MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » DÜNYA HABERLERİ » BBCTURKİSH.COM DÜNYA HABERLERİ

BBCTURKİSH.COM DÜNYA HABERLERİ

BBC Turkish - Haberler

BBC Turkish - Haberler

 • Hindistan'da kadınlar neden inek maskesi takıyor?
  Hindistan'da kadınların inek maskesi taktığı ve 'Kadınlar ineklerden daha mı değersiz?' sorusunu tartışmaya açan fotoğraf projesi, bir yandan viral olurken bir yandan da fotoğrafçısının Hindu milliyetçisi trollerin hedefi haline gelmesine yol açtı.

 • Postacılara saldıran karga mektup dağıtımını durdurdu
  Kanada'nın Vancouver kentinin bir kısmındaki posta hizmetlerine, tanınmış karga Canuck'un bir postacıya saldırması sonucu ara verildi. Canuck, kentteki trenlere binmesi ve aralarında bir suç mahallindeki bıçağın da bulunduğu parlak cisimleri çalmasıyla tanınıyor.

 • Vatikan'ın üçüncü en üst düzey ismine cinsel taciz suçlaması
  Avustralya Polisi, Katolik Kilisesi'nin en üst en üst düzey üçüncü ismi olan Vatikan Hazinedarı Avustralyalı Kardinal George Pell'e cinsel taciz suçlamaları yöneltti. Suçlamaların "tarihi" olaylarla ilgili olduğu belirtilirken, Kardinal ithamları reddediyor.

 • ABD'ye uçuşlarda yeni güvenlik önlemleri
  ABD, ülkeye yapılan uçuşlardaki güvenliği arttırmak için yeni önlemler alınacağını duyurdu, ancak aralarında Türkiye'nin de bulunduğu, nüfusunun çoğunluğu Müslüman sekiz ülkeden kalkan uçuşlara uygulanan kabinde dizüstü bilgisayar yasağı genişletilmedi.

 • YouTube gösterisinde ölüm
  ABD'nin Minnesota eyaletinde 19 yaşındaki Monaliza Perez adlı kadın, YouTube'da yayınlamak üzere çektikleri videoda, mermiyi durduracağını sanarak göğsünde kalın bir kitap tutan erkek arkadaşını öldürmekten tutuklandı.

 • Göçmen krizi: İtalya'dan limanlarını kapatma resti
  İtalya, havaların ısınmasıyla deniz yoluyla ülkeye ulaşan göçmen sayısının artması üzerine Avrupa Birliği'ne, limanlarını yabancı bayraklı kurtarma teknelerine kapatabileceği uyarısında bulundu. Son 2 günde yaklaşık 12 bin göçmen denizde kurtarılarak İtalya'ya götürüldü.

 • AB Bütçe Sorumlusu: Brexit bütçede delik açacak
  Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Üyesi Günther Oettinger, İngiltere'nin AB'den çıkmasının (Brexit) birlik bütçesinde en az 10 milyar euroluk açık oluşturacağı uyarısında bulundu.

 • Venezuela ordusu helikopterli saldırganın peşinde
  Ordu, başkent Caracas't İçişleri Bakanlğı ve Yüksek Mahkeme binasına helikopterden el bombaları ve silahlarla yapılan saldırıyı düzenlediğinden şüphelenilen Oscar Pérez'i arıyor. Perez'in özel polis gücünden olduğu belirtiliyor.

 • Anayasa Mahkemesi, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tahliye talebini reddetti
  AYM, açlık grevi yapan Nuriye Gülman ve Semih Özakça'nın tahliye talebini reddetti. Gerekçe cezaevi koşullarının fiziksel ve ruhsal sağlıklarına tehlike oluşturmaması. BBC Türkçe'ye konuşan avukat Selçuk Kozağaçlı, karara 'öfkeli' olduğunu söyledi.

 • Londra yangınında toplam can kaybı aylarca bilinemeyecek
  2 hafta önce 24 katlı Grenfell Tower adlı binada çıkan yangında hayatını kaybeden ya da kaybolanların sayısı 80'e çıktı. Toplam can kaybı sayısının bu yıl tespit edilmesinin düşük ihtimal olduğu açıklandı.

 • Dev siber saldırıya karşı 'aşı' geliştirildi
  Güvenlik uzmanları, dün başta Ukrayna olmak üzere ABD'den Hindistan'a birçok şirketi vuran fidye yazılımına karşı bilgisayarları koruyabilecek bir yol bulunduğunu açıkladı. Bilgisayarda oluşturulan bir dosya, virüsün bilgisayara girmesini değil ama sistemi etkilemesini engelliyor.

 • Pituco: Yemeğini evcil hayvan dükkanından kendi alan köpek
  12 yaşındaki Pituco, neredeyse her gün aynı yolculuğu yapıyor. Evinden çıkıyor, evcil hayvan dükkanına gidip kendi yemeğini alıyor, yemeğini ağzında taşıyarak eve götürüyor. Hem de tek başına...

 • 80 yaşındaki yolcunun bozuk para totemi uçuşu 5 saat geciktirdi
  Çin'de 80 yaşındaki bir yolcu, "şans getirsin ve yolculuk kazasız geçsin" diye bineceği uçağın motoruna bozuk para attı. Olay fark edilince uçağın motorunda teknik inceleme yapıldı, uçak 5 saat rötarla havalandı.

 • İğne olmaktan korkanlar için 'aşı bandı' geliştirildi
  Bantta, standart aşılarda kullanılan iğnenin yerine minik, tüy şeklinde mikro iğneler var. Özellikle iğneden korkanların da kullanabilecek olmasından dolayı aşı olacakların sayısının artması bekleniyor.

 • 'Hilafet' ilanının 3. yılında IŞİD: Tünelden sonra tünel
  IŞİD, dergisi Dabiq'a göre 28 Haziran 2014'te ilan ettiği ve 29 Haziran'da duyurduğu 'hilafetin' 3. yıldönümünde Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya. Hilafet'in ilan edildiği Musul'un kaybı örgütün sonunu getirir mi? Örgüt dağılır mı? Gazeteci Fehim Taştekin, BBC Türkçe için yazdı.

 • Guardian'ın gözüyle Kıbrıs görüşmeleri: 'Sabırlar tükeniyor'
  Guardian, bugün İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında başlayacak Kıbrıs görüşmelerini "sabır tükenmeye başlarken Yunanistan ve Türkiye üzerinde Kıbrıs'ta anlaşma baskısı" başlıklı haberiyle duyurdu.

 • Küresel çapta siber saldırılar birçok şirketi etkiledi
  Fidye yazılım kullanılarak siber saldırılar düzenlendiği bildirilen ülkeler arasında Ukrayna, Rusya, ABD, İngiltere, Hollanda ve Norveç de var. Şu ana kadar en çok etkilenen ülke olan Ukrayna, Rusya'nın saldırılarda parmağı olduğunu gösteren bazı sinyaller olduğunu iddia etti.

 • DERGİ - İşyerinde kötü idarenin 6 belirtisi
  Ulaşım sektörünü büyük ölçüde etkileyen Uber, skandallarla sarsıldı, icra kurulu başkanı Travis Kalanick geçen hafta istifa etmek zorunda kaldı. Buradan çıkarılacak dersler ve işyerinde kötü yönetimi tespit etmenin yolları…

 • ATM'nin 50 yılı: Bankacılığı değiştirdi ama mucidine hiç kazandırmadı
  Bugün ATM'den ilk kez para çekilmesinin 50'nci yılı. Bankacılık sisteminin en önemli unsurlarından birinin mucidi olan İngiliz John Shepherd Barron ise bu icadından maddi bir kazanç elde edemedi.

 • DERGİ - İran'ın son mağara insanları
  İran'da binlerce yıl öncesine ait mağaralar, zorlu kış aylarında köylülere ve hayvanlarına barınma olanağı sağlıyor. 10 bin yıl öncesine ait 400 mağaranın 90'ı hala içinde yaşanır durumda. Oda sayısı 7'ye kadar çıkabiliyor.

 • 1 milyar dolarlık uyuşturucu yakıldı
  Myanmar ve Tayland'da ele geçirilen rekor miktarda uyuşturucu açık alanda yakıldı. Yetkililer yakılan uyuşturucunun piyasa değerinin bir milyar dolara yakın olduğunu açıkladı.

 • Trump'ın başkanlığı 'dünya çapında ABD'ye bakışı olumsuz etkiledi'
  Pew Araştırma Merkezi'nin 37 ülkede 40 binde fazla kişiyle görüşerek gerçekleştirdiği yeni bir araştırma, Barack Obama yönetiminin son döneminde ABD'yle ilgili dünya çapında yüzde 64 oranında seyreden olumlu görüşün, Donald Trump'ın başkanlığıyla yüzde 49'a gerilediğini ortaya koydu.

 • Fotoğraflarla: Dünyadan Ramazan Bayramı kutlamaları
  Dünyanın dört bir yanındaki Ramazan Bayramı kutlamalarından renkli kareler

 • DERGİ - Hangi hayvanların yumruk ve tekmesi en güçlü?
  Hayvanlar aleminde en güçlü yumruğu ve çifteyi atan canlılar sadece hızları ve becerileriyle değil, kimlikleri ile de şaşırtabiliyor insanı.

 • Kırgız liderin kızı: Doğa çağırdığında ahlâk öncelik olamaz
  Instagram hesabında paylaştığı emzirme fotoğafları ile ülkesinde tartışma yaratan Kırgızistan Devlet Başkanı'nın kızı Aliya Shagieva, BBC'nin sorularını yanıtladı. Shagieva, "Çocuğumu beslemek söz konusu olduğunda başkalarının hakkımda ne düşündüğü benim için önemli değil" dedi.

 • BBC ekibi Musul'da cephe hattına girdi
  2016 yılı Ekim ayıdan bu yana devam eden Musul operasyonunda, Irak güçleri ilerleyişlerini hızlandırdı. Kentte halen yaklaşık 400 IŞİD militanının çatışmaya devam ettiği ifade ediliyor. BBC ekibinden Orla Guerin ve kameraman Nico Hameon mesafesi 50 metreye kadar düşen çatışmaları görüntüledi.

 • Resepsiyonist: Londra'nın seks işçisi kadınları intihara sürükleyen karanlık yüzü beyaz perdede
  Tayvanlı yönetmen Jenny Lu'nın ilk filmi Resepsiyonist Londra'da masaj salonlarında seks işçisi olarak çalışan kadınların zorlu yaşantısını anlatıyor. Yaşanmış olaylara dayanan film uluslararası festivallerde ödüller için aday gösterildi.

 • DERGİ - Korsanlara neden ilgi duyuluyor?
  Karayip korsanları 300 yıldan fazladır popüler kültürü etkilemeye devam ediyor. Bunun altında yatan nedenler ile modern toplum arasında nasıl bir ilişki var?

 • Fotoğraflarla Türkiye'nin ilk göç hikayeleri
  "DiasporaTürk" adındaki Twitter ve Instagram hesapları, fotoğraflar eşliğinde Türkiye'den Avrupa'ya giden milyonlarca göçmenin hikâyelerine yer veriyor. Hesabın kurucularından editör Gökhan Duman, "Türkiye'de göç ve göçmenlik konusunun popüler kültürde işlenmeye ihtiyacı var" diyor.

 • Fotoğraflarla: Londra'da yangın
  İngiltere'nin başkenti Londra'nın batısındaki 24 katlı Grenfell Tower binasında günün ilk saatlerinde çıkan yangın kentin birçok noktasından görülebiliyor.

 • Fotoğraflarla: Ailesi ve arkadaşlarının katılımıyla Chris Cornell'in cenazesi
  Ailesi, arkadaşları ve sevenleri, 52 yaşında hayatını kaybeden ünlü müzisyen Chris Cornell'in Los Angeles'ta düzenlenen cenazesine katıldı.

 • Sanat eserlerinde surat asan kişilerin yüzlerine gülümseme yerleştirildi
  Dijital tasarımcı Olly Gibbs sanat eserlerinde surat asarak resmedilmiş kişilerin yüzlerine özel bir uygulamayla gülümseme kondurdu.

 • Eş Şebab: Çocuğunu İslami olmayan okullara yollayanlar sonucuna katlanır
  Somali'de Eş Şebab örgütü militanları, çocukların İslami usullere göre eğitim yapan okullara gönderilmesi çağrısı yaptı. Eş Şebab, çağrıya uymayanların "sonuçlarına katlanacağı" tehdidinde bulundu.

 • Oslo’da bomba bulundu, Norveç terör tehdidi seviyesini artırdı
  Oslo'nun merkezinde bir bomba düzeneği bulunmasının ardından Norveç istihbarat birimleri ülkedeki ulusal terör tehdidi seviyesini artırdı.

 • Transmusicales: Fransa'da bir keşif festivali
  Dünyadaki birçok festival "headliner" denilen yıldız müzisyenler veya gruplarla izleyici toplarken, Transmusicales "keşif" festivali olma özelliği ile öne çıkıyor. Bu festival Nirvana'dan Bjork'e çok sayıda ünlü sabatçının da ilk çaldığı festival konumunda.

NAMAZ VAKİTLERİ