MEDYAJANS.COM

MEDYAJANS.COM : ANASAYFA » BİLİŞİM VE TEKNOLOJİ » VETEKNOLOJİ.COM TEKNOLOJİ VE BİLİŞİM HABERLERİ

VETEKNOLOJİ.COM TEKNOLOJİ VE BİLİŞİM HABERLERİ

Teknoloji Haberleri

Teknoloji Haberleri

 • Tesla, online müzik servisi için kolları sıvadı!

  Online müzik servisleri gittikçe popüler hale geliyor. Başarılı servisler dışında diğerlerine bakınca pek iyi alternatifler göremiyoruz. bununla birlikte başarılı servisler arasına girmek isteyen Tesla, kolları sıvası ve kendi online müzik servisini geliştirmeye odaklandı.

  Apple Music ve Spotify hali hazırda en çok kullanılan müzik servislerinin başında yer alıyor. Tesla üzerinde çalıştığı müzik servisini öncelikli olarak Tesla sahiplerine sunmayı planlıyor. Online müzik servisinin otomotiv sektöründen rakip gelmesi ilk etapta mantıksız gelebilir ancak araç içi eğlence sistemlerinin de önemli olduğunu düşünecek olursak Tesla, kendi müzik servisini geliştirmekte haksız sayılmaz.

  Zaten şuan için Tesla'nın Spotify ile anlaşması halihazırda var. Dolayısıyla müzikler için başka servislerle çalışmak yerine kendi müzik servisi üzerinde çalışması imkanlarda olduğu süre boyunca mantıklı olacaktır.

  Peki siz Tesla'nın online müzik konusunda başarılı olabileceğini düşünüyor musunuz? • Dev yatırımla League of Legends sunucusu Türkiye'de geldi!

  Dünya genelinde milyonlarca oyuncusu olan popüler oyun ülkemizde de çok seviliyor. Riot Games, Türkiye geneline dağılan milyonlarca League of Legends oyuncusu için kolları sıvadı ve gerekli hamleyi yaptı. Daha iyi oyun deneyimi sunmak için sunucusunu Türkiye'ye getirdi. Türkiye'nin dört bir köşesinde oyunseverler daha kaliteli ve keyifli bir oyun deneyimini artık yaşayabilecekler. Yeni sunucu 10 Milyon TL'lik yatırımla hayata geçti. Türkiye sunucusunun devreye girmesiyle birlikte League of Legends oyuncuları mevcut bağlantı hızlarına bağlı olarak yaşamış oldukları gecikme süreleri daha da azalacak. Yerli ekosisteme katlı sağlamak amacıyla Türkiye'de sunucunun kurulumunda mümkün olan her noktada yerel tedarikçilere öncelik tanındı.

  Kesintisiz oyun hizmeti vermek için kolları sıvayan Riot Games, letişim giderleri olmak üzere sunucuya düzenli olarak yatırım yapmaya devam edecek. Söz konusu yatırımla birlikte ilk kez uluslararası bir oyun şirketi bu ölçekte bir operasyon kapsamında sunucusunu Türkiye'ye taşımış oldu. Ayrıca özel oalrak geliştirilmiş olan işlemciler ilk kez Türkiye sunucularında kullanılacak. Bununla birlikte sunucuların ihtiyaçlarına göre iyileştirmeler de söz konusu. Ülkemizde hergün 3 milyon kişinin bu oyunu oynadığını göz önünde bulundurursak bu yatırımda şirket haksız sayılmaz.

  Peki siz League of Legends oyununu seviyor musunuz? • Yenilenmiş Note 7'nin fiyatı ve çıkış tarihi ortaya çıktı!

  Samsung'un severek hayata geçirdiği ancak pilden dolayı alel acele toplanan Note 7 modeli tehlikeli bir bomba yerine bile geçti. Bu gerçekten Samsung için büyük bir şansızlık olarak tarihe geçti. Samsung, bu durumu telafi etmek istedi ve şimdi de yenilenmiş versiyonunu çıkarmaya hazırlanıyor. Yenilenmiş Note 7'nin çıkış tarihi ve fiyatı sızdırıldı. Note 7 FE beklendiği gibi uygun fiyatlı olmayacak.

  Bugüne kadar tüm kaynaklar 400 ila 500 dolar arasında bir fiyat etiketiyle gelmesini bekliyordu ancak söylentilere göre yenilenmiş Note 7 modeli 7000 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

  Yenilenmiş Note 7 ne zaman çıkıyor?
  7 Temmuz 2017 tarihinde yenilenmiş Note 7'nin çıkacağına şuan için kesin gözüyle bakılıyor. Snapdragon 835 yonga setinden ve 4 GB RAM'dan gücünü alması bekleniyor. Samsung'un donanımı güncelleyip güncellemeyeceği de henüz belli değil.

  Peki siz yenilenmiş Note 7'yi almayı düşünür müsünüz? • Apple'ın sızıntı engelleme yöntemi bile sızdı!

  Bildiğiniz üzere sadece Apple değil bütün teknoloji devleri hergün her saat sızıntı bir haberle gündem oluyor. Apple de bu firmaların dışına kalmıyor. Söz konusu sızıntıları nasıl kontrol altına aldığı ironik bir şekilde sızdı. Sızan ses kaydında Apple'ın nasıl önlem aldığı ortaya çıktı.

  Apple'ın güvenlik yöneticileirnin düzenlemiş olduğu toplantıda sızıntılar ile ilgili birkaç taktik paylaşılıyor olup gizli kalmanın Apple için önemli olduğu mesajına vurgu yapılıyor. Apple'ın sızıntıları durdurma taktiklerinden bir tanesi ise New Product Security adlı inceleme takımı tarafından yürütülüyor olup sızıntıların en önemli kaynaklarının tedarik zinciri olduğu bölümün direktörü tarafından belirtiliyor. Dolayısıyla tedarikte çalışanlar yeni ürünlerin parçalarını çalabiliyor bununla kalmayıp basına veriyor yahut kara borsada satabiliyor.

  Apple'ın kendi kampüsünde yaşanan sızıntıları engellemesi için Secrecy Program Management grubunun üyelerini yeni ürünler üzerinde çalışan takımlara dağıtmak var. Genellikle geliştirmiş olduğu ürünleri gizli tutmasıyla bilinen teknoloji devi Apple, son yıllarda bu etkiisni kaybetti. Yeni ürünler tanıtımdan önce sızmaya başladı. Apple'ın gizlilik çabaları bir sonraki iPhone 8 için.

  Peki sizce Apple, bu çabasında başarılı olabilecek mi? • Gamescom'un Açılışını Angela Merkel Yapacak!

  Oyuncuların heyecanla beklediği E3 etkinliği geçtiğimiz günlerde bitti. Fakat oyuncular Ağustos ayında gerçekleşecek olan büyük etkinliği bekliyor. Ağustos ayında Almanya'nın Köln şehrinde düzenlenecek olan Gamescom 2017 için geri sayım başlamışken bugün yepyeni haberler geldi.

  Elde edilen bilgilere göre;Gamescom 2017 etkinliğinin açılışını Almanya başbakanı Angela Merkel yapacak. Angela Merkel'in açılış törenini yapacağı Gamescom 2017, Gamescom tarihinde bir ilke imza atarak başbakan tarafından açılacak olan etkinlik tarihe geçeçek.

  Geçen sene yapılan Gamescom etkinliğine tamı tamına 345.000 kişi katıldı. Bu yıl rakamın daha da artması beklenmekte. Gamescom organizatörü Gerald Böse konuyla ilgili; "Şansölye'nin katılımı bizim için büyük bir takdirin bir işaretidir." dedi. Bazı video oyunlarında uyguladığı sansür ile dikkat çeken Almanya, dünyaya vermiş olduğu imajını bu hamlesi ile düzeltecek gibi duruyor.

  Siz Gamescom'un açılışını heyecanla bekliyor musunuz? • Snapchat'ten Büyük Süpriz!

  Snapchat, Snap Map adını verdiği, arkadaşlarınızın nerde ve ne yaptıklarını gösteren bir özelliği kullanıcılarına sunuyor. Haritaya ulaşmak için kamera sekmesine gidip görüntülemek için yakınlaştırın ve uzaklaştırmanız yeterli olacak. Sohbet başlatmak için veya konumlarının en son ne zaman güncellendiğini görmek için arkadaşlarınıza dokunun. Arkadaşlarınızın Bitmoji hesapları birbirine bağlı ise araba kullandıkları, yürüdükleri veya başka şeyler yaptıklarınıda göreceksiniz.

  Snapchat'ın Lensler gibi popüler özelliklerinin birçoğu, köpek yavrusu olmak için yüzünüze animasyonlu kaplama yerleştirmenize ve daha fazlasına izin veriyor. Snapchat, Snap Map'ın yeni özelliği kopyalanana kadar rekabette bir avantaj olacak.

  Snap Map sayesinde bütün dünyada gerçekleşen olayların Snaplarını görüntüleyebileceksiniz. Dünyadaki herkesin (özellikle patronunuzun) Snap Map'da sizi takip etmemesini isteyebilirsiniz. Haritayı görebileceğiniz kişileri değiştirmek için Harita ekranın sağ üst köşesinde bulunun ayarlar simgesine dokunun. Seçenekler arasında başkalarının haritadaki yerinizi görmesini engelleyen Hayalet Modu bulunmakta.

  Arkadaşlarım, yeni yapılmış olanlar dahil olmak üzere herkesin haritadaki konumuzu görmesini sağlar. Son olarak ise Arkadaş Seç seçeneği yer almaktadır. İkincisi hangi arkadaşlarınızın sizi Snap Map'de görebileceğine izin verebileceksiniz.
  Snapchat'ın Snap Map'ın resmi videosunu izlemenizi tavsiye ederiz!

  Siz Snapchat'ın Snap Map özelliğini beğendiniz mi? • Hololens İle Super Mario Oynanınca!

  Microsoft, VR teknolojisinin yükselişi sırasında farkını ortaya koyarak AR teknolojisine yöneldi. Hololens ile devrim yaratan Microsoft, geleceğin VR'da değil de AR'da olduğunu bizlere gösterdi. Henüz gelişme aşamasında olan ve şu anda maliyeti çok yüksek olan Hololens çok değişik bir projeye imza attı.

  Nintendo'nun kültleşmiş yapımı olan Super Mario Bros. bu sefer AR teknolojisi ile hayat buldu. Geliştirici Abhishek Singh, Hololens üzerinde oynamak için Super Mario Bros. World 1-1'i tekrardan programladı. AR teknolojisi için yeniden geliştirilen Super Mario Bros., grafiksel ve oynanış açısından eksileri olsa da bu zamana kadar yapılmış en iyi AR girişimi olarak gösteriliyor.


  Siz videoyu izlerken keyif aldınız mı? • Instagram'ın Yeni Özelliği Geliyor!

  Facebook'un Snapchat karşısındaki en büyük rakibi olan Instagram Hikayeler bugün yeni bir özellik ile karşımıza çıktı. Bugünden itibaren canlı yayın videonuzun tekrar oynatımını Instagram Hikayeler'de paylaşma özelliğini kullanabileceksiniz. Arkadaşlarınız ve sevenlerimiz kaçırdıkları canlı yayınınızı Instagram Hikayeler'den görebilecekler.

  Canlı yayınınız sona erdiğinde ekranın alt kısmından "Paylaş"a dokunarak 24 saat boyunca Instagram Hikayeler'e eklemeniz mümkün. Ayrıca düğmeye dokunarak "Sil"i seçerseniz her zaman olduğu gibi canlı videonuz uygulamadan kaybolacaktır.

  Takip ettiğiniz kişi tekrar oynatım paylaştığında, hikayeler çubugunda bu kişinin profil resminin altında oynat düğmesini görebilirsiniz. Videoyu izlemek ve orjinal yayındaki yorumları ve beğenmeleri görmek için düğmeye dokunmanız yeterli. App Store ve Google Play Store'dan Instagram'ın 10.26 sürümü ile bu yeni özelliği kullanabileceksiniz.


  Siz Instagram'ın yeni özelliğini beğendiniz mi? • Far Cry Primal Türkçe'nin Yaması Çıktı!

  Taş devri döneminden geçen Far Cry serisini geçmişe götüren Far Cry Primal Türkçe oldu. Far Cry 3 ve Far Cry 4 oyunları için Türkçe yama hazırlayan Erdem Çatık, Far Cry Primal için de Türkçe yaması yayınlandı. Voidu'nun sponsorluğu ile hazırlanan Far Cry Primal Türkçe yama ile oyun %100 Türkçe olmaktadır.

  Far Cry Primal2da bulunan bütün diğer diyalogların orjinalliği korunarak Türkçe diline çevrildi. Mesela; oyunun konusu taş devrinde geçtiği için konuşmalar devrik cümleler ile yapılmakta. Bu orjinallik korunarak Far Cry Primal'ın bozuk Türkçe'si düzeltildi. • BlackBerry'nin WhatsApp Desteği İleri Tarihe Uzatıldı!

  Geçen yılın Şubat ayında WhatsApp BlackBerry 10 da dahil olmak üzere BlackBerry OS sürümleri 2016 yılının sonunda desteğinin son bulacağını açıklamıştı. Fakat verilen bu tarihe uyulmadı ve desteğin çekiliş tarihi 30 Haziran 2017'ye kadar uzatıldı.

  Şimdilerde ise Facebook'a bağlı olan WhatsApp'ın BlackBerry desteğinin 31 Aralık 2017'de ye kadar uzatıldığı bilgisi alındı. Yapılan açıklama sonrasında küçük çaplı bir güncelleme de geldi. Büyük ihtimalle bu son güncellemedir.

  BlackBerry'den başka Nokia S40 desteğide 2017 yılının sonuna kadar uzatıldı. Fakat WhatsApp uygulaması 30 Haziran 2017 yılından sonra Nokia S60 cihazlarında çalışmayı bırakacak.

  WhatsApp'ın yeni API'ları ve özellikleri için işletim sisteminin güncel olması gerekiyor. O yüzden WhatsApp'ın artık eski olan işletim sistemlerine olan desteğini sonlandırma kararı otoriteler tarafından doğru bir karar olarak yorumlanıyor.


  Siz WhatsApp desteğinin uzatılması hakkında ne düşünüyorsunuz? • Esra Erol'dan İzdivaç Programları ile İlgili Şok Açıklama!

  Evlilik programı sunucusu Esra Erol, canlı yayında evlilik programlarının kaldırılacağı yönünde sosyal medyada çıkan haberlerle ilgili açıklama yaptı. Gözyaşlarını tutamayan Erol, şu şekilde konuştu:

  “Son zamanlarda her yerde evlilik programları kaldırılıyor diye söylenmeye başlandı. Hayır, evlilik programları kaldırılmıyor. RTÜK, tüm evlilik programları yapan yapımcıları toplantıya aldı. Bu toplantıda elini masaya vurmadı. Tam tersi ortak fikir birliğince, yapılan evlilik programlarına bir nevi aslında usulüne uygun değilse çeki düzen vermekti amaç. Bir takım sunumlar yapıldı. Neler olmalı, neler olmamalı diye konuşuldu. Ben kendi ekibim ve programım adına gurur duydum. Hamileydim, burada damat adayları bir konudan dolayı kavga etmişti. Sadece o konuyla alakalı bir sunum yapıldı.

  Esra Erol bugün yaptığı yeni açıklamaya göre RTÜK’ün kararı evlenme programlarını değil, 0800’lü hatları kapsadığını, bu yüzden de seneye de Esra Erol’un devam edeceğini açıkladı. Ülkemizin kültürü meselesine değinen Esra Erol, izdivaç kültürünün Osmanlı zamanlarından beri bulunduğunu da açıklayarak yaptıkları işin doğru olduğunu savundu. Esra Erol'un tam açıklaması;

  10 yıldır bu ekrandayım ve 10 yıldır sizlerin karşısındayım. Her gelen konuğuma karşı kelimelerimi özenle seçmeye çalışıyorum. Hatta yıllar geçtikçe biraz daha sakinleştim. Eskiden daha sert çıkışları olan biriydim. Buradan bir kişiyi kızıp gönderiyor olmak o kişiye zarar vermiyor, onun ailesine ve sevdiklerine zarar veriyor.

  Yıllardır ben ve ekibim biz bu işten ekmek yiyoruz. Yaptığım işi çok seviyorum ve inanarak yapıyorum. Kendi içinde öz eleştiri yapabilen, en çok kendine kızan insanlardan biriyim. Yaptığım işin doğru düzgün ve örnek olması lazım. Ben yıllardır hatamı sevabımı bula bula bir noktaya geldim. Tabi ki şuan da 7-24 evlilik programlarının olması şuan şu soruyu getiriyor. "Evlilik programları çığrından çıktı mı?" Ben hiç kimse adına bir şey söyleyemem ama kendi adıma yaptığım evlilik programımın çığrından çıktığını düşünmüyorum. Hatalarımız var mı, var, yanlış yaptığımız var mı, var. Yaptığımız iş asla rekabeti getirmeyecek rekabet ettirmeyecek kadar önemli bir iş.

  Normalde reyting kötü olsa, reyting kötü diye açıklama yapıyor derler. Hayır, reytinglerimiz çok iyi iken bu açıklamayı yapıyorum. Sebebi şu, yaptığımız iş asla rekabeti getirmeyecek bir iş. Daha hiç kimse bizi suçlamadan, Allah'a şükür ar damarım çatlamadı. Bir yanlışın akabinde yaptığım bir açıklama değil.

  Şunu söyleyebilirim ki, yıllardır ispatlamaya çalıştım, cast değiliz diye. Benim programıma katılan hiç kimse cast olmadı, olamazda. Ben ve ekibimin beraber yürüttüğümüz işimiz bu. Burada 14 günlük izinlerini değerlendirmek için burada evlenmek için gelen konuklarım var.

  Bazen kontrolü kaybettiğimiz anlar ve olaylar oluyor olabilir. Ama bir eş olarak, 2 çocuk annesi bir kadın olarak, en önemlisi annesine babasına bağlı bir evlat olarak şunu söyleyebilirim ki, ben yaptığım işi çok seviyorum, ekran başındaki izleyici benim için çok kıymetlidir. Siz bana ne eleştiri getirirseniz getirin. Boynum kıldan incedir. Yaptığım işe daha çok sahip çıkacağım. Asla programıma leke getirmeyeceğim. Buna fırsat vermeyeceğim. Amaç bunu yaratmak buna fırsat vermeyeceğim. RTÜK hepimizin tepesindedir. Uyarıyı yapar. Ensemizde kılıçtır. Ama şunu söylüyorum ki, benim adalete kurallara saygım sonsuzdur. Ama benim asıl adaletim, kendi vicdan terazimdir.”

  Sizce evlenme programları kaldırılmalı mı? • Android'li Nokia Telefonlar Türkiye'ye Geliyor!

  Windows Mobile ile büyük düşüş yaşayan Nokia, Android işletim sistemi ile eski günlerine dönmek için çabalıyor. Nokia 3,5 ve 6 modelleri ile Android pazarına resmen giriş yapan Nokia şimdi ise cihazları ülkemizde satışa sunmak için hazırlanıyor.

  Vodafone bugün düzenlediği etkinlikte Nokia 3, Nokia 5 ve Nokia 6 modellerinin Türkiye'de satışa sunulacağını açıkladı. Sadece Vodafone'a özel olarak satışa sunulacak olan Nokia telefon modelleri taksitli fiyatları ile kullanıcısına kavuşacak. Nokia 3 modeli 45TL'den başlarken Nokia 5 modeli 60 TL'den ve Nokia 6 modeli ise 70 TL'den başlayan tarifeler ile sizlere sunulacak.

  İlk üç ay boyunca sadece Vodafone'da satılacak olan Nokia modelleri, ilerleyen aylarda diğer operatör ve perakende mağazalarda satılacak. Herkesin merakla beklediği yeni Nokia 3310 ise Temmuz ayında Türkiye'de olacak. Nokia 3, Nokia 5 ve Nokia 6 modelleri safkan Android arayüzü ile gelecek ve aylık Android güvenlik güncellemelerini alacak.

  Nokia 3 fiyatı 950 TL, Nokia 5 fiyatı 1150 TL ve Nokia 6 fiyatı 1350 TL olarak belirlendi.


  Siz Nokia'nın hangi modelini satın alırsınız? • Galaxy Note 8'in Tanıtım Tarihi ve Yeri Sızdırıldı!

  Geçtiğimiz günlerde Galaxy Note 8'in yayınlanma tarihi ile ilgili söylentiler dolanmaya başladı. Kimileri Eylül ayında yapılacak olan IFA Berlin'de telefonun tanıtılacağını iddia ederken, o tarihten önce tanıtılmasıda bekleniyor.

  Tanıtım tarihi ile ilgili detaylar @Ice Universe tarafından sızdı. Alınan bilgiye göre Samsung'un bir sonraki phablet amirak gemisi modelinin Ağustos ayının üçüncü haftası tanıtılması bekleniyor. Bu tarihin ise 14-20 Ağustos arasında olması ve sızıntı kaynağına göre etkinliğin New York'ta olacağı söylendi.

  Samsung'un Galaxy Note 8'i tanıtacağı tarih geçen yıl şirketin Apple ile rekabet etmek için yangından mal kaçırır gibi Galaxy Note 7'yi tanıttığı tarihten önceye denk gelmekte. Bakalım bu sefer Samsung'un akıbeti ne olacak?

  Siz Galaxy Note 8'in hangi özelliğini beğendiniz? • Twitter'ın Tasarımını Beğenmeyenlere Müjdeli Haber Geldi!

  Geçtiğimiz günlerde tasarım değişikliği yapan Twitter web ve mobil uygulamalardaki arayüzünü büyük anlamda değiştirdi ve çok daha yenlikçi bir görünümle karşımıza geldi. Tasarımı beğenen kullanıcıların olduğu kadar beğenmeyenlerde olduğunu söyleyelim.

  Eğer sizde Twitter'ın bu köklü değişiminden memnun değilseniz, çok basit bir eklenti kurarak eski haline getirmeniz mümkün. Sadece Google Chrome'da kullanabileceğiniz "Twitter ebubbler" adındaki eklenti direkt olarak Twitter tasarımını eski haline geri çeviriyor.

  Siz Twitter'ın yeni tasarımını nasıl buldunuz? • Avrupa Birliği, Google'a karşı!

  Avrupa Birliği'nin yeni aldığı karar sonrasında Google'ı bir hayli sıkıntıya sokacak gibi görünüyor olup arama sonuçlarını suistimal etmesi yüzünden dava açılmasına sebep olabilir. Google ile Avrupa Birliği arasında bir süredir çatırdamalar yaşanıyor. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca da Google ile Avrupa Birliği arasında yaşanacak yasal savaşa tanıklık edeceğiz gibi görünüyor. Google'ın hali hazırda arama sonuçlarını suistimal etmesi nedeniyle 1 milyar Euro'luk bir ceza AB'nin yaptığı açıklamayla vurgulandı.

  Peki Google ne yapıyor?

  Söz konusu Avrupa Komisyonu ya da Google şimdilik konu ile ilgili resmi bir açıklama yapmasa da eğer gelen bilgiler doğruysa önümüzdeki birkaç yıl boyunca çözülemeyecek bir yasal sürecinde başlayacağını söylemek beraberinde mümkün hale geliyor. Google, Avrupa'nın bir numaralı arama motoru olmasını suistimal ediyor bu elbette komisyonun iddiası.

  Özellikle de ürün fiyatları hakkında yapılan aramaları Google'ın kendi isteklerine göre istediği perakendecileri ve yönlendirdiği öne çıkardığı da iddialar arasında. Şuan için bu iddialarda Google suçlu bulunuyor. Eğer bu iddialar doğrultusunda bu doğru çıkarsa Google, geçtiğimiz yıl elde ettiği yüzde 10 kazancını Google vermek zorunda.

  Google'ın geçtiğimiz yıl 90 milyar dolar kazandığını söyleyecek olursak bu ceza 9 milyar dolar civarına kadar yükselmesi de mümkün. Ayrıca Avrupa Birliği sadece bu konuda değil Android platformunun da öne çıkarılan uygulamalar ve önceden yüklü uygulamaların seçilmesi konusunda da inceleme başlattığını duyurdu.

  Peki sizce Avrupa Birliği, Google'a karşı açtığı savaşı kazanacak mı? • Rovio, yeni yatırımların sinyalini verdi!

  Angry Birds oyuncusu olan Finlandiya mobil oyun ve animasyon stüdyosu Rovio, Çinli Tencent Holdings'in şirketi satın almak istediğini gösteren bir medyada yapılan yorumlardan vazgeçerken, borsada bir liste hazırlayabileceğini belirtti. Teknoloji haber sitesi Information, isim verilmeyen kaynaklardan bahsederek, Tencent'in Rovio için olası bir 3 milyar dolarlık teklifi araştırdığını ve Rovio'nun bir halka arz (IPO) düşünebileceğini söyledi.

  Şirket Cuma günkü e-postayla gönderilen ve The Information raporundan sorulduğunda yaptığı açıklamada, "Biz ve hissedarlarımız düzenli olarak Rovio'yu daha da geliştirmek için farklı alternatifleri değerlendirdiler" dedi. Şirket, "Rovio'nun ve stratejik hedeflerinin güçlü bir şekilde büyümesini desteklemek için gelecekte bir noktada bir borsa da olabilir, ancak Rovio ve sahipleri olası bir halka arz konusunda herhangi bir karar vermediler" dedi.

  Yıllarca düşen kazanç, işten çıkarmalar ve işten çıkarmalar sonrasında Rovio, Angry Birds filminin piyasaya sürülmesinin oyun satışlarının artırılmasına yardımcı olması nedeniyle geçen yıl kazanca dönüştürdü. Şirketin% 70'i şirketin kurucularından Niklas Hed'in amcası olan Kaj Hed'e ait. Geçen yıl, Tencent, Finlandiya'nın önde gelen diğer oyun oyuncusu Supercell'de 8.6 milyar dolar değerinde bir çoğunluk hissesi satın aldı. • Snapchat'in çatı şirketinin değeri yerlere çakıldı!

  Facebook'ın Instagram'ı bünyesine almasından sonra Snapchat kopyası özelliklerin bir devri de başlamış oldu. Dolayısıyla Snapchat, Facebook karşısında sürekli olarak kan kaybetmeye başladı. Bu hepimizin neredeyse bildiği, zaman zaman eleştirdiği bir durum haline geldi. Bu yaşanan rekabet sonucunda menkul kıymetler dünyasına yansıması sonucu Snap hisselerinin çakıldığına şahitlik ediyoruz.

  Reuters'in yaptığı habere göre New York borsasında işlem gören Snapchat'in çatı şirketi olan Snap firması hisse başına değeri, geçtiğimiz hafta yüzde 16'nın üzerinde değer kaybetti. Bugün ise yüzde 4.9'luk bir düşüşle ilk halka arz ettiği fiyata yani 17 dolara geriledi. Aynı zamanda firmanın piyasa değeri de 20 milyar doların altında kalmaya başladı.

  Şirket daha önce piyasa değeri yaklaşık olarak 11 milyar dolar olan Twitter'ı geride bırakmasıyla konu olmuştu. 2 Mart'ta ise IPO'sunda firmanın hisseleri 17 dolardan satışa sunulmuş bunun beraberinde sadece 2 saat içerisinde yüzde 51 prim yapmıştı.

  Peki Snap'in kan kaybetmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? • Galaxy Note 8 ne zaman çıkıyor?

  Samsung'un amiral gemisi bir diğer modeli için bu kez Eylül ayı işaret edildi. Öyle ki bu ihtimalin giderek doğruluk payı artıyor. Çünkü bu bilgileri Samsung'a yakın olan kaynaklar verdi. Samsung'a yakınlığıyla bilinen kaynakların verdiği bilgilere göre yeni bir Tizen 3.0 giyilebilir cihazın geliştirilmesine henüz yeni başlanmış durumda olup IFA Gear S4'ün açıklanması da zor gibi görünüyor. Samsung söz konusu bu konferansta yeni ürünlerini sergiledi bu nedenle bu yıl farklı bir durum beklemiyoruz. Bu nedenle göstereceği şeyin özel bir cihaz olacağına kesin gözüyle bakılıyor olup akıllara henüz tanıtılmayan Galaxy Note 8 geliyor.

  Note 8'in muhtemel özellikleri arasında edge-to-edge Infinity Display (Sonsuz Ekran) yer almasına kesin gözüyle bakılıyor olup Samsung'un kendi ürettiği Exynos serisi (8895) işlemci, 6GB veya 8GB RAM ve stereo AKG hoparlörler de yer alıyor. Yine söz konusu söylentilere bakılacak olunursa cep telefonu dokulu bir Bixby tuşuna sahip olacak olup bu onu ses kısma tuşundan ayırt etme imkanı verecek.

  Dedikodular arttıkça Samsung'un nasıl birşe üzerinde çalıştığını merak ediyor ve görmek için adeta sabırsızlanıyoruz. Galaxy Note 7 hatasını telafi etmek adına Samsung'dan daha büyük şeyler bekliyoruz. Elbette bunu telafi etmek için Samsung tüm imkanlarını kullanacaktır. • Microsoft'un yeni Surface dizüstüleri satışa çıktı!

  Son yıllarda donanımların bir arada çalışması için kendi cihazlarını üreten firmaların adımları gittikçe göze çarpıyor. Firmanın özüne dönüşü olarak nitelendirilen bu durum Microsoft'un özelinde yapmak istediklerini ortaya koyuyor. Google ve Apple bu konuda oldukça iddialı adımlar atıyor. Dolayısıyla bunu uzun süreden bu yana aralıksız olarak yaptığı için farklı açıdan bu durumu değrlendirmek gerekiyor.

  Avrupa ülkelerinde satışa sunulan Surface Pro ve Surface dizüstüleri satışa sunuldu. Genellikle eğitim sektöründeki teknolojik devrime odaklanan ürünler artık Windows 10 S işletim sistemiyle geliyor olup tercihe göre kullanıcılar Windows 10'a geçiş yapılabiliyor. İngiltere'de en az 979 Pound'a alıcı bulan cihazlar ABD'de ise 1000 dolara alıcı buluyor. Söz konusu fiyatların Türkiye'de henüz satılmayan cihazlarda nasıl bir çizgi izleyeceğine dair net bir bilgi yer almıyor. Ancak ortalama olarak 4000 ila 4500 lira arasında olması beklentilerimiz arasında.

  Peki siz Microsoft'un ürünlerini nasıl buluyorsunuz? • Dakikalar içinde 150 bin ölüm elbette Game of Thrones!

  Game of Thrones binlerce ölümü gören dünyanın en popüler yapımlarından biri. Game of Thrones'da gerçekleşen 150.966 ölüm 21 dakikaya sığdırıldı. Ölüm denilince akıllara gelen dizilerden biri olan Game of Thrones dizisinin 6 sezonu boyunca binlerce ölen insan sayısı da beraberinde dikkat çekiyor.

  Her bölümde neredeyse en az 10 kişinin öldüğü Game of Thrones oyununda şu ana kadar ölen kişiler videoya alındı. Dolayısıyla izleyeceğiniz 21 dakikalık videoda 150 binin üzerinde ölüm sahnesi yer alıyor. Final sezonu yaklaştıkça ölümlerin de giderek arttığı Game of Thrones oyununda dizinin oturan bir bölüm yapısı var bununla birlikte ilk sezondan bu yana söylenen “Winter is Coming” tüm soğuğuyla birlikte gelmiş vaziyette.

  Eğer videoyu izlemediyseniz hali hazırda izleyecekseniz başlıktan da anlaşılacağı üzere ölüm ile ilgili içerik bulunduruyor. Aşağıda yer alan 21 dakikalık videoda 150 binden fazla ölüm sahnesi yer alıyor. İlk başlarda daha fazla kişi odaklı ölümler görürken sezonlar ilerledikçe katliamların toplu halde gelişmeye başladığını da görüyoruz. Ölüm denildiğinde aklımıza ilk gelen dizilerden biri olan Game of Thrones'da normal olarak binlerce insanın ölümüne bu video ile 21 dakikada şahitlik ediyoruz. • Instagram'ın yeni özelliğiyle elinizi korkağa alıştırmayın!

  Fotoğraf paylaşımı dediğimizde akıllara gelen Facebook tarafından satın alınan ardından çeşitli özellikler kazanan Instagram'ın son özelliğiyle artık kullanıcılar fotoğraflarını arşivleyebilecekler.

  Instagram'ın yeni özelliği ile birlikte kötü olduğunu düşündüğünüz ama beğenileri yorumları olduğu için silmeye kıyamadığınız eski fotoğrafları artık gizleyebilirsiniz. Hemde tekrar istediğiniz zaman getirme şartıyla. Instagram, geçtiğimiz ay Arşiv özelliğini küçük bir grupla test ettikten sonra bugün tüm kullanıcılara serbest bıraktı. Bu özellik Instagram'daki herkesin eski gönderilerini silmeden gizlemesine izin verir.

  Normalde silme ve düzenleme gibi seçenekleri fotoğraflarınızda görürsünüz "..." menüsüne girerseniz, sağdaki görüntünün arşivlenmesi için bir seçenek göreceksiniz. Bu düğmeye basarak fotoğrafı yalnızca sizin görebileceğiniz özel bir galeriye arşive gönderebilirsiniz. Arşivlediğiniz gönderileri siz istediğiniz zaman arşivden çıkarıyorsunuz ve o eski yerine geri gidiyor. Bu gerçekten çok etkileyici.

  Instagram, arşivin insanların fotoğraflarını silmesine ve ilk etapta bazı fotoğrafları paylaşarak insanları daha rahat hissetmelerini engelleyeceğini umuyor gibi görünüyor. Arşivin fotoğraflarını orijinal kronolojik konumlarında görünecekleri profilinize geri göndermenin bir yolu da var. Instagram, başkalarını arşivleme ve arşivleme alışkanlıklarınızdan haberdar etmez, bu nedenle işleri istediğiniz kadar kadarıştırabilirsiniz. Hesabınıza geldiğinde, uygulamanızda profilinizin sağ üst köşesindeki sarma tarzı bir düğmeden arşive erişebilirsiniz.

  Peki siz Instagram'ın yeni özelliğini kullanmayı düşünüyor musunuz? • Google'ın yeni telefonu Pixel 2 için beklemeye değer!

  Bir başlangıç için daha fazla piksel!

  Google'ın bir sonraki amiral gemisi telefonu 2017 yılının sonuna kadar gelmeyecek gibi görünüyor, ancak Google Pixel 2 ve Pixel 2 XL'ın hangi özelliklere sahip olacağı merak ediliyor.

  Geçen yıl tanıtılan modellerin devamı olacak amiral gemilerini henüz görmedik. Pixel 2 telefonların Ekim ayında ortaya çıkması uzun süredir bekleniliyordu ve beraberinde internete yeni sızan donanım özelliklerine eğer bakacak olursak beklediğimize değer şeyler olacak.

  Söz konusu sızan bilgiler. Bunlara göre telefonun 2.4GHz Snapdragon 835 CPU'su, 4GB RAM'ı, 128GB dahili depolama alanı ve 4K destekli 12-megapiksel bir arka kamera bulunduracak olan cihaz büyük ilgi görecek. Selfie çekenleri memnun etmek için ise Google ön kamerayı 7 megapiksel olarak tercih etmiş gibi görünüyor. Elbette bunların hepsi birer iddia gerçekler ancak tanıtıldığında ortaya çıkar.

  Bu özellikler daha önce Pixel 2 ile ilgili duyduğumuz bilgilere hemen hemen benziyor. Bu nedenle Google'ın bu özelliklerden fazla uzak olmadığını söylemek mümkün. Eğer bu özellikler doğruysa Samsung ve Apple'ın amiral gemileriyle başa baş olunacak.

  Peki siz Google'ın Pixel serisini nasıl buluyorsunuz? • South Park: The Fractured but Whole oyunu için ilk video yayımlandı!

  Ubisoft tarafından hep ertelemelere maruz kalan South Park: The Fractured but Whole nihayetinde E3 2017 kapsamında kendini gösterdi. Yine ufak bir hayal kırıklığıyla..

  Geçtiğimiz yıl duyurusu yapıldıktan sonra ses seda çıkmayan oyun konferansta tanıtıldı. Resmi olarak duyurusu yapılan ve videosu yayımlanan oyun oysa geçtiğimiz sene yayınlansaydı şu an piyasalarda yerini almış olacaktı. Bilgisayar, Xbox One ve PlayStation 4 aracılığıyla oyunseverlerle buluşacaktı sonuç olarak çıkış tarihi değişen oyunun yeni çıkış tarihi olarak 17 Ekim 2017 olarak gösterildi.

  Oyunun yayımlanan ilk videosu!

  South Park: The Fractured but Whole oyununun senaryoları yayımlanan videoda detaylı bir şekilde gösteriliyor olup senaryo dışında bir de demo haberine yer verildiğini görüyoruz. Bu demo ile striptiz bir kulübe giriş sağlıyor ve ilginç bir şekilde süper kahramanlık maceralarımızı burada yaşıyoruz. Aynı zamanda oyunun yayımlanan videosunda daha fazla senaryoya şahitlik ediyoruz.

  Peki siz oyunun videosunu nasıl buldunuz? • Far Cry 5'in ilk videosu resmen yayımlandı!

  Ubisoft, E3 2017 basın konferansında Far Cry 5'in daha fazlasını gösterdi. Oyun için ilk defa oynanış videosu yayımlandı. Ubisoft ekibi E3 2017 etkinliği kapsamında oyunları yayınlamaya devam ediyor. Far Cry 5 ve daha fazlasını gösteren Ubisoft, büyük yapımlarla oldukça iddialı görünüyor. Geçtiğimiz haftalarda ilk kez resmi tanıtımı yapılan oyunun şimdi de E3 2017 kapsamında ilk oynanış videosu yayımlandı.

  Far Cry 5'in yayımlanan videosu!

  Oyunun sinematik bir görünüme sahip olduğunu söylemek mümkün. Oyunun yayımlanan videosunda korkunç sesler yükselen bir kilisenin içine giriyoruz. İlk video her ne kadar kısa da olsa oyunun ne kadar etkileyici olduğunu ortaya koyuyor. Söz konusu videonun oynanış sırasında eşli oyuncu modu gözlerden kaçmıyor ancak bu biraz daha farklı bir mod olarak karşımıza çıkıyor.

  Oyunun videosuna göre bir keskin nişancıya, hava desteğine, köpeğe, bir tır sürücüsüne ve daha çok fazlasına sahibiz ve kötü adamlara karşı zafer elde edebilecek güç elimizde gibi gösterilmiş. Öyle mi değil mi ancak oyun çıktığı zaman anlarız.

  Far Cry 5 ne zaman çıkıyor?

  Far Cry 5'in çıkış tarihi 27 Şubat olarak PlayStation 4, Xbox One ve PC için onaylandı. Oyunseverler bu tarihe kadar bekleyecek..

  Peki siz Far Cry oyununu seviyor musunuz? • Samsung’un güvenli dosya uygulaması Secure Folder yayınlandı!

  Kullanıcılara güvenli ve özel bir alan sunmak için Samsung, uygulamasını Google Play'de kullanıcılara sundu. Güvenlik klasörü uygulaması fiktri kullanıcıya güvenli ve özel bir alan olarak hizmet etmesi adna sunuldu. Bununla birlikte gizlilik ve güvenlik katmanını arttırırken daha kolay kullanışlı hale getiriyor. Secure Folder ile dosyalarınızı ve uygulamalarınızı "Taşınabilir Klasöre Taşı" tıklatarak kaydedebilirsiniz. İçeriği "Dosyaları ekle" seçeneğiyle içe aktarabilir veya içe aktarabilirsiniz.

  Güvenli Klasör'ü daha da güvenli hale getirmek için, kilitlemek için bir PIN, biyometrik kilit, desen veya şifreyi daha kullanabilirsiniz. Bu, dosyalarınıza, verilerinize, uygulamalarınıza ve fotoğraflarınıza erişebilen tek kişi olduğunuz anlamına gelir. Secure Folder, Samsung tarafından geliştirilen resmi yazılımlarda çalışır. En yeni Android cihazında çalışır ve çalışması için bir Samsung hesabı gerektirir.

  Bilmeyen kullanıcılar için Secure Folder, en yeni Samsung telefonlarındaki meraklı gözlerden gizli bilgileri saklamanıza olanak sağlayan bir uygulamadır. Dosyaları, uygulamaları, notları, resimleri ve daha fazlasını depolayabilirsiniz. Biyometrik doğrulama yöntemiyle koruma sağlanabiliyor. • Yurt dışı sitelerinden alışveriş yapanlara kötü haber!

  Yurt dışı sitelerinden alışverişi esirgemeyenlerden misiniz?

  Öyleyse ne yazık ki size yansıması muhtemel olan vergilerden bahsetmemiz gerekiyor. Maliye Bakanı Nabi Ağbal, bugün yapmış olduğu açıklama ile birlikte yurt dışı e-ticaret şirketlerinden vergi alınacağını açıkladı. Yeni vergi sistemiyle birlikte müşterilerin etkilenmesi bekleniyor.

  İnternet ticareti yeniden şekilleniyor!

  Yurt dışı sitelerden yapılan alışverişler de bugün ayrı bir uygulamaya geçiliyor. Bununla birlikte bugün yapılan duyuru ile birlikte yeni bir dönem de beraberinde başlıyor. Yurt dışı sitelerden yapılan alışverişlerden vergi alınacak olup internet ticareti yeniden şekillenecek.

  Maliye Bakanı Ağbal, yeni bir dönemin başlayacağı bilgisini kullanıcılarla paylaştı. Her geçen gün büyüyen internet ticaretinin altını çizen Maliye Bakanı, Türkiye'ye vergi vermekle mükellef olmayan e-ticaret sitelerinden de vergi alınacağını belirtti. Ayrıca bakanlık, merkezi yurtdışında olan bir site eğer Türkiye'de mükellef değilse alışveriş yapılırken belli bir oranda stopaj kesileceğini açıkladı. Haliyle artık bu durum fiyatlara da yansıyacaktır. Bankalar üzerinden alışveriş yapılırken belli bir stopaj kesilecek.

  Konuyla ilgili Bakan Ağbal, "Örneğin İrlanda'da faaliyet gösteren bir internet sitesi var. Türkiye'de işyeri yok. Türkiye'de yapılan işlemler var. Normalde vergileme hakkı Türkiye'de. Biz de Türkiye'den yurtdışına gidecek paralardan stopaj keseceğiz. Yurtdışındaki kuruluşa ödemeyi yaparken bankaya (bu firmaya yapılacak her türlü işlemde otomatik olarak keseceksin) diyeceğiz" ifadelerini kullandı. Ağbal, "Vergi dairesine kayıtlı olup elektronik ticareti yürüten firmalarımız var. Bu işletmeler bakımından tevkifat yapılması yanlış olur. Biz bunu yapmak istemiyoruz. Ülkemizde vergi mükellefi olanlardan kesersek zorluk çıkarmış oluruz halbuki biz elektronik ticareti destekliyoruz. Daha çok yurtdışına yapılan satışlarda bir tevkifat çalışması var. Türkiye'de vergi mükellefi olan hiçbir şirkete bunu yapmayacağım" diyerel sözlerine devam etti.

  Tüketiciye yansımayacak!

  Yapılan bu açıklamadan sonra stopaj kesintisinin tüketiciye ait olmadığını belirten Ağbal, "Yurtdışındaki firma yurtiçinde mükellefiyeti yok ben bu durumda banka ya da aracı kurumlara diyeceğim. Ödeme transferi yapılırken alınacak. Ben bu ülkede vergi mükellefi olsun istiyorum. Elektronik ticaret üzerinden stopaj yapılsın istemiyoruz ama bu ülkede vergi mükellefiyeti olmadan para kazanırım diyorsanız kusura bakmayın, stopaj alırız. Yoksa bu çalışmaların hiçbirinde elektronik ticarete ilave vergi getirmek gibi bir bakış açımız yok ama elektronik ticaret yapan herkes de vergisini versin. Stopajı araç olarak kullanacağız. Herkes bu ülkede vergi mükellefi olmak zorunda. Bunu yapmayan işletmelerle de Maliye olarak gerekli mücadeleyi yapacağız" diye konuştu. Ağbal oranın henüz belirlenmediğini açıkladı.

  Peki siz yeni düzenleme için ne düşünüyorsunuz? • Samsung Galaxy A3 2016 için Android Nougat güncellemesi!

  Android 7.0 Nougat güncellemesi, Galaxy A5 (2016) ve Galaxy A5 (2016) 'dan aldıktan birkaç gün sonra Samsung Galaxy A3'e (2016) geldi.

  Güncelleme, 1 GB'ın biraz altındadır ve A310FXXU3CQE6 sürüm numarasını taşıyor ve gelişmiş bildirimler gibi Android Nuga özelliklerinin yanı sıra yeni güç tasarrufu ve performans modları gibi Samsung'a özgü faydaları da beraberinde getiriyor. En yeni yazılım 1 Mayıs Android güvenlik yamalarını da içeriyor.

  Galaxy A3 2016, Android 5.1.1 Lollipop'u çalıştıran Aralık 2015'te piyasaya sürüldü, bu yüzden Android Nougat'a yapılan bu güncelleme, cihazın aldığı son büyük güncelleme olacak. Android telefonlar genelde yaklaşık 24 ay boyunca desteklenmektedir ya da güncellemelere değer iki büyük güncelleme olsa da, maalesef bu her zaman geçerli değildir.

  Galaxy A3 2016'yı yine Nougat'a yükseltmeyi düşünüyor musunuz? Güncelleme için düşündüklerinizi yorum olarak bildirebilirsiniz. • Galaxy S7 Edge için yeni güncelleme!

  Belki de Samsung'un şimdiye kadar çıkardığı en iyi telefonu Galaxy S7 Edge. Milyonlarca kullanıcısı olan amiral gemisi telefon 2016 yılının en iyi akıllı telefonu ünvanını alarak ödüllendirildi. Mobil yenilikçilikte dünya lideri olan Samsung, donanım, yazılım ve servislerde en iyisini acımasızca takip etmeye ve tüm dünyadaki tüketicilerin neler yapabileceğini yeniden tanımlamaya devam ediyor. Samsung'un mobil global ürün stratejisi başkan yardımcısı Junho Park, " Galaxy S7 kenarıyla tasarım ve yenilikçilik konusundaki işçiliğimiz için tanınmaktan onur duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

  Peki yeni güncelleme neler getiriyor?

  220 MB boyutlu olan güncellemede hata birçok hata düzeltmesi ve cihaz performansı iyileştirme yer alıyor. Performans üzerinde iyileştirmeler bulunuyor. Cihazın kararlılık geliştirmeleri ve karar düzenlemeleri yeni yada geliştirilmiş yeni özellikler getiriyor. Galaxy S7 Edge cihazınızdan en iyi verimi almanız için hazırlanmış güncelleme sonrasında cihazınızda fark edilir bir iyilik dokunuyor.

  Eğer sizde Galaxy S7 Edge modelli Samsung telefonu kullanıyorsanız söz konusu güncellemeyi Ayarlar > Güncellemeler bölümünden kontrol edip indirme işlemini başlatabilirsiniz.

  Peki siz Samsung'un güncellemeleri için ne düşünüyorsunuz? • Honor 9'un özellikleri resmen açıklandı!

  Son zamanlarda adı sıkça dedikodulara karışan Honor 9 nihayetinde tanıtıldı ve hakkında söylenilenlerin çoğu doğruydu. Akıllı telefonun 2.5D camlı 5.15 inçlik Full HD ekranı bulunduğu ve Kirin 960yonga setiyle güçlendirildiği iddiaları doğru. 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanı ve 64 GB veya 128 GB boş alana sahip 6GBRAM ile birlikte geliyor. Depolama, bir microSD kart yardımı ile ek bir 256 GB'a kadar genişletilebilir.

  Çift kamerada bokeh modu yer alıyor!

  Honor 9, arka tarafında 20 MP (siyah-beyaz) ve 12 MP (RGB) sensörlere sahip bir çift kamera kurulumu ile donatılmış olarak geliyor. F / 2.0 diyaframı ve 3.5 mm kulaklık girişi bulunan 8 MP'lik bir selfie kamerası bulunduran cihaz etkileyici özelliklere sahip. Çift kamerada bokeh ve portre moduyla birlikte gelen telefon bu bakımdan fotoğraf severlerden tam not alacak. Sözü edilen diğer özellikler, 3.200 mAh pil, üstte Huawei'nin EMUI 5.1'i olan Android 7.0 Nougat ve ses deneyimini geliştirmeyi vaat eden bir AKM Hi-Fi ses yongası.

  Söz konusu akıllı telefon gözler önüne serildiği zaman rahat kullanıma sahip görünüyor. Çünkü kullanıcıların elinde daha iyi oturması için biraz kavisli bir sırta sahiptir. Metal ve camdan yapılmış olup dört renk seçeneğine sahiptir. Huawei Pay desteğinin Honor 9'da yer alacağını açıklayan Huawei, her zaman olduğu gibi NFC ile entegre olduğunu da belirtti.

  Honor 9 fiyatı!
  Mavi, altın, gri ve siyahrenk seçenekleriyle piyasada yerini alacak olan telefonun satışına Çin'de başlanacak. Farklı renk seçenekleriyle piyasaya çıkacak olan telefonun ülkemizdeki fiyatı henüz belli değil ancak ABD'de RAM durumuna göre 340 $, 400 $ ve 440 $ fiyatlık bir etikete sahip olacak.

  Peki siz Honor 9 hakkında ne düşünüyorsunuz? • Apple, iOS 11 ile NFC desteğiyle barışıyor!

  Apple, hiçbir zaman NFC ile barışık olmadı. NFC teknolojisi nihayetinde iOS 11 ile kendini iPhone modellerinde kendini gösterecek. NFC'den kaçınmak ve onu benimsemek arasında gidip geldiği utandırıcı bir geçmişe sahip olan Apple nihayetinde bunu yeniyor. Bu hafta WWDC'de tanıtılan yeniliklere eğer bakılırsa NFC bağlantısı iOS 11 ile barışık olacak.

  Şirket daha önce NFC işlevleirnin watchOS 4 ile birlikte Apple Watch'a geleceğini açıklamış ancak yine de gelecek olan iOS sürümüyle ilgili net bir bilgiye sahip olamamıştık. iOS 11'in belgelerine bakılacak olursa iPhone'un NFC çipi sadece Passbook ve Apple Pay check-in için kullanılmayacak. Farklı alanlarda da kullanılacak. Konferansta Pazartesi günü bu özelliklerin hiç birinden bahsedilmemiş olsa da iOS 11'in beta sürümü iPhone 7 ve 7 Plus için Core NFC desteğini sağlıyor.

  Core NFC yayın belgelerini şu şekilde tanımladı: "Yakın Alan İletişimi (NFC) etiketlerini ve NFC Veri Değişim Formatı'ndaki verileri okumak için yeni bir framework." Hali hazırda şuan için NFC çipi Apple Pay'den başka bir işleve sahip değil yine de bir umut var. Yeni framework iPhone'un çipi etiket okuma ve telefonun konumuna göre hareket etmesini sağlayacak olup bu yenilik ile birlikte bağlı olan cihazları kontrol edebilecek, Bluetooth ve hoparlör ile tek bir dokunuşla eşleşebilir. Ayrıca e-bilet olarak kullanılabilir.

  Apple Öte yandan NFC'nin yelpazesini bu şekilde genişletmek bazı güvenlik açıklarının oluşmasına neden olabilir. Bluetooth Beacon'lar gibi NFC etiketleri pürüzsüz konum-tabanlı etkileşimlere olanak sağlıyor. Bir filmin posterine dokunarak filmin fragmanına hızlı bir şekilde ulaşmak izlemek kulağa hoş gelse de bu veriler sizin bir müşteri profilinizi oluşturmak adına da kullanılabilir. • BlackBerry KEYone, sağlamlık testinde!

  BlackBerry yıllardan beri sağlam olmasıyla biliniyor. Küllerinden doğan BlackBerry'in orta seviye yeni telefonu JerryRigEverything tarafından teste tabii tutuldu. YouTube'daki akıllı telefonların dayanıklılık testlerinin ustası olarak hızlı bir şekilde tanınan JerryRigEverything, telefona tam bir işlem önermiş durumda. Sadece saf bir katliam olduğunu söyleyelim. JerryRigEverything, test ettiği telefonlardan hiçbirinde kolaylaşmıyor; ancak Keyone, testler devam ederken giderek daha fazla acı çekti. YouTube kanalı JerryRigEverything tarafından yayınlanan bir dayanıklılık testinde önce görünen sorun bildirildi.

  Telefon ekran ve kamera lensi çizik testlerinden geçmeii başardı. Şiddete maruz kalan telefona bükülme testi uygulandı. Taktir edeceğiniz gibi bükülmesini bekliyor olabilirsiniz ekranın çatırdamasını.. Ancak bu kez telefonun ekranı yerinden fırladı. Dolayısıyla telefon ekranının gövdeye iyi bir şekilde yapıştırılmadığına şahit oluyoruz. Ekranın çok az yapışkanlı olduğu görülüyor. Yapışkan olmadığı kötü görünse de belki de ekran değiştirmeleri için iyi birşey. Video diyor ki, çoğu telefonun aksine, KeyOne'daki ekran yapışkan olmadan telefona tutuluyor gibi görünüyor. Telefonun agresif bir şekilde eğilmesiyle ekran dışarı fırlıyor. Bir BlackBerry forumunda yer alan kullanıcılar, ekranın küçük düşmelerden sonra ayrı tutulduğunu bildiriyor.

  Aşağıdaki videoda tam testi izleyebilirsiniz: • Samsung Galaxy A9 Pro, Geekbench testinde Android 7 ile görüntülendi!

  Samsung'un eski akıllı telefonlarından biri şimdilerde Android 7.0 Nougat güncellemesine hazırlanıyor olabilir. Samsung'un eski akıllı telefonlarından biri olan Galaxy A9 Pro, yakında Android 7.0 Nougat'a kavuşabilir. Android 7.0 Nuga çalıştıran Galaxy A9 pro, karşılaştırma web siteleri GFXBench ve Geekbench'te görüldü. Akıllı telefon şu anda Android 6.0.1 Marshmallow'da çalışıyor. Bu, Samsung'un yakında Galaxy A9 Pro'nun Android 7.0 Nougat güncellemesini sunabileceğini gösteriyor.

  Android O sadece birkaç ay içinde piyasaya sunulması nedeniyle, Galaxy A9 Pro'nun Android 7.0 Nougat güncellemesi oldukça geç görünüyor. Bununla birlikte, Android işletim sisteminin resmi olarak piyasaya sunulmasından bu yana nasıl uzun bir zaman aldığı göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değil. Aslında, Samsung Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge sadece bu Ocak ayında Android 7.0 Nougat güncellemesini aldı. Samsung, geçen mart ayında Galaxy A9, Galaxy A9 Pro'nun güçlendirilmiş versiyonunu Çin'de başlatmıştı.

  Samsung Galaxy A9 Pro teknik özellikleri

  Galaxy A9 Pro'nun 6 inç ekranında Corning'in Gorilla Glass 4 korumasına sahip Full HD Super AMOLED çözünürlüğü bulunuyor. Akıllı telefon, 1.8GHz işlemci ile çalışan Qualcomm'un Snapdragon 652 octa çekirdekli işlemcisini çalıştırıyor. Phablet, 4GB RAM ve 32GB dahili depolama ile birlikte geliyor ayrıca bu microSD kartı ile daha da genişletilebiliyor. Kamera departmanında Galaxy A9 Pro, optik görüntü sabitleme (OIS) ve LED flaşlı 16 megapikselli bir arka kamera sunuyor. Ön tarafta 8 megapiksel kameraya sahiptir.

  Galaxy A9 Pro'nun 5.000mAh'den 32 saate kadar konuşma süresi ve 20 günden fazla bekleme modunda sağlanması söyleniyor. Pil aynı zamanda Hızlı Şarj Desteği ile birlikte geliyor. Phablet'te bulunan bağlantı seçenekleri çift SIM desteği, 4G LTE, Wi-Fi 802.11 ve Bluetooth v4.2'yi içerir. Galaxy A9 Pro ayrıcaHome düğmesine yerleştirilmiş bir parmak izi tarayıcıya sahiptir.

  Peki siz Nougat güncellemesi için ne düşünüyorsunuz? • iOS 11 iPhone 8'de nasıl görünecek?

  iDrop News, iOS 11 yüklü olan yeni iPhone modelininin yeni görüntülerini yayınladı. iDrop News tarafından yayınlanan bir rapor bize yakınlarda duyurulan Apple iOS 11'i çalıştıran iPhone X'e ilk bakışı verdi. Yeni renderler oldukça heyecan verici. IDrop News'daki, "bu sonbaharda piyasaya çıkacak gerçek cihaz ve işletim sistemiyle hemen hemen aynı" olduğunu iddia ediyor.

  Apple telefonun başlangıcına kadar hiçbir şey doğrudan doğrulanamasa da, telefon iOS 11'i tamamlayacak şekilde tasarlanmış gibi görünüyor. Bu hafta başlarında, Foxconn'daki kaynaklardan alınan bir Reddit bazı ilginç açıklamalarda bulundu. iDrop News'in daha önceki cam görünümünü daha fazla camla en doğru olarak teyit ettiğini doğruladı.

  iDrop News'in sunduğu tasarımlar iPhone X'i çerçevesiz tasarım ve çeşitli snesörleri barındıran sadece siyah çubukla gösteriyor. Telefonda neredeyse hiç çerçeve yok ve kenarlar kasayla birleşiyor. iPhone X'deki TouchID'in de OLED ekranında birleştiğini ve raporun "ön yüz camına yerleştirilmiş Dokunmatik ID teknolojisine sahip olacağını" iddia ediyor.

  TouchID'li bir tasarım camın içine yerleştirildi ancak başarı oranı oldukça düşük olduğu için terk gerçekleşmedi. Bugüne kadar yayınlanan sızıntılar ve rapordan yola çıkarsak bir sonraki iPhone modelinin iPhone X yada iPhone 8 adına sahip olacağı düşünülüyor. Ön kamera ve mikrofon için ayrılan bölüm hariç tamamen ekran olacağı düşünülüyor olup OLED bir ekrana sahip olduğu neredeyse kesinleşti.

  iPhone 8 modelinin 5.8 inçlik bir ekranla gelmesi beklentiler arasında olup kesintisiz ve nereseyse görünmez bir biyometrik deneyim sunacağını iddia ediyor. iOS 11 yeni iPhone'da nasıl görüneceği hakkında genel fikir sahibi olmamızı sağlayacak fotoğraflar aşağıda yer alıyor.


  Peki siz iOS 11 yüklü iPhone 8'i nasıl buldunuz? • Güncel WhatsApp Sürümü İndir

  WhatsApp ile dilediğiniz kadar mesaj gönderimi yapabilir ve sesli aramalar yapabilirsiniz. Üstelik tüm bu işlemleri bedava hiç para ödemeden yapabilirsiniz.

  :: WhatsApp İNDİR ::

  WhatsApp daha önce sadece mesajlaşma özelliği bulunurken daha sonra Facebook tarafından 19 milyar dolar gibi bir ücretle satın alındıktan sonra yeni özellikler eklenerek geliştirildi ve popülerliğini korudu.

  WhatsApp Nasıl İndirilir?

  WhatsApp Android indir (Ayrıca Samsung için uygundur) linkine tıklayarak Android akıllı telefonunuza WhatsApp yükleyebilirsiniz. WhatsApp iPhone indir linkine tıklayarak iOS işletim sistemine cihaz cihazlarınıza uygulamayı yükleyebilirsiniz.

  Uygulamayı yükledikten sonra telefon numaranızı girmeniz gerekiyor. Telefon numaranızı girdikten sonra bir doğrulama kodu tarafınıza gönderilecek bu kodu girdikten sonra arkadaşlarınız ile sınırsız bir şekilde mesajlaşabilirsiniz.

  WhatsApp Sesli Arama Ücretsiz mi?
  Whatsapp'ın sesli arama özelliği tamamen ücretsizdir. Internet bağlantısı bulunan tüm telefonlarda arama gerçekleştirebilirsiniz. Internet paketinizi aşmadığınız sürece veya Wi-fi ile bağlandığınız sürece ücretsiz aramalar yapabilirsiniz.

  WhatsApp Uçtan Uça Şifreleme Nedir?
  Uçtan uca şifreleme özelliği ile mesajlarınızı üçüncü şahıs kişilere karşı güvenlik altına alınmaktadır. Bu özellik sayesinde mesajları sadece gönderen ve alıcı kişiler okuyabilir, WhatsApp dahi bu mesajlarınızı okuyamadığını garanti ediyor. Özel bir kilit ile kilitlenen mesajları sizin belirlediğiniz bu özel şifre ile tekrar açıp okuyabilirsiniz. Bu özelliği aktif etmek için siz ve mesajlaştığınız kişinin uygulamanın son sürümüne sahip olması gerekmektedir. Eğer uygulamanız henüz güncel değilse sitemizden güncelleyebilirsiniz.

  WhatsApp Görüntülü Arama Özelliği Geldi mi?
  WhatsApp hakkında son dönemlerde çıkan dedikoduların arkası kesilmiyor. Görüntülü arama özelliği hakkında bir çok haber yayınlandı. Fakat henüz görüntülü arama özelliği gelmedi. Görntülü arama geldiğinde internet bağlantınız üzerinden kişileriniz ile ücretsiz kameralı görüşmeler de yapabileceksiniz. Görüntülü arama yapabilmek için telefonunuzda ön kameranın bulunması ve arayacağınız kişinin de güncel WhatsApp sürümüne sahip olması gerekiyor. • Aleyna Tilki'nin şarkısı neden YouTube'dan kaldırıldı?

  Geçtiğimiz gün Çağatay Akman'ın popüler şarkısı telif hakları nedeniyle YouTube'dan kaldırıldı. Şimdi de telif davası yüzünden gündem konusu olan genç şarkıcı Çağatay Akman'dan sonra Aleyna Tilki'de telif davası grubuna dahil oldu. 200 milyondan fazla izlenen Cevapsız Çınlama şarkısıyla dikkatleri üstüne çeken 16 yaşındaki Aleyna Tilki'nin popüler şarkısı telif nedeniyle kaldırıldı. Söz konusu iddiaya göre YouTube, videoyu Aleyna Tilki adıyla kendini tanıtan birinin başvurusundan sonra klibi kaldırmış.

  Milyonların dinlediği Cevapsız Çınlama ile üne kavuşan genç yıldızın şarkısı telif hakkı hakkı nedeniyle kaldırıldı. Bu gündeme bomba bigi düşen davanın ilginç detayı ise Aleyna Tilki, adıyla oluşturulan telif hakkı ihlalinden sonra '' Cevapsız Çınlama'' YouTube'dan yayından kaldırılması dikkatleri üstüne çekti.

  ​Çağatay Akman'ın popüler şarkısı "Gece Gölgenin Rahatına Bak" parçasının ardından başka bir popüler şarkı daha YouTube'dan kaldırıldı. YouTube tarafından video kaldırıldıktan sonra Aleyna Tilki resmi Twitter hesabı üzerinden YouTube'a sitem itti. Direkt olarak telif bildirimden dolayı parçasının kaldırılmasına sitem eden Aleyna Tilki, "Ben niye kendime telif hakkı koyayım. Aleyna Tilki tarafından telif hakkı yemiş video" ifadelerini kullandı. Yaşanan bu olayın ardından sosyal medyada espriler havada uçuştu.

  Peki siz YouTube'ın telif hakları nedeniyle videoyu kaldırması hakkında ne düşünüyorsunuz? • Samsung çalışanı kumar borcunu ödemek için binlerce telefon çaldı!

  Güney Kore Suwon'daki üretim merkezinden Samsung cep telefonu çalan isminin Lee olduğu açıklanan hırsız 7 yıldan beri Samsung'da çalışıyor olup iki yıldan beri kumar işine girmiş. Engelli bir çalışan olan Lee, tekerlekli sandalyesine saklamış olduğu telefonlarla 800 milyon Won kazanmış yani 2.507.300 TL yapıyor. Para kazanmayı başaran hırsızın bu telefonları Vietnam'a gönderdiği gün yüzüne çıktı.

  Samsung'un Vietnam'da satışa sunulan ürünlerinin oraya nasıl gittiğini araştırmasıyla ortaya çıkan bu olay ardından Lee, tutuklandı. Samsung'un kolay unutamayacağı bir anı olmuş oldu. Normal şartlarda şirkete girerken çıkarken taramadan geçiliyor ancak Lee isimli adamın engelli olması nedeniyle kontrole girmediği elini kolunu sallaya sallaya telefonları 2 yıl boyunca çalmış.

  Samsung, bu son yılda kötü şeyler yaşadı bununla birlikte Note 7 talihsizliğine de uğradı. Ardından şirketin başkanı Lee Jae-Yonh hükümetin rüşvet olaylarına karıştı. Bunlar dışında binasında yangın gibi olaylar yaşadı. Galaxy S8 ile kendine gelmeye çalışırken şimdi de böylesi sinir bozucu bir durum yaşadı.

  Peki siz yaşanan bu olay için ne düşünüyorsunuz? • Note 8 işlemcisinde Qualcomm Snapdragon 836'yı bulundurabilir!

  Samsung Galaxy Note 8'in bir Snapdragon 835 işlemci ile geleceğini daha önce duymuştuk ama şimdi yeni bir rapora göre, cihaz aslında Snapdragon 836 işlemci ile birlikte gelecek.Bugüne kadar herkes, yaklaşmakta olan Galaxy Note 8'in güçlü Snapdragon 835 işlemciye sahip olacağı izlenimi uyandırdı. Bununla birlikte, bugün erken saatlerde, Snapdragon 836 ile gelebileceği bildirildi.

  Samsung Galaxy Note 8, Snapdragon 835 ile değil Snapdragon 836 işlemcisiyle gelebilir. Bununla birlikte, Galaxy Note 8'in Ağustos ayında piyasaya çıkması beklenmekle birlikte, ne Qualcomm ne de Samsung bir kelime bile etmedi. Snapdragon 836 işlemcide Snapdragon 845'in son rapora göre Ocak ayında başlayacağı düşünülürse büyük değişiklikler olmayacak. Bununla birlikte, Snapdragon 836 2,45Ghz Snapdragon 835'e kıyasla biraz daha yüksek 2.5Ghz'ye ulaşabilir.

  Snapdragon 820 işlemcisinin, Snapdragon 821'in 2016'daki Google Pixel ve Pixel XL'e yaptığı geçen yıl da benzer şekilde, Snapdragon 836, muhtemelen Google Pixel 2 ve Pixel 2 XL'de yer alacak. Ayrıca, son sızıntılar Samsung Galaxy Note 8'in Android 7.1.1 ile birlikte piyasaya sürüleceğini ve bazı teknik sorun nedeniyle ekranda parmak izi sensörünün yer olmayacağını ileri sürdü.

  Peki sizce Note 8, Snapdragon 836 işlemciyle mi gelecek? • Samsung Galaxy A4 2017 modelinin özellikleri netleşiyor!

  Samsung Electronics firması tarafından üretilen ve muhtemelen Galaxy A4 (2017) olan SM-A450F model cihaz, dün Bluetooth Özel İlgi Grubu (SIG) tarafından onaylandı ve Washington merkezli Kirkland ajansları bir dizi test yayınladı.

  Perşembe günü ürünün ayrıntılarını gösteren belgeler ortaya çıktı. Aynı model numarası hafta sonu boyunca Wi-Fi Alliance (WFA) veri bankasında zaten göründü ve bazı endüstri gözlemcileri Samsung'un orta sınıf bir Android telefon olduğunu belirtti. Galaxy A4 2017 modeli neredeyse netleşti. Bu yıl piyasadaki yerini alacak.

  Cihaz, daha önce Samsung'un tescilli kullanıcı arayüzü ile gelişmiş olan Android 7.1.1 Nougat'ı piyasaya çıkardığı ve Bluetooth SIG listesinde bu olasılığı doğrulamadığı halde sözde Galaxy A4 (2017) tarafından desteklendiği açıklandı.
  Güney Kore tüketici elektroniği üreticisinin bu yılın başlarında piyasaya çıkardığı yeni bir Bluetooth standardı olan Bluetooth 5.0, Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus'ın ilk desteklenen telefonları oldu.

  Bluetooth SIG listesi doğruysa ve olmadığına inanmak için bir sebep yoksa Samsung, artık Bluetooth 5.0 desteğini bir dizi diğer erişilebilir modeline genişletmek istiyor. Orta sınıf Galaxy A serisi gibi. Bluetooth 5.0'ı desteklediği düşünülen bir diğer Samsung yapımı cihaz Seul merkezli orijinal ekipman üreticisinin Ağustos ayı sonlarında piyasaya çıkarmayı planladığı Galaxy Note 8'dir.

  Galaxy A4 2017 modeli muhtemel özellikleri!

  Galaxy A4 (2017) hakkındaki ayrıntılar şu ana kadar nispeten azdı ve bazıları, telefonun muhtemelen 2.5D camla korunacak olan 5 inçlik Süper AMOLED ekrana sahip olacağını iddia ediyor. Elbette bunlar doğrulanmamış söylentilerden oluşuyor.

  Orta ölçekli bir cihaz olan Galaxy A4 (2017), 3GB RAM, 32GB dahili flash bellek, bir mikro SD kart yuvası ve 3.000mAh pil aldığı dedikodular arasında yerini alıyor. Cihazın HD ekran bulunduracağı da düşünülüyor. Samsung muhtemelen bu cihazı kendi Exynos yongalarından biriyle donatacak.

  Son olarak, son raporlar akıllı telefonun 13 megapiksel tek bir sensör ve bir LED flaş ünitesinden oluşan geleneksel birincil kamera kurulumu ile birlikte gönderileceğini gösteriyor. Sözde Galaxy A4 (2017) hem Bluetooth SIG hem de WFA tarafından sertifikalandırılmış durumda olan cihaz bu yıl piyasaya çıkacak. • Google'dan metro istasyonlarını gösteren yeni düzenleme!

  Google, New York ve Tokyo gibi bazı şehirlerde haritalarına metro istasyonu yerleşim planları eklemeye başladı.Birçok istasyon hala bu özelliği kaçırıyor ancak bu özelliğin zamanla yaygınlaşması bekleniyor. Eklemeleri görmek için kullanıcılar geçiş görünümünde olmalı, ancak sonuçların mobil veya masaüstü web üzerinde olup olmadığına göre değiştiğini görüyoruz.

  Apple Haritalar'ın bir süredir istasyon yerleşimi var, bu da Google'ın geride kaldığı birkaç özellikten biri haline geldi. Dolayısıyla Google da birşeyler yapmaya başladı.

  İstasyonların büyütülmesi, ödeme terminalleri şu anda görünür olmasa da yürüyen merdiven konumları gibi bazı ince ayrıntıları ortaya koyuyor.İstasyon düzenleri, son aylarda Google Haritalar'a yerleşen bir dizi yeni özellikten biridir. Sadece bu hafta Google, Çevresel Savunma Fonu ile ortak olarak Sokak Görünümü araçlarıyla kirlilik verilerini toplamaya başladığını açıkladı.

  Ve Mayıs ayında Android uygulaması sürücüler, bir sonraki dönüşlerinde nereye ihtiyaç duyacaklarının fiziksel bir gösterimini vermek için Sokak Görünümü görüntüsünü navigasyon ile birleştiren bir güncelleme aldı.Bu arada, şirket sahte ve hatalı konum listelemelerini kaldırdı. Google, 2015 yazından bu yana bu sayının yüzde 70 oranında azaldığını belirtti. Google istasyon haritaları özelliği ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. Bu yazıyı daha fazla bilgi duyduğumuzda güncelleyeceğiz.

  Peki siz Google Haritalar uygulamasını kullanıyor musunuz? • HTC, Viveport'u Oculus Rift ve diğer platformlara getirebilir!

  Variety'nin Viveport Başkanı Rikard Steiber'den kaynaklanan yeni bir rapora göre, HTC'nin Viveport abonelik hizmetini HTC Vive'in ötesinde diğer sanal gerçeklik (VR) platformlarında başlatmayı düşündüğü bildirdi. Söz konusu kaynağa göre HTC, Viveport'u Oculus Rift ve hatta muhtemelen Google Daydream platformu da dahil olmak üzere diğer VR kulaklık setlerine getirmenin yollarını araştırıyor.

  HTC'nin Viveport abonelik hizmeti, bu yılın başlarında HTC Vive VR başlıklarının mağazası olarak Tüketici Elektroniği Fuarı'nda CES 2017'de duyuruldu. Nisan ayı başında hizmete giren HTC Vive sahipleri, aylık ücreti 6,99 ABD Doları ödemek isteyen 50'den fazla başlık ve bu hafta başlarında 75 yeni oyun ile güncellendi.

  Viveport oyun kütüphanesini 150'den fazla VR başlıkına taşıdı. Müşterilerin aylık ücret karşılığında ne aldıkları konusunda abonelik hizmeti, kullanıcıların her ay Viveport kitaplığından beş adet VR başlığı seçmesine olanak tanır; daha sonra bunlar abonelik süresince veya kullanıcı takas etmeye karar verene ve diğer başlıkları ayırmaya karar verene kadar ücretsizdir. Her ayın sonunda.

  Şu anda, HTC Viveport yalnızca HTC Vive kulaklık seti için mevcut ve bu Tayvanlı şirketin kullanılabilirliğini artırmayı planladığı ilk göstergesidir. Hem HTC Vive hem de Oculus Rift üst seviye VR pazarına uyuyor ve şu anda satın alınabilecek en güçlü VR kulaklıklar olarak karşımıza çıkıyor.

  Viveport'u Oculus Rift'in ötesinde başka platformlarda başlatmayı düşünmekten başka, HTC'nin çapraz platform başlıkları yaratan geliştiriciler için yardım sağlayacağı bildiriliyor. Bunu göz önünde bulundurarak, HTC Viveport'a erişebilme avantajları ve dolayısıyla daha zengin bir içerik kütüphanesi sunuyor.

  Oculus Rift sahipleri için açıktır ancak diğer platformlardaki hizmetlerin de HTC Vive sahiplerine faydası olabilir. Bu yazıdan sonra konuyla ilgili daha fazla ayrıntı gösterilmedi; bu nedenle, HTC Viveport'un HTC Vive kulaklığın ötesine geçip uzamayacağını sadece zaman gösterecek. • Ruslardan Instagram'a özel like satışı!

  Sosyal medyaya olan ilgiyi Ruslar paraya dönüştürmeyi başardılar. Instagram'a selfie yükleyen fakat beklediği kadar ilgi görmeyen Ruslar için AVM'lerdeki otomatlar üzerinden beğeni satın almak mümkün olup dileyen Instagram kullanıcıları yine bu otomatlar üzerinden de takipçi de satın alabilecek. Ruslar için artık AVM'ler sadece alışveriş yerleri değil Instagram kullanıcıları artık AVM'lerden takipçi ve beğeni satın alabilecekler.

  Otomatlar ayrıca nakit para üzerinden alışverişe de imkan tanıyor bununla birlikte kullanıcılar yaklaşık 1 dolara 100 beğeni de satın alabiliyor. Aynı zamanda 2 dolar ödemesi yapan kullanıcılar ise kendilerini 100 yeni takipçi edinebiliyor. Söz konusu Snatap isimli bir Rus firmanın geliştirdiği otomatlardan ülkede şimdilik 20 adet bulunuyor fakat dileyen yatırımcılar otomatları satın alıp kendi mağazalarında yerleştirebilecekler.

  Böylece zamanla Instagram otomatlarının sayısının artacağı da tahmin ediliyor. Bu otomatlar aynı zamanda Rusya'nın Facebook'u olarak bilinen VK.com kullanıcıları için de like ve takipçi satışı yapıyor.

  Peki siz Instagram için yapılan like satışı için ne düşünüyorsunuz? • Android O ne zaman çıkıyor?

  Google'ın bir sonraki mobil işletim sistemi Android O, geçtiğimiz ay tanıtılmıştı. Bununla birlikte şirketin dağıtımı sonbaharda yapacağı belirtilmişti. Geçen ayki Google I/O geliştirici etkinliğinde Android O Beta Program'ın belirli cihazlara açıldığını hepimiz gördük. Halen ne zaman tam olarak yayınlanacağı açıklanmamış olsa da söyledikleri genellikle doğru olan Android Police'in şef editörü David Ruddock tarihle ilgili bir ipucu paylaşarak rotayı Ağustos ayına çevirdi.

  Ruddock, Android O güncellemesi için "Ağustos'un birinci veya ikinci haftasında" sözlerine yer verdi. Bununla birlikte ilk olarak şaşırtmayacak şekilde Google Pixel ve Pixel XL'ye dağıtılmaya başlanacak. Pixel telefonlara yapılacak dağıtım, Nexus'a göre "biraz daha erken" ifadelerini kullandı. Ruddock, ayrıca bu tarihin kesin olmadığını bunun değişebileceğini de belirtiyor.

  Android 7.1.2'ye güncellenmeyen Nexus 6 ve Nexus 9'un desteği sona eren bu iki cihaz Android O sürümünü de alamayacaklar. Nexus 5X ve 6P model telefonları ise Android O çıktığı zaman "garantili Android güncellemesi" süresinin içerisinde olacakları için güncellemeyi almalarına kesin gözüyle bakılıyor. ancak bu süre Eylül ayında sona eriyor. Muhtemelen Android O'dan sonra çıkacak güncellemelere ulaşamayacaklar.

  Peki siz Android O için ne düşünüyorsunuz? • iOS 11 ile WiFi şifresine ihtiyacınız yok!

  Wi-Fi paylaşımı onaylanan ziyaretçilere şifrenizi göndermenize olanak sağlayacak. iOS 11 ile birlikte gelen yeni özellik çerçevesinde artık arkadaşlarınızdan Wi-Fi şifresi istemek zorunda kalmayacaksınız. Apple, hızlı bir şekilde şifre paylaşımına imkan veren yeni özelliği aktif etmeye hazırlanıyor. Teknolojik kolaylıkların hepsiyle modern yaşam mutlaka kolaylık sunan harika bir olaydır. Bir arkadaşınızın evine gidip, modem altındaki bir WiFi şifresini çıkarmaya çalışarak vakit harcadığınız zaman Wi-Fi şifresi bir eziyete dönüşüyor.

  Şans eseri Apple, iOS 11 ile yaşanan bu yıkıcı birinci dünya sorununa karşı koymanın bir yolunu bulmuş gibi görünüyor. 9to5 Mac'e göre, yeni bir Kablosuz paylaşım özelliği, bir ziyaretçi bir ağa katılmak, kendi WiFi'lerini otomatik olarak paylaşmak istediğinde iOS 11 kullanıcılarını uyaracak.

  Ana bilgisayar, taleplerini onaylarsa onlarla birlikte şifre oluşturmaya izin verir. Bu, Apple'ın en yeni işletim sistemi için dışa vurulan ilk yeni özellik değildir. Diğer sızıntılar ve söylentiler, gelecek OS'nin genişletilmiş NFC özelliklerini ve kullanışlı başka özellikler de sunacağını söylüyorç Yeni yazılım için tam bir çıkış tarihi belirlenmemiş iOS 11 şu sonbaharda iPod'lara ve iPad'lere gelecek.

  Peki siz yeni özellik için ne düşünüyorsunuz? • Çin, kullanıcı bilgilerini çalan 20 Apple çalışanını tutukladı!

  4 aydır büyük bir huşu gizlilik içinde yürütülen soruşturma kapsamında 20 Apple çalışanı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Söz konusu soruşturmada Apple çalışanlarının yasa dışı olarak kullanıcı verilerini bir çeteye yönelik olduğunu buldu. Çin polisi yapmış olduğu geniş araştırma kapsamında 22 şüpheliden 20'sinin Apple çalışanı olduğunu öğrendi.

  Apple çalışanları kullanıcılar ait olan verileri, telefon bilgilerini, Apple ID'lerini ve daha başka data bilgilerini sattı. Çetenin yapmış olduğu bu kirli iş sonucunda 7.2 milyondolar gelir elde edilmiş. Satılan her veri için 1.5 dolar ile 26,5 dolar arasında para kazanan çalışanlarının bir kısmı doğrudan Apple çalışanı olunca gözler dolayısıyla Apple'a çevirildi. Konuyla ilgili açıklama henüz gelmiş değil. Apple çalışanı olduğunu diğerlerinin ise Apple için Çİn'de iş yapan taşeronlar olduğu bilgisine yer verildi.

  Çin'de zaten şirketlerin kullanıcıları verilerini satmak çok sık rastlanan bir durum. 1 Haziran'dan bu yana bu işlemi yasaklayan bir yasa çıktı ve bunu yapanların cezasız kalmayacağı belirtildi. Çin'li iOS kullanıcılarını mı ilgilendiren bir durum yoksa dünya genelindeki kullanıcılarının bilgileri olduğunu henüz kimse bilmiyor. Bu açıklanmadı. Ancak verilerin gizliliği konusunda hassas olan Apple'ın merkezinde yaşanan bu durum hayal kırıklığıyla sonuçlanmış oldu.

  Peki siz kullanıcı gizliliğini için ne düşünüyorsunuz? • Google'ın droneları kargo için test edildi!

  Amazon ve Google işi büyütüyor. Dörtayakçılar teslimat araçları kadar sıradan hale geldiyse de yine de heyecalandırıyorlar. Alphabet iştiraki Project Wing'in de aralarında bulunduğu bir dizi şirket ve kurum drone için hava trafik kontrol sistemleri üzerinde çalışıyor.

  Project Wing'in kurucusu James Burgess, dün basında yayınlanan yazıda, NASA ve Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından düzenlenen bir dizi testte şirketin bir prototip drone kontrolü sistemi kurduğunu açıkladı. Yazılım, destek için bir takım Google sistemlerini kullanıyor (Google Haritalar "dünyanın ayrıntılı bir anlayışının oluşturulmasına ve şirketin bulut hizmetinin işlem gücü sağlamasına" yardımcı oldu) ve "çoklu UAS [insansız uçak sistemleri] karmaşık uçuş yollarını başarılı bir şekilde yönetebildi. ] Aynı anda, "havai hatların havada çarpışmaları önlemek için ayarlanması.

  Burgess, "Bu, birçok UAS operatörünün birlikte güvenli bir şekilde uçabileceği bir geleceğin yolunu açan önemli bir adım" ifadelerine yer verdi. "Aynı zamanda tek bir operatörün bir kişi ya da organizasyonun aynı anda birden fazla uçak da uçabilmesini mümkün kılıyor." sözlerine yer verdi.

  Test başarıyla sonuçlandı!

  İnsansız posta servisinin yakın zaman içerisinde aktif hale gelmesi ön görülüyor. Bunun için son testler yapılıyor. Daha önce de Amazon'un dkurduğu havayolu şirketi olan Amazon Prime Air, Drone ile ilk müşteri teslimatını yapmıştı. Bu defa da Google'ın testi basın ile paylaşıldı. Google'ın bir süredir üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü fakat teknik olarak Alphabet altında bulunan proje, ederal Havacılık İdaresi (FAA) ve NASA'nın yardımıyla gerçekleştirilen testi başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. • Görünmezlik pelerini gerçek oldu!

  Rus askerler tarafından alanlarında kullanılması adına Rus bilim insanları görünmezlik pelerini geliştirdi. Bu pelerin Harry Potter'in giydikten sonra kaybolduğu görünmezlik pelerininden başka birşey değil. Rusya'daki Saratov Devlet Üniversitesi'nden görevli bilim insanları askerlerinin düşmanlarından korunması amacıyla kendilerini koruyacak kendilelerini görünmez hale getirebilecek pelerini açıkladılar.

  Söz konusu pelerin ile ilgili yayınlanan basın bildirisinde bu teknolojinin önümüzdeki dönemlerde, savunma alanında yaygın şekilde kullanılacağından bahsedildi. Açıklamanın bir diğer kısmında geliştirilen örtü için 'Elde edilen bu materyalin kullanılmasıyla üretilen üniforma giyen askerlerin düşmanın hassas askeri cihazları için tamamen görünmez olması sağlanabilir.' ifadelerine yer verildi.

  Görünmezlik pelerini elbette giyen kişinin tamamen kaybolduğu anlamına gelmiyor ancak şu oluyor; kızıl ötesi termal kamera LLL gece görüş cihazı aracılığıyla bulunması zorlaşıyor. Termal görüntüleyici cihazların özellikle gece görevinde bulunan askerler için elzem haline gelecek. Görünmez olan pelerinin en büyük özelliği ince bir teflon malzemesi kullanıyor olması ayrıca elektromanyetik herhangi birşey bulundurmuyor olması. Pelerinin yüzeyi seramik olup parçacıklarla kaplı olması nedeniyle çevredeki ışık kırılıp ışığa karşı kalkan görevi oluşturuyor ve giyen kişinin ortamda gizlenmesini de sağlıyor. • Ücretsiz WhatsApp İndir 2017 Sürümü

  WhatsApp ile dilediğiniz kadar mesaj gönderimi yapabilir ve sesli aramalar yapabilirsiniz. Üstelik tüm bu işlemleri bedava hiç para ödemeden yapabilirsiniz.

  :: WhatsApp İNDİR ::

  WhatsApp daha önce sadece mesajlaşma özelliği bulunurken daha sonra Facebook tarafından 19 milyar dolar gibi bir ücretle satın alındıktan sonra yeni özellikler eklenerek geliştirildi ve popülerliğini korudu.

  WhatsApp Nasıl İndirilir?

  WhatsApp Android indir (Ayrıca Samsung için uygundur) linkine tıklayarak Android akıllı telefonunuza WhatsApp yükleyebilirsiniz. WhatsApp iPhone indir linkine tıklayarak iOS işletim sistemine cihaz cihazlarınıza uygulamayı yükleyebilirsiniz.

  Uygulamayı yükledikten sonra telefon numaranızı girmeniz gerekiyor. Telefon numaranızı girdikten sonra bir doğrulama kodu tarafınıza gönderilecek bu kodu girdikten sonra arkadaşlarınız ile sınırsız bir şekilde mesajlaşabilirsiniz.

  WhatsApp Sesli Arama Ücretsiz mi?
  Whatsapp'ın sesli arama özelliği tamamen ücretsizdir. Internet bağlantısı bulunan tüm telefonlarda arama gerçekleştirebilirsiniz. Internet paketinizi aşmadığınız sürece veya Wi-fi ile bağlandığınız sürece ücretsiz aramalar yapabilirsiniz.

  WhatsApp Uçtan Uça Şifreleme Nedir?
  Uçtan uca şifreleme özelliği ile mesajlarınızı üçüncü şahıs kişilere karşı güvenlik altına alınmaktadır. Bu özellik sayesinde mesajları sadece gönderen ve alıcı kişiler okuyabilir, WhatsApp dahi bu mesajlarınızı okuyamadığını garanti ediyor. Özel bir kilit ile kilitlenen mesajları sizin belirlediğiniz bu özel şifre ile tekrar açıp okuyabilirsiniz. Bu özelliği aktif etmek için siz ve mesajlaştığınız kişinin uygulamanın son sürümüne sahip olması gerekmektedir. Eğer uygulamanız henüz güncel değilse sitemizden güncelleyebilirsiniz.

  WhatsApp Görüntülü Arama Özelliği Geldi mi?
  WhatsApp hakkında son dönemlerde çıkan dedikoduların arkası kesilmiyor. Görüntülü arama özelliği hakkında bir çok haber yayınlandı. Fakat henüz görüntülü arama özelliği gelmedi. Görntülü arama geldiğinde internet bağlantınız üzerinden kişileriniz ile ücretsiz kameralı görüşmeler de yapabileceksiniz. Görüntülü arama yapabilmek için telefonunuzda ön kameranın bulunması ve arayacağınız kişinin de güncel WhatsApp sürümüne sahip olması gerekiyor. • Apple'dan iPhone kullanıcılarına onarım müjdesi!

  Apple, diğer teknoloji devlerinin aksine vermiş olduğu teknik desteğiyle de ün salmış bir şirket. Bunu daha iyi yapmak istiyor. Apple, müşteri hizmetleri ve teknik desteğiyle kullanıcı memnuniyetini en üst düzeye getirmek istiyor. Bunun için yeni bir uygulama hazırlıyor. Bu konudaki hassasiyetiyle bilinen Apple, yeni uygulamayla müşterilerinin kalbini feth edecek.

  Teknik destek konusunda Kaliforniya'lı teknoloji devi Kaliforniya, Santa Clara'da yer alan ComputerCare servisiyle çalışma kararı aldı. Almış olduğu bu karar sonrasında halihazırda Toshiba, Lenovo ve HP gibi markaların yetkili servisini görevini yürüten ComputerCare, bundan sonra Apple ile birlikte çalıaşcak ve "hızlandırılmış" iPhone tamir işleriyle ilgilenecek.

  Apple, normalde onarım konusunda müşterilerine sağlamış olduğu geniş ağ servisiyle dikkat çekiyordu. iPhone 6S ve üstü cihazlarla uyumlu olan kalibrasyon makineleri, tamir sonrasında hızlı bir şekilde test görecek olup bu işlem sadece 15 dakika içinde tamamlanıyor. Apple, bu sayede iPhone'ların nihai test ve kalibrasyon için Apple'a sevk etmek zorunda kalmayacak olan yetkili servis, bu sayede müşterilere daha kısa onarım süresi sunacak.

  Söz konusu anlaşmalara göre Apple sadece ComputerCare ile yetinmeyecek. Bununla birikte iki firmayla daha anlaştı. Üç yetkili servis sağlayıcısı yoluyla düzenleyeceği bir pilot program içinde Apple'ın anlaştığı diğer iki yekisi servis ise şuan için bilinmezliğini koruyor.

  Peki siz Apple'ın onarım departmanı için ne düşünüyorsunuz? • iOS 11 için duvar kağıdı

  Beta sürümünün yayınlanmasıyla birlikte yeni özellikler de keşfedilmiş oldu.

  Birçok yeni özellik ile birlikte gelen iOS 11'in en önemli özelliği ise yenilenmiş bir kontrol merkezine sahip oluyor olmasıdır. Gelişmiş Siri'nin yanısıra yeni bir dosya yöneticisi uygulamasıyla devrim niteliğinde bir güncelleme yerine evrim gibi görünüyor.

  Yeni işletim sisteminin duvar kağıtları da merak edildi. Bununla birlikte iOS Beta 10.3.3 ile birlikte gelen önceki üç yeni duvar kağıdını süsleyen aynı temaya uyum sağladığını görmemiz mümkün.

  Dilerseniz iOS 11 beta duvar kağıtlarını aşağıdaki ve sonraki sayfalarda ulaşabilirsiniz.

  İlgili haber: iOS 11'in tüm özellikleri ve nasıl kurulur? • iOS 11'in tüm özellikleri ve nasıl yüklenir?

  iOS 10'un selefi iOS 11 bugün nihayetinde gün yüzüne çıktı. Büyük gelişmelerle gelen iOS açılışta tanıtıldı. Apple ayrıca WWDC 2017'yi kullanarak macOS 10.13 High Sierra , watchOS 4 , yeni MacBook Pro modelleri , yeni iMac modelleri , yeni bir iMac Pro, yeni iPad Pro modelleri ve HomePod olarak adlandırılan yeni bir hoparlör duyurdu. Apple'ın mobil işletim sisteminin en yeni sürümü olan iOS 10, ilk olarak WWDC 2016'da gösterildi ve onu Eylül ayında iPhone 7 ve 7 Plus'ın yanında yayınladı.

  Şimdi ise, iOS 11 geliyor. Ancak IOS 11 ne zaman serbest bırakılacak? Ne gibi yeni özellikler kazanacak? Bu soruların cevaplarını ve daha bir çok bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

  AirPod'larımı Bul'u ve yeni bir dosya sistemini ekleyen 10.3 numaralı son güncelleme de dahil olmak üzere şimdiye kadar günümüzde güncellendi ve iOS cihazlarının% 86'sı piyasaya sunulduğundan beri iOS 10'a güncellendi.

  iOS 11 ne zaman çıkıyor?

  Apple'ın iOS'un tam sürüm güncellemesi olan iOS 10'u geçtiğimiz yıl etkinlik kapsamında tanıtılmıştı. Ardından geliştiricilere açıklanarak halka açılmıştı. Apple, bu sene aynı geleneği izledi; iOS 11 bugün geliştiricilere sunulacak.

  Bu yaz bir iOS 11 beta sürümünün piyasaya sürülmesini ve bunu takiben Eylül 2017'de yeni iPhone'lar, iPhone 7'ler veya iPhone 8 ile son sürümün piyasaya sürülmesini bekliyoruz. Ancak Apple'ın yeni nesil modellerini ertelemsi durumunda bu tarih daha öne alınabilir. iOS 11 Haziran ayının sonunda halka açık olarak test edileceğini de belirtelim.

  iOS 11 nasıl kurulur?
  iOS 11'i hemen şimdi kurtmak için geliştirici hesabınızın olması gerekiyor. Geliştirici hesabı için ise yılda 99 $ ödeme yapmanız gerekiyor.

  iOS 11'in hangi yeni özellikleri var?
  Apple'ın WWDC 2017, iOS 11 için çok sayıda yeni özellik sundu, yetişmek zor. Buradan bir önceki haberimize göz atabilir oradan diğer detaylara ulaşabilirsiniz. Burada ancak özelliklerin bir özetini sunuyoruz, ancak gelişriciler kurcamalaya başladıkları zaman daha iyi keşfedeceğimizden emin olduğumuz pek çok şey var.

  İlgili haber: iOS 11 gün yüzüne çıktı!

  Uygulama mağazası
  Muhtemelen en heyecan verici olan iOS 11 güncellemesi App Store için yepyeni bir tasarımdır.

  İnsanlara görünen yeni uygulamaları keşfetmelerine yardımcı olmak için Today adlı yeni bir sekme ile başladı. Size koleksiyonları, belirli temalar ve daha pek çok konuda merkezileştirilmiş yeni Günlük Listenizi gösterir. Yeni ve popüler oyunların yanı sıra App Store'da da izlenebilecek olan uygulama içi satın alma işlemlerine de ev sahipliği yapan Oyunlar'a ayrılan ikinci yeni bir sekme daha bulunuyor. Oyunlar sekmesinde de önizlemeleri, ipuçlarını ve oyun videolarını görüntüleyebileceksiniz.

  Kontrol Merkezi
  iOS 11'in başlıca özelliklerinden biri de kontrol merkezidir. Artık tüm özellikleri tek bir sayfaya koyar ve yeni sekmeler bulundurur. Ayrıca daha fazla ayara ve özelliklere hızlı erişime izin vermek için 3D Touch'a sahip. Görünüşe göre hayat daha kolay olacak gibi görünüyor.

  Mesajlar
  iOS 11'in Mesajlar uygulaması yeni bir güncelleme kazandı artık tüm mesajlarınızı iOS ve macOS cihazlarınızda otomatik olarak senkronize edecek olan iCloud'daki yeni mesajlar var.

  Apple Ödemesi
  Apple Pay, şimdi insanlara para ödemek mümkün olacak. Kişiler arası ödemeler, iletileri iMessage uygulaması olarak (bu söz konusu uygulama bünyesinde bulunur) dorğudan kişilere ödeme yapabileceksiniz.

  TouchID parmak izi algılayıcısını kullanır ve alınan paralar, daha fazla Apple Ödemesi ödemeleri için kullanabileceğiniz veya hesabınıza para aktarmak için kullanabileceğiniz Apple Pay Cash Card'ınıza gidecektir.

  Siri
  Siri, yeni, daha doğal bir erkek ve kadın sesinin yanı sıra yeni bir görsel arayüze sahiptir. Siri'nin ayrıca Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca'yı destekleyen yeni bir Çeviri özelliği var, ancak Apple'a göre aylar sonra büyüme kaydedecek. Siri, daha sonra ne yapmak istediğinizi önceden tahmin edebilir, iOS 11 ile tahminler yapar. Daha fazla bilgi edinmek için cihazdaki öğrenme özelliğini kullanır ve bu tahminler artık tüm cihazlarda senkronize edilir. Son zamanlarda affallayan Siri'nin daha zeki olması bekleniyor. Cihazınızda yaptığınız herşeyi daha hızlı yapmayı planlıyor. Örneğin, Safari'de belirli bir yere veya konuyla ilgiliysen Siri, Posta, Mesajlar ve diğer uygulamalarda alakalı kelimeler önerecektir.

  Kamera
  Kamera yazılımının geliştirilmiş görüntü kalitesi de dahil olmak üzere birçok iyileştirmesi var. Portre Modunun daha da iyi olması bekleniyor. Ki kullananlar bilir gerçekten etkileyici sonuçlar elde edilebiliyor. Geliştiriciler için yeni bir Derinlik API'sı piyasaya sürülüyor; bu da, iPhone 7 Plus'ın kamerasını, uygulamalarına daha fazla derinlik bilgisi eklemek için ekleyebilecekleri anlamına geliyor.
  Apple ayrıca, iPhone 7 veya 7 Plus fotoğraflarınızın dosya boyutunu küçülten Yüksek Verimli Görüntü Dosya Biçimi (HEIF) adlı yeni bir teknolojiye de yer verildi.

  Ekran ve Bildirimleri Kilitle
  Kilit Ekranı ve Bildirimler artık tek bir ekranda birleştirildi.

  Haritalar
  Havalimanları ve alışveriş merkezlerinin haritaları da iyileştirilmiş. Hızınız ve şerit navigasyonu hakkında da uygulama daha fazla bilgi sahibi olacak. iOS 11'de sürüş esnasında kullanıcılar daha iyi bir deneyim yaşayacaktır.

  Apple Müzik
  Yeni genel profiller sayesinde arkadaşlarınızın Apple Müzik'te ne dinlediğini görebilirsiniz. Ayrıca geliştiriciler, kitaplığını Nike + Run Club ve Shazam gibi diğer uygulamalara tanıtmak için yeni bir Apple Music API'sına erişecek.

  AirPlay 2
  Yeni AirPlay protokolü, çok odalı destek de dahil olmak üzere hoparlörler için birçok yeni özellik getiriyor ve geliştiriciler için bir AirPlay 2 ses DPI var.

  Peki siz iOS 11 için ne düşünüyorsunuz?NAMAZ VAKİTLERİ