MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » ÇEŞİTLİ KAYNAKLAR » TRMİLİTARY.COM SAVUNMA HABERLERİ

TRMİLİTARY.COM SAVUNMA HABERLERİ

TRMilitary

 • Genel Askeri Konular • Re: Suriye'de iç savaş
  Bazen forumu okuyup öldük bittik moduna giriyorum. Suriye'de her şey aleyhimize işliyor şuan itibariyle. ABD ve Rusya'nın politikaları uzun vadede bize sıkıntı yaratacak o kesin. Şimdiki yönetiminde bir şey yapacağı yok. Öyle bir aklı yok çünkü eyy ABD, eyy Hollanda, eyy Avrupayla bu işler olmuyor. Laf var ancak icraat yok. Bunun sonu savaşa doğru gidiyor. Yada bölünmeyi kabul edeceksin. Tercih muhtemelen ilk şık olur.

  Ya şimdi komple ordunla girip oyunu bozacaksın Membiç, Afrin... Dağıtıp gideceksin. Böyle bir şey yapılabilir mi tabi ki hayır. Çünkü herhangi bir meşruluğu yok. Var ama sadece bizim kabul ettiğimiz, hırtlar şuan dünyanın gözdesi. Ayrıca onu yapacak cesaret ve öngörü yok. Çünkü işin sonunun nereye varacağını düşünebilen bir yönetim olsaydı işin bu noktaya gelmesine izin vermezdi. Ayrıca ABD ve Rusya'yı ikisini birden karşımıza alamayız. Bir de bu süper güç ülkelerin bizim onların yıllardır yaptıkları plana çomak sokmamızı durup izleyeceklerini sanmıyorum.

  Benim tahminim bizim politika son dakikaya kadar eyyyler ile ve müttefiklerimizin teröristlere destek vermesi bizi üzüyor açıklamaları ile devam edecek. Çünkü yapabileceğimizin en fazlası bu. En son bu hırtlar bize saldırdı mı topyekün bunlarla savaşa gireceğiz. Düz arazide koskoca TSK ile savaşacak güçleri ve lojistikleri var mı? Bence çok zor. O yüzden enseyi karartmaya gerek yok. Bizim o zaman gelene kadar yapmamız gereken sınır güvenliğini arttırmak, Güneydoğuda eğitim ve istihdamı arttırıp insanların yaşam koşullarını iyileştirmek. İşi gücü varken hainlikle uğraşacak vakit bulamazlar belki..

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen Legolas1907 — 26 Mar 2017, 03:33
 • Deniz Kuvvetleri ve Askeri Denizcilik Sistemleri • Re: Reis Sınıfı (U 214TN) Denizaltı Tedarik Projesi
  QUOTE:
  Bütün arkadaşlar altay motoruda altay motoru diyor deniz altıların akıbetinden bahseden yok bir kaç gündür bu konuya bakıyorum yorum yok sanırım almanlar belki unutmuştur yazıpta hatırlatmayalım diye kimse yorum yapmamış sanırım.
  Ben konuyu yazdim, Altay basligi altinda. Reis sinifi yaninda, Milgem motoru MTU ve hava savunma sistemi RAM Almanya uzerinden aliniyor. Yalniz Almanya'nin bu konulardaki stratejisi digerlerinden farkli biraz. 1990'larda Almanlar bizim G. Dogu kullanilan Alman yapisi veya hibesi BTR araclar ve silahlar nedeniyle ambargo koymustu. Hatta Leo-2 satisi, PzH-2000 Obus satisi gibi konularda ambargo koyarken, deniz araclarinda resmi ambargo olmadi. O donemde Meko sinifi gemiler, Gur/Preveze sinifi denizaltilar dahil Alman firmalarinin calismasi devam etti. O donem Norvec hukumeti ise Penguin fuzesini dahi satmamisti.

  Hatirlamakta fayda var, kontrati imzalanmis islerin yapilmamasi Alman sirketlerinin ekonomik zararlar getirebilir. Devam eden, anlasmasi imzalanmis projeler bu yuzden devam eder muhtemelen. Almanlar o kadar kendi ayagina sikmaz bu konularda. Sonucta haberlerde yeni satis isteklerinin onaylanmadigi haber edilmis. Bundan sonra bizim ayagimizi denk almamiz ve agzimizi tutmamiz lazim sanirim.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen robust — 26 Mar 2017, 03:02
 • Genel Askeri Konular • Re: Suriye'de iç savaş
  Firatin dogusunda kurulacak bir btö devletine desdeklesek ve icerdeki bölücüleride sinirdisi etme hakki istesek nasil olur? Bütün bölücüleri gönderlim neyaparlarsa yapsinlar enazindan biz temizlenmis oluruz. Ermenile gibi bir haritaya bakar hayal kurarlar ve bize zarar veremezler enazindan.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen Zafer — 26 Mar 2017, 02:34
 • Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri • Re: Ana Muharebe Tankı Projesi-Altay
  QUOTE:
  Henuz bu konuda neyin dogru, neyin yanlis oldugu belli degil. Dun veya evelsi gun Alman kaynakli haberlerde geciyordu, bazi sistemlerde ambargo varken, 54 farkli silah sistem icin satis izinleri verilmis. Toptan bir ambargo yok sanirim. Almanya ile sadece tank alakali altsistem alisverisi yok, ozellikle deniz projelerimiz var ki belki Altay kadar kritik. Denizalti projemiz var veya Milgem'in motor ve RAM fuzeleri gibi sistemleri de Almanya'dan aliyoruz. Firtina-2 projesinden bahsediliyor, ama motorlar MTU motor. Altay'a motor vermeyen adam, Firtina'ya niye versin. Bakalim referandum sonrasi bazi seyler degisir veya daha kotuye gidebilir.
  Muhtemelen daha kötüye gider. Benim RTE'den yana umudum yok.

  Bu arada, 90'lar siyasetçileri için "total failure" tabiri kullandım, hala da lafımın arkasındayım. 90'lar Türkiye'nin "Weimar Cumhuriyeti" dönemi sayılır nazarımda. Gereksiz tepişmeler, kaprisler ve yönetemeyen demokrasi dönemidir. Bu kişiler toplamda başarısızdır zira başarılı olsalardı, AKP iktidarı hele hele tek başına iktidarı rüyasında görürdü ancak.

  43 Yaşındayım, o yılları çok iyi hatırlıyorum...

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen merzifonlu — 26 Mar 2017, 02:25
 • Deniz Kuvvetleri ve Askeri Denizcilik Sistemleri • Re: Reis Sınıfı (U 214TN) Denizaltı Tedarik Projesi
  Bütün arkadaşlar altay motoruda altay motoru diyor deniz altıların akıbetinden bahseden yok bir kaç gündür bu konuya bakıyorum yorum yok sanırım almanlar belki unutmuştur yazıpta hatırlatmayalım diye kimse yorum yapmamış sanırım.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen haberci abc — 26 Mar 2017, 02:14
 • Genel Askeri Konular • Re: Suriye'de iç savaş
  Karadeniz'e kıyısı olan hiçbir ülkenin savaş gemisini, kıyısı olmayan ülkelerinse ticari gemilerini engelleyemeyiz. Montrö'ye aykırı.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen Türkkanı — 26 Mar 2017, 02:07
 • Roket, Füze ve Mühimmatlar • Re: Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi İhalesi
  QUOTE:
  Olması gereken vakti zamanında bir kısım ikinci el patriot bataryaları alıp şuan milli bir sistem için görüşmeler yapılmasıydı da işte dış politikada ki üslub kahvehane arkadaşlarına ayar verir gibi olunca durum bu.
  +10000000 süper özet

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen stannisbaratheon — 26 Mar 2017, 02:01
 • Genel Askeri Konular • Re: Suriye'de iç savaş
  Bence bir an önce cerablu bab hattına Suriyeli göçmenleri zorla da olsa koyalım ve orayı güvenli bölge ilan edelim , ülkedeki Suriyeliler oraya yığılmadan uluslararası toplum asla güvenli bölge ilanını kabul etmez çünkü

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen stannisbaratheon — 26 Mar 2017, 01:57
 • Genel Askeri Konular • Re: Suriye'de iç savaş
  QUOTE:
  Sayın yazarlar sadece kısa vadeli hedeflere odaklanıyorlar; oysaki orta ve uzun vade için planlar yapmak lazımdır. Şöyle düşünelim; muhalifler bütün Nusayrilerin kellesini kesmek mi istiyor? Bunu başaramayacaklar. Çünkü arkalarında İran ve Rusya bulunmaktadır. Yani Nusayrilerin soyunu kurutmaları mümkün değildir. O halde -onlar açısından- savaşı uzatmanın ne anlamı var? Kime yarıyor...!

  Akıllı adamın yapacağı iş; biran evvel barış ortamını tesis etmeye çalışmak olmalıdır. Şeriat' la mı yönetilmek istiyorsunuz? Esad' ın yerinde olsaydım; Tamam kardeşim...! Sen şu bölgede dini esaslara göre tebaayı yönet. Senin yönetimin altında olmak istemeyenleri de ben kabul ediyorum - derdim. Baktım ki başka çare kalmamıştır, buna razı olurdum yani. Çünkü vatandaşımı insanca yaşatmak gibi bir sorumluluğum var. Adam illa da şeriat diyorsa; Şer-i hukuka göre yargılanmak istiyorsa; bırak yargılansın. Bir de bakmışsın bir müddet sonra eli, kolu, bacağı kesilmemiş veya kırbaç yememiş bir Allah' ın kulu kalmamış. Şer-i hükümlere göre yönetilen bölge ''Çolaklar Diyarı'' olarak anılır olmuş (!) Ben de kendi tebaamı çağdaş normlara göre eğitir; her anlamda çağı yakalamaya çalışırdım. Aynen Kuzey Kore, Güney Kore muhabbetine dönerdi. Kuzey Suriye açlıktan kırılırken; Güney Suriye bolluk bereket ülkesi olurdu. Ancak bu bakış açısı/ senaryo bizim işimize gelmez. Çünkü bu senaryo göre Suriye bir müddet sonra parçalanmış olurdu.

  Sahada şöyle bir görüntü oluştu. Kürtler ABD kontrolünde veya güvencesinde; Nusayriler, Rusya-İran güvencesinde; Sünniler ise Türkiye güvencesinde veya kontrolünde. Türkiye açısından son derece sıkıntılı bir tablodur. Çünkü Türkiye' nin kendi Kürdü ve kendi Alevisi bulunmaktadır. Bu yapı bir müddet sonra Türkiye' yi de rahatsız eder ve hatta param parça eder. Buna engel olmak zorundayız.
  Sıkıntı öso nun uluslararası arenada tanınan bir yönetiminin olmaması , bu adamlar zeki olsalardı 4 yıl önce birleşir savaşı kazanırlardı Rusya gelmeden önce o kadar uzadı ki Esadın yardımına herkes geldi değişen koşullarda

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen stannisbaratheon — 26 Mar 2017, 01:55
 • Genel Askeri Konular • Re: Suriye'de iç savaş
  Yazacaktım, arada kaynamış. Lakin, sayın Muzzle güzelce ifade etmişler... Efendim, İncirliği Amerika' ya kapat; Boğazları da Rus' a kapat (!) İkisini aynı anda yapmak mümkün değildir. İki süper güç tarafından arada ezilirsin. Boğazları kapatman mümkün değildir aynı zamanda Türkiye' nin çıkarına da değildir. Açıkçası akılcı da değildir. Lakin İncirlik üssünün Türkiye' nin aleyhine kullanılmasına engel olmak zorundayız.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen PARTİKÜL — 26 Mar 2017, 01:37
 • Genel Askeri Konular • Re: Suriye'de iç savaş
  QUOTE:
  Stratejik olarak bazı yaptırımlar da yine elimizi kuvvetlendirir.
  -Boğazların Rus gemilerine kapatılması.
  -İncirliğin içerisindeki tüm ekipman ile kapatılıp tüm yabancı personelin sınır dışı edilmesi.
  -Sınır kapılarının açılarak Avrupaya göçmen akınını başlatmak.

  Göçmen sorunu Avrupa ve daha kötüsü Yunanistan için çok ama çok büyük bir bela. Sailordream hoca buluştuğumuz zaman söylemişti. Kaçakçıların bir seferinde 100 kadar bot ile Yunan adalarına göçmen çıkarttığını.

  YPG eğitim kampları ve İHA üslerinin bombalatılması. YPG cephanelik ve ikmal merkezlerinin bombalanması. Lazkiyedeki pistlerin bombalatılarak tahrip edilmesi. Deyr Ey Zor'daki Suriye Hava Üssünün bombalatılması. Bunlar hep bize avantaj sağlayacak taktik hamleler.

  Savaş ise savaş. Saldırırlarsa savunuruz.
  Bu maddelerin etkili olacağını sanmıyorum.

  -Montrö Boğazlar sözleşmesine göre boğazları kapatamıyoruz maalesef, kapatabilmek için teknik olarak savaşta olmamız gerekiyor.
  -Ortadoğu için kullandığı İncirlik üssü, Amerika'nın Suriye'nin kuzeyine girmesiyle önemini yitirdi, Amerika Türkiyedeki mevcudiyetini zaten Suriye'ye ve Irak'a taşıyor.
  -Sınır kapılarını açarak Avrupaya göçmen akınını başlatmak mantıklı olabilir, fakat bu durumda da kalıcı nüfus değişimi olacağından Suriye'nin demografik yapısı kürtler lehine değişecek.

  Menbiç ve Afrin'in Amerika ve Rusya tarafından koruma altına alınması ardından Akp'nin karşı bir stratejisi olduğunu düşünmüyorum, görünen köy kılavuz istemez. Sünni-Şii mezhep kavgası üzerinden siyaset yapmaları ve Suriye'yi karıştırmaları olayları bu noktaya getirdi, dimyata pirince giderken ülkecek evdeki bulgurdan olduk. Sıcak para kaynağı bitince iktidarda kalıcı olacaklarını sanmıyorum ama maalesef bundan sonra gelen iktidarın işi zor olacak. Olan yine bize yani halka ve ülkemize oldu, adamlar sonuçta kandırıldık biz zaten deyip geçip gidecekler.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen Muzzle — 26 Mar 2017, 01:14
 • Genel Askeri Konular • Re: Suriye'de iç savaş
  Sayın yazarlar sadece kısa vadeli hedeflere odaklanıyorlar; oysaki orta ve uzun vade için planlar yapmak lazımdır. Şöyle düşünelim; muhalifler bütün Nusayrilerin kellesini kesmek mi istiyor? Bunu başaramayacaklar. Çünkü arkalarında İran ve Rusya bulunmaktadır. Yani Nusayrilerin soyunu kurutmaları mümkün değildir. O halde -onlar açısından- savaşı uzatmanın ne anlamı var? Kime yarıyor...!

  Akıllı adamın yapacağı iş; biran evvel barış ortamını tesis etmeye çalışmak olmalıdır. Şeriat' la mı yönetilmek istiyorsunuz? Esad' ın yerinde olsaydım; Tamam kardeşim...! Sen şu bölgede dini esaslara göre tebaayı yönet. Senin yönetimin altında olmak istemeyenleri de ben kabul ediyorum - derdim. Baktım ki başka çare kalmamıştır, buna razı olurdum yani. Çünkü vatandaşımı insanca yaşatmak gibi bir sorumluluğum var. Adam illa da şeriat diyorsa; Şer-i hukuka göre yargılanmak istiyorsa; bırak yargılansın. Bir de bakmışsın bir müddet sonra eli, kolu, bacağı kesilmemiş veya kırbaç yememiş bir Allah' ın kulu kalmamış. Şer-i hükümlere göre yönetilen bölge ''Çolaklar Diyarı'' olarak anılır olmuş (!) Ben de kendi tebaamı çağdaş normlara göre eğitir; her anlamda çağı yakalamaya çalışırdım. Aynen Kuzey Kore, Güney Kore muhabbetine dönerdi. Kuzey Suriye açlıktan kırılırken; Güney Suriye bolluk bereket ülkesi olurdu. Ancak bu bakış açısı/ senaryo bizim işimize gelmez. Çünkü bu senaryo göre Suriye bir müddet sonra parçalanmış olurdu.

  Sahada şöyle bir görüntü oluştu. Kürtler ABD kontrolünde veya güvencesinde; Nusayriler, Rusya-İran güvencesinde; Sünniler ise Türkiye güvencesinde veya kontrolünde. Türkiye açısından son derece sıkıntılı bir tablodur. Çünkü Türkiye' nin kendi Kürdü ve kendi Alevisi bulunmaktadır. Bu yapı bir müddet sonra Türkiye' yi de rahatsız eder ve hatta param parça eder. Buna engel olmak zorundayız.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen PARTİKÜL — 26 Mar 2017, 00:47
 • Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri • Re: Ana Muharebe Tankı Projesi-Altay
  QUOTE:
  Finler o motoru bize vermez. Onlarlada aramız pek iyi değil. Daha doğrusu galiba gittikçe dünyanın gözünde yeni bir Irak olmaya başladık. Malum kişi ve tayfası yüzünden. Birde 3-4 sayfa geride fin motoru ile ilgili bazı yazılanlar olacaktı. Okuyabilirsiniz.
  Finlilere ne yaptık ta onlarla da aramız iyi değil :?: :shock:
  Altay'ın K2 Black Panther ile kan bağı var ya Korelilerin motoru ile uyum sorunu olur mu? Tamamlanmadı o motor ama en azından bizim motordan önce biterse diye Almanlar motor vermezse yani.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen İstiklalFM — 26 Mar 2017, 00:45
 • Tanışma • Re: Sohbet
  Diyarbakır/Erganide iglo tipi cephaneliklerin tümü GPS koordinatları ve detaylı planlarıyla beraber internete düşmüş. Sızıntının kaynağı EKAP sistemine yüklenen gizlilik dereceli dökümanlar. Dokümanların imza kısmındaki isimler silinmiş.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen StrategyMaster — 26 Mar 2017, 00:25
 • Genel Askeri Konular • Re: Suriye'de iç savaş
  QUOTE:
  Türkiye'nin yapması gereken bence, bir yasa ile Türkiyedeki eli silah tutabilecek 18-40 yaş arasındaki tüm Suriyeli erkekleri Öso için zorunlu askerliğe alacak. Fırat kalkanıyla aldığımız topraklara topçu tankçı piyade eğitimleri için askeri kışlalar kurulacak. Elimizdeki eski m48 m60 tanklarını ösaya hibe edip askeri eğitimi vereceksin. Topçu havan, keskin nişancı eğitimini vereceksin. Çünkü IŞİD Terör Örgütü Terör Örgütü Terör Örgütü bittiğinde hedef öso olacak abd ve diğer teröristler için hazırlıklı olmak lazım sahada bizim yerimize abd destekli teröristlerle savaşacak bir ordu lazım.
  Türkiyedeki Suriyelilerin ülkesinde kalıp rastgele bir gruba katılma imkanı varken kalmayıp Türkiyeye gelmiş, sizce gidermi çoluğunu çocuğunu kessen gitmez adamlarda milliyetçilik, vatan, millet gibi kavramlar gelişmemişki. Zaten Fırat Kalkanı Harekatı temelde Suriyeliler için yapılmış bir harekat değil sınırımızdaki terör örgütlerini mümkün mertebe temizleme ve sınırımızı terörist faaliyetlerden uzak bir konuma getirme amacı içeren bir operasyondur.

  İstatistikler: Gönderilme zamanı gönderen KIZILYURTLU — 26 Mar 2017, 00:25
NAMAZ VAKİTLERİ