MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » ÇEŞİTLİ KAYNAKLAR » TRMİLİTARY.COM SAVUNMA HABERLERİ

TRMİLİTARY.COM SAVUNMA HABERLERİ

TRMilitary

 • Genel Askeri Konular • Re: Türkiye'nin Dış İlişkileri
  Yunanistan üç darbeci askeri Türkiye'ye iade etmeyecek

  Yunan mahkemesi, 15 Temmuzdarbe girişimi sonrasıYunanistan'a kaçan üç Türk askerinin Türkiye’yeiadeedilmemesine karar verdi.
  Reuters, Yunan mahkemesinin kararını bir avukata dayandırdı.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen bitliprens — 05 Ara 2016, 17:30
 • Genel Askeri Konular • Re: FIRAT KALKANI OPERASYONU
  Musul olayı sırasında IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü'e karşı savaşılmıyordu. 1 yıldır IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü'in elinde olan Iğdırlı er örneğin hala ellerinde. Bir pazarlık olduğunu sanmıyorum.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen vaka — 05 Ara 2016, 17:27
 • Azerbaycan • Re: Azerbaycan silahlı Kuvvetleri
  iframe

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen Yalquzaq — 05 Ara 2016, 17:13
 • Avrupa Bölgesi • Re: Bulgaristan Silahlı Kuvvetleri
  Bulgaristan Genelkurmay Başkanı General Konstantin Popov görevinden istifa ettiğini duyurdu. Geçen ay yeni Cumhurbaşkanı olarak seçiken emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Rumen Radev 22 Ocak'ta görevine başlayacak. Radev resmi olarak Cumhurbaşkanı olmadan önce Genelkurmay Başkanının ahlâki değerleri sebep göstererek istifa etmesi farklı yorumlara sebep olmuş. Bir kısım askeri geçmişleri boyunca her zaman Radev'in üstünde olan Popov'un ondan hoşlanmadığı ve emir almam dediğini iddia ederken, bir kısım da yeni cumhurbaşkanının Rusya ile yakınlaşma politikasını tasvip etmeyeceği için istifa ettiğini iddia ediyor.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen Kaekulus — 05 Ara 2016, 17:12
 • Genel Askeri Konular • Re: FIRAT KALKANI OPERASYONU
  Sanırım askerlerimiz ile ilgili görüşme yapılıyor olabilir. Musul olayında da buna benzer bir durum olmuştu yanlış hatırlamıyorsam..

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen yahyaay — 05 Ara 2016, 17:02
 • Hava Kuvvetleri ve Askeri Havacılık - Uzay Sistemleri • Re: GÖKTÜRK-1 Projesi
  Kazasız belasız fırlatıldı ve sorunsuz şekilde uzaya doğru yol alıyor şu an uydumuz. Hayırlı uğurlu olsun.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen TMRT — 05 Ara 2016, 16:55
 • Hava Kuvvetleri ve Askeri Havacılık - Uzay Sistemleri • Re: GÖKTÜRK-1 Projesi
  Göktürk atışını canlı olarak http://www.arianespace.com/mission/vega-flight-vv08/ adresinden takip edebilirsiniz. Yolu açık olsun.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen tyuksel — 05 Ara 2016, 16:45
 • Hava Kuvvetleri ve Askeri Havacılık - Uzay Sistemleri • Re: GÖKTÜRK-1 Projesi
  Artık, 3 yaşındaki yiğenimi bile bizim basından daha fazla ciddiye alıyorum. Basın, uydu yerine kendisi uzayda olduğundan herhangi bir konuda herhangi bir inandırıcılığı kalmadı. Ama bu durum basının her türlüsünde var sadece bir kesiminde değil her kesimin her bakış açısının medya organları saçma, yalan, önemsiz bilgilere gark olmuş durumda.
  Her neyse konuya dönecek olursak. Uydu imha silahları mevcut değil mi? Bu exoatmosferic füzeler istenilirse vurar elbet bu uyduları ancak merak ettiğim vurulan uydu parçaları rastgele yörüngelerde salınım yaparak diğer uyduları tehlikeye atar mı? Gravity filmindeki durumu kast ediyorum. Tabi ki imha etme(etkisiz hale getirme) durumu softkill yöntemler ile mevcuttur bundan ayrı olarak soruyorum.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen Operatıon Atilla — 05 Ara 2016, 16:40
 • Hava Kuvvetleri ve Askeri Havacılık - Uzay Sistemleri • Re: GÖKTÜRK-1 Projesi
  Once sag salim uzaya ciksin, sonra ne yapabilecegi konusulur. Turkiye'deki haberlere bakiyorum, millet ucmus gitmis. Yerli uydu diyenler var hala. Temel Kotil'de henuz TAI'ye adapte olamamis herhalde.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen robust — 05 Ara 2016, 16:27
 • Genel Askeri Konular • Re: FIRAT KALKANI OPERASYONU
  Phrasal26 yazdı:

  Report of renewed military action of Operation Euphrates Shield against Daesh near Al Bab
  http://mideast.liveuamap.com/en/2016/5- ... -operation

  Obüs ve F-16 bombardımanları olmuş bugün ve dün.

  Bab operasyonu bu hafta başlanabilirmiş.

  Ben neden hala Menbic'i almadığımızı anlamıyorum, YPG 2 gün önce bazı kişileri tutuklamaya başlamış yani orada tamamiyle istenmiyorlar ama Tel-Rıfat'a dönecek bu işte.


  Menbiç için en büyük sıkıntımız bölgedeki Amerikan varlığı. Olay kilitleniyor maalesef o noktada.

  Daha ilk etapta sokturmayacaktık Amerika ve Bölücü Terör Örgütü'nü oraya. Menbiç'i IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü'den biz alsaydık şu an daha farklı bir senaryo konuşuyor olurduk.

  Tabi o zamanda sınıra askerlerimizi yığdımızda ABD darbe yapıp oprasyonu durdurabilirdi Gülen üzerinden o da var.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen Muzzle — 05 Ara 2016, 16:24
 • Hava Kuvvetleri ve Askeri Havacılık - Uzay Sistemleri • Re: GÖKTÜRK-1 Projesi
  Bahsedildiği kadar önemli bir uyduysa, yakında bir müdahale ile bozulma ihtimali yüksek.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen paramiliter — 05 Ara 2016, 16:04
 • Türkler ve Tarihteki İzleri • Re: Türk Geleneği ve Dili Üzerine - Güncellenen İçerik Başlıkları Düzeneği
  Teke yazdı:

  ''Alp'' Sözcüğü Üzerine

  Alba / Baatar: “alba (алба)” “bağatur (баатар)” Bugün Moğolcada “alp” sözcüğü genellikle resmi işler için kullanılmaktadır. “gadağadu hereg ün alba (гадаад хэргийн алба)” dış ilişkiler dairesi ya da burada çalışan memurlar demektir. Dolayısıyla resmi ofis ya da bu ofiste çalışan kişiler için kullanıldığı anlaşılmaktadır. Ayrıca daha Moğolların Gizli Tarihçesi gibi erken bir dönemde bile Çiŋgis’in babasının adı “yesühei bağatur (есүхэй баатар)” olarak geçmekte. Demek ki daha çok erken dönemden beri “baatar” sözcüğünü kullanıyorlardı.

  yuyka kalın bolsar topulgulı alp ermiş, yinçge yoğun bolsar üzgülük alp ermiş

  Yukarıda Orkun yazıtlarından alıntıladığımız deyim “yufka (gibi olan şey) kalın olsa delmesi zor imiş, ince yoğun olsa koparması zor imiş” diyor. Buradan “alp” sözcüğünün kahraman savaşçı yanında zor anlamına da geldiğini öğreniyoruz.

  Günümüz Moğolcasında kahraman anlamında kullanılan sözcük “bağatur (баатар)”. Bunun da Türkçe “bağa” (bu sözcük genellikle küçük olarak anlamlandırılmakla birlikte bu anlam pek de doğru değil. Türkçede “bedük-kiçiğ” gibi bir ikilem ve bir de “uluğ-bağa” gibi bir ikilem vardır. Dolayısıyla “bağa” büyüğün değil “ulu”nun karşıtıdır) ile bir unvan olan “tur” sözcüklerinden oluşuyor. Ama önemli hemen bütün Türkçe unvanların bulunduğu Moğolcada “alp” sözcüğünün bilinmemesine çok şaşırmıştım. Tabi Moğolcada “p” sesi ve harfinin olmaması bir neden. Ama daha önemlisi, yukarıdaki deyimi hatırladığımda ortaya çıktı.

  Moğolcada “p” sesi yok, özellikle Türkçe kökenli sözcüklerde yerini “b” alıyor. Pek yerine “behe (бэх)” denmesi gibi. O zaman Türkçe “alp” Moğolcada “alb” biçimini almalı. Ama Altay dillerinin bir özelliği olarak “b” sesi yanına mutlaka ünlü ister. O zaman sözcük “alab” ya da “alba” olmalı. Bu ikincisi Moğolcada var. Ama Türkçede bizim yaygın olarak bildiğimiz “kahraman” anlamında kullanılmıyor. Temelde kullanıldığı iki anlam var. Biri “zor(aki)”. Eğer bir şeyin zorla yapılması gerekiyorsa “albatai (албатай)” (zor(un)lu) denir. Ama bir zorlama yoksa yani serbestlik varsa “alba ügei (албагүй)” denir. Hatta “albada- (албад-)” diye bir eylem vardır: zorla-. Buradan Moğolcada “zor” kavramıyla ilgili anlamlarda kullanılan “alba” sözcüğünün Türkçe “alp”tan türediği sonucunu çıkarabiliriz.

  Yine aynı “alba” sözcüğünün kullanıldığı ikinci bir anlam daha var. O da günümüz Türkçesinde “resmi” diye bildiğimiz şey. alban gazar “resmi yer (daire)” alban haşaa haa- “resmi çit (askeri birlik) kapa- (bu askerlik yapmak anlamında)” alban biçig “resmi yazı” alban yos “resmi …” (yos bizim Türkçede “töre” olarak bildiğimiz kavramın birebir Moğolca karşılığıdır) alban (yosny) borluulagç “resmi dağıtımcı (bayi)” gadaad hergiin alba “dış ilişkiler dairesi (ya da görevlisi)” örneklerinde olduğu gibi. Buradan bakarsak ana Türkçe mantığında, Moğollarla hem gelenek hem de dil özelliklerimizin ortak olduğunu düşündüğümüzde “resmi” sözcüğünün karşılığı “alp …” biçiminde yapılacak tamlamalarda bulunabilir.

  Yukarıdaki örnekleri yeniden ele alırsak alban gazar “alp yeri” alban haşaa haa- “alp çiti kapa-” alban biçig “alp bitiği (yazısı)” alban yos “alp töresi” alban yosny borluulagç “alp (töresi) dağıtımcısı” gadaad hergiin alba “dış ilişkiler alpı”. Zaten “resmi” sözcüğünün Latince kullanımına da bakarsak “official” sözcüğünü buluruz, yani “ofis” ile ilgili. Kırda göçebe olarak yaşayan Türk’ün ofisi neresidir? Tabi ki otağ gibi bir yerdir. Otağda kimler olur? Alplar. Mantık da uydu. Öyleyse Türkçede, “alp” sözcüğünün kahraman ve zor anlamlarına ek olarak “resmi” anlamı da taşıdığı sonucuna varabiliriz.

  - M. Levent Kaya

  Üstad Osman Karatay'ın Alplar ile Elfler arasındaki ilişkiyi açıklayan bir makalesi vardı.
  Okuyunca "zaten böyle olması gerekirdi" deyip sevinmiştim :D

  http://www.karam.org.tr/Makaleler/11217 ... aratay.pdf

  Elflerin olduğu bütün filmlere, dizilere, romanlara, Bilgisayar Oyunlarına merakım bu yüzden galiba...

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen paramiliter — 05 Ara 2016, 15:59
 • Merak Ettikleriniz • Re: Bu dev silah nedir? (1.Dünya Savaşı)
  İtalyan yapımı Howitzer. 50 tane üretilmiş.

  Buradan daha büyük görsellere ulaşabilirsiniz: http://pixtale.net/2014/05/world-war-i- ... echnology/

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen sentetik — 05 Ara 2016, 15:27
 • Merak Ettikleriniz • Re: Bu dev silah nedir? (1.Dünya Savaşı)
  Büyük Berta, olabilir hocam tam emin değilim ama. Görseli hafızamda net canlandıramadım.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen Operatıon Atilla — 05 Ara 2016, 15:18
 • Türkler ve Tarihteki İzleri • Re: Türk Geleneği ve Dili Üzerine - Güncellenen İçerik Başlıkları Düzeneği
  ShockXK1 yazdı:

  O zaman bastırıcı dememizde herhangi bir sakınca yoktur. Bundan sonra supresör yerine bu ekipmanı ifade ederken bastırıcı olarak kullanalım. Teke hocam, sizden bir ricam da "chest rig" denilen taktik ekipmanı Türkçeleştirmek olacaktır. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Not: Bu yazı telefondan yazılmıştır.


  Türk ulusuna ve diline kutlu olsun ustam.

  Elbet.

  Bir dizi hazırlayıp nelerin, hangi cihazların, parçaların, ekipmanların doğru ad aktarımı yapılması gerektiğini saptayıp daha güzel ve büyük iş yapabiliriz. Bu bağlamda tüm dernek koldaşlarımıza da sesleniyor, her tür (geri) beslemeyi sevinç ve memnuniyetle beklediğimi/zi doğruca ifade ediyorum.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen Teke — 05 Ara 2016, 15:18
loading...

NAMAZ VAKİTLERİ