MEDYAJANS.COM

ANASAYFA » ÇEŞİTLİ KAYNAKLAR » TÜKETİCİ HAKLARI MERKEZİ HABERLERİ

TÜKETİCİ HAKLARI MERKEZİ HABERLERİ

Tüketici Hakları Merkezi

 • TÜ-MER ‘in Yeni Başkanı Fatih DİNLER oldu.

  Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER' in 5.Olağan Genel Kurul toplantısı neticesinde yeni Genel Başkanı Fatih DİNLER oldu.

  Türkiye'de ve Dünyada tüketicilerin haklarını savunmak amacıyla kurulmuş olan Tüketici Hakları Merkezi TÜMER' in geçtiğimiz pazar günü gerçekleştirilen 5.Olağan Genel Kurul Toplantısı neticesinde Genel Başkanlık görevine Fatih DİNLER seçildi.

  Derneğin kurucuları arasında da yer alan DİNLER; , özelde tüketici hakları genelde hak arama bilincinin yerleşmesinde önemli bir boşluğu dolduran , kurulduğu 2004 yılından itibaren yaptığı özverili çalışmalarla adından söz ettiren,bugüne kadar büyük hizmetlere imza atan TÜMER' in bundan sonrada yönetim kurulundaki özverili arkadaşlarımızla birlikte isabetli çalışmalara imza atacağını söyledi " dedi.

  Divan Başkanlığını Ömer Keser, Katip Üyelikleri Canan Altıntaş Barboros ve Yücel KAHRIMAN’ ın yaptığı Genel Kurul Toplantısının açılış konuşmasını TÜMER Eski Genel Başkanı Sebahattin Doğan yaptı. Faaliyet Raporu, bütçe ve tahmini bütçelerin ibra edildiği toplantıda aynı zamanda kurulacak Tüketiciler Federasyon ile ilgili karar alındı. Dilek ve temenniler bölümünde konuşan yeni Genel Başkan Fatih DİNLER ; “ Türkiye' de ve dünyada tüketici haklarının korunmasına her zamankinden daha çok ihtiyaç var “ dedi. Önümüzdeki günlerde tüketicilerle ilgili bir çok çalışmaya imza atacaklarını belirten DİNLER, yeni yönetimin ülkemiz tüketici hareketi için hayırlı olması temennisinde bulundu.

  Genel Kurul toplantısında seçilen yeni yönetimin listesi aşağıdaki şekilde oluştu.

  YÖNETİM KURULU ASİL

  1- Fatih DİNLER

  2-Gülten ALTINTAŞ

  3-Av. Nihal BAYIR

  4-Dr. Murat DİNLER

  5-Ayhan YILDIZ

  YÖNETİM KURULU YEDEK

  1-Adem YILDIZ

  2-Adem TUNÇBİLEK

  3-Ercan YILDIRIM

  4-Yücel KAHRIMAN

  5-Canan ALTINTAŞ BARBAROS

  DENETLEME KURULU ASİL

  1- Sebahattin DOĞAN

  2-Tülay KARTAL

  3-Av. Fahri Safa KÜPÇÜ

  DENETLEME KURULU YEDEK

  1-Nazmi GÜLER

  2-Recep DOĞAN

  3- Ünal ASLAN

   

    • 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Kutlandı.

  15 MART DÜNYA TÜKETİCİLER GÜNÜ KUTLANDI.

  Küçükçekmece Belediyesi tarafından Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen "Yeni Tüketici Kanunu" konulu panelde, uzman konuklar katılımcılara bilinçli tüketici olmanın önemini ve tüketici haklarını anlattı.

   

  Yeni tüketici kanunu ile rekabetin korunması konusundaki mevzuat ve uygulamalarının konuşulduğu panele Derneğimizin genel başkan vekili Fatih DİNLER katıldı.

  KONUT SATIŞLARINA DÜZENLEME GETİRİLDİ

  Tüketici haklarının korunmasının kültürümüzde Ahilik Teşkilatı'na kadar uzandığını ve temel bir insan hakkı olduğunu belirten Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Yetkilisi Uzman Abdullah Fatih Çelenk, tüketici sözleşmeleri ile ilgili düzenlemelerle ilgili şunları söyledi: "Kanun ön ödemeli konut satışlarına düzenleme getirmiştir. Buna göre inşaat firmaları yapı ruhsatı almadan tüketicilere ön ödemeli konut satışı sözleşmesi yapması yasaklanmıştır. Konutlarda teslim süresi 36 aya çıkarılmıştır. Ayrıca, internetten yapılan satışlarda, mesafeli sipariş edilen ürünlerin en geç 30 gün içinde, tüketiciye teslim etme zorunluluğu getirilmiştir."

  "GARANTi BELGESİNİ ISPATLAMAYIN"

  Tüketici Hakları Merkezi Derneği Başkan Vekili Fatih Dinler ise tüketici hakkının aynı zamanda kul hakkı olduğunu belirterek özellikle akıllı telefonlar üzerindeki tüketici hakları ile ilgili şunları söyledi: "Bir cep telefonu arızalı çıktığında tüketicinin sözleşmeden dönme, telefonu geri verip yenisiyle değiştirme, ücretsiz tamir ve bedel indirimi gibi hakları var. Garanti belgesiyle satılması zorunlu olan mallarda da belgenizi kaybetmişseniz onun bir kopyası da firmadadır. Siz onlara bir şey ispatlamayın, onlar size ispatlasınç"

  "PEKİ YA GIDA GÜVENLİĞİ ?"

  Gıda güvenliği kapsamında bulunan tüketici haklarını katılımcılarla konuşan Sabahattin Zaim Üniversitesi Akademisyeni Yrd. Doç. Dr. Halime Pehlivanoğlu, "Bir gıda ürünü aldığımızda üretici firmasına ve son tüketim tarihine kaçımız bakıyoruz. Gıda ile ilgili sorun yaşadık ne gibi haklarımız var? Bunları biliyor muyuz? 2009 yılından beri Alo 174 hattı var. Bir gıda ürünüyle ilgili sorun yaşadığımızda Alo 174'ü arayalım. Ve bir şikayet oluşturalım. İndirim reyonlarından ürünler aldığımızda kısa zamanda tüketelim" diye konuştu.

  "BİLİNÇSİZ HAREKET EDİYORUZ"

  GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikaları Araştırmaları Derneği) Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer de insanların düşünmeden tüketme alışkanlığını eleştirdiği konuşmasında; " Gıdalarda 'monosodyum glutamat' maddesi var. Üreticiler için bulunmaz bir madde. Çok lezzetli geliyor, seve seve yiyor tüketici. Ancak acısı sonradan çıkıyor. Beyni etkiliyor. Alzheimer hastalığı artıyor" diyerek tüketicileri uyardı. • tüketici hakkına sahip çıkıyor ve yasasını bekliyor

  Tüketicinin Korunması Kanunu değişikleri ile ilgili hazırlanan raporu kamuoyunun dikkatine sunduklarını belirten Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkanı Av.Faruk HANÇER “tüketici yasasını bekliyor ve hiçbir şekilde geriye dönüş istemiyor.” dedi.

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca gündeme getirilen ve kamuoyu ile paylaşılan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yapılacak değişiklikleri incelemek üzere; Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER), Tüketici ve Çevreyi Koruma Derneği (TÜRÇED), Hukukçular Derneği, akademisyenler ve gazetecilerden oluşturulan komisyon, görüş ve önerilerini bir rapor haline getirmiştir.

  İlki 2008 yılında AB uyum süreci kapsamında kamuoyu ile paylaşılan ve kadük kalan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu Değişiklik Tasarısı daha sonra 2012 yılında tekrar gündeme getirilmiştir. Geçen bu süre içersinde yüzlerce kanun TBMM çatısı altında yasalaşmasına rağmen milyonlarca tüketicinin mağduriyetlerine ve ekonomik kayıplarına neden olan bu yasa değişikliği çalışması halen meclise dahi getirilememiştir.

  Bankacılık, iletişim, konut, enerji gibi sektörlerde milyonlarca tüketici mağduriyetinin yaşandığı bir ortamda; yapılacağı vaat edilen kanun değişikliği çalışmaları ile tüketiciler beklenti içerisine tutulmuş, yaşanan gecikmeler, vazgeçmeler ve geri adımlar sayesinde ümitler her seferinde hüsranla sonuçlanmıştır.

  Bu ortamda tekrar gündeme getirilerek Gümrük ve Ticaret Bakanlığının internet sitesinde yayınlanan yasa tasarısı çalışması beklentileri karşılamaktan uzaktır. Çalışma genel olarak incelendiğinde; kavram kargaşaları ve sistemsizliğin hakim olduğu, birçok hakkın istisnalarla ortadan kaldırıldığı ve anlaşılabilir sade olmaktan uzak olduğu görülmektedir. Tasarı bu haliyle yasalaştığı takdirde Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri ve mahkemelerde uygulanması ve tüketicinin haklarının korunmasını imkânsızlaştırmaktadır. Halen yürürlükte bulunan “Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunu” birçok konuda bu tasarıdan daha ileri bir noktadadır.

  Platform tarafından taslağa ilişkin maddeler halinde oluşturulan görüş ve önerilerimizi başta Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olmak üzere siyasi parti grupları, komisyonlar ve milletvekilleri ile paylaşacağımızı ve TBMM aşamasında konunun takipçisi olacağımızı, Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

  Platform adına Av. Faruk HANÇER

  Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER Genel Başkanı

  Basın İrtibat: farukhancer@tuketicimerkezi.org

  TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN TASARISI TASLAĞINA İLİŞKİN TÜKETİCİ HAKLARI MERKEZİ(TÜ-MER) ÖNCÜLÜĞÜNDE OLUŞTURULAN KOMİSYONUN GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİ İndirmek için Tıklayınız. • Dünya Tüketiciler Günü Kutlandı

  15 Mart Dünya Tüketiciler Gününü çeşitli etkinliklerle kutladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tüketici Hakları Zabıta Amirliği tarafından gerçekleştirilen panele Genel Başkan Av.Faruk HANÇER konuşmacı olarak katıldı.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nca her yıl düzenlenen ve bu yıl 6. kez gerçekleştirilen Geleneksel Tüketici Hakları Paneli ve Ödül Töreni büyük bir katılımla sona erdi. Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezinde, 21 Mart 2013 tarihinde saat 10:00-13:00 saatleri arasında gerçekleştirilen panel ve ödül töreninde, çeşitli kategorilerde hak sahiplerine ödül ve plaketler takdim edildi.

  Tüketiciler Hakları Onur Kurulu üyesi Ömer KESER ’ in yönetiminde, Tüketici Destekleme Derneği İstanbul Şube Başkanı Kemal Ertuğrul ÖZTÜRK, Tüketici Hakları ve Çevreyi Koruma Derneği Başkanı Osman İLHAN, Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği Başkanı Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER ve Tüketici Hakları Merkezi Başkanı Av. Faruk HANÇER tarafından sunumlar yapıldı.

  Programa, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Av. Ahmet SELAMET, Zabıta Daire Başkanı Mustafa TAHMAZ ve bağlı müdürler ile müdür yardımcıları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Eğitim Daire Başkanı Yakup GÜZEL, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü yetkilileri, yazılı-görsel basın temsilcileri ile radyo programı sunucuları, Ümraniye ve Üsküdar Kaymakamlığı yetkilileri, İlçe Belediyesi yetkilileri, Sarıyer Org. Emin Alpkaya İlköğretim Okulu yetkilileri ve öğrencileri, İstanbul Engelliler Müdürlüğü yetkilileri ve tüketiciler katıldı. • Elektrikte kayıp ve kaçak bedeli unutulmasın
  Elektrik faturalarından alınan kayıp kaçak bedelinin kamuoyunda unutulmaması gerektiğini belirten Tüketici Hakları Merkezi Genel Başkan Vekili Av.Faruk HANÇER “ne akılla ne de adaletle izahı mümkün olmayan ve dürüst abonelerin cezalandırılması anlamına gelen bu uygulama ile ilgili Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na yazılı olarak müracaatta bulunduk” dedi.

 • GÜLTEN ALTINTAŞ

  Gülten ALTINTAŞ, yazılarıyla bu sayfada. • AYHAN YILDIZ

   

  HAKEM HEYETLERİ NEDİR? NE DEĞİLDİR?

  Verdiği kararların çok önemli bir kısmı, niteliği itibariyle mahkeme kararı olan ve mahkeme kararları gibi icra edilebilme özelliği olan hakem heyetlerinin durumu kamuoyunda yeterince bilinmiyor. • FATİH DİNLER

   

  FATİH DİNLER yazılarıyla bu sayfada. • CANAN ALTINTAŞ

  Merhaba

  Cümleme nereden başlayacağımı bir türlü bilemedim. Nedeni ise kendi derneğinin köşesinde yeniden yazmaya başlamak faklı, hem de çok faklıymış meğer. Bu faklı hissetme durumunu hemen atlatmam ve yazmam gereken konuları ele almam gerek. • ERCAN YILDIRIM

  ERCAN YILDIRIM yazılarıyla bu sayfadaPOPÜLER ARAMALAR