MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » DÜNYA HABERLERİ » BBCTURKİSH.COM DÜNYA HABERLERİ

BBCTURKİSH.COM DÜNYA HABERLERİ

BBC Turkish - Haberler

BBC Turkish - Haberler

 • İki yeni KHK: 3974 kişi kamudan ihraç edildi
  Olağanüstü hâl (OHAL) kapsamında çıkarılan ve Resmi Gazete'de yayınlanan iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 3974 kişi kamudaki görevlerinden ihraç edildi; 14 dernek ve 2 yayın kuruluşu kapatıldı. Yeni KHK ile televizyonlardaki evlilik programlarına da yasak gelebilir.

 • Türkiye'de Wikipedia'ya erişim engeli
  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın AA'ya verdiği bilgiye göre internetin en büyük ansiklopedisi Wikipedia'ya getirilen erişim engelinin nedeni "Türkiye'yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde göstermeye çalışan içeriklerin kaldırılmaması". Wikipedia'nın kurucularından Jimmy Wales, "Bilgiye erişim temel insan hakkıdır" diyerek yasağı eleştirdi.

 • Kuzey Kore'nin yeni füze denemesi sonrası sular ısınıyor
  Kuzey Kore'nin başarısız olan yeni balistik füze denemesi sonrası ABD bir uçak gemisinin başını çektiği filoyu ada açıklarına yönlendirdi. Bir Fransız savaş gemisi de Fransa, ABD, İngiltere ve Japonya'nın ortaklaşa yapacağı büyük donanma tatbikatı için Japon Denizi'ne ulaştı.

 • AB'nin 27 ülkesinden Brexit yol haritasına 'jet onay'
  Avrupa Birliği'nin (AB) İngiltere dışındaki üye ülkeleri, oy birliği ile İngiltere'nin AB'den çıkış (Brexit) müzakerelerinde izlenecek yolun ana prensiplerini kabul etti. 27 ülkenin liderlerinin uyum mesajı verdiği toplantıda, yol haritasının onaylaması 1 dakikadan kısa sürdü.

 • Erdoğan: Bir gece ansızın gelebiliriz
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Irak ve Suriye'de düzenlediği hava harekatına yönelik olarak "Vakti saati geldiğinde ne yapacağımızı biz gayet iyi biliriz. Bir gece ansızın gelebiliriz" dedi. Saldırılara ABD ve Rusya tepki göstermişti.

 • Rusya: ABD ile Suriye'de iş birliğine hazırız
  Rus Interfax haber ajansı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Suriye konusunda ABD ile iş birliği yapmaya "tamamen hazır" olduklarını açıkladığını yazdı.

 • İran cumhurbaşkanlığı seçimleri: Bilmeniz gereken 5 şey
  19 Mayıs'ta İranlılar yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandığa gidecek. İran seçimlerinin dünya güçleri için önemi ne? Seçmen nelere bakarak karar veriyor? Seçimler adil ve özgür olacak mı? BBC Farsça'dan Siavash Ardalan derledi.

 • Papa'dan Mısır'a 'barış' ziyareti
  Papa Francesco 'barış' temalı bir ziyaret için gittiği Mısır'da, dini liderleri dinin şiddet amacıyla kullanılmasına karşı çıkmaya çağırdı. Papa ayrıca, 'Bugün barış inşaatçılarına ihtiyaç var, çatışma kışkırtıcılarına değil' dedi.

 • ABD ekonomisinden ilk çeyrekte üç yılın en yavaş büyümesi
  Amerikan ekonomisi 2016 yılının ilk çeyreğinde yıllık olarak yüzde 0.7 büyüdü. Beklentilerin altında gelen büyüme rakamı, 2014 yılından beri Amerikan ekonomisinin kaydettiği en yavaş büyümeye işaret etti.

 • Fransa seçimleri: Yeni aşırı sağcı lider görevi bıraktı
  Fransa'nın aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi, Yahudi Soykırımı (Holokost) inkarına yönelik tartışmalar üzerine son üç günde ikinci kez liderini değiştirdi. Yeni geçici başkan Steeve Briois aynı zamanda son birkaç yıldır "aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin kalesi" olarak anılan Fransa'nın kuzeyindeki Hénin-Beaumont kentinin belediye başkanı.

 • Boksta rekorların maçı: Joshua ve Klitschko karşı karşıya
  Boksta Anthony Joshua ve Wladimir Klitschko arasındaki bu akşam yapılacak ağır siklet ünvan müsabakasının birçok rekoru kırması bekleniyor. "İngiltere topraklarındaki en büyük boks karşılaşması" olarak nitelenen maçı, Londra'daki Wembley stadında 90 bin biletli seyirci izleyecek.

 • Üç bacakla doğan çocuk başarıyla ameliyat edildi
  Gelişmemiş ikizinden geriye kalan leğen kemiğine bağlı üçüncü bir bacakla doğan üç yaşındaki Bangladeşli bir çocuk başarılı geçen ameliyatın ardından ülkesine döndü.

 • Trump: ABD Başkanı olmadan önceki hayatımı özlüyorum
  Reuters'a Oval Ofis'te konuşan ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'daki görevi için 'Daha kolay olacağını düşünmüştüm' ifadesini kullandı. Bazı sosyal medya kullanıcıları Trump'ın şaşırmasına şaşırken, bazıları dürüstlüğünü takdir ettiklerini söyledi.

 • Amerikan teknoloji şirketleri kârlarını yükseltti
  Amerikan teknoloji devlerinin 2016 yılının açıklanan ilk çeyrek bilanço rakamlarına göre Google'ın şemsiye şirketi Alphabet, e-ticaret ve bulut teknolojisi şirketi Amazon, yazılım ve bilişim şirketi Microsoft, çip üreticisi Intel, kârlarını yükselten şirketler oldu.

 • Başbakan Yıldırım BBC'ye konuştu: 'AİHM, milletin verdiği kararı değiştiremez'
  Başbakan Binali Yıldırım, BBC World televizyonunda yayınlanan HARDtalk programına verdiği mülakatta, referandum süreci ve sonrasına ilişkin getirilen eleştirilere yanıt verdi. Yıldırım, referandumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşımaya hazırlanan CHP'ye, "Milyonların verdiği kararı ancak millet değiştirir" yanıtını verdi.

 • Brezilya'da trans bireyler savunma sanatı öğreniyor
  Brezilya'da sürekli saldırıya uğrayan Maria ve arkadaşları savunma sanatı Krav Maga sporuna başladı. 'Pirana Takımı' oluşturan translar, amaçlarının kimseye zarar vermek olmadığını, sokakta şiddete uğrayan arkadaşlarını korumak olduğunu söylüyor.

 • CHP milletvekili Çam, AİHM'e referandum için bireysel başvuru yaptı
  İzmir Milletvekili Musa Çam, referandumla ilgili AİHM'e bireysel itiraz başvurusu gerçekleştirdi. Çam, kimi milletvekillerinin ise Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'na başvuracağını aktardı.

 • Endonezya'da din kadınlarından çocuk evliliğine karşı fetva
  Çocuk evliliğinin en yaygın olduğu ülkelerden Endonezya'da bir araya gelen kadın din görevlileri şimdiye kadar görülmemiş bir adım atarak, kız çocuklarının evlendirilmesine karşı fetva yayımladı.

 • Avusturyalı aşırı sağcı milletvekili: Türklere vatandaşlık verilmesin
  Avusturya'nın etkili aşırı sağcı milletvekillerinden Norbert Hofer, Ankara, Avusturya'da çifte vatandaş olan kaç Türkiye kökenlinin olduğunu açıklayana kadar, Türkiye kökenlilere vatandaşlık verilmemesini istedi.

 • Alman Federal Meclisi kısmi burka yasağını onayladı
  Almanya'da parlamentonun alt kanadı, yüzü tamamen kapatan burka gibi kıyafetlerin giyilmesini kısmen yasaklayan yasa tasarısını onayladı. Tasarı, memurların, yargıçların ve askerlerin iş yerlerinde burka giymelerini yasaklıyor.

 • Sur'da iki mahallede yıkım başlıyor, mahalleli tepkili
  Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinin 'öbür yakası' olarak bilinen Alipaşa ve Lalabey mahalleleri için yıkım işlemi 1 Mayıs'ta başlıyor. Mahalleli tepkili, yetkililer ise nihai kararın verildiğini söylüyor. BBC Türkçe'den Hatice Kamer'in haberi.

 • İbrahim Kalın: Referandum bir demokrasi zaferidir
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözcüsü İbrahim Kalın İngiltere'de yayınlanan Guardian gazetesi için bir makale kaleme aldı ve referandum sonuçları için 'Erdoğan haklı: Referandum bir demokrasi zaferidir' dedi.

 • Makedonya'da göstericiler meclisi bastı
  Makedonya'nın başkenti Üsküp'te eski başbakan Nikola Gruevski'nin destekçileri meclis binasını basarak Sosyal Demokrat Parti'nin üyelerine saldırdı.

 • United Airlines ve uçaktan attığı doktor uzlaştı
  Amerikan havayolu şirketi United Airlines ile koridorda sürüklenerek uçaktan çıkarılan doktor David Dao arasında, mahkemeye başvurmaksızın uzlaşma sağlandı. United Airlines'ın uzlaşma için Dao'ya ne kadar ödeme yapacağı ise bir sır.

 • 116 yaşındaki kadına 'çok yaşlı' diye banka kartı çıkarmadılar
  María Félix Nava dünyanın en yaşlı kadınlarından biri. Meksikalı kadın, devlet maaşını alabilmek için bankadan hesap açtırmak istediğinde 'çok yaşlı olduğu' için reddedildi. Hikayenin duyulmasıyla yetkililer duruma el koydu.

 • Karikatürist Selçuk Erdem, Penguen dergisinin neden kapandığını anlattı
  Ünlü karikatür dergisinin çizeri ve editörü olan Selçuk Erdem, BBC Türkçe'den Rengin Arslan ile gerçekleştirdiği Facebook canlı yayınında, derginin yayın hayatına neden son verdiğini anlattı.

 • Trump'ın 'kayıt dışı göçmen' hattına uzaylı ihbarı yağıyor
  ABD'de kayıt dışı göçmenlerin işlediği iddia edilen suçların mağdurları için bir çağrı hattı kuruldu. Ancak duyuruda kullanılan bir kelime, hattın sosyal medya kullanıcıları tarafından işletilmesine neden oluyor.

 • Şengal ve Karaçok operasyonları neden önemli?
  TSK'nın dün Irak'ta ve Suriye'de düzenlediği hava operasyonları bir ilk olma özelliği taşıyor. Şengal'de PKK hedef alınırken, bölgedeki kaynaklar bugüne kadar adı az duyulmuş olan Karaçok Dağı'nda bulunan radyoların Suriye'deki Kürtlerin Türkiye ile iletişimi açısından kritik rol oynadığına dikkat çekiyor. BBC Türkçe'den Rengin Arslan'ın haberi.

 • Suriyeli mültecilerin sırtından para kazanan organ taciri
  Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta yaşayan Ebu Cafer'in işi, organlarını satacak kadar çaresiz durumdaki mültecileri bulmak. Her dört kişiden birinin Suriyeli mülteci olduğu Lübnan'da da bu çok zor bir şey değil. Yaptıklarını "Ben insanlara yardım ediyorum" diyerek savunan organ kaçakçısı, BBC'ye konuştu.

 • DERGİ - Halep'te bir çocuğu kurtaran Suriyeli fotoğrafçı ve düşündürdükleri
  Son günlerde çokça paylaşılan bir fotoğrafta Suriyeli bir fotoğrafçının makinesini bir kenara bırakarak bombalanan bir yerde yaralı bir çocuğu kurtarışını gördük. Bu fotoğraf bir başka resmi hatırlattı bize.

 • DERGİ - Soğuk algınlığı sırasında süt ürünlerinden kaçınmalı mı?
  Çoğu kişi, süt içmenin veya dondurma yemenin soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı semptomlarını azdıracağına inanır. Bunun doğruluk payı var mıdır?

 • DERGİ - Çikolatayla gelen barış
  Essam Hadhad Şam'da çikolata üretiyordu. İç savaşta fabrikası bombalanınca ailesiyle birlikte ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Kanada'ya yerleşen çikolata üreticisi Essam Hadhad ve ailesinin hikâyesi…

 • DERGİ - Tutankamun'un laneti ve Mumya efsanesi
  1920'lerde Mısır firavunu Tutankamun'un mezarının bulunmasının ardından, antik Mısır'da yaşam ve 'Tutankamun'un laneti' inancı bütün dünyayı etkisi altına almış ve çok sayıda filme ve hikâyeye konu olmuştu.

 • Fotoğraflarla: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları
  Ankara'da kar yağışı nedeniyle öğrencilerin Anıtkabir ziyareti planlanandan kısa sürdü, bazı kentlerde kutlamalar hava koşulları nedeniyle kapalı alanlara alındı. Türkiye'nin dört bir yanından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı manzaraları...

 • Eş Şebab: Çocuğunu İslami olmayan okullara yollayanlar sonucuna katlanır
  Somali'de Eş Şebab örgütü militanları, çocukların İslami usullere göre eğitim yapan okullara gönderilmesi çağrısı yaptı. Eş Şebab, çağrıya uymayanların "sonuçlarına katlanacağı" tehdidinde bulundu.

 • Fotoğraflarla: Türkiye'de Paskalya
  Türkiye'nin dört bir yanında Hristiyanlar için kutsal olan ve İsa Peygamber'in göğe yükselişi olarak kabul edilen Paskalya Bayramı coşkuyla kutlandı. Kutlamalar sırasında kardeşlik ve barış mesajları verildi.

 • Fotoğraflarla: Afrikalı kabilelerin en ilginç ve renkli başlıkları
  Kenya'dan Etiyopya'ya Afrikalı kabilelerin geleneksel kostümlerindeki en ilginç sarık ve başlıklar fotoğraf galerimizde.

 • Alaska'da ıssızlığın ortasında bir aile
  ABD'nin Alaska eyaletinde, 400 kilometre uzunluğundaki Nowitna Nehri'nin kenarında yaşayan tek insan topluluğu olan Atchley ailesinin hayatını fotoğrafçı Ed Gold görüntüledi.

 • Oslo’da bomba bulundu, Norveç terör tehdidi seviyesini artırdı
  Oslo'nun merkezinde bir bomba düzeneği bulunmasının ardından Norveç istihbarat birimleri ülkedeki ulusal terör tehdidi seviyesini artırdı.

 • Nil sularının mülteci kampına yolculuğu
  Güney Sudan'daki şiddet ve kıtlık nedeniyle Uganda'ya sığınan yüzbinlerce mülteci için en büyük sorun, suya erişim. Yardım kuruluşları sayesinde Nil Nehri'nin suları mülteci kampındakilere ilaç olabilecek.

 • Transmusicales: Fransa'da bir keşif festivali
  Dünyadaki birçok festival "headliner" denilen yıldız müzisyenler veya gruplarla izleyici toplarken, Transmusicales "keşif" festivali olma özelliği ile öne çıkıyor. Bu festival Nirvana'dan Bjork'e çok sayıda ünlü sabatçının da ilk çaldığı festival konumunda.

NAMAZ VAKİTLERİ