belirtti. Devrim Muhafızları'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Açılan ateş sonrası İran botunun görevine devam ederken, ABD gemisinin kısa sürede bölgeden uzaklaştığı" kaydedildi.

 • Mogherini: Demokraside somut adımlar görmek istiyoruz
  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Ömer Çelik Brüksel'de AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile bir araya geldi.

 • Batı’ya ‘Casuslarla Gerilim Yaratma’ Suçlaması
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında, ABD ile Avrupa ülkelerini Türkiye’de gerilim yaratmak için casuslar bulundurmakla ve terör örgütlerini desteklemekle suçladı.

 • Utku: Cumhuriyet gazetesinden bir örgüt çıkaramazsınız
  Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerinin yargılandığı davanın ikinci duruşmasında bugün Murat Sabuncu, Bülent Utku ve Güray Öz savunma yaptı.

 • Türk koca ve eşine ABD'de balayı şoku
  İngiltere'de yaşayan Ali Gül ve eşi Natasha Politakis balayı için Hawaii'ye gitmek istedi. Ancak balayı heyecanları Los Angeles havalimanında son buldu. ABD, Türk asıllı Ali Gül'ü İngiltere'ye geri gönderdi. Natasha Politakis, eşinin Türk kökenli ve Müslüman olduğu için ABD'ye alınmadığını söylüyor.

 • Temsilciler Meclisi Rusya Yaptırımlarını Oylamaya Hazırlanıyor
  Kabul edilmesi beklenen yaptırım tasarısı, Kongre’ye, Başkan Donald Trump’ın Moskova üzerindeki yaptırımları hafifletmeye yönelik herhangi bir girişimini gözden geçirme yönünde yeni yetkiler de tanıyor.

 • HDP Diyarbakır'daki grup toplantısından sonra 'Vicdan ve Adalet Nöbeti'ne başladı
  Halkların Demokratik Partisi, bugünkü meclis grup toplantısını Diyarbakır Ekin Ceren Parkı'nda gerçekleştirdi. Grup Sözcüsü Baydemir 'Vicdan ve Adalet Nöbeti' adlı eylemlerini başlattıklarını açıkladı. Nöbet farklı kentlerde devam edecek.

 • Amerikan Devriye Botundan İran Gemisine Uyarı Ateşi
  Basra Körfezi’nde devriye gezen bir Amerikan botu, kendisine 137 metre kadar yakınlaşan İran gemisine uyarı ateşi açtı.

 • Seçtiğimiz kelimeler karakterimizi ele veriyor
  Ağzımızdan çıkan her kelime kişiliğimize dair ipucu içeriyor.

 • Libya'da iki hükümet ateşkeste anlaştı
  BM destekli hükümetin başbakanı el-Sarac ile doğuyu kontrol eden Haftar birlikleri çatışmaları sonlandırma yönünde anlaştı.

 • Senato'da Kritik Sağlık Tasarısı Oylaması
  ABD Senatosu, eski Başkan Barack Obama tarafından hayata geçirilen sağlık sigortası sistemini değiştirmeye yönelik Cumhuriyetçilerin son girişimini tartışmaya açma konusunda oylamaya gidiyor.

 • İspanya'da kadına karşı şiddetle mücadele 'tarihi' reform
  İspanya'da halk, kadına karşı şiddet ile mücadele etmek için hazırlanan beş yıllık 'tarihi' programı kutluyor. Program için 1 milyar euroluk bütçe ayrıldı. Ancak bazı sol siyasetçiler programı yeterli bulmuyor.

 • Eurowings'den "Pilot korktu" iddiasına yanıt
  Almanya'nın Stuttgart kentinden Ankara'ya yapılması planlanan bir uçuşun, pilotun siyasi korkuları nedeniyle iptal olduğunu öne süren yolcuların iddiası, havayolu şirketi tarafından yalanlandı.

 • Gülmen ve Özakça için aydınlar bir kez daha devrede
  KHK ile ihraç edildikleri işlerini geri almak için 139 gündür açlık grevinde olan Gülmen ve Özakça için aydınlar bir kez daha arabuluculuk girişiminde bulunuyor.

 • Çavuşoğlu ve Çelik'ten flaş AB açıklaması
  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Brüksel’de düzenlenecek Bakanlar Düzeyinde Siyasi Diyalog Toplantısı’na katıldı. Toplantı sonrası Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Avrupa Birliği Bakanı Çelik, toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, açıklamasında "İlişkilerimizde sorunlar da var. Bu sorunlar da gizli değil. Sorunların aşılması için diyaloğumuzun daha da güçlendirilmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

 • 25 Temmuz Amerikan Basınından Özetler
  Amerikan basınına yansıyan haberlerin özetlerini Amerika'nın Sesi'nde bulabilirsiniz.

 • PEN Almanya Başkanı: Türkiye en büyük gazeteci hapishanesi
  Cumhuriyet davası nedeniyle Erdoğan ve Yıldırım'a bir açık mektup yazan PEN Almanya Başkanı Venske, Türkiye'de gazetecilerin yargılandığı davaları absürt olarak nitelendirdi.

 • Kushner İkinci Kez Kongre'de İfade Veriyor
  Başkan Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner dün Senato İstihbarat Komisyonu’na Rusya’nın geçen yılki başkanlık müdahalesi iddialarıyla ilgili ifade vermişti. Kushner bugün de Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nda konuşuyor.

 • Zafer Köpekbalığının
  28 Olimpiyat madalyalı yüzücü Michael Phelps’in, büyük beyaz köpekbalığıyla yarışında galibiyet, büyük beyazın oldu.

 • Erdoğan: S400'de imzalar atıldı
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında Rusya'dan satın alınmak istenen S-400 hava savunma sistemlerinde imzaların atıldığını söyledi.

 • Hawking'den uzaylılar ile ilgili kritik uyar
  İngiliz bilim insanı Stephen Hawking, insanlığın kendinden üstün yaşam formlarıyla karşılaşması halinde doğacak felaketlere dair endişelerini dile getirdi. Hawking, üstün yaşam formlarıyla olası bir karşılaşmanın, Kristof Kolomb'un Amerikan yerlileriyle karşılaşmasını aratmayabileceğini söyledi. Hawking ayrıca, iletişime geçilecek uzaylıların, geri kalmış galaksilerde bulunan kaynakları yağmalamak gibi kötü emelleri olan gelişmiş yaşam formları olabileceği yolunda uyarıda bulundu.

 • Sessions’a Baskı Artıyor
  Adalet Bakanı Jeff Sessions, Kongre’den Rusya eski Büyükelçisiyle görüşmesi konusunda baskıyla karşı karşıya, Beyaz Saray ise kendisini Rusya soruşturmasından çektiği için eleştiriyor.

 • ABD donanması, İran'a uyarı ateşi açtı
  AFP haber ajansı, ABD'li bir askeri yetkilinin ifadesine dayanan haberde, ABD donanmasının İran'a uyarı ateşi açtığını belirtti. ABD'li yetkili, İran'a ait geminin ABD donanmasına 150 metre kadar yaklaştığını ve akabinde uyarı atışı yapıldığını aktardı. Yetkili, ABD donanması tarafından yapılan uyarıların İran gemisi tarafından görmezden gelindiğini iddia etti.

 • İsrail El Aksa’ya Kapalı Devre Kamera Sistemi Kuruyor
  İsrail, El Aksa Camisi’nin (Mescid-i Aksa) girişindeki metal arama detektörlerini kaldırdı. Yerine kapalı devre kamera sistemi kurmaya hazırlanıyor.

 • HDP’den Polis Ablukasında Grup Toplantısı
  Halkların Demokratik Partisi (HDP), geçen hafta açıkladığı "Demokrasi Mücadele Planı" kapsamında haftalık grup toplantısını Diyarbakır’da yaptı. Parkta yapılan toplantıya milletvekilleri dışında kimsenin katılmasına izin verilmedi.

 • ‘Türkiye ve Rusya S400 İmzalarını Attı’
  Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan’ı kapsayan Körfez ülkeleri ziyaretinden sonra Ankara’da basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Rusya’nın S-400 hava savunma füze sistemleri konusunda anlaştığını açıkladı.

 • Katar'dan ABD ve Türkiye açıklaması
  Katar Savunma Bakanı Halid el Atiyye Körfez krizinin ABD ile olan ilişkileri etkilemediğini belirterek Katar´ın ABD ve Türkiye ile birlikte yeni bir tatbikata hazırlandığını söyledi. Katar-ABD ilişkilerinin güçlü olduğunu, Atiyye, Katar’daki Amerikan ve Türk askeri varlıklarının kesinlikle rahatsızlık kaynağı olmadığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak ile Katar'ın başkenti Doha'ya ziyaret gerçekleştirmişti.

 • 7 soruda Hero tişörtü gözaltıları
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişiminde bulunduğu iddiasıyla yargılanan Gökhan Güçlü'nün duruşmaya üzerinde Hero yazan bir tişörtle gelmesinin ardından, üzerinde Hero yazan tişörtler giyen insanlara yönelik bir gözaltı dalgası baladı. Hero gözaltılarıyla ilgili merak edilen sorulara yanıt aradık.

 • Trump 'banka soydu'
  İtalya'nın Torino şehrinde daha önce filmlere konu olmuş türde bir soygun yaşandı. Soyguncuların bu sefer yüzlerinde Amerikan Başkanı Donald Trump 'ın maskesi vardı. Biri 26, diğeri 30 yaşında ki iki kardeş Kuzey İtalya’nın Piyemonte bölgesinde kalan Torino şehrinde banka soymak için yüzlerine Amerika Başkanı Donald Trump’ın maskesini giydi.

 • Fransa’da Milletvekili Ayrıcalıkları Daraltılıyor mu?
  Milletvekillerine akrabalarını işe almayı yasaklamaktan, harcamalarını belgelemeye kadar bir çok ayrıcalığı daraltan “Siyasi Ahlak Yasa Tasarısı” Fransız Ulusal Meclisi’nde görüşülmeye başlandı.

 • Trump Ukrayna'yı başkanlık seçimlerine müdahale etmekle suçladı
  ABD Başkanı Donald Trump, Ukrayna'nın başkanlık seçimlerini Hillary Clinton lehine etkilemeye çalıştığını öne sürdü. ABD Başkanı, Rusya'nın müdahalesiyle ilgili iddialar hakkında soruşturma açan Adalet Bakanı Jeff Sessions'ı ise Clinton'a 'çok yumuşak davranmakla' eleştirdi.

 • Guardian: Cumhuriyet ile dayanışma içindeyiz
  İngiliz Guardian gazetesi, Cumhuriyet davasının dün başlamasının ardından bugün başyazılarından birini Türkiye'ye ayırdı. "Özgür basına saldırı bir demokrasi için asla iyi sonuç vermez" başlıklı yazıda, Guardian'ın Cumhuriyet gazetesi ile dayanışma içinde olduğu vurgulandı.

 • İlnur Çevik'ten ABD'ye S-400 yanıtı
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı İlnur Çevik, ABD Genelkurmay Başkanı Dunford'un 'Türkiye, Rusya'dan S-400 alırsa endişe kaynağı olur'sözlerine tepki gösterdi. YPG'ye silah yardımı ve Fethullah Gülen'in ABD'de yaşadığını anımsatan Çevik "Senin bu yaptıklarından haklı olarak biz kaygı duymayalım da kim duysun ey Pentagon, ey ABD?" dedi.

 • Microsoft, Paint programını kaldırmama kararı aldı
  Pazartesi günü, grafik programı Paint'i kaldırmayı planladığını duyuran Microsoft, gelen tepkiler üzerine kararını değiştirdi ve Paint'in Microsoft mağazası üzerinden ücretsiz olarak indirilebileceğini açıkladı.

NAMAZ VAKİTLERİ