MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » KÖŞE YAZILARI » HÜRRİYET KÖŞE YAZARLARI

HÜRRİYET KÖŞE YAZARLARI

Hürriyet

TÜRKİYE'NİN AÇILIŞ SAYFASI

Hürriyet

 • Bunu nereye bağladığımı okuyunca şaşıracaksınız
  ŞİMDİ anlatacağım olayın sonunu nereye bağlayacağımı görünce şaşıracaksınız...

 • Zengin ve ünlü olunca yapılacaklar listesi
  Tabii tabii eminim, insanlara yardım edeceksin, fakir fukara doyuracaksın, babaanneni daha iyi bir eve yerleştireceksin... Ama parayı bulanların bunlarla yetinmediğini biliyoruz herhalde! Ünlü erkeklerin neler yaptığını hatırlayalım...

 • Ramazan ve oruç yaşamı yeniliyor
  Sevgiden herkese merhaba...

 • Dünyadan çıkış yolu Cappadox’tan mı geçiyor?
  İnsana başka bir gezegende olduğunu hissettiren Kapadokya’da, yılın bu vakti bir araya gelen farklı ilgi alanlarından bir grup insan... Her biri bir ayin kıvamında geçen konserlere katılıyor, bölgenin eşsiz güzelliklerini keşfe çıkıyor, çağdaş sanatın büyüsü içinde kayboluyorlar. Bir ‘müzik, gastronomi, çağdaş sanat ve açık hava etkinlikleri festivali’ olan Cappadox’un bu seferki teması ‘Dünyadan Çıkış Yolları’ydı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivale katıldık, ‘eylemin yetersiz hatta imkânsız olduğu koşullarda, hayal gücünün ve sanatın açabileceği yollara baktık...

 • Fetih kutlaması niye tartışılıyor!
  Bugün de birtakım çevreler ‘Fetih niye kutlanıyor’ diye konuşuyorlar. Cevap çok açık olmalı: ‘Size ne?’ Umumi ahlak ve güvenliğe mugayir davranış olmadıkça bu gibi kutlamalar demokrasinin icabındandır, siz karşıysanız kutlamalara katılmayınız. Kuşkusuz bu temel ilke, bir sanat ve adeta fonetik bir mimarlık haline dönüşen kutlama tekniklerinin maskara edilmesi için geçerli olmamalıdır.

 • Ziyafete dönen iftar sofraları
  Ramazanda oruçlu okurların ağzını sulandırmanın bir anlamı yok. Onun için bu hafta iştah açıcı konulara değinmeyeceğiz. Yeni dönemdeki ramazanların anlatacak pek özelliği kalmadığı için de geçmişte gezinti yapacağız.

 •  Advocaat, Advocaat’a karşı
  ENTERESAN bir maç izledik Kadıköy’de: Sahada iki takım var, ikisinin davranışı birbirinin kopyası gibi.

 • Çöpe giden meyve-sebzeler...
  Ülkemizde üretilen 49 milyon ton meyve ve sebzenin yüzde 25-40’ı üretim, dağıtım ve tüketim zincirinde kaybediliyor.

 • Cumhurbaşkanı’nın yerini Sözcü gazetesinden öğrenen şapşal darbeciler!
  15 Temmuz kalkışmasını gerçekleştirenler, Cumhurbaşkanı’nın darbe gecesi nerede olduğunu bilmiyorlarmış.

 • İltihapsavar gıdalar
  Bir enfeksiyona mı yakalandık? Vücudumuzun bir yerinde bir kesik mi oluştu? Bağışıklık sistemimizin bunu iyileştirmek için devreye girmesine ‘akut iltihaplanma’ (enflamasyon) diyoruz. Ama bunun dışında bir de uzun süren hastalıklar, kötü beslenme, hareketsizlik, stres, sigara gibi nedenlerden ötürü devamlı iltihaplanma durumu yaşayabiliriz. Ve bu, dokulara hasar verebileceği gibi kalp hastalığı, alzheimer ve hatta kanser gibi bazı hastalıkları tetikleyebilir. Beslenmenize dikkat ederek bu durumla savaşabilirsiniz.

 • Kıbrıs’a teknoloji vadisi
  Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kuzey Kıbrıs Kampusu geçtiğimiz hafta önemli bir çalışmaya imza attı. Kampus Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal, göreve geldiği günden itibaren Kıbrıs’ın eğitim adası olarak daha çok anılması gerektiğini söylerken, kafasındaki projeyi de hayata geçiriyor. Öncelikle adanın önemli sorunlarına çözüm getirecek bir teknoloji vadisini hazırlıyor. Kalkanlı Teknoloji Vadisi (KALTEV) Kıbrıs’ta araştırma geliştirme odaklı kalkınma atılımı için öncü bir adım olurken, burada bir bilim köprüsü kurmayı hedefliyor.

 • Kalplerimiz biliyor sıra aklımızda
  Ankara son yıllarda armağan ekonomisinin, takasın, birlikteliğin tadına vardı, kolektif yaşamın envaiçeşit rengini keşfetti.

 • Şampiyonluk gitti, kupaya bakalım
  Yedek kulübesinde sarı kart gören ve ilk yarı bittiğinde hakemin üstüne yürüyen Emre’yi tutmak için herkes seferber olmuştu Başakşehirlisi, Adanalısı.

 • Silahlı ANKA’ya en hafif motoru yaptık
  MİLLİ Savunma Bakanı Fikri Işık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’yken Eskişehir’de TEİ’nin (Tusaş Havacılık Sanayii A.Ş.) tesislerini ziyaret etti, CEO Mahmut Akşit ve ekibinden bilgi aldı. Tur sırasında TEİ’nin üzerinde çalıştığı insansız hava aracı (İHA) motorunu inceledi.

 • Kültür politikalarının ‘beyin’ tercihi
  PSİKİYATRİ profesörü Nevzat Tarhan, “Sorun çözme bakımından sol beyin geçici, sağ beyin radikal, ön beyin ise koruyucu yaklaşıma sahiptir” diyor.

 • Suudiler savaş gemilerinden vazgeçti
  ABD ile 110 milyar dolarlık savunma sanayi anlaşması imzalayan Suudi Arabistan’ın Milgem projesi kapsamında Türkiye’de ürettirmeyi düşündüğü 4 gemi siparişini iptal ettiği öne sürülüyor. 2 milyar dolar civarında döviz girdisi sağlayacak gemi siparişinin iptali Tuzla tersanelerini üzdü.

 • İslam ne değildir?
  İslam savaş ve düşmanlık dini değildir. Allah’a kayıtsız şartsız teslim olanların inanç sistemi anlamına gelen İslam’ın türediği düşünülen üç kökten biri ‘barış’ anlamına gelen ‘silm’ köküdür. Müslüman olduğunu ifade eden kişi özetle şunu kabul etmektedir: “Ben Allah’a kayıtsız şartsız teslim olan ve barışı esas alan biriyim.” Zira Allah’a kayıtsız şartsız teslim olmadan İslam olmak, bu teslimiyeti ve barışı esas almadan da Müslüman olmak ya da Müslüman kalmak mümkün değildir. Dolayısıyla Müslüman olduğunu ifade eden her insan aynı zamanda bir barış elçisi, bir barış gönüllüsü olması gerektiğini bilmelidir.

 • Latif Demirci çiziyor...
  ...

 • Deli değil zırdeli olmalı Giray Öğretmen
  GÖRENLER, duyanlar “Deli öğretmen” dermiş; bence de delirmiş olmalı Giray Kale...

 • Bir eksikliği İzmir tamamlayacak
  OPERAYI çok severim.

 • AVM’de darbe talimatı beklemek
  KARA Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, MİT’e gelen ihbarın doğruluğunu araştırmak üzere saat 18.36’da gittiği Güvercinlik’teki Kara Havacılık Komutanlığı’nı teftiş ederken, ilk izlenim olarak bir olağanüstülük görmez ve saat 19.12’de bu izlenimini karargâhta kendisinden haber beklemekte olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’a telefonda aktarır.

 • Türkler Yunanistan’a geri mi dönüyor?!
  Yunanistan’da yatırımlar yapılıyor, işletmeler, yazlıklar alınıyor, şubeler açılıyor, adalar, kıyılar, oteller, restoranlar, alışveriş merkezleri Türk turistlerle doluyor. Çipras Yunanistan ekonomisini batırırken Türkler omuz atıp biraz toparlıyor diyebiliriz! Bu seferki Türk fethinde karşı tarafın rızası da var!

 • Pazar Kahvesi
  Yarın İstanbul’un fetih günü mü, yoksa işgal günü mü?

 • Yılan sokması bana vız gelir
  Bülent Ersoy, Banu Alkan, Safiye Soyman, Burcu Esmersoy...

 • Fırsat ayı Ramazan
  Ramazan ne değildir? Öncelikle ramazan ayı aç ve susuz kalma ya da fazladan alınan kiloları verme ayı değildir. Ramazan ayını oruç ibadeti sebebiyle belirlenen süre içinde aç ve susuz kalmaktan ibaret görmek, ramazan ayından da oruç gibi muhteşem bir ibadetten de bir şey anlamamak demektir. Peki, o halde ramazan nedir? Ramazan en başta on bir ay boyunca bozduğumuz kulluk ayarlarımızı olması gereken frekansına getirme, ruhumuza bahar dirilişini yaşatma ve farkındalık kazanarak duyarlı bir insan olma ayıdır.

 • Kulağımıza ulaşan yeni tınılar
  BEĞENİLERİMİZ içinde en zor değişen müziktir.

 • Her şey güzel taraftar eksik
  DÜN akşam taraftarsız bir büyük maçın, iyi futbola rağmen ne kadar zevksiz olduğunu bir kere daha gördük. Kadıköy’de aslında iki farklı devrede iki farklı, oyun şekli vardı. Ama sonuç itibarıyla iştahlı oyuncular topluluğunun ortaya koyduğu keyifli bir futbol vardı.

 • Hayatı BÜYÜK Yaşamak
  Dün akşam Akatlar Kültür Merkezinde, Zeynep Oral için düzenlenen Ustalara Saygı gecesindeydim. Fazıl Say’ın müthiş performansıyla başlayan gece; Gülriz Sururi, Ali Poyrazoğlu, Ali Sirmen gibi çok değerli isimlerin konuşmalarıyla devam etti. Gecede Zeynep Hanım’ın fotoğraf arşivi karıştırıldı, çok kıymetli anılar paylaşıldı.

 • Bu kitap, tılsımlı! Okuyan bir ay içinde âşık oluyor!
  O, en tanınmış ekonomi yazarlarından. 13 yıl Hürriyet’te çalıştı. Ekonomiyi seksileştiren yazar! İçine hayatı katan, eğlenceli yapan, çaktırmadan büyük büyük patronlara her şeyi soran, zeki, güzel ve çok eğlenceli bir kadın. Bir gazetenin her bölümünde yazabilecek biri. Ekonomi yazarları da sadece ekonomi yazacaklar diye bir şey yok. Nitekim bu sefer, Demet Cengiz bir aşk kitabı yazdı. Matrak bir kitap. İçinde patron olmayan kitap. Kendisi var. Bu, bir anlatı. Hayatından iki buçuk yıllık bir kesiti anlatıyor. Üstelik bütün samimiyetiyle. Tebrik ediyorum onu, önümüzde soyunduğu, böyle bir kitabı yazmaya cesaret edebildiği için. 2014 yazı, onun hayatındaki, taşıyıcı kolonların hepsinin 10 günde yıkıldığı bir yaz. Büyük aşkından ayrılıyor; Hürriyet’ten ayrılıyor; sağlığı bozuluyor vesaire vesarie. İşte bu kitap, biraz da, o enkazın altından kalkmaya çalışan bir kadının söylediği şarkı! Bize diyor ki, “Her zaman ayağa kalkabilirsin. Herkes kalkabilir!” Bir ayrılma kılavuzu gibi kitap. İyileşmek için yazmış. Ona âşık olan bir Fransız adam var. Bir iş seyahatinde tanışıyorlar. Demet, o sıralarda evli ama evliliği iyi gitmiyor, Fransızın kendine âşık olduğunu da anlamıyor. İki yıl uzaktan seviyor adam Demet’i. Ne zaman boşanıyor Demet, adam soluğu İstanbul’da alıyor. İki yıl birlikte yaşıyorlar, sonra büyük aşk bitiyor. Aşk acısından kurtulmanın yollarını da anlatıyor Demet. “Bir düşün daha önce kimleri kimleri unuttun. Herkes unutulur, telaşa lüzum yok. Biri için acı çekmek, ondan yana olmak demektir. Kendinden yana ol!” diyor.

 • Bıktıran üç mesele
  1’İNCİ MESELE

 • Eğlence huzur ve iyi yemek bir arada
   Oteller, tatil köyleri hatta restoranlar sezon açılışlarını toplumun ünlü isimlerini davet ederek partilerle, konserlerle yaparlar.

 • İstihbarat doğru değerlendirilmemiş
  DARBE girişiminin neden önlenemediği ile ilgili spekülasyonlara da varan eleştirilerin nedeni, Genelkurmay Başkanı ile MİT Müsteşarı’nın olayı aydınlatmaya yönelik sorulara ısrarla yanıt vermiyor oluşları.

 • İki megabaytlık aklınla duygu sömürüsü yapma
   Ozan Güven’in canlandırdığı robot 216 Türkiye’dedir ve onun deyimiyle “artık insan gibi yaşamak” en büyük arzusudur.

 • Asıl bunları konuşmalıyız
  Fırsat bulup yazamadım.

 • Ramazan geldi, hoş geldi
  Manevi duyguları geliştirip çoğaltmanın, daha da özeti manevi iyileşmenin “iyi hayat”a katkıları tartışılmaz. Bu nedenle söz konusu sağlık olduğunda ramazan ayı bir “iç doktor”, bir “doğal iyileştirici”, bir çeşit “şifacı” gibidir. Bu güzel ay her şeyden önce bir ruhsal temizlik, bir bedensel arınma fırsatı olarak değerlendirilmelidir. Daha keyifli, huzurlu, sağlıklı bir ramazan geçirebilmenize destek olabilecek bazı tavsiyeler yayınlayacağım. Hepimize huzurlu, sağlıklı ve güzel bir ramazan diliyorum.

 • ‘Cafe’ tartışmasında Sümeyye Erdoğan’dan yanayım
  CUMHURBAŞKANI Erdoğan club, arena ve cafe gibi kelimelerin tabelalardan sökülmesini istemişti.

 • UNICEF’ten yardım balosu
  UNICEF’in geleneksel Umut Balosu önceki gün Raffles Hotel’de düzenlendi. İş, sanat ve cemiyet hayatının ünlü isimlerinin katıldığı baloda vakfa yardım için müzayede yapıldı.

 •  Beşiktaş’ın stoper krizini Mangala çözer
  BEŞİKTAŞ’ın ilgilendiği Mangala, Instagram’dan Quaresma ve Demba Ba’yı takibe alınca akıllara hemen Şenol Güneş’in devre arasında tarif ettiği ideal stoper geldi: “Sol stoperde oynayabilecek, hamleli, ayağı düzgün stoper.”

 • Şehirde renkli bir yaz...
  Tarzı ‘casual’ olan şehirli erkekler bu yaz için yapacakları alışverişte rahatlığı önplanda tutan ofis kıyafetlerini, hafta sonunda ve tatil kaçamaklarında şıklığı garantileyen kombinasyonları değerlendirmeliler.

 • Benimle boşanır mısın?
  Yazar, Aile-Evlilik Danışmanı Serhat Yabancı ile yeni çıkan kitabı ‘Bütün Aşklar Tatlı Başlar’ı önümüze aldık. İlişkilerin altından girdik, üstünden çıktık.

 • Halikarnas Balıkçısı’na yeniden merhaba
  Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın yaşamını birçok okur bilir ama özellikle onun Bodrum’u yoktan var ettiğini bir kez daha anımsatmak gerekir. Demircan Türkdoğan’ın derlediği, ‘Anılarla Balıkçıya Merhaba’ kitabını, Halikarnas Balıkçısı’nı yeniden gündeme getirdiği için sözünü etmeye değer buldum.

 • Mesele sağlıksa, sigara karşıtları neden termik santralları savunuyor?
  İNSAN açlığa 6 hafta, susuzluğa 6 gün dayanabilirken, havasız ancak 6 dakika yaşayabiliyor.

 • Malzemesi ve lezzeti beş yıldızı hak ediyor: Hünkar
  Hünkar, İstanbul’un en iyi lokantalarından biri. Herhangi bir kategoriye sokmak zor. Feridun Üğümü’nün mutfağının kökleri ‘esnaf’ kategorisinde olsa bile, sunulan yemeklerin çoğunu hiçbir esnaf lokantasında bulamazsınız. Klasik Türk mutfağı diyelim. Ama Feridun Bey’in kişisel yorumu ile...

 • Filmlerdeki gibi bitmiyor o sahne!
  SON dönemlerde nedense, festival filmlerinden çok, aksiyon filmlerini tercih ediyorum.

 • Hoş geldin ramazan pidesi
  Ramazan ve gelenekleri, güllacı, hurması, pastırmasıyla kalbimizde ayrı bir yerde. Benim başımı döndüren âdet ramazan pidesi. Ben de bu hafta, pideyi en az fırındaki kadar güzel yapmanın ipuçlarını öğretmek ve bir de sahurluk tarif vermek istedim.

 • Din ve ahlak
  DİNDARLIK ve ahlak arasındaki ilişki ya da ilişkinin kopması İslami camiada da tartışılıyor.

 • ‘Bir üst lige çıkmak’ isteyen iki dişli rakip
  Selena Gomez ve Miley Cyrus, aynı jenerasyondan iki güçlü figür. Birbirlerine rakip gösteriliyorlar ama asıl yarışları kendileriyle. Ve ikisinin de hedefi aynı; ‘bir üst lig’...

 • NATO’yla YPG’nin ilişkisi nasıl olur?
  CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın, NATO zirvesi için geldiği Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) liderleriyle yaptığı bir dizi görüşmeden çıkan sonuç, yola devam edilmesi kararıdır.

 • Yüreklere su serpildi haydi herkes Çeşme’ye
  ÇEŞME’de kayalıklara oturan Lady Tuna gemisinin oluşturduğu deniz kirliliğiyle ilgili sıkça sorular yöneltmiştim.

 • Gönülsüzler zirvesi
  “GELECEĞE dönüş” deyişini bilirsiniz. Geçmişte olan bir şeyin bugün ya da gelecekte tekrar etmesi anlamında kullanılır. İşte evvelsi gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı Brüksel’deki NATO zirvesini takip ederken, böyle hissettim. Geleceğe dönmüş gibi!

NAMAZ VAKİTLERİ